بازدید 21516
نشست کمیسیون مشترک برجام به ریاست سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و با حضور معاونان و مدیران کل سیاسی ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) پس از سه ساعت و نیم در هتل پله کوبورگ شهر وین پایان یافت.
کد خبر: ۹۰۸۳۳۲
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۸ 28 June 2019

نشست کمیسیون مشترک برجام به ریاست سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و با حضور معاونان و مدیران کل سیاسی ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) پس از سه ساعت و نیم در هتل پله کوبورگ شهر وین پایان یافت.

به گزارش «تابناک»؛ دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور ایران و کشورهای باقی مانده در توافق هسته‌ای به‌ ریاست «هلگا اشمید» دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در هتل پله کوبورگ وین به کار خود پایان داد.

***

21:08

هلگا اشمید، دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، عملیاتی شدن ساز وکار ویژه مالی اروپا و ایران را تأیید کرد و گفت: نخستین تراکنش در حال پردازش است و کشورهای بیشتری از اتحادیه اروپا به این سامانه وصل خواهند شد.

وی با انتشار پیامی در توییتر، نشست کمیسیون مشترک برجام را سازنده خواند و افزود: اجرای مؤثر و کامل برجام از سوی تمام طرف ها به عنوان یک مسأله کلیدی مورد توجه قرار گرفت.

***

19:31

سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان درباره نشست امروز کمیسیون مشترک برجام در جمع خبرنگاران گفت: ما امروز یک جلسه طولانی داشتیم و بیش از سه ساعت، در مجموع جلسه مثبت و سازنده ای بود و نسبت به جلسات گذشته ما یک گام به جلو به شمار می آید، البته هنوز تا خواسته های جمهوری اسلامی فاصله قابل توجهی وجود دارد و با دستاوردهای ملموسی که جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد، فاصله داریم.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: با این حال قدم های رو به جلویی که در کمیسیون برداشته شد، کامل بررسی می کنیم و اینها را به تهران منتقل خواهم کرد و هرگونه تصمیم گیری با تهران خواهد بود.

معاون وزیر خارجه درباره مباحثی که در نشست امروز وین درباره آن بحث شد نیز گفت: مهمترین موضوعی که در این جلسه بر سر آن بحث شد، موضوع اینستکس و کانال مالی که اروپایی ها درست کردند، بود. سه کشور اروپایی توضیحات مبسوط و مفصلی در این زمینه دادند.

عراقچی گفت: اینستکس الان دیگر عملیاتی شده و دوسه تا کیس (مورد) کاری هم الان در حال انجام است و به زودی در روزهای آینده تبادل مالی از طریق اینستکس انجام خواهد شد.

معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه کشورهای اروپایی دیگری هم اظهار علاقه کردند به عنوان سهامدار به این مکانیسم و شرکت محلق شوند، بیان کرد: کشورهای اروپایی در نظر دارند اعتباراتی برای اینستکس در نظر بگیرند و الان در حال حاضر به روی همه کشورهای اروپایی باز است و آنها می توانند از طریق آن با ایران معامله انجام دهند.

***

19:11

وال‌استریت ژورنال روز جمعه از وین به نقل از منابع شرکت‌کننده در نشست کمیسیون مشترک برجام گزارش داد، اروپایی‌ها اعلام کرده‌اند که اینستکس عملیاتی شده و در حال پردازش اولین تراکنش با ایران است.

لورنس نورمن در توییتر نوشت: مقامات چینی می‌گویند سه کشور اروپایی عضو برجام گفته‌اند اینستکس عملیاتی شده و چین هم به‌عنوان طرف سوم برای پیوستن به این سازوکار ابراز علاقه کرده است.

نورمن همچنین به نقل از مقامات چینی گزارش داد: ایرانیان اعلام کرده اند که به برجام پایبند می‌مانند اما درباره اجرای کامل تعهدات خود تحت این توافق اشاره نکردند.

***

18:41

یک مقام چینی گفته نمایندگان تروئیکای اروپا در جلسه کمیسیون مشترک به همتایان خود گفته‌اند ساز و کار موسوم به «اینستکس» عملیاتی شده و پکن علاقه‌مند به مشارکت در آن به عنوان طرف ثالث است.

***

18:26

خبرگزاری اینترفکس گزارش داد که جلسه کمیسیون مشترک برجام در وین بدون هیچ پیشرفتی پایان یافت. 

با وجود این، اینترفکس گفته که نماینده دائم روسیه در وین از خروجی نشست رضایت دارد. نماینده روسیه در این نشست گفته که همه طرف های برجام اعلام کردند بر تعهدات خود پایبند خواهند ماند.

آغاز نشست سرنوشت ساز کمیسیون مشترک برجام با حضور ایران و گروه 1+4

سید عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه کشورمان ریاست هیأت ایرانی را در این نشست به‌ عهده دارد. او دیروز در نشستی سه‌جانبه با نمایندگان روسیه و چین دیدار و درباره تحولات مرتبط با برجام گفت‌وگو کرد. «کاظم غریب‌آبادی»، سفیر و نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین که در نشست دیروز حضور داشت، این ملاقات را سازنده و مثبت ارزیابی کرد.

نشست امروز در حالی در وین برگزار می‌شود که مهلت تعیین‌شده از سوی ایران برای آغاز کاهش تعهداتش در برجام به پایان رسیده و انتظار می‌رود اروپا پیشنهاد معقولی برای متقاعد کردن تهران به ادامه پایبندی کامل به تعهداتش ارائه دهد.

گزارش‌ها حاکی است، طرف‌های اروپایی قصد دارند تا اجرایی شدن خط اعتباری چند میلیون یورویی برای تسهیل مراودات تجاری ایران و اروپا را اعلام کنند؛ هرچند هنوز آن‌ها در موقعیتی نیستند که با ایران تراکنش مالی انجام دهند اما شنیده‌ها از پیشنهاد انجام معاملات تجاری با ایران حکایت دارد که جزئیات آن از ترس تحریم‌های آمریکا فاش نشده است.

سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، با صدور بیانیه‌ای، هدف از نشست امروز را اطمینان از ادامه اجرای برجام در تمامی ابعاد آن و تبادل‌نظر درباره راه‌های مقابله با چالش‌های ناشی از خروج و اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران عنوان کرده است. همچنین تصمیم ایران برای کاهش تعهداتش در برجام، از دیگر اهداف این نشست عنوان‌ شده است.

آغاز نشست سرنوشت ساز کمیسیون مشترک برجام با حضور ایران و گروه 1+4

ایران اردیبهشت ماه گذشته در سالروز خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، در بیانیه‌ای خطاب به کشورهای عضو برجام از کاهش تعهدات خود در این توافق خبر داد.

شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع مردم ایران و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، از امروز هجدهم اردیبهشت ۹۸ برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می‌کند.

هفته گذشته بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی اعلام کرد: تولید اورانیوم تا ششم تیرماه از مرز ۳۰۰ کیلوگرم عبور خواهد کرد. گزارش‌ها حاکی است، ایران دیروز پنجشنبه تا مرز ۳۰۰ کیلوگرم پیش رفت اما تا شنبه به طرف‌های برجام فرصت داده است.

هرچند اروپا می‌تواند در واکنش به نقض برجام توسط ایران، روند بازگشت تحریم‌های بین المللی را که به موجب این توافق لغو شده بود، با استناد به بند «اسنپ بک» فعال کند، رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد که بعید است آنها پیش از گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی اقدامی کنند.

عراقچی دیروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: صبر راهبردی ایران به پایان رسیده و ما بیش از این تحمل نمی‌کنیم که جمهوری اسلامی ایران یک‌سویه و یک‌جانبه به توافق برجام عمل و آن را اجرا کند، ولی دیگران به تعهدات خود عمل نکنند.

وی افزود: کشورهای باقی مانده در برجام نتوانستند خروج آمریکا از برجام را برای ایران جبران کنند. تهران در یک سال گذشته تحمل، تأمل و صبر راهبردی از خود نشان داده است، فرصت کافی در اختیار کشورهای باقی مانده در برجام به‌خصوص کشورهای اروپایی قرار داده تا به تعهداتشان در برجام عمل کنند و فرصت کافی برای دیپلماسی ایجاد کرد، ولی نتوانستیم به نتیجه‌ای که باید دست پیدا کنیم.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان سپس عنوان کرد: ما از مواضع سیاسی کشورهای اروپایی و سایر کشورهای باقی مانده در برجام علیه خروج آمریکا از این توافق بین‌المللی استقبال می‌کنیم، ولی این مواضع سیاسی باید به گام‌های عملیاتی ترجمه شود.

وی سپس ابراز امیدواری کرد در کمیسیون مشترک برجام «شاهد اقدام‌های عملی و ملموس از سوی کشورهای عضو برجام به‌خصوص کشورهای اروپایی باشیم، وگرنه ایران به تصمیم خود در ارتباط با کاهش تعهدات برجامی‌اش که کاملاً تصمیمی قانونی و بر اساس حقوقش در برجام است، ادامه می‌دهد و هیچ تردیدی در این باره نخواهد بود.»

اروپا ادعا می‌کند که از بهمن ماه گذشته، پیشرفت‌هایی قابل توجهی در راستای عملیاتی کردن سازوکار ویژه مالی اروپا و ایران صورت گرفته و ایران کم حوصلگی به خرج می‌دهد. خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام دیپلمات ـ که خواست نامش فاش نشود ـ مدعی شد، سازوکار ویژه مالی بسیار پیچیده است و «ما تمام تلاش خود را برای عملیاتی کردن آن به کار بسته ایم.»

با این حال سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران دیروز تصریح کرد، نشست امروز کمیسیون مشترک برجام می‌تواند آخرین فرصتی باشد که اعضای باقی مانده در برجام دورهم بنشینند و ببینند چگونه می‌توانند تعهداتشان را در قبال برجام و ایران اجرا کنند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران با بیان اینکه این کشورها تا کنون به رغم تقلاها و بیانیه‌هایی که صادر کردند، نتوانستند کاری انجام دهند، یادآور شد: ولی آنچه برای ایران حائز اهمیت است، اقدام عملی آن‌ها در راستای تعهدات خودشان است.

موسوی با تأکید بر اینکه ایران چیز بیشتری از برجام نمی‌خواهد و خواستار اجرای برجام نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر است، اظهار داشت: امیدواریم اعضای باقی مانده در برجام به‌ رغم شعارهایی که دادند و بیانیه‌های خوبی که صادر کردند، این دفعه گام عملی و مثمر ثمری بردارند که ایران را به عمل به تعهداتش قانع کند.

هلگا اشمید دیروز در توییتی از کمیسیون مشترک برجام با عنوان کانال مهم برای بحث و تبادل نظر درباره اجرای برجام یاد کرد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۷
در انتظار بررسی: ۵
انتشار یافته: ۴۹
ناشناس
|
-
|
۱۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
برجامی ها در ازای قول شفاهی کری ، ۳۲ میلیارد دلار خسارت به تاسیسات هسته ای زدند..
قلمراد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
به یقین فقط ابراز تاسف خواهند کرد!
ناشناس
|
United States
|
۱۸:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
نتیجه نشست: اینستکس به زودی (!) اجرا میشود
ما از ایران میخواهیم به طور کامل به برجام پایبند باشد...
ما نگران موشک های ایران هستیم (در حالی که خودمان کلی بمب و سلاح داریم)...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
این همه جلسه در هتل کوبورگ همش کشک!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
رسما ما رو سر کار گذاشتن ، از طرفی هم جسارت خارج شدن از برجام وجود ندارد ، بنابراین باید منتظر انتخابات ۲۰۲۰ امریکا موند به امید اینکه فرجی بشه انشالله
ناشناس
|
United States
|
۱۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
یعنی دلارمیشه همان ۳۵۰۰ همه چیزبقیمت قبل برمیگرده گرسنه هاسیرمیشندحقوق هاکفاف زندگی رامیکنه دیگه از اختلاس ورانت ...این قبیل چیزهاخبری نخواهدبود انشاالله بمن نخندیدآدم به امیدزنده است ودرضمن وصف العیش نصف العیش
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
با توجه به متن نوشتاری خودتون ، پس یعنی یک خلف وعده دیگه ای به خلف وعده جناب آقای روحانی اضافه شد ! مگه نگفته بودن که اگه اروپا اقدام عملی مثبت انجام نده ؛ از فلان تاریخ ، تعهداتمونو معلق میکنیم ولی خب با توجه به گزارش خودتون ، با اینکه هیچ اقدام عملی از طرف اروپا نشده ؛ اما باز خلف وعده از طرف آقای روحانی و بار ادامه یکجانبه و یکطرفه تعهدات برجامی توسط ایران !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
قبری که روحانی وظریف وسایر حضرات برسرش گریه میکنند فاقد جنازه است دلتان رابه وعده های توخالی کشورهای اروپایی که مانند وعده های سال 92 روحانی نادرست درآمدند خوش نکنید قدرت دست آمریکاست این کشورها بدون اجازه آمریکا هیچ کمکی به ایران نخواهندکرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
خبر تحمیل می شود:
کی تحمیل کرده بهتون؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
مرگ.بر.آمریکا.انگلیس.اسراعیل.بحرین.امارات.عربستان.و کل.اروپا
ناشناس
|
Canada
|
۱۹:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
هیچ فایده ای نخواهد داشت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
دو روز دیگه ترامپ میاد و تحریمش میکنه و همه بازی رو به هم می ریزه.
دانیال
|
United Kingdom
|
۱۹:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
اولین باره که یک خبر تحمیلی میخونم
رویینی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
خبر تحمیل میشود واقعا؟ یا تکمیل میشود ؟
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
اینستکسسسسسسسسسسسس
حالتان خوبه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
پس چی شدشمارش معکوس برای افزایش غنی سازی؟ بازهم ازموضع اعلام شده مان عقب نشستیم درمقابل هیچی؟!!!!!!
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۹:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
خیر اینستکس شان را ببینند.
ایران محدودیت غنی سازی اش را رعایت نکند و از سقف مجاز ۳۰۰ کیلو عبور کند.
کارهای اروپا فریبکاری بیش نیست.
کانال سوییس برای غذا و دارو هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
متاسفانه این دولت بی تدبیروناامید هنوزبه زنده شدن این جنازه متعفن امیدواراست.
ناشناس
|
Canada
|
۲۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
البته باید ایران منتظر شود ممکن است آمریکایی ها آن را تحریم کنند و بی اثر شود. ایران به هر حال باید تکنولوژی تولیدات صنعتی را در این شرایط تحریم بر اساس برجام درخواست کند ، بخصوص ماشین الکترونیکی و تجهیزات پزشکی که بتواند آنها را در منطقه صادر کند.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
واقعا دنیا باید نه فقط به خاطر ایران بلکه به خاطر خودشان هم که شده اینستکس را قویا راه اندازی کنند تا به عنوان کانال مال دنیا تقویت شود و ابزار ظالمانه تحریم از دست آمریکا گرفته شود ...
ابزاری که حتی متحدان آمریکا را نشانه میگیرد ....
این ابزار نه فقط توسط ترامپ بلکه توسط نظام حاکم بر آمریکا همیشه خطرناک است و ترامپ موهبتی الهی بود تا دنیا را آگاه نماید زودتر از آن که دیرتر شود.
حتی متحدان آمریکا فهمیده اند که وابستگی به آمریکا خطرناک است و فقط همت میخواهد و کمی جربزه تا کم کم این وابستگی خطرناک کاهش یابد و کم خطر و حتی بی خطر شود..
اروپا و حتی کانادا هم مورد فشار قرار گرفت برای بحث تعرفه ها ...
اروپا برای راه اندازی اینستکس به عنوان یک نمونه مورد تهدید تحریم قرار گرفته و چه بسا برای هر مورد دیگری هم روزی مورد تحریم قرار بگیرد ...
ترامپ باعث شد تا دنیا کمی از غفلت بیرون آید و ای کاش موثر باشد.
ناشناس
|
United States
|
۲۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
اگر FATF رو تصویب نکنیم، همین اینستکس نصف و نیمه هم از دست میره.
ناشناس
|
Netherlands
|
۲۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
مسئول اروپایی میگوید ایران برای راه اندازی اینستکس عجله دارد یعنی چی؟؟؟؟؟
الان هم که اقای عراقچی میگوید عملیاتی شده؟؟؟
ناشناس
|
United Kingdom
|
۲۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
نشست سرنوشت ساز ؟؟؟؟؟؟؟!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
اروپایی هایک سال خودشونوکشتندتا اینستکس رو راه بندازند که فقط برای معامله برای دارو وغذاهست که ازاولش هم جزو اقلام نحریمی نبود و اصلا نیازی به اینهمه وقت تلف کردن نداشت !!! واقعا توصیف یک گام به جلوبرای چنین طرحی مفهوم داره؟!!!!
پاسخ ها
مهدی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
آقای عراقچی هستند دیگه ! چه میشود کرد ؟!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
هیهات من الذله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
راه اندازی اینستکس در دراز مدت برای آمریکا بسیار گران تمام خواهد شد و شکست بزرگی برای آمریکا می باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
وقتی نفت نمی خرن هیچ فایده ای نداره.
چون مواد غذایی و دارو و تجهیزات پزشکی اصلا تحریم نیستن.
اروپا باید تضمین خرید یک ونیم میلیون بشکه نفت رو بکنه و در غیر این صورت ایران باید به کاهش تعهداتش ادامه بده.
ناشناس
|
Denmark
|
۲۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
طرح نفت در برابر غذا و دارو مبارک آقایان باشه!
ناشناس
|
Canada
|
۲۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
قرار بود با برجام یک تحول اقتصادی در ایران انجام بشه. حالا اون که نشده هیچ یک اینستکس راه افتاده که حتی فعلا نفت ما رو هم نمیخرن!
سلام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
به سلامتى دارو و غذا آزاد شد!!!
رحیم
|
Bangladesh
|
۲۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
آقای عراقی محترم، بازهم غلو نکنید مثل برجام که همه اش می می گفتید، همه چیز تمام و ما برنده تفاهمنامه ۵ +۱ هستیم و ملت بدبخت شدند. من شمارا خیلی دوست دارم اما قول های بیخود ندهید به ملت بیچاره ما.
بگذارد یک مدتی بگذرد و چندین ترانسفر مولی انجام شود و بعد وعده و خبر بدهید، همه نوشته اند که اروپایی های به شما التیماتوم و اخطار داده اند که از تفاهمنامه خارج نشوید،
انشاالله دست باشد و بشود چیزی که تایید کرده اید.
ناشناس
|
Netherlands
|
۲۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
اقای همتی اولین پست اینستاگرامیتون را بگذارید و خبر خفن شگفت انگیز مهم تاثیرگذار اینستکس را بدهید.
امریکا تحریمش می کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
اینستکس چیه : نوعی مسکن کم تاثیر که مسئولان اصولگرا با دست پس میزنند واز مسئولان اصلاح طلب میخوان با پا پیش بکشند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
تکرار تجربه تلخ برجام ، اینبار بدون حضور آمریکا .
ناشناس
|
Ukraine
|
۲۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
تا جایی که دیدیم و شنیدیم الان یک تراکنش در کسری از ثانیه انجام میشه . احتمالا این تراکنش ماهها در حال پردازش خواهد ماند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
خوب یه چندر غاز اروپا با ایران تراکنش مالی می کنه و عملیات نفت در برابر غذا رو رسما کلید می زنن. دیپلمات ایران هم دوباره دم از موفقیت دیپلماسی و پیروزی کلید تدبیر و امید بزنن
****
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
شکر خدا
فاطمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
امیدواریم این اتفاق بیفته
و امیدواریم خیلی از داخلی ها از حفظ برجام ناراحت نشن و کارشکنی نکنن
من نمی دونم چرا منافع ترامپ با برخی شبیه هم است
محمد
|
United States
|
۰۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
با سلام
با توجه روش رسانه ای امریکا برای جهت دهی به دیگر کشور ها از طریق اینکه میگوید ما اماده مذاکره
هستیم و سپس تحریم میکند و از این حربه الان دارد استفاده می کند

مجلس باید وارد عمل شود ویک قانون تصویب کند که مذاکره با آمریکا برای همیشه تمام شود

دنیا برای ایرانیها بدون آمریکا هم خواهد چرخید.

اینکار اب پاکی رو دست امریکا خواهد ریخت و برای همیشه ابزار و حربه مذاکره را از انها خواهیم گرفت.
ماریا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
توجه کنند کسانیکه در رسانه ها کار میکنند. مبنای کارتون سعی کنید صداقت باشه نه دروغ.
گروه بین الملل: نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران گفت: ایران با رفتارهای پرخطر خود در منطقه خلیج فارس امنیت کشتیرانی و بازرگانی جهان را به خطر انداخت.
چکیده تازه‌ترین اظهارات برایان هوک، را در ادامه می خوانید:
سینا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
تیم مذاکره کننده ایران ساده هستند
پاسخ ها
مهدی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
ساده و عزیز و ناز
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
آمریکا سهام دار اکثر شرکت های اروپایی است. ان ها نمی توانند با ایران تبادل مالی داشته باشند. اینستکس برای وقت کشی است
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
بر قراری اینستکس
یعنی عصبانیت جنگ طلبان آمریکا
و عزاداری کاسبان تحریم
مبارک است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
واقعا شما به معامله نفت در برابر دارو آنهم به مقدار چند میلیون دلار امید بسته اید؟
ناشناس
|
United States
|
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
تا زمانی که fatf را تصویب نکنید طرف مقابل هم کار چندانی نخواهد کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
پس چی شد تهدیدبه کاهش تعهدات برجامی؟!!! چی شدشمارش معموس ۱۰ روزه و افزایش غنی سازی اورانیوم ؟!! تحریمهاروزبه روزبیشترمیشه مافقط تهدیدمیکنم
پاسخ ها
مهدی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
آقای حسن روحانی هستن دیگه ! چی کار میشه کرد ؟!
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس جهش تولید مناجات شعبانیه تفاوت متانول با اتانول
آخرین اخبار