بازدید 8874

در‌دیدار‌هاشمی‌رفسنجانی‌با‌آیت‌الله‌سیستانی‌چه‌گذشت؟

کد خبر: ۸۸۶۱۲۷
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۷ 16 March 2019

آقای هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، چند سال پیش، در سفری عازم کشور عراق شد. آقای هاشمی در این سفر با رئیس جمهور عراق و آیت الله سیستانی دیدار کرد.

روزنامه جمهوری اسلامی که گفته می‌شود مواضع نزدیکی به رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام دارد، پس از این سفر، اقدام به انتشار جزئیات آن در چندین گزارش جداگانه کرد.

به گزارش دیپلماسی ایرانی، در شانزدهمین گزارشی که از سفر آقای هاشمی در روزنامه مسیح مهاجری منتشر شد، به دیدار او با آیت الله سیستانی اشاره شده که در آن این مرجع تقلید شیعیان درباره لزوم تبعیت آقای هاشمی از رهبر معظم انقلاب اسلامی نکاتی را بیان کرده اند.

در این گزارش که با عنوان "با هاشمی رفسنجانی در حیاط خلوت سردار قادسیه" و در ۹ خرداد ماه امسال منتشر شده، عنوان شده است که در ابتدای دیدار، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از عملکرد آیت الله سیستانی در عراق تشکر می‌کنند.

در ادامه این گزارش آمده است: "آیت الله سیستانی به رسم همه علما که خودشان را هیچ کاره می‌دانند و به قول معروف شکسته نفسی می‌کنند در جواب گفتند: همه کار‌های عراق دست شماست شما باید ائتلاف را حفظ کنید من که کاره‌ای نیستم و اینجا چیزی دست من نیست اختیاردار من نیستم.

آقای هاشمی رفسنجانی گفتند: بله شما قانونا اختیاری ندارید، ولی نفوذتان زیاد است و می‌توانید کار‌های فوق قانون انجام بدهید و مردم عراق و مسئولین هم از شما اطاعت می‌کنند.

پیدا بود که آیت الله قصد ندارند به این بحث تن بدهند و میخواهند موضوع را عوض کنند؛ لذا در جواب گفتند: شما اگر خودتان در ایران متحد باشید همه مشکلات حل خواهد شد.

آقای هاشمی رفسنجانی گفتند: ما اختلاف نداریم. من و رهبری با هم خیلی خوب هستیم و هیچ مشکلی نداریم. البته گاهی اختلاف نظرهائی پیش می‌آید، ولی هر جا نتوانیم حل کنیم من کوتاه می‌آیم و از ایشان تبعیت می‌کنم.

آیت الله سیستانی گفتند: بله خبر دارم که شما گفته اید نظر ایشان برایتان حجت است و تبعیت می‌کنید، ولی مصاحبه آقای زیباکلام باشما را که خواندم دیدم شما با هم اختلاف زیادی دارید. این کتاب برای من مهم بود و من آنرا دو بار خواندم.

آقای هاشمی رفسنجانی گفتند: این‌ها مهم نیست، چون مباحث فکری است. آنچه مهم است اینست که در عمل ما متحد عمل می‌کنیم و به نظر رهبری عمل می‌شود.

این بحث هرچه ادامه پیدا کرد آیت الله قانع نشدند و حدود نیمساعت به همین مطالب گذشت تا اینکه آقای افشار مسئول تشریفات از همه حضار خواست دو آیت الله را تنها بگذارند تا صحبت‌ها را بطور خصوصی ادامه دهند. "

آنچنان که روایتگر گزارش سفر آقای هاشمی در ادامه عنوان کرده است، رئیس مجمع تشخیص مصلحت، جزئیات این دیدار خصوصی و تاکید آیت الله سیستانی بر تبعیت آقای هاشمی از ولایت فقیه را فاش نکرده است.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# انتخابات # مسعود پزشکیان # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # محمدباقر قالیباف # انتخابات ریاست جمهوری