بازدید 7057
۹
در ۲۲ روز مانده به پایان مهلت مصوبه دولت:
در 12 دی ماه  1397 خبری منتشر شد مبنی بر اینکه شورای عالی هماهنگی اقتصادی نیز مجوز ترخیص 13 هزار خودرو را صادر نموده است. بر همین اساس دولت مصوبه ای را در تاریخ 16 دی ماه 1397 ابلاغ نمود. متاسفانه در 22 روز مانده به پایان مهلت 4 ماهه این مصوبه طبق آمار تنها 200 دستگاه خودرو از گمرک ترخیص شده است. مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در گفتگو با خبرنگار تابناک اقتصادی از آخرین وضعیت ترخیص 13 هزار خودرو از گمرک گفت.
کد خبر: ۸۹۱۶۴۳
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۷ 14 April 2019

تابناک اقتصادیدر 12 دی ماه  1397 خبری منتشر شد مبنی بر اینکه شورای عالی هماهنگی اقتصادی نیز مجوز ترخیص 13 هزار خودرو را صادر نموده است. بر همین اساس دولت مصوبه ای را در تاریخ 16 دی ماه 1397 ابلاغ نمود. متاسفانه در 22 روز مانده به پایان مهلت 4 ماهه این مصوبه طبق آمار تنها 200 دستگاه خودرو از گمرک ترخیص شده است. مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در گفتگو با خبرنگار تابناک اقتصادی از آخرین وضعیت ترخیص 13 هزار خودرو از گمرک گفت.

به گزارش تابناک اقتصادی، در 12 دی ماه  1397 خبری منتشر شد مبنی بر اینکه شورای عالی هماهنگی اقتصادی نیز مجوز ترخیص 13 هزار خودرو را صادر نموده است. بر همین اساس دولت مصوبه ای را در تاریخ 16 دی ماه 1397 از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور برای اجرا به وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت اقتصاد و نیز بانک مرکزی ابلاغ نمود. در حالی که همگان منتظر تهیه دستورالعمل اجرای این مصوبه توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت بودند رئیس کل بانک مرکزی در مورخه 25 دی ماه 1397 طی خبری اعلام کرد با ترخیص خودروهای وارداتی که بعد از ۱۶ مرداد ۹۷ وارد گمرکات کشور شده اند مخالفت کرده است. از این رو در مصوبه جدید تاریخ ترخیص خودروها تغییر نمود. در مصوبه جدید ذکر شد: "عبارت «تا تاریخ ابلاغ این تصویب نامه» به عبارت «۱۳۹۷.۵.۱۶» اصلاح می ‌شود". بنابراین با مصوبه جدید هیات وزیران مبنای زمانی ترخیص خودورهای در گمرک مانده از تاریخ قبل از ۹۷.۱۰.۱۶ به ۹۷.۵.۱۶ تغییر کرد.

ماجرای ترخیص ۱۳ هزار خودرو از گمرک به کجا رسید؟

در مورخه 4 اسفند 1397 سایت تابناک اقتصادی طی مطلبی با عنوان "فرمان ترخیص 13 هزار خودرو خاک خورده دست کیست؟" به بررسی وضعیت خودروهای دپو شده در گمرک پرداخت و طی مصاحبه ای با مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در مورد آخرین وضعیت ترخیص 13 هزار خودرو پرسید. دادفر در آن مصاحبه عنوان نمود که با گذشت 48 روز از ابلاغ مصوبه دولت هنوز هیچ اتفاقی در ترخیص این خودروها نیافتاده است و این مصوبه در پیچ و خم مراحل ادارای گیر کرده است.

در مورخه 12 اسفند ماه 1397 مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک آخرین وضعیت خودروهای دپو شده در گمرک را تشریح نموده است. وی در حاشیه رونمایی از پنجره واحد شروع کسب و کار تصریح کرد: ترخیص خودرو‌های دپو شده در گمرک آهسته بوده و این مسیر به کندی طی می ‌شود به طوری که تاکنون از بین ۱۳ هزار خودروی دپو شده در گمرک تنها ۲۰۰ خودرو یعنی ۲ درصد از کل خودر‌وهای توقیف شده به کشور وارد شده اند.

با توجه به اینکه مهلت اجرای مصوبه دولت 4 ماه از زمان ابلاغ می باشد، حالا و در 22 روز مانده به پایان اجرای این مصوبه ترخیص 13 هزار خودرو از گمرک، خبرنگار تابناک اقتصادی یک بار دیگر پیگیر ماجرای ترخیص این خودروها شده است.

مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در این رابطه به خبرنگار تابناک اقتصادی گفت: در مورخه 24 فروردین ماه 1398 جلسه ای با حضور فرشاد مقیمی معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت، نمایندگان بانک مرکزی، گمرک، سازمان توسعه تجارت، انفورماتیک و البته بنده به عنوان نماینده انجمن واردکنندگان خودرو در همین زمینه برگزار شد. وی افزود: در این جلسه ارقامی بالا در مورد خودروهای ترخیص شده از گمرک اعلام شد که با اعتراض انجمن واردکنندگان همراه شد و اعلام کردیم که این ارقام بالای اعلام شده در مورد ترخیص خودرو غیرواقعی است. در این جلسه ما گزارشی کامل در زمینه وضعیت خودروهای موجود در گمرک و مشکلات ترخیص آن ها ارائه کردیم و معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در جریان کار قرار گرفتند که عملاً مصوبه دولت هیچگونه خروجی نداشته است. دادفر ادامه داد: جناب مقیمی با شنیدن اشکالات موجود بر سر راه ترخیص این خودروها در این جلسه تلاش نمودند که با تماس و مکاتبه آن ها را برطرف نمایند و ایشان برای اعضای حاضر در جلسه مقرر کردند که ظرف 48 ساعت مشکلات ترخیص خودروها حل شود. مقیمی دوباره جلسه ای را برای روز دوشنبه مورخه 26 فروردین ماه 1398 هماهنگ کردند تا در جریان روند کار و نتیجه اقدامات در زمینه رفع مشکلات قرار بگیرند. مهدی دادفر در مورد مشکلات موجود بر سر راه ترخیص این خودروها گفت: به علت عدم ارتباط سيستمي بين بانك مركزي ، گمرك، سازمان توسعه تجارت، سازمان حمايت هنوز امكان اجرايي شدن مصوبه فراهم نشده است.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در مورد اینکه آیا امیدی به ترخیص خودروها در این مدت 22 روز باقیمانده تا پایان اجرای مصوبه دولت وجود دارد یا خیر گفت: ببینید این یک تصور است که شما در این مدت کوتاه باقیمانده بتوانید کار ترخیص این خودروها را انجام دهید. همان گونه که گفتید از مهلت دولت 22 روز باقیمانده است که 5 روز نیز تعطیل می باشد. کاری که در 3 ماه و نیم انجام نشده است چگونه می خواهد در 17 روز انجام شود؟ وی ادامه داد: البته تنها امید قاطعیت و پیگیری جدی جناب مقیمی است که امیدواریم این موضوع ترخیص خودروها را به سرانجام برساند.

به هر صورت آنچه از شواهد پیداست گویا معاون وزیر صنعت به شدت پیگیر موضوع ترخیص 13 هزار خودروی دپو شده در گمرک می باشد اما به نظر می رسد این کار در 22 روز مانده به پایان مهلت مصوبه دولت کاری سخت باشد.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۹
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
مسئولین ... قبل از پلمپ شدن دفاترشان به ما که بالای هزار نفر مالباخته بودیم گفتن: اگه خوروهای خارجیمون ترخیص بشه، ماشین شماها که خوروی داخلیه هم داده میشه ....
شرکت پلپ شده ... مدیرعاملش بازداشت شد .... بالای هزار نفر مالباخته شدند ... همچنان نگاهمان به قوه قضائیه است که چه حکمی صادر میشه و بالاخره چی میشه !!!
پاسخ ها
محمد شریفی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
عجب شیر تو شیریه!
سجاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
باسلام، واقعا برای این ظلم عظیمی که به قشر مستضعف وارد کننده خودرو وارد میشود باید خون گریه کرد! این بندگان خداها هنوز از غم و مصیبت چند ده هزار خودرویی را که قبلا وارد کرده اند و روی دستشان مانده یا به چندین برابر زیر قیمت فروخته اندخارج نشده اند!!! دیگر اجحاف بس است آقای معاون وزیر واقعا خوشحالمان کردید و امید را در دل همه مردم ایران و حتی مظلومان جهان! زنده نمودید که بجای رسیدگی به اموری پیش پا افتاده و دسته چندم مثل سیل زدگان، مال باختگان شرکتها و لیزینگ های فروش خودرو و ..... بالاخره به خودتان آماده و با جدیت به داد مظلومان و کوخ نشینان وارد کننده خودرو رسیدید لازم است از رئیس محترم اتحادیه نیز بابت این بیان تظلم خواهانه که وجدان همه ملت را به درد آورد سپاسگزار باشیم.
مَن أَنصَفَ النّاسَ مِن نَفسِهِ رُضِىَ بِهِ حَکَما لِغَیرِهِ؛
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
یعنی انقد این مملکت بی قانون هست، دو ساله درگیر خرید یک خودرو هستیم. ارزش پولو سرمایمون به فنا رفت. خداییش الان به یه غیرایرانی اینو بگی باورش نمیشه. مگه ما چی خواستیم؟ با پول کارمندی و زحمت ساعت ۶ صبح تا ۷ غروب سرکار رفتن خودم و همسرم خواستیم یه ماشین بخریم.قانون گزاری های یک شبه آقایون زندگی ما رو به فنا داد
کیارش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
جالبه در مملکتی زندگی میکنیم که دولت خودش مصوبه تصویب میکنه خودش هم نمیتونه مصوبه خودشو اجرا کنه .
آشنا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
با سلام. عمرا اگر این قضیه روشن بشه و مطمئن باشید دستهای قوی و لابی فوق لابی گیری هست که مانع رسیدگی میشود در این چهل سال ما که ندیدیم طرف اصلی گیر بیفتد ؟!!
نامی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
تمام خودرو های گمرک داره میداد تو بازار فقط میخوان قیمتا بالا بمونه و ریزش نداشته باشه تشریف ببرید تو سایتای خرید و فروش ماشین ببینید پنتا کولیوس و تالیسمان تحویل اسفند 98 هست .
مرتضی احمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
آیا ازپول کارمند حلال تر هست ۱۰ ماه کل پول آریو دادم آنگار کسی تو سایپا بامن دشمنی دارو ماشین از صاحب نمایندگی بنام دخترش روز ا ول خریدم بهد از بیست روز گفت این مدارک خودرو درمرحله ۴ قبل ترخیص ولی برای یک تمضا مانده است ....
حسین
|
-
|
۰۹:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۷
عجب دستگاههای نظارتی داریم!!!!!!! روز روشن پراید 3 میلیون تومانی را 50 میلیون تومان میفروشند و هیچ مسئولی هم صدایش در نمی آید .
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم آنفلوانزا آلودگی هوا محسن پورسیدآقایی مسعود سلیمانی طرح ملی مسکن مجید بهرامی حمید شهریاری محمد شیاع زهرا امیرابراهیمی