وعده رئیس جمهور به آسیب دیدگان سیل
کد خبر: ۸۹۳۱۴۰
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۸ 20 April 2019

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان لرستان ضمن تبریک به مناسبت میلاد با سعادت منجی عالم بشریت گفت: هر قدمی که برمی داریم باید زمینه را برای ظهور آماده کند اگر می‌گویند یک ساختمان برای زندگی مردم آماده کنید همه تلاش می‌کنیم و مصالح و نقشه آن را آماده می‌کنیم و نمی گوییم یک روزی توسط یک شخصیت استثنایی تاریخ این ساختمان درست می شود. ما باید مقدمات آن را فراهم کنیم و ان شالله خدا به همه ما توفیق دهد که در زندگی و تلاش مان گامی را برای تسریع آن روز پر نشاط برای همه انسانها که همانا روز ظهور است فراهم آوریم.

به گزارش «تابناک» به نقل از فارس، وی ادامه داد: امسال یک حادثه ویژه و خاصی بود. من یاد تعبیر حضرت امام خمینی در همان هفته های اول انقلاب افتادم که فرمودند امسال، سال پر نعمت و پر زحمتی بود سال ۵۷ از یک نظر که نگاه کنیم سال کشتار و زندان و ۱۷ شهریور بود و هر لحظه معمولا معلوم نبود لحظه بعد جه می‌شود و سال بسیار سختی بود اما از لحاظ نعمت خداوند بهترین سال تاریخ ایران بود. در عین حالی که به تعبیر امام سال پر زحمت بود. امسال هم به یک تعبیری سال پر نعمت و پر زحمتی است.

رئیس جمهور گفت: امسال نعمت بسیار است که خداوند به ما داده. آب وقتی خداوند نازل می کند یعنی حیات و نشاط و بقا به ما می‌دهد. یک رقم بسیار بالایی نسبت به سالهای و کل سال آبی تا اینجا ۴۸۰ میلیارد متر مکعب به کل ایران آب وارد شده است.

رئیس قوه مجریه تصریح کرد: ما وقتی به متوسط ۵۰ سال گذشته نگاه کنیم می بینیم یک رقم متفاوتی نسبت به سال های قبلی است. اگر بخواهید یک متر مکعب آب دریا را تبدیل به آب شیرین کنیم حدود چهار هزار الی ۵ هزار تومان تمام می‌شود شما محاسبه کنید که یک متر مکعب آب اگر هزار تومان حساب کنید ضربدر ۴۸۰ میلیارد متر مکعب آب که وارد این سرزمین شده است؟

وی بیان داشت: خب تا اینجا خداوند را شکر گذاریم. برای استانهایی که با سیل مواجه شدند سال پر زحمتی بود . من دوازدهم فروردین که با آقای استاندار صحبت می کردیم و راجع به پلدختر صحبت کردم و ایشان گفت ارتباط ما قطع شده و خبری نداریم و احساس خطر می کنیم خیلی نگران شدم و بعد از تلفن ایشان رفتم یک مقداری قرآن واندم و دعا کردم و چند بار تا صبح بیدار شدم اول صبح تماس گرفتم و این خبر خوش را به ما دادند که تلفات جانی نبوده ولی خسارت مالی زیاد بوده است برای ما بسیار خوشحال کننده است که جان مردم حفظ شده در عین حال خسارت زیادی نیز به مردم وارد شده است.

رئیس جمهور بیان داشت: حال این که اگر چه کار می کردیم این خسارت کمتر می‌شد مقوله دوم است و باید ماه‌های بعد به آن رسیدگی شود

روحانی با اشاره به هیات ویژه بررسی سیل اخیر اظهار داشت: من از یک هیئت بلند پایه از اساتید خواستم که این مسئله سیل و سیلاب ایران را دقیقا بررسی کنند و بگویند مشکلات چه بوده است و باید چه کنیم. آنها ظرف شش ماه گزارش ملی را ارائه می دهند و ربطی به دولت ندارد و دولت در آن دخالتی ندارد. حتماً اگر کارهایی انجام می‌شد خسارت کمتر بود اما اینکه چقدر امکان داشته که این کار را انجام دادیم و اولویت ها چه بوده مسئله دیگر این است.

وی ادامه داد: حضرت نوح کشتی بزرگی درست می‌کرد؛ هر که رد می شد مسخره می کرد و لبخند می زد می گفت این جان دریایی نیست و اصلا هیچی خبری نیست سال‌ها طول کشید تا حضرت آن کشتی را ساخت و همان کشتی منجی مومنین و موجودات زنده شد.

رئیس جمهور تصریح کرد: حال اگر ما ۲۰ سال پیش می آمد این رودخانه ها را توسعه می‌دادیم که شما چه می‌گفتید و می‌گفتید که چه دولت بیکاری است و مردم شغل و آب ندارند در این خشکسالی شما رودخانه را توسعه می دهید! این مثل کشتی نوح می شد.

روحانی افزود: معمولا ما بودجه به اندازه کافی نداریم، همیشه کسری داریم و اولویت ها در نظر می گیریم. من هیچ وقت یادم نمی رود که در جاده کویری جاده می ساختند و ما رد می شدیم و نگاه می کریم و می گفتیم اینجا که آب نیست و در این بیابان کویر خشک چرا انقدر پل درست می‌کنند بعد یک سالی بارندگی خوبی شد من داشتم از همان منطقه به سمت تهران می‌آمدم و دیدم تمام این پول ها از زیرش آب رد می شود .

وی تصریح کرد: زمانی شده بود که همه به سد سازی ایراد می گرفتند در همین دولت یازدهم در روزنامه‌ها و روشنفکران می گفتند که شما محیط‌زیست را خراب کردید این همه سد لازم نبوده است بعضی از سد ها را می گفتند که این همه پول خرج کردیم و آبی در آن نیست. اصلا برای چی ساخته اید. یادمان نرود این قضاوت های سالهای پیش بود.

رئیس جمهور اظهار داشت:چند روز پیش که با استاندار سیستان بلوچستان صحبت می‌کردم، گفت دستور دهید که همه وسایل ما را برگردانند و یک استان دیگر باید معین ما شود. شرایط اینجوری است دیگر شرایط فوق العاده ای است بگذریم که اگر قبل چه کاری می‌کردیم بهتر بود من اصلا این ها را و هیچکس را تبرئه نمی‌کنم.

روحانی بان داشت:‌ ساختمان سازی در کنار رودخانه‌ها، مسیل‌ها و حتی در داخل رودخانه ها کار بسیار نادرست، خلاف قانون و غلط بوده است می‌بینید اکثر خانه هایی که آسیب دیده معمولا نزدیک و یا چسبیده به رودخانه هستند ما اگر رودخانه ها را به حریم آنها را مراعات می‌کردیم حتماً خسارت ما کمتر می شد.

وی بیان داشت: لااقل این کار را همه دنبال کنید شهردارها بخشداران فرمانداران استانداران وزارت نیرو مخصوصاً قوه قضاییه همه دست به دست هم دهیم اولاً جایی که تخریب شده (دیگر ساختمان نسازیم) جایی که می‌سازیم جای مناسب باشد .

روحانی گفت: ما جلسه‌ای در تهران داشتیم که بحث مفصلی در آن بود که این بارندگی برای سال‌های زیادی ادامه دارد یا خیر؟ آن جلسه صاحب‌نظران مختلف بودند و یکی می گفت تا ۳۰ سال دیگر این جوری است؛ یکی می‌گفت فقط امسال این جوری است؛ دیگری می‌گفت تا سه سال دیگر این جوری است؛ اینها پیش بینی های سختی است و به این سادگی نیست، من گفتم ما که نمی دانیم سالهای بعد چه می شود ولی این بنا را داریم که سال آینده همچین چیزی دوباره می‌شود.

وی بیان داشت:‌کار بزرگی در کشور انجام شد، اینکه بعد از یک ماه سیل در کشور دچار بیماری اپیدمی نیستیم، مایه تعجب بهداشت جهانی است.

روحانی تاکید کرد: برق ۱۱۴۵ روستای استان لرستان بر اثر سیل قطع شد و اکنون فقط ۶ روستا برق ندارند.از ۹۶۱ روستا، فقط بازسازی شبکه آبرسانی ۳ روستا باقیمانده است. ۴۰۱ کیلومتر از راه‌های اصلی و ۱۶۰۰ کیلومتر راه‌های روستایی استان لرستان آسیب دید؛ دولت و نیروهای مسلح برای بازسازی راه‌ها بسیج شدند.

رئیس قوه مجریه اظهار داشت: پاسخ رهبر انقلاب در مورد شیوه برداشت از صندوق توسعه برای جبران خسارت سیل، دقیق و موثر بود. مقام معظم رهبری تاکید داشتند فردی فرمانده قرارگاه بازسازی مناطق سیلزده شود و همه دستگاه‌ها و نهادها زیر نظر او عمل کنند؛ وزیر کشور عهده دار این مسوولیت مهم است.امیدواریم بازسازی واحدهای مسکونی در کوتاهترین زمان انجام شود.

وی بیان داشت: در سفر به مناطق سیل زده استان مازندران؛ در یک روستا پیرمردی که تمام دام خود را از دست داده بود دست مرا گرفت، گفت من نمی‌گذارم بروی؛ تمام خسارت مرا بده. گفتم چرا گفت اگر تو بروی به من خسارت نمی‌دهند.

روحانی تاکید کرد: لوازم زندگی آسیب دیدگان از سیل، باید سریعتر و در حد متعارف تامین شود. امسال نیز در تولید گندم خودکفا خواهیم بود؛ خسارت کشاورزان آسیب دیده از سیل به هر طریق باید جبران شود. امکانات دولت محدود است؛ همگان در بازسازی سریعتر و بهتر مناطق آسیب دیده از سیل مشارکت کنند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۸
انتشار یافته: ۹
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۱
وعده و وعده -چهل سال داریم می شنویم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۱
اي کاش مقاومت هاي متعصبانه (و دوستي هاي خاله خرسي) نبود و قبلا تاسيسات(تونل وسد لازم) انتقال اين اب اضافي خوزستان به مناطق تشنه مرکزي ايران ايجاد شده بود تا امروزه شاهد نبوديم که ميلياردها متر مکعب (معادل ميلياردها دلار )اب شيرين به دريا ريخته شود و همچنين هموطنان عزيزمان در خوزستان دچار اين مشکلات با اين شدت شوند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۱
ماهی گیر از آب گل آلود
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۱
لرستان بعنوان منبع اصلی این آب فاقد حتی یک سد مناسب است و زمینهای حاصلخیزش بصورت دیم کشت میشود الویت اصلی ساخت سد در لرستان است تا هم لرستان از روان آب خود بهره مند بشه و هم چنین مشکلاتی برای خوزستان بوجود نیاد در ضمن بخش مهمی از رود کرخه حق آبه هور العظیم هستش که برای کل کشور حیاتی هستش
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۱
این اتفاق هر 50 سال یک بار اتفاق می افته.پس لطفا از آب گل آلود ماهی نگیرید.و دلتان برای مردم خوزستان نسوزه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۱
آره سیل آمد و شمار جواهر صید کردید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۱
قربونت تو فقط وعده نده مردم خودشون مشکلات شون رو حل می کنن
افرین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۱
ای بابا این رئیس جمهور ما هم دلش خوشه واقعا ! ادم باورش نمی شه یکی نیست بهش بگه بابا هر چی اب وارد شده با زمین لرزه های در اعماق زمین همشون می ره به عمق و قابل دستیابی نیست . اونا که این ابها را به صورت سیل برامون فرستادن علم و نحوه هدر دادنش را هم دارند ! حالا بشین و ببین همین ارومیه چطور فروکش می کنه ! ابهای زیر زمینی را با ایجاد زمین لرزه های مصنوعی و ایجاد شکاف در زمین باعث می شوند که آبها میره به عمق که معلوم نیست کجا میره دیگه قابل دستیابی نیست یعنی نمی ارزه که از عمق استخراج بشه کاش همین بود ، زمین هم در اثر فروکش کردن ابهای زیرزمینی نشست می کنه .

اقای روحانی این نعم خدا نیست این جنگه ! دیگه جنگهای دنیا از حالت کلاسیک در اومده . تا سال 2030 جنگ کشورها به صورت علمی خواهد بود نه با سلاح و و نفر !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۱
چهار راهکار؛
اول تشکیل وزارتخانه بحران برای هماهنگی بیشتر تمامی نهادها . زیرا وزراتخانه قدرت بیشتری از سازمان دارد.
دوم ایجاد خروجی های احتیاطی در همه رودخانه ها و هدایت آنها به سمت فلات مرکزی. منابع تامین آن هم همان 8 میلیارد دلار برداشتی از صندوق توسعه ملی که به وزارت جهاد کشاورزی داده شد.
سوم شناسایی و تخریب تمام ساختمان های مسکونی و تجاری و اداری در مسیل ها و کنار گذر آنها
چهارم لایروبی مرتب و منظم رودخانه ها و سدها و مسیل ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
فائقه دوستی مرتضی صفاری بیت کوین اینستکس تام کاد مجتبی ذوالنور سعید طوسی هفته قوه قضائیه برایان هوک