بازدید 19440
مرور روزنامه‌های شنبه ۱۵ تیرماه؛
اعتراض ایران به توقیف کشتی نفتکش ایرانی توسط انگلیس، روایت آماری از بزرگ‌ترین زمین خوار ایران، اجاره خواستگار برای کسب آبـرو!، ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی ایران، ابراز امیدواری وزارت خارجه برای آزادی چهار دیپلمات گروگان گرفته شده، درخشش کارگران ایرانی در المپیک کارگری، رایزنی اصلاح طلبان با شورای نگهبان، شاجا یا جمنا مسأله این است، رونمایی از مسکن تدریجی و بیت‌کوین بر سر دوراهی تصمیم‌گیری، از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.
کد خبر: ۹۰۹۶۴۶
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۸ - ۰۴:۳۸ 06 July 2019

اعتراض ایران به توقیف کشتی نفتکش ایرانی توسط انگلیس، روایت آماری از بزرگ‌ترین زمین خوار ایران، اجاره خواستگار برای کسب آبـرو!، ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی ایران، ابراز امیدواری وزارت خارجه برای آزادی چهار دیپلمات گروگان گرفته شده، درخشش کارگران ایرانی در المپیک کارگری، رایزنی اصلاح طلبان با شورای نگهبان، شاجا یا جمنا مسأله این است، رونمایی از مسکن تدریجی و بیت‌کوین بر سر دوراهی تصمیم‌گیری، از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.

به گزارش «تابناک» روزنامه‌های امروز شنبه پانزدهم تیرماه در حالی چاپ و منتشر شد که توقیف کشتی نفتکش ایران در تنگه جبل الطارق توسط انگلیس و واکنش‌ها به آن در صدر خبر‌ها و تحلیل‌های صفحات نخست روزنامه‌های امروز قرار گرفته است. عناوینی همچون شلیک آمریکا و انگلیس به پای خود و توقیف نفتکش‌های انگلیس تنها راه مقابله با دزدان دریایی ملکه (کیهان) بازگشت راهزنان دریائیی (خراسان)، دزدی دریایی (اعتماد) کاسه داغ‌تر از آش تحریم‌ها (ابتکار) آتش تنش نفتی با هیزم‌کشی دزدان دریایی انگلیس (جوان)  دزدان دریایی ملکه (وطن امروز) تیتر‌های است که روزنامه‌های امروز مهمترین خبر روز را به وسیله آن‌ها در شماره امروز خود را برجسته کرده اند.

نوشته‌هایی درباره ۴ دیپلمات گروگان گرفته شده و ابراز امیدواری وزارت خارجه برای آزادی آن‌ها و رونمایی از مسکن تدریجی از دیگر محور‌های مورد توجه روزنامه‌های امروز است.

در ادامه تعدادی از یادداشت‌ها و سرمقاله‌های منتشره در روزنامه‌های امروز را مرور می‌کنیم؛

دلیل اشتباه انگلیس در توقیف نفتکش ایرانی چیست؟
روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز خود با عنوان بازگشت دزدان دریایی و با موضوع قرار دادن توقیف کشتی نفتکش توسط انگلیس نوشت: بهانه توقیف کشتی نفتی اینست که سوریه توسط اتحادیه اروپا تحریم شده و رساندن نفت به این کشور نقض این تحریم است. در این میان، درخواست آمریکا از انگلیس برای توقیف کشتی ایرانی فقط می‌تواند یک انتقام‌جوئی ناشیانه به‌خاطر تحمل شکست‌هایی باشد که دولت ترامپ در اِعمال سیاست‌های مداخله‌جویانه‌اش در منطقه خاورمیانه متحمل شده است. این واقعیت را نمی‌توان نادیده گرفت که ترامپ نتوانسته اهداف سیاسی خاورمیانه‌ای خود را محقق سازد و خوب می‌داند که این ناکامی ناشی از نفوذ ایران در منطقه و کارآمدی جبهه مقاومت است که ایران محور اصلی آنست.
دلیل اشتباه انگلیس در توقیف نفتکش ایرانی چیست؟ /واکنش چریک پیر اصلاحات به ایده حجاریان/شلیک آمریکا و انگلیس به پای خود
نکته قابل توجه در ماجرای توقیف کشتی نفتی در جبل‌الطارق اینست که اصل تحریم اعلام نشده توسط اتحادیه اروپا علیه سوریه یک اقدام غیرقانونی و ظالمانه است. دولت سوریه در سال‌های اخیر با تروریسم وحشی حمایت شده توسط آمریکا و اروپا مبارزه کرده و با تحمل هزینه‌های زیاد توانسته آن را شکست بدهد. مقررات بین‌المللی ایجاب می‌کند دولت‌ها و مجامع جهانی به دولتی قانونی که با تروریسم مبارزه می‌کند کمک کنند، ولی، چون دولت سوریه تحت سلطه غرب نیست و با رژیم صهیونیستی در تضاد است، مثلث خائن و شوم «عبری – عربی – غربی» در طول سال‌های گذشته تلاش کرد با انواع حمایت‌های تسلیحاتی، مالی، سیاسی و تبلیغاتی از تروریست‌ها در مقابل دولت سوریه بایستد و مانع شکست تروریست‌ها شود. ازجمله اقداماتی که غربی‌ها برای رسیدن به این هدف نامشروع کردند، تحریم دولت سوریه توسط اتحادیه اروپا بود که روشن است اقدامی برخلاف مقررات بین‌المللی و کاملاً غیرقانونی است. به همین دلیل، توقیف کشتی نفتی ایرانی حامل نفت برای سوریه نیز یک اقدام غیرقانونی است که انگلیس و آمریکا مشترکاً مرتکب آن شده‌اند.


نکته مهم دیگر اینست که دولت انگلیس با توقیف کشتی نفتی ایرانی حامل نفت برای سوریه نشان داد اولاً همچنان نوکر آمریکاست بطوری که هرچه دولت آمریکا دستور بدهد انجام می‌دهد و ثانیاً خوی راهزنی بین‌المللی که در دوران سلطه استعماری خود بر بخش عمده‌ای از جهان در وجود دولتمردان لندن طغیان می‌کرد هنوز هم آن‌ها را وادار به اقدامات خلاف قانون و خلاف منافع ملت‌ها می‌نماید. اکنون در شرایطی که انگلیس فقط یک جزیره است و دیگر از امپراطوری پرطمطراق بریتانیای کبیر! خبری نیست، انتظار نمی‌رفت دولتمردان لندن مرتکب چنین اشتباه بزرگی شوند حتی اگر ترامپ آن‌ها را وسوسه کرده باشد.
تجربه‌ای که آمریکا در مواجهه با ایران در سال‌های اخیر اندوخته باید برای دولتمردان انگلیسی پندآموز باشد. مقامات انگلیسی شاید فراموش کرده‌اند که در ایران انقلاب شده و مردم ایران، سلطه استعمارگران را پس زده‌اند و به هر متجاوزی پاسخ کوبنده می‌دهند. مقامات انگلیسی باید به این نکته بیاندیشند که هم ایران و هم هواداران ایران در نقاط مختلف جهان حتی در خود انگلیس قدرت ضربه زدن به منافع انگلیس را دارند و اگر اقداماتی از قبیل: توقیف کشتی نفتی ایران تکرار شود و یا توقیف کشتی ایرانی در جبل‌الطارق ادامه یابد باید منتظر دریافت این ضربه‌ها باشند.

شلیک آمریکا و انگلیس به پای خود
محمد صرفی در بخشی از یادداشت روز امروز کیهان با عنوان شلیک آمریکا و انگلیس به پای خود درباره توقیف کشتی نفتکش ایرانی در جبل الطارق نوشت: ترامپ و اطرافیانش گمان می‌کردند با خروج کامل از برجام و تحمیل تحریم‌های حداکثری ظرف کمتر از یک سال، یکی از این دو وضعیت رخ خواهد داد؛ یا ایران تسلیم شده و امتیازات مورد نظر آمریکا (۱۲ شرط واشنگتن که دقیقا یک سال پیش از سوی پمپئو در اندیشکده هریتیج مطرح شد) را می‌دهد و یا به دلیل مشکلات اقتصادی، از درون دچار آشوب و فروپاشی می‌شود. اما اوضاع آن‌طور که ترامپ و مشاورانش می‌خواستند و فکر می‌کردند پیش نرفت. فارین پالیسی در این مورد می‌نویسد: «دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا مطمئن بود که با خروج از توافق هسته‌ای می‌تواند ایران را وادار به تسلیم کند. به همین خاطر واکنش سرسختانه رهبران ایران باعث سردرگمی وی شد.»


خروج ترامپ از برجام ناشی از چنین محاسبه غلطی بود. آمریکایی‌ها تصور می‌کردند ایران در مقابل فشار آنها، دست‌بسته است. فارین پالیسی در مقاله‌ای به نتیجه عکس سیاست‌های قلدرمآبانه کاخ سفید در طول بیش از نیم قرن گذشته اشاره کرده و می‌نویسد: «جرج کنان، دیپلمات سابق آمریکا سال ۱۹۴۷ در مقاله معروف خود برای نشریه فارین افرز (با عنوان «ریشه‌های رفتار اتحاد جماهیر شوروی» که به «تلگرام طولانی» مشهور است) به سیاستمداران تندروی کشور هشدار داد که اقدامات تهدیدآمیز و غیردیپلماتیک می‌توانند رهبران شوروی را در موقعیتی قرار دهند که علی‌رغم میل باطنی خود در مقابل خواسته‌های آمریکا تسلیم نشوند.»
دلیل اشتباه انگلیس در توقیف نفتکش ایرانی چیست؟ /واکنش چریک پیر اصلاحات به ایده حجاریان/شلیک آمریکا و انگلیس به پای خود
اگرچه سطح پاسخگویی جمهوری اسلامی با عهدشکنی آمریکا و بدعهدی اروپا متناسب نیست، اما مهم‌ترین مسئله آن است که مسیری که تهران در پیش گرفته صحیح است و به طرف مقابل خواهد فهماند که سیاست‌های آنان بدون هزینه نیست. بزرگ‌ترین قربانی بازی احمقانه‌ای که ترامپ سال پیش آغاز کرد، خود او خواهد بود. نشریه آمریکایی «امریکن کانسرواتیو» در این مورد می‌نویسد: «واقعیت این است که خروج تهران از برجام می‌تواند سطح انتقادات علیه ترامپ را به مقدار قابل توجهی افزایش دهد. در صورتی که توافق هسته‌ای به دلیل کمپین فشار حداکثری ترامپ فرو بپاشد، رقیب آقای ترامپ در انتخابات سال ۲۰۲۰ فرصت ایده‌آلی برای به چالش کشیدن سیاست خارجی او در قبال تهران به دست خواهد آورد. فروپاشی کامل برجام به همگان اثبات خواهد کرد که سیاست خارجی ترامپ تا چه اندازه خطرناک و بی‌ثبات‌کننده بوده است. از همه مهم‌تر، او در بین رای‌دهندگان کشور، بی‌مسئولیت و نادان به نظر خواهد رسید و بدین ترتیب بخت کمتری برای پیروزی مجدد خواهد داشت.»


در حالی که دست آمریکا و اروپا برای افزایش فشار به جمهوری اسلامی کاملاً خالی است و خشاب تحریم‌ها مدتهاست فشنگی برای شلیک ندارد، روی آوردن به اقدامات ایذایی قابل تصور است. توقیف غیرقانونی نفتکش ایران در تنگه جبل‌الطارق از سوی انگلیسی‌ها، نمونه‌ای از این اقدامات است. جبل‌الطارق (منطقه‌ای کوچک در بخش شمالی تنگه) که بخشی از اسپانیا و عملاً تحت‌اشغال انگلیس است، میراث دوران استعمار برای انگلیسی‌هاست و ظاهراً فیل آن‌ها یاد هندوستان کرده و فراموش کرده‌اند دوران استعمار تمام شده و از انگلیسی که روزگاری خورشید در آن غروب نمی‌کرد، امروز جز کشوری که در صحنه سیاست غیر از پادویی برای آمریکا حرفی برای گفتن ندارد، باقی نمانده است. واکنش آمریکا به این خباثت انگلیس، نشانه‌ای از این وضعیت است.

واکنش چریک پیر اصلاحات به ایده حجاریان
روزنامه خراسان در گزارشی درباره مخالفت «بهزاد نبوی» با ایده «مشارکت مشروط در انتخابات» با عنوان واکنش چریک پیر اصلاحات به ایده حجاریان نوشت: اظهارنظر برخی اصلاح طلبان رادیکال مانند سعید حجاریان درباره مشارکت مشروط در انتخابات، صدای «چریک پیر» اصلاحات را هم درآورد. سعید حجاریان و برخی دیگر از شخصیت‌های اصلاح طلب طی هفته‌های اخیر با طرح ایده «مشارکت مشروط» در انتخابات تأکید کرده بودند که این جریان باید مواضع و خواسته‌های خود درباره انتخابات را اعلام کند و چنان چه شروطش برآورده نشد عطای انتخابات را به لقایش ببخشد. با این حال بهزاد نبوی از چهره‌های برجسته جریان اصلاحات در نشست «راه‌های برون رفت از وضعیت موجود» در دفتر حزب اتحاد ملت ضمن واکنش به این اظهارات با تاکید بر این که «همچنان تنها راه اصلاح طلبان حضور در صحنه است»، گفت: «به جای مایوس کردن مردم باید با تمام قوا تلاش کنیم در کشور انتخابات پرشور برگزار شود».
دلیل اشتباه انگلیس در توقیف نفتکش ایرانی چیست؟ /واکنش چریک پیر اصلاحات به ایده حجاریان/شلیک آمریکا و انگلیس به پای خود
نبوی در سخنان خود اشاره کرد تا وقتی که امکان برگزاری و حضور در انتخابات وجود دارد اصلاح طلبی به بن بست نمی‌رود. وزیر دولت شهید رجایی در ادامه تصریح کرد که «بدون انتخابات پرشور شکستن تحریم‌های موجود امکان پذیر نیست». چریک پیر اصلاحات با خطاب مستقیم به گروه‌هایی که از تحریم یا مشارکت مشروط در انتخابات سخن می‌گویند، گفت که «این شرط برای ماست یا حاکمیت؟ اگر برای خودمان است که نیاز به اعلام و بیانیه نداریم.»

وی افزود: حضور پرشور در انتخابات برای حفظ امنیت ملی اهمیت دارد. به همین دلیل همه برای ایجاد زمینه انتخابات گسترده همراهی کنند. نبوی در بخش دیگری از سخنرانی خود با اشاره به این که اصلاح طلبان آیه یأس نخوانند و برای پرشور کردن انتخابات دنبال راهکار باشند، خطاب به شکوری راد گفت: نمی‌دانم شما چه کار می‌کنید تا مردمی که دستشان در گوششان است دستشان را بردارند، اما می‌دانم که باید این کار را بکنند. اگر شما حتی دنبال منافع جناحی هم هستید باید انتخابات پرشور باشد کاری نکنید که مردم مایوس‌تر شوند. نایب رئیس مجلس ششم صریح‌تر و در پاسخ به سؤال یکی از حضار نشست گفت که «جز حضور در انتخابات راهی بلد نیستم، هرکس بلد است و راهش اصلاح طلبانه است بسم الله.»

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۷
انتشار یافته: ۲۸
ناشناس
|
United States
|
۰۶:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
اخر قرار است بخاطرعدم مقبوليت نخست وزير انگليس پست صدارت را دوهفته ديگر ترك كند ودولت بعدى هم بخاطرشرايط داخلى درشرايطى لرزانى مصدر كار ميشود چطور جنين دولتى ميتواند جذ رجزخوانى كارى انجام دهد خانم مى قبل از رفتن كشتى را ازاد ميكند
ناشناس
|
Germany
|
۰۶:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
انگلیسی اشتباهی نکرده و فقط دستور آمریکا را عمل کرده!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
چو نی ناله دارم ز درد گرانی *** امان از گرانی، امان از گرانی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
اصلاح طلبان به خاطر نداشتن برنامه عملی در انتخابات پیش رو باخته اند.
جالب این است ضمن نفی رقیب اصولگرا با هرگونه راه سومی نیز مخالفت می کنند و اعلام می کنند اگر گروه دیگری چز ما و اصوکرایان بیاند همان اصولگرایان هستند که تغییر نام داده اند.
اما در همین حال عملکرد ذولت روحانی را نیز نمی خواهند به پای خود بنویسند. می گویند اعتدالیون از ما نیستند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
راستي اين نفت ايران کجا مي رفته که مردم از آن بي اطلاع بوده اند؟!! سوريه؟!! چگونه اين کشور جنگ زده مي خواسته پولش را بپردازد؟! !
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
مگر مردم سوریه برای خودرو خود هزینه نمی کنند؟
شرکتهای خارجی سوریه و سفارتخانه نیز هزینه سوخت خود را می پردازند.
اونجا مثل ایران نیست که همه سوخت ها دولتی باشد. سوخت آزادست و هرکسی هزینه خودش را می پردازد.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
مجانی بوده پول چی بپردازه . دو میلیون بشکه
افرین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
بابا این روزنامه نویسهای ما چی میگن . انگلیس هنوز جز کشورهای ثروتمند است فکر می کنید چرا میخواد از اتحادیه اروپا خارج بشه . می بینید که پولش را هم تبدیل نکرد . انگلیس هنوز کانادا و استرالیا را مستعمره خودش داره می بینید که هنوز جبل الطارق دستشه ! ولی مسلما از امریکا که قدرتمندتر نیست . بنا بر این ایران باید از امکانات خودش استفاده کنه امکانات ایران یکی نفت هستش که با این شگرد امریکا برای نفت شل و اینکه بازار را گرفته عدم صدور نفت ایران نمی تونه به اقتصاد دنیا اسیب برسونه و اونا طرف امریکا نشوند ( توجه کنید نفت شل استخراج نفت از لایه های زیرین نیست این طرز استخراج اصلا مقرون به صرفه نیست و برای نفت بالای بشکه ای 150 تا 200 دلار میصرفه امریکا نفت را ذخیره می کنه مثلا 7 سال که قیمت اون زمون ارزونه بعد می خواد 7 سال گرون می فروشه الان امریکا فقط صادر کننده است ! نفت عراق هم که دست 5 شرکت نفتی غول دنیا است اونم دست هفت خواهرونه ) بنا براین فقط می مونه اینکه ما از موقعیت سوق الجشیمون استفاده کنیم تنها راه اینه که برای مدت 14 روز عبور هرگونه کشتی نفتی به مقصد انگلیس را از ابهای ایران ممنوع کنیم . اینو به کشورهای عرب منطقه هم بگیم که اگه کشتی مشکول باشه بازرسی میشه . خوب اونا حداقلش اینه که می تونند بارنامه ها را تغییر بدن خلاصه تحریمهای ایران را دور بزنند ولی این براشون پیش اعراب خفت باره ! می فهمید ! اونا به قدرت خودشون پی می برند ! من نمی دونم مسئولین ایران منتظر چی هستند . 14 روز دیگه که نفت کشتی را مصادره کردند انوقت اگه عکس العمل نشون بدهید و اگه هر کاری بکنه میگن ببین مقصر بوده مجازات شده ولی می خواد تلافی کنه ولی الان میگه جناب انگلیس ! اگه تو اجازه نمی دی کشتی به مقصد سوریه از ابهات رد بشه من هم اجازه نمی دهم که کشتی های تو از ابهای من رد بشه . این را میگن اقدام متقابل . حتی یک بازنامه را هم تغییر بده و تقلب کنه برای به زیر کشوندن اقدارشون مهمه . مدام بگه انگلیس ایا تا حالا یک کشتی نفت سوریه که از طریق داعش فروخته شده را گرفتی ؟ ایا یکدونه از اثار باستانی سوریه که توسط داعش تو حراجی های لندن فروخته شده را گرفتی به ملت سوریه برگردونی یا قایمکی به نامهای ناشناس خریدیش بردی تو انبارهای موزه لندن قایم کردی ؟
پابوس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
درمورد نفتکش انیروهای نظامی باید بجای یک نفتکش 5نفتکش این دزدان دریایی را گرفته به ایران بیاورند ما مشکلات را تحمل می کنیم قرارنیست ذلت راهم تحمل کنیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
تو از طرف خودت حرف بزن و تحمل كن نه ديگران
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
انگلیس هم واسه ما آدم شده. امریکاش ترسید ناو هواپیما برش رو بیاره خلیج فارس اون وقت انگلیس داره میگه من بریتانیای کبیر بودما
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
"شلیک اتگلیس و آمریکا به پای خود"؟!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
تحلیل های سیاسی که شریعتمداری و ستون نویس های روزنامه اش می کنند نادرست است !این ها اینجا نشستن بدون این که از سیاست روز اطلاع داشته باشن تحلیل می کنند درست مثل آقایانی که می خواهند مسائل اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشور رو بدون هیچ گونه به روز رسانی صرفا با دستورالعمل های داده شده در چندین سده پیش حل کنند!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
شريعتمداري قيافه اش به همه چي ميخوره جز روزنامه نگاري !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
آیا عدم شرکت در انتخابات باعث نمی شه گروه های بسیار تندرو با هر میزان رای کم به فدرت برسن؟ آیا واقعا روحانی در شکست های سیاسی که این دوره خورد مقصر بود؟ آیا تحریم ها اگه نبودند همین قدر از روحانی انتقاد می کردیم؟ تیتر روزنامه هایی مثل کیهان که ارگان جناح تندرو هستند نشون می ده که طالب چی هستن! هر روز تیترهای کیهان رو بخونیم و بعد تصمیم بگیریم در انتخابات شرکت کنیم یانه! اگر سیاست ورزی های ظریف نبود ما مدت ها بود که گیر تندرو ها افتاده بودیم. فساد اقتصادی یک چیز هست و جنگ چیز دیگر. فساد اقتصادی از زمان احمدی نژاد رایج شد و با منحل کردن سازمان برنامه و بودجه و از اون موقع ادامه داره! آیا باید همین دولت های اصلاح طلب رو حمایت کنیم و در عین حال پای آزادی هایی که طالبش هستیم بمونیم و آن هارو از دولت بخواهیم و یا کشور رو به دست تندروها بسپاریم؟ اشکال از خود ما مردم هست چون. روزی که انتخابات تمام شد می ریم در خونه می نشینیم و از دولت می خواهیم که همه چیز و برای ما درست کنه!
پاسخ ها
کوروش
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
یا رومیه روم

یا زنگیه زنگ
مهران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
جالب است مطالب كيهان فقط در محدوده موسسه اثر گذار است و بعضا براي اثر گذاري به خارج از موسسه متاسفانه در مواردي آب به آسياب دشمن ميريزد
amir
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
پول این نفتی که به سوریه می رفت بهتر که توقیف شد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
آی کیو!
نفت به سوریه می رفت.
پول نفت به ایران می امد.
آمریکا حتی به داعشی ها سلاح می فروشه بخاطر پولش.
شما دوست نداری ایران با فروش نفت به سوریه پول در بیاره؟!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
جناب آی کیو ده بار قبلا گفتن نفت ایران با 70 درصد تخفبف به سوریه داده میشه اونم بجاش لیره خودشو بده تازه نسیه و مدت دار . این مجانی نیست پس چه ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
البته اقدام قشنگ بعد از اینکه نفتکش را پس گرفتیم این است که به ازای گذر هر کشتی از مبدا و به مقصد انگلیس به ازای هر تن بار در تنگه هرمز مالیات دریافت شود.همانطور که می دانیم قسمت کشتیرانی تنگه هرمز مال ماست و ما باید هزینه های لایروبی و بقیه موارد آنرا از همین آبراه در بیاوریم . پس از انگلیس شروع می کنیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
انتخاب معنی ندارد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
ترامپ به هدف خود می رسد ایران نبایع عجله کند.
ناشناس
|
Germany
|
۱۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
تمام بد بختی های ایران و ایرانی از انگلیسی هاست ، بهترین روش ممکن مقابله به مثل است.
مهدی
|
Germany
|
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
جناب چریک پیر صحیح می فرمائید ،پس تلاش کنید که انتخابات شفاف و بدون نظارت جناحی بر گزار شود ،
ناشناس
|
Japan
|
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
قراربود تحریمارو دور بزنیم رفتیم سفر دور دنیا
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
مقاله در مورد نفت کش چه مقاله بی سندی بود
ناشناس
|
Japan
|
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
اصلاح طلبان رادیکال ؟؟!!
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سند همکاری 25 ساله ایران و چین سوال از رئیس جمهور رمدسیویر محسن صالحی