بازدید 6265
۱

درخواست آلمان برای لغو تحریم‌ها علیه روسیه

کد خبر: ۸۹۹۸۵۰
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۲:۳۰ 18 May 2019

وزیر امور خارجه آلمان با توجه به اینکه بعد از بحران اوکراین حق رای روسیه در مجمع پارلمانی شورای اروپایی لغو شده است خواستار لغو این تحریم علیه مسکو و بازگشت کامل روسیه به شورای اروپایی شد.

به گزارش «تابناک» به نقل از تسنیم به نقل از نشریه "دی سایت" آلمان، "هایکو ماس"، وزیر امور خارجه آلمان در آستانه دیدار وزرای شورای اروپایی در هلسینکی از باقی ماندن روسیه در این تشکل حمایت کرده و گفت: روسیه به شورای اروپایی تعلق دارد با همه قوانین و ضوابط و وظایفی که در آن است. من امیدوارم که ما در دیدار وزرا در اینجا یک گام مهمی را در این راستا برداریم.

"هایکو ماس"، به مناسبت هفتادمین سالگرد تشکیل شورای اروپایی به پایتخت فنلاند سفر کرده است. در آنجا وی با همتای روسی خود سرگئی لاوروف دیدار و گفتگو خواهد کرد. مناقشاات درباره عضویت روسیه در شورای اروپایی حدود پنج سال است که ادامه دارد.

در واکنش به الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه مجمع پارلمانی شورای اروپایی (PACE) در سال 2014 از جمله حق رای دادن را از روسیه سلب کرد.

دولت روسیه از آن زمان دیگر هیچ نماینده ای را به این مجمع نفرستاده و از سال 2017 هم هیچ گونه هزینه عضویتی به شورای اروپایی پرداخت نکرده است.

آلمان حالا دراین راستا تلاش می کند که روسیه دوباره همه حقوق در این شورا را دریافت کرده و البته هم زمان می خواهد یک سیستم قطعنامه جدید برای نقض قوانین شورای اروپایی را ایجاد کند. ظاهرا این گونه اقدامات آلمان موفقیت به همراه داشته است و احتمال توافقاتی در این باره در هلسینکی وجود دارد. نماینده روسیه در شورای اروپایی با توجه به تحولات اخیر از دستیابی به توافقی در این راستا خبر می دهد.

البته این مسئله مخالفانی هم دارد. "پاول کلیمکین"، وزیر امور خارجه اوکراین مشارکت در این دیدار را برای اولین بار در عرض چهار سال گذشته رد کرده است. اوکراین به دلیل اختلافات با روسیه شدیدا مخالف این است که روسیه مجددا به عنوان عضو کامل این شورا با تمام حقوق آن به رسمیت شناخته شود.

وی در صفحه فیس بوک خود نوشته است که به این ترتیب توافق صلح مینسک برای جنگ در شرق اوکراین نابود می شود و همه کشورهایی که از بازگشت روسیه به شورای اروپایی حمایت می کنند در این راستا مقصرند. وی درباره نرمال شدن مجدد مناسبات با روسیه هشدار داده است.

شورای اروپایی که مقر آن در استراسبورگ است وظیفه دارد بر قوانین حقوق بشر در 47 عضو این تشکل نظارت کند. این شورا کاملا مستقل از اتحادیه اروپا عمل می کند. مجمع پارلمانی این تشکل چهار بار در سال نشست برگزار می کند. این مجمع درباره مشکلات اجتماعی بحث کرده و قضات دادگاه حقوق بشر و دبیر کل شورای اروپایی را انتخاب می کند.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
چرا این امریکا و اروپا .هروقت دیدند که کاری از دستشان بر نمی اید ......رو به تحریم میکنند ..اینها این قدر ضعیف هستند .............که بچه می ترسانند .............................خجالت دارد
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # لایحه برنامه هفتم # فردوس کاویانی