بازدید 75859

پنج حقیقت جالب درباره عدد "پی"

کد خبر: ۹۰۰۹۸
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۸۸ - ۲۳:۰۶ 14 March 2010
عدد مشهور 3.14 یا همان عدد "پی" در پیچیده ترین حالت عددی خواهد بود که تا کنون دو هزار و 700 بیلیون رقم اعشار برای آن محاسبه شده است اما نشریه نیوساینتیست پنج وجه دیگر این عدد را نیز به مناسبت روز عدد پی آشکار کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، ریاضیدانان هر سال در 14 مارچ روز عدد پی را گرامی می دارند. روزی که به احترام محاسبه اولین اعشار عدد مشهور 3.14 نامگذاری شده است. شاید همه بدانند که عدد پی نسبت محیط دایره به قطر آن را تعیین می کند اما حقایق ناآشناتری درباره این پدیده ریاضی نیز وجود دارد که در ادامه به پنج مورد از آنها اشاره خواهد شد.

عدد پی در آسمان

شاید ستاره های آسمان الهام بخش یونانیان باستان بوده اند اما یونانیان هرگز از این نقاط درخشان برای محاسبه عدد پی استفاده نکرده اند. رابرت ماتیوز از دانشگاه استون به منظور انجام این محاسبه اطلاعات نجومی و اخترشناسی را با نظریه اعداد ترکیب کرد. وی از این حقیقت که برای هر مجموعه بزرگ از اعداد اتفاقی احتمال اینکه هر دو عدد با یکدیگر هیچ وجه مشترکی نداشته باشند، عدد 6 تقسیم بر عدد پی به توان دو خواهد بود، استفاده کرد. ماتیوز فاصله فضایی میان 100 نمونه از درخشانترین ستاره های آسمان را محاسبه کرده و آنها را به یک میلیون جفت از اعداد تصادفی تبدیل کرد که در حدود 61 درصد از آنها هیچ وجه اشتراکی با یکدیگر نداشتند. با این مطالعات ماتیوز توانست مقدار عدد پی را تا 3.12772 محاسبه کند که 99.6 درصد صحیح است.

عدد "پی" مانند رودخانه ها به زمین باز می گردد

عدد پی بر روی زمین نیز فعالیتهایی را به عهده دارد. این عدد می تواند مسیر رودخانه های پیچ در پیچی مانند آمازون را محاسبه کند. میزان پیچ و خم یک رود به واسطه انحراف آن از مسیر مستقیم تا منبع آب رود شرح داده می شود و عدد پی نشان می دهد یک رودخانه متوسط دارای انحراف مسیری در حدود 3.14 است.

"پی" تنها عددی است که الهام بخش ادبیات بوده است

"الکس بلوز" روزنامه نگار در کتاب جدید خود با نام "ماجراجوییهای الکس در سرزمین اعداد" شرح می دهد چگونه عدد پی توانسته است الهام بخش شکلی از نگارش خلاقانه به نام Pilish شود. با استفاده از این شیوه اشعاری نگاشته می شوند که تعداد حروف واژه های متوالی در آن با کمک عدد پی تعیین می شوند. یکی از مشهورترین اشعاری که به این سبک سروده شده است Cadaeic Cadenza نام دارد که توسط "مایک کیث" نوشته شده است. وی در عین حال کتابی 10 هزار کلمه ای را نیز با کمک این تکنیک نگاشته است.

عدد "پی" در اتاق منزل شما

جدیدترین محاسبات مقدار عدد پی را تا دو هزار و 700 بیلیون رقم تعیین کرده اند که آخرین آن سال گذشته توسط "فابریس بلارد" انجام گرفته است. وی برای محاسبه این ارقام از رایانه استفاده کرده است اما می توان با کمک چند سوزن و برگه ای کاغذ خط دار نیز این عدد را به راحتی محاسبه کرد. سوزنها را بر روی کاغذ بیاندازید و میزان درصد سقوط سوزنها بر روی یک خط مستقیم را محاسبه کنید. با کمی دقت پاسخ به دست آمده باید طول سوزن تقسیم بر فاصله میان خطوط باشد که در عدد دو تقسیم بر عدد پی ضرب شده باشد. این فرمول پس از ارائه آن توسط "کامت دو بوفون"  ریاضیدان فرانسوی در سال 1733 به "مسئله سوزن بوفون" شهرت یافته است.  این نظریه در سال 1901 برای اولین بار مورد آزمایش "ماریو لازارینی" قرار گرفت و وی برای محاسبه عدد در حدود سه هزار و 408 سوزن را بر روی کاغذ ریخت تا بتواند مقدار عدد پی را تا 3.1415929 به دست آورد.

اطلاعات بانکی شما در عدد "پی" دیده می شوند

عدد پی عددی بی قاعده است و می تواند برای همیشه امتداد داشته باشد، این به آن معنی است که احتمال یافتن هر نوع عددی در آن وجود خواهد داشت. تاریخ تولد، شماره تلفن و یا حتی جزئیات شماره حسابهای بانکی افراد می توانند خود را در لشگر اعداد و ارقام عدد پی پنهان کرده باشند. در عین حال با استفاده از کدهایی که اعداد را به حروف تبدیل می کند، حتی می توان آثار کامل شکسپیر و یا هر کتاب دیگری که تا کنون نوشته شده است را در میان ارقام عدد پی مشاهده کرد.
سلام پرواز
خیرات نان
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۴۲
انتشار یافته: ۰
با سلام
دلیل انتخاب این روز برای نامگذاری هم فکر کنم به خاطر اعداد 14 و 3 این روز باشه ( روز 14 ماه 3 میلادی )
عدد پی یا عدد طلایی؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!
سلام.بابا به خدا عدد پی را دانشمندان خودمان محاسبه کردند.چه اصراری هست به یونانی ها نسبت بدیدش.
در زبان فارسی هم شعری داریم که چند رقم بعد از پی را نشان می‌دهد:
«گر کسی از تو بپرسد ره آموختن پی
پاسخی ده که خردمند تو را آموزد
خرد و بینش و آگاهی دانشمندان
ره سر منزل توفیق به ما آموزد»

در مصرع سوم، تعداد حروف کلمات، همان عدد پی است یعنی
خرد= 3
و=1
بینش = 4
و = 1
آگاهی = 5
الی آخر شعر
كاش علاوه بر اينهمه اطلاعاتي كه در مورد عدد پي از نويسندگان و روزنامه نگاران خارجي داديد يك كلمه هم مي گفتيد كه اولين كسي كه اين عدد رو تا دوازده رقم اعشار به طور دقيق شكف كرد غياث الدين جمشيد كاشاني بود كه در كتاب رساله محيطيه نحوه محاسبه اون رو به طور دقيق نوشته و بعد از 150 سال دو دانشمند غربي به اون پي بردند و وقتي فهميدند كه قبلا يه دانشمند مسلمان آن را پيدا كرده كلي تاسف خوردند كه كاش زودتر اين كتاب را مي خوانديم تا 200 سال وقتمان تلف نمي شد ؟!!!
متاسفم كه براي ذكر يك مطلب فقط ترجمه مي كنيد و اصلا دنبال تحقيق نيستيد . كافي بود يك بار بگرديد ! اينم از سايت خبري و رفتار با گنجينه هاي غني ايراني !!!
بايد اضافه كنم تا بدانيد كه جناب غياث الدين جمشيد كاشاني كه در قرن 7 و 8 قمري مي زيسته براي اولين بار سينوس زاويه 1 درجه رو با روش حل مسئله از روش پي در پي بدست آورده كه همون معادله درجه 3 يا سه مجهوله!
و اينكه روش پيداكردن ريشه انم عدد دلخواه رو هم كشف كرده. بريد حاشو ببريد !
خرد و بينش و اگاهي دانشمندان
ره سر منزل توفيق به ما اموزد
من سال هاست کسی را می شناسم که با چندین روش ادعا و اثبات کرده است عدد پی برابر 3.1415 نبوده و برابر 3.154700 می باشد و حتی کتابی را نیز چاپ نموده است. اما تاکنون ادعای ایشان با وجود پی گیریهای فراوان از یچ مرجعی پذیرفته و یا حتی رد نشده است. آیا دلیلش تنها این نیست که ما دانشمند و محقق نداریم و فقط عالمانی داریم که زحمت کشیده و یاد گرفته اند؟ لطفا پی گیری نمائید.
بااین اوصاف شاید گزافه نباشد بگوئیم:
عدد پی تصویری از کل خلقت مادی می باشد. بی گمان این از نشانه های خداوند است یک پدیده سهل و ممتنع یعنی پیچیدگی در عین سادگی! الله اکبر!
برچسب منتخب
# مناجات شعبانیه # انتخابات مجلس # انتخابات # پردیس افکاری # مجلس خبرگان
وب گردی