در حالی که شب گذشته و با انتشار خبر تصمیم ترامپ برای قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گروه‌های تروریستی برخی از عقب نشینی بازار سرمایه در معاملات امروز در واکنش به این خبر سخن می‌گفتند، لیکن شاخص بورس و فرابورس بی اعتنا به جنون ترامپ روند سبزپوشی خود را حفظ کردند.
کد خبر: ۸۹۰۴۴۵
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۹ 09 April 2019
تابناک اقتصادیدر حالی که شب گذشته و با انتشار خبر تصمیم ترامپ برای قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گروه‌های تروریستی برخی از عقب نشینی بازار سرمایه در معاملات امروز در واکنش به این خبر سخن می‌گفتند، لیکن شاخص بورس و فرابورس بی اعتنا به جنون ترامپ روند سبزپوشی خود را حفظ کردند.
 
به گزارش بورس تابناک؛ امروز در حالی نماد شرکت ذوب آهن اصفهان با فاصله بسیار زیاد بیشترین ارزش معاملات فرابورس را به خود اختصاص داد و با فاصله بسیار زیاد از دومین نماد در رتبه نخست قرار گرفت که از ابتدای امسال تاکنون شاهد اقبال سهامداران به این شرکت اصفهانی هستیم.
 
بیشترین ارزش معاملات امروز فرابورس در اختیار شرکت ذوب آهن اصفهان با نماد «ذوب» بود و بر این اساس بیش از ۲۳۲ میلیون برگه سهم (ذوب) به ارزش بیش از ۳۹.۳ میلیارد تومان معامله شد، از این ۲۳۲ میلیون برگه، سهم حقیقی‌ها در فورش بیش از ۲۰۳.۸۵۵ میلیون سهم و فروش حقوقی‌ها نیز ۲۸.۹۳۷ برگه سهم بوده است. در طرف خریدار در نیمه اول بازار ترازوی حقوقی‌ها سنگین‌تر بود، ولی در ساعات پایانی عطش حقیقی‌ها بیشتر شد و بر این اساس ۱۸۲.۸۷۳ سهم را حقیقی‌ها و ۴۹.۹۱۹ میلیون برگه سهم را نیز حقوقی‌ها خریدند، ولی به راستی دلیل اقبال فعالان و بازیگران بورس به ذوب چیست.
 
شاید ساده‌ترین توجیهی که سهامداران برای خرید خود بیان می‌کنند حضور مرد فولاد ایران در راس هیات مدیره ذوب آهن اصفهان است، قدیمی‌های بازار به خوبی اقدامات بهرام سبحانی را در فولاد مبارکه اصفهان که امروز یکی از بزرگترین شرکت‌های بورسی و یکی از موفق‌ترین بنگاه‌های اقتصادی کشور است را به یاد می‌اورند، در تالار بورس پیرمردی آرام گفت: سبحانی بیابان را گلستان می‌کند گرچه این تعریف مبالغه آمیز می‌نماید، ولی حضور یک شخصیت برند در کنار اقدامات موثر مدیر عامل این شرکت خون تازه‌ای در شریان ذوب آهن جاری کرده است.
 
از ابتدای سال تاکنون نماد ذوب آهن مورد توجه فعالان بازار بوده بخشی از این اقبال به شفاف سازی این شرکت در خصوص تهاتر بدهی میلیارد تومانی این شرکت ۲۴۰۰ این شرکت به برخی بانک هاست بر این اساس مبلغ ۱۱۰۲ میلیارد تومان از بدهی‌های بانکی شرکت به صورت قطعی در سال ۱۳۹۷ تهاتر شده و شرکت پیگیر این است که باقی بدهی‌های بانکی خود را نیز با عنایت به ظرفیت بند و تبصره ۵ لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ تهاتر کند، همچنین موسسه صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد به پرداخت مبلغ ۶، ۰۷۳ میلیارد ریال به ذوب محکوم شده است و از سوی دیگر واگذاری برخی املاک مازاد بابت بدهی ۱۶۷ میلیاردی این شرکت به شرکت ملی گاز و برق منطقه‌ای از دیگر اخبار مثبتی بوده که توجه فعالان را به خود جلب کرده است.
 
همچنین ذوب آهن اصفهان قراردادی با وزارت راه و شهرسازی برای فروش ۱۵ هزار تن ریل ۶۰E۱ گرید R۲۶۰ منعقد کرده که بر اساس توضیحات ارائه شده توسط شرکت، نحوه تسویه به این صورت است که ۲۵ درصد پیش دریافت و مابقی مبلغ قرارداد به صورت ۷۰ درصد پس از تولید و دپو در محل کارخانه، ۲۰ درصد پس از بارگیری و ۱۰ درصد پس از تحویل در محل انبار خریدار تسویه خواهد شد.
 
از همه این‌ها که بگذریم آنچه کمتر مورد توجه فعالان بورسی طی روز‌های اخیر بوده این است که شرکت‌های ذوب آهن و فولاد مبارکه اصفهان، تابستان امسال به خاطر بارندگی‌های اخیر به احتمال بسیار زیاد با مشکل کمبود آب مواجه نخواهند بود و می‌توانند با ظرفیت و توان حداکثری تولید خود را به پیش ببرند.
 
از سوی دیگر صادرات به کشور‌های عراق و سوریه دیگر مسئله‌ای است که از نظر بنیادی توجه حداکثری به این نماد سنگین فرابورس را موجب شده است.
 
در حالی که شب گذشته و با انتشار خبر تصمیم ترامپ برای قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گروه‌های تروریستی برخی از عقب نشینی بازار سرمایه در معاملات امروز در واکنش به این خبر سخن می‌گفتند، لیکن شاخص بورس و فرابورس بی اعتنا به جنون ترامپ روند سبزپوشی خود را حفظ کردند.
 
بر این اساس، شاخص فرابورس «آیفکس» امروز با رشد ۱۷.۶۳ واحدی در ارتفاع دو هزار و ۴۳۰ واحدی قرار گرفت.
 
نماد‌های مارون، سرچشمه، شاوان، بزاگرس، زاگرس، بپاس و تاپکیش بیشترین تاثیر مثبت و در مقابل نماد‌های چکاپا، سمگا و شرانل و بساما بیشترین تاثیر منفی را بر آیفکس داشتند.
 
ارزش معاملات امروز فرابورس به بیش از ۴۴۴.۶ میلیارد تومان رسید که ناشی از جابجایی ۹۶۹ هزار و ۱۵۹ برگه سهم و اوراق مالی بهادار طی ۱۳۸ هزار و ۱۸۱ نوبت معاملاتی بود.
 
بیشترین افزایش قیمت در نماد‌های تاپکیش، سرچشمه، زدشت، پخش، قشیر، غمینو و زقیام رقم خورد و شاهد بیشترین کاهش قیمت در تسه ۹۷۰۳، تسه ۹۷۰۲، زشگزا، تسه ۹۷۰۵، تسه ۹۷۰۹، کتوکا و اشاد ۱۰۲ بودیم.
 
برترین تقاضا و صفوف خرید در فرابورس متعلق به نماد‌های اجاره تامین اجتماعی (شستا ۰۰۲)، اجاره رایتل ۲ (صایتل ۲)، مشارکت دولتی ۱ (اشاد ۱)، صندوق سرمایه گذاری مشترک آسمان امید (آسامید)، مرابحه سلامت ۶ (سلامت ۶)، سرمایه گذاری توسعه و عمران استان کرمان (کرمان) و عمران و توسعه شاهد (ثعمرا) بود و در مقابل بیشترین صفوف عرضه و فروش در نماد‌های منفعت دولت (افاد ۱) اسنادخزانه (اخزا ۷۱۷) منفعت دولت (افاد ۱)، صندوق سرمایه گذاری آرمان آتی کوثر (آکورد)، مشارکت دولتی (اشاد ۱)، مشارکت دولتی (اشاد ۱) صندوق سرمایه گذاری مشترک آسمان امید (آسامید)
 
امروز در فرابورس نماد معاملاتی شرکت‌های سرمایه گذاری ساختمان نوین (وثنو ۱) را با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت شرکت و ابهامات موجود دراین اطلاعیه، صنعتی مینو (غصینو ۱) به دلیل افشای اطلاعات با اهمیت مصادیق گروه (الف)، سرمایه گذاری ساختمانی نوین (وثنو ۱) به دلیل افشای اطلاعات با اهمیت مصادیق گروه (الف)، تامین مسکن جوانان (ثجوان ۱) به دلیل افشای اطلاعات با اهمیت مصادیق گروه (ب)، لوازم خانگی پارس (لخانه ۱) به دلیل نوسان قیمت بیش از ۶۰ درصد در نماد اصلی متوقف شدند.
 
اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۶
یک شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۰
حداقل تیتر رو درست بزنید 1700 واحد نه 17 واحد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۰
فرابورس هست، نه بورس. این دوتا با هم فرق داره.
نرگس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۰
شاخص فرابورس 17.63 درصد رشد کرده چرا بزنند 1700 واحد خود شاخص فرابورس 2430 واحد هست حالت خوبه شفای عاجل
سید رضا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۰
شما خیلی باسوادی بپا ندزدنت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۰
سبز پوشی بورس هیچ دلیل فاندا منتالی نداره الا افزایش دلار.
علت اصلی رشد درآمد ذوب آهن
|
-
|
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۰
علت اصلی رشد درآمد ذوب آهن ، افزایش نرخ ارز و در نتیجه افزایش تناژ و ارزش ریالی صادرات این شرکت است
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
فائقه دوستی مرتضی صفاری بیت کوین اینستکس تام کاد مجتبی ذوالنور سعید طوسی هفته قوه قضائیه برایان هوک
آخرین اخبار