رئیس کل بانک مرکزی؛
بانک مرکزی اختیارات تام دارد با کسانی که بازار پول را به هم بزنند برخورد کند و ما به تدریج کارها را انجام خواهیم داد و در حال حاضر به وظایف بانک مرکزی عمل می‌کنیم و مردم معتقدند ما باید کار کنیم. هدف اصلی دشمن، تضعیف بازار پول و ارز بود و سیاست آمریکا این بخش‌ها را به عنوان مرکز اصلی شیطنت ها قرار داده بود، ولی در حال حاضر بازار پول از ثبات مناسبی برخوردار است.
کد خبر: ۸۸۲۴۸۱
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۰:۵۲ 03 March 2019

تابناک اقتصادیرئیس کل بانک مرکزی گفت: بانک‌های انصار، قوامین، حکمت ایرانیان، مهر اقتصاد و مؤسسه اعتباری کوثر تا چهار ماه آینده در بانک سپه ادغام و محو می‌شوند.

به گزارش تابناک اقتصادی؛ عبدالناصر همتی در برنامه گفت وگوی ویژه خبری با موضوع بررسی ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح، اظهار داشت: مدتی است، تحول در نظام بانکی را دنبال می‌کنیم و یکی از اقدامات مهم ادغام این بانک‌ها بود  که در شورای پول و اعتبار و ستاد اقتصادی سران قوا بر سر آن بحث شد و سرانجام به این نتیجه رسیدیم که پنج بانک و مؤسسه در بانک سپه ادغام شوند.

وی ادامه داد: این تحول مهم از امروز کلید خورد و با هماهنگی های انجام شده با ستاد نیروهای مسلح و بانک ها به سمت انجام مطلوب پیش می رویم. همتی با اشاره به اطلاعیه بانک مرکزی گفت: این پنج مؤسسه بانکی نزدیک به ۲۱۵ هزار میلیارد تومان سپرده دارند و تمهیدات خوبی نیز اندیشیده شده است؛ سپرده ها نیز با سودهایی که تا کنون پرداخت می شد، ادامه می‌یابد.

همتی

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه برنامه ریزی‌هایی در قالب مصوبات سی بندی انجام شده است، گفت: سپرده گذاران تا پایان قرارداد سود کنونی را دریافت می‌کنند و مؤسساتی که برای ادغام قطعی می شوند، می‌توانند آن را ادامه دهند.

همتی رقم تسهیلات این بانک ها را ۱۳۰ هزار میلیارد تومان و تعداد سپرده گذاران را ۲۴ میلیون سپرده‌گذار اعلام کرد و اظهار داشت: این تسهیلات بر اساس قرارداد ادامه دارد و کارکنان هم بر اساس قراردادها ادامه کار می‌دهند.

وی درباره سهامداران نیز گفت: تکلیف سهامداران وابسته به نیروی های مسلح مشخص است و یک میلیون و ۱۳۰ هزار سهامدار جزء نیز مشکلی نخواهند داشت. از حالا تا چهار ماه بانک ها می‌توانند مجامع را برگزار کنند و پس از آن در بانک سپه ادغام می‌شوند.

همتی درباره مشکلات بانک های ادغامی بیان داشت: باید گفت، بانک های بهتر و ضعیف تر در میان بانک های ادغامی داریم، ولی برای مشکلات موجود پیش بینی شده که دارایی ها باید از سوی نیروی انتظامی و ... منتقل شود که ناترازی ها پوشش داده شود ولی در کل مردم نگران نباشند. مشکل نقدینگی این بانک ها در حال حاضر نیز با بانک مرکزی حل شده و از این به بعد هم مشکلی نیست، ولی در چهار ماه آینده تمام دارایی های اینها کارشناسی و بعد از آن ارزش ویژه بانک ها مشخص می‌شود.

رئیس کل بانک مرکزی اظهارداشت: مردم مطمئن باشند، مشکلی وجود ندارد. تا یک ماه آینده با هماهنگی سازمان بورس نماد بانک ها باز می شود و بر اساس ارزش اسمی سهام و یا ارزش زمان بسته شدن، هر کدام بیشتر باشد مجموعه ادغامی می‌تواند سهام سهامداران را خریداری کند و اگر سهامداری نیز احساس می‌کند قیمت بالاتر است می‌تواند ۴ ماه صبر کند، ولی در حال حاضر سهامداران می‌توانند بر اساس ارزش اسمی سهام خود را بفروشند.

وی درباره وضعیت خدمات رسانی بانک جدید پس از تکمیل پروسه ادغام، افزود: بانک سپه تصمیم خواهد گرفت که خدمات بانک جدید به نیروهای مسلح از بعد از ادغام چگونه باشد و خانواده نیروهای مسلح با اولویت امکان دریافت سرویس از بانک را خواهند داشت. در اصلاح نظام بانکی که کار بزرگی است و ناترازی سیستم بانکی و سایر مشکلات به تدریج در حال حل شدن است و بر اساس شرایط و امکانات این کارها انجام می شود و ما می‌خواهیم سیستم بانکی باثبات و سالم باشد و به تولید و مردم خدمات مناسب ارائه کند.

همتی تأکید کرد: نحوه محاسبات نرخ سود و معوقات از کارهای مهمی است که در درون سیستم بانکی در حال انجام است. بانک مرکزی اختیارات تام دارد، با کسانی که بازار پول را به هم بزنند برخورد کند و ما به تدریج کارها را انجام خواهیم داد و در حال حاضر به وظایف بانک مرکزی عمل می‌کنیم و مردم معتقدند ما باید کار کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: هدف اصلی دشمن تضعیف بازار پول و ارز بود و سیاست آمریکا این بخش‌ها را به عنوان مرکز اصلی شیطنت ها قرار داده بود، ولی در حال حاضر بازار پول از ثبات مناسبی برخوردار است. با این حال، ۱۶۰ هزار میلیارد تومان از منابع مردم در حال حاضر در سیستم بانکی ماندگار شد و مردم به نظام بانکی اعتماد دارند.

به گفته وی، بالاترین مقام کشور از موضوع ادغام حمایت کردند و ما علاوه بر این، اقدامات دیگری را نیز انجام خواهیم داد. همتی درباره بسته شدن فعالیت کانال اینستاگرام خود در روز گذشته بیان داشت: اینستاگرام بنده روز گذشته با مشکل مواجه شد و فعلا فعالیت را متوقف کردم، ولی برخی به دنبال بهانه های این‌چنینی به دنبال افزایش قیمت ارز و نوسان گیری هستند.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: به صورت کلی حدود ۲۵۰۰ شعبه در این بانک های ادغامی است و با ۱۶۰۰ شعبه بانک سپه، هزار شعبه از بانک ملی نیز بیشتر خواهند شد. هدف ما مراعات و حفظ پرسنل بانک ها و همچنین تداوم فعالیت سپرده گذاران است. به مرور زمان راهکارهایی را دنبال خواهیم کرد.

همتی درباره تقویت نظارت این بانک بر فعالیت‌های نظام بانکی گفت: نظارت باید آی تی محور باشد اما هنوز به آن مرحله نرسیده‌ایم و فاصله زمانی بین آنچه در بانک اتفاق می افتد تا زمانی که بانک مرکزی متوجه شود، پذیرفته نیست.

وی افزود: بحث دوم در مورد نظارت مربوط به مدیریت بانک‌هاست که ضعف‌هایی در این بخش وجود دارد. همتی مورد سوم در تقویت نظارت بانک مرکزی را قاطعیت در برخورد با انحرافات عنوان کرد و افزود: در خصوص رعایت معیارهای نظارتی همچون کفایت سرمایه، ناترازی‌ها و ... جدی هستیم و تلاش می‌کنیم ناترازی‌ها را حذف کنیم تا بتوانیم جدی سیاست‌های پولی بازار باز را به اجرا بگذاریم.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: از طریق سیاست‌های پولی بازار باز بانک مرکزی می‌تواند اوراق دولتی را خرید و فروش و از طریق آن بتواند نرخ بهره را تنظیم و تورم را از طریق سیاست‌های پولی کنترل کند.

وی با تأکید بر اینکه باید اصلاحات ساختاری انجام شود، افزود: تا وقتی بودجه وابسته به صادرات نفت است این مشکلات قابل حل نیست، بنابراین باید به سمت اصلاح بودجه برویم. همتی با بیان اینکه دولت کنترل هزینه‌ها را در دستور کار قرار داده است، ادامه داد: با این حال مشکلاتی وجود دارد، برای مثال ۴۴۰ تا ۴۵۰ هزار میلیارد تومان بودجه سال ۹۸ در نظر گرفته شده که فراتر از درآمدهاست و قطعا منجر به کسری بودجه می‌شود و این فشار از طریق اوراق دولتی یا استقراض از بانک مرکزی باید جبران شود.

وی تصریح کرد: تا جای ممکن سعی کرده‌ایم که استقراض از بانک مرکزی صورت نگیرد و از رئیس جمهور تشکر می‌کنیم که تأکید جدی بر استقلال مالی بانک مرکزی داشته‌اند. همتی در مورد بازار ارز نیز گفت: قیمت دلار به پایین برمی‌گردد چرا که عوامل اقتصادی این قیمت‌ها را برنمی‌تابد، نرخ میانگین یورو بابت عرضه ۱۱.۵ میلیارد یورو در سامانه نیما ۱۰ هزار و ۱۲۸ تومان است اما یورو در بازار آزاد ۱۵ هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این قیمت‌ها برای واردکننده به صرفه نیست و ماندگار نخواهد بود.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به علل افزایش قیمت ارز روزهای اخیر اظهار داشت: قرار گرفتن در روزهای آخر سال، انتشار چند خبر منفی مانند بحث FATF و یکسری جوسازی‌ها منجر به افزایش قیمت ارز شد، گاهی برخی نمایندگان مجلس، همکاران ما در دولت و کارشناسان بحث‌هایی را مطرح می‌کنند که جو منفی روانی به وجود آورده و بی‌ثباتی را در پی خواهد داشت.

وی با تشریح جزئیات عرضه ۱۱.۵ میلیارد یورو ارز در سامانه نیما بیان داشت: ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو از طریق بانک مرکزی عرضه شده و ۸ میلیارد یورو نیز عرضه صادر کنندگان بوده که ۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو فروش٬ ۶۰۰ میلیون یورو واردات در مقابل صادرات و واگذاری امتیاز به غیر بوده است.

همتی با بیان اینکه این ۸ میلیارد یورو معادل ۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار خواهد بود، افزود: این در حالی است که صادرات غیر نفتی ۴۰ میلیارد دلار بوده که اگر سهم شرکت گاز هم که بخشی از آن بوده را کم کنیم ۳۰ تا ۳۵ درصد ارز حاصل از صادرات به کشور بازگشته و حدود ۶۵ درصد هنوز بازنگشته است.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: در حال حاضر تراز تجاری مثبت است و باید به سمتی برویم که تراز ارزی نیز مثبت شود. وی در ادامه گفت: بانک مرکزی حدودا ۳۸ میلیارد دلار ارز تامین کرده است که ۹.۳ میلیارد دلار از از طریق سامانه نیما بوده و ۲۴ میلیارد دلار ازطریق سیستم بانکی بوده که از طریق بانک مرکزی تأمین شده است.

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه اعلام کرد: اگر صادرکنندگان ارز را تأمین کنند، بانک مرکزی نیاز ندارد که ارز را تأمین کند. همتی اظهار داشت: بر اساس آمارها روند کلی بازار نشان می‌دهد تا آذر ماه سیاست‌ها به درستی عمل شد و واکنش بازار نیز نسبت به آن قابل قبول و قیمت کالاهای اساسی از تورم کمتر بود اما بعد از آبان ماه بخاطر ضعف شبکه توزیع کالاهای اساسی این روند دچار اختلال شد به طوری که کالاهای غیر مشمول با کاهش تقاضا و کالاهای مشمول با افزایش تقاضا مواجه شدند که برای اصلاح این وضعیت باید شبکه توزیع که مسئولیت آن با وزارت بازرگانی و وزارت صمت است، بهینه تر و سازماندهی شده معایب را برطرف کنند.

همتی با اشاره به ضرورت استفاده از نقدینگی در زمینه تولید گفت: ورود نقدینگی زیاد به بازار باعث افزایش پایه پولی می‌شود؛ اما بانک مرکزی به تولید با توجه به مزایا منابع می‌دهد و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: هدایت نقدینگی معنی خاصی ندارد و نقدینگی به جایی می‌رود که بازدهی داشته باشد؛ باید جذابیت بازارهای مولد افزایش پیدا کند تا نقدینگی در بازارهای جذاب و در راه سالم سرمایه گذاری شود.

وی با اشاره به برخی مشکلات بازارها و عدم جذابیت برای سرمایه گذاران گفت: در برخی بازارها سرکوب شدن نرخ باعث از دست رفتن جذابیت می‌شود و از سویی دیگر در بخش‌هایی مشکلات کسب و کار، مالیاتی و بیمه‌ای باعث می‌شود جذابیت برزای سرمایه گذاری از بین برود.

رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: بانک مرکزی نمی‌تواند همه مسائل را حل کند و باید این را پذیرفت که بخش‌های دیگر مسئولیت‌هایی دارند. همچنین باید مراقب ترامپ نیز باشیم. وی افزود: همین امروز در بانک مرکزی سیستمی را نهایی کردیم که بر اساس آن هر سرپرست خانوار می تواند با کارت بانکی و کد ملی خود هر سهیمه ای که تخصیص داده شده را با نرخ تعیین شده دریافت کند و در گام نخست برای کالای گوشت این سیستم آماده شده و این نشان می دهد که دولت کارهای مربوط به خودش را انجام داده و خواهد داد و البته باید اذعان کرد که به هر حال هر کاری ابعاد منفی و مثبت خود را دارد اما به هر حال دولت با کمک مجلس در حال حل مشکلات است و سعی داریم تا این مسائل در سال آینده وجود نداشته باشد.

همتی گفت: فشار سنگین در اقتصاد کشور وجود دارد و ما برای مدیریت آن ها برخی مسائل را پذیرفتیم و تحمل کردیم اما باید اقتصاد آزاد باشد و تأمین کالاهای اساسی با سهولت انجام شود. وی ادامه داد: زیرساخت های بازار متشکل ارزی آماده شده است که شاید در دو هفته آینده آن را اجرایی کنیم، اما ترجیح می دهیم این اتفاق در فروردین ماه سال آینده عملیاتی شود اما در حال حاضر همه زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری آماده شده است.

وی درباره ورود ارز ناشی از صادرات نفت و غیر نفتی نیز گفت: در این زمینه نیز تلاش های زیادی صورت گرفته است به طوری که برخلاف پیش بینی ها میزان حجم و ارزی صادرات نفتی امیدوار کننده بوده است به طوری که در حال حاضر صادارت نفت به ژاپن، چین، ترکیه، عراق و ... به صورت مستمر با تلاش های وزارت نفت ادامه دارد و باعث شده تا این روند ۱.۷ درصد خالص ذخایر ارزی افزایش یابد.

همتی در ادامه افزود: از نظر درآمدی و ذخایر ارزی با مشکل جدی مواجه نیستیم و از شهریور ماه تاکنون ۱.۷ درصد خالص ذخایر ارزی افزایش یافته و به ذخایر کل بانک مرکزی افزوده شده و برای شرایط خاص ذخایر و اسکناس کافی داریم.

وی افزود: ما بر اساس تصمیم دیگران تصمیم نمی گیرم و در صورت لزوم به بازار ورود خواهیم کرد. در حال حاضر کشور در شرایط جنگی است و از طریق بسیاری از کشورها جنگ اقتصادی علیه ایران آغاز شده و راه های حاشیه ای نیز برای واردات و صادرات نیز پیدا کردیم.

رئیس کل بانک مرکزی درباره عملکرد بانک مرکزی در بازار پول، توضیح داد: تا پایان سال گذشته تورم یک رقمی بود و علت افزایش این نرخ در سال جاری، شوک ارزی در کشور است که واکنشی کاملا طبیعی است که تخلیه فشار حاصل از تلاطم های بازار ارز زمان بر است.

همتی ادامه داد: سال آینده تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا از رشد نقدینگی در کشور جلوگیری شود در شهریور ماه ۷ درصد و در دی ماه تورم به ۱.۸ رسید اما در بهمن ماه به دلیل برخی اقلام کنترل از دست رفت اما دوباره کنترل این بازار را به دست خواهیم گرفت.

به گفته رئیس شورای پول و اعتبار، هنگامی رشد نقدینگی ۲۳ درصدی در سال داریم و تولید ناخالص و واقعی در درصدی بسیار پایین تر است، با افزایش تورم مواجه خواهیم بود. وی افزود: اما طی سال های اخیر به دلیل پرداخت سودهای با نرخ بالا از سوی بانک ها با افزایش نقدینگی مواجه بودیم؛ پس باید ابتدا ناترازی بانک ها اصلاح شود و به تدریج به سمت کنترل سود آنها حرکت کنیم و در کوتاه مدت انجام نخواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی درباره بدهی بانک ها و دولت به بانک مرکزی، گفت: اکنون با کاهش بدهی بانک ها به بانک مرکزی و از شهریور ماه تاکنون با ۱.۶ درصد کاهش بدهی بانک ها مواجه هستیم و بدهی دولت نیز کاهش یافته و البته امکان دارد به دلیل مصوبه تهاتر بدهی دولت باشد.

وی ادامه داد: اضافه برداشت بانک ها نیز کنترل شده و در چهار ماهه گذشته کاهش یافته و نسبت به شهریور ماه اضافه برداشت بانک ها ۲۵ هزار میلیارد ریال کاهش یافته که اگر این روند ادامه یابد بر رشد نقدینگی تأثیر خواهد داشت.

رئیس شورای پول و اعتبار درباره افزایش مبلغ وام ازدواج، توضیح داد: افزایش مبلغ وام ازدواج خبر خوبی است، اما باید محدودیت منابع بانک ها نیز در نظر گرفته شود و به محض ابلاغ با جدیت اجرایی خواهیم کرد.

همتی درباره جلوگیری از رکود و حفظ رشد بخش صنعت، اظهار داشت: سرمایه در گردش باید بازگردانده شود و حداکثر بازپرداخت یک ساله است و تسهیلات بلند مدت استمهال می شود. وی افزود: نرخ ارز افزایش یافته و نیاز تولیدکنندگان افزایش یافته و تولیدکنندگان به هر بانکی مراجعه کردند و بانک ها با کمبود منابع مواجه باشند، بانک مرکزی تا سقف ۴۰ هزار میلیارد تومان خط اعتباری اختصاص می دهد. به گفته وی، اگر تولیدکنندگان به منابع مالی نیاز دارند و بانک ها همکاری نمی کنند، به ما اطلاع دهند زیرا تولید در اولویت است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۶
انتشار یافته: ۲۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
یک ضعف اساسی انسان طمعکاری اوست. جالب اینکه جوامع از این بابت به کرات مورد سوءاستفاده قرار میگیرند اما طمع از درون اجازه درس گرفتن و تجربه اموختن را به وی نمدهد. این صفت در ایرانیان به کمال است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
ایشان با پاین نگه داشتن دلار باعث شده حتی تجار هم بیکارشوند و همه کارگاهها بیکار و جوانان بیکار شوند بخدا ما فولاد و ابزار الت گیرمان نمی اید فقط بخاطر اینکه ایشان دلار را پایین نگه داشته با بگیر ببند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
دكتر همتي كار خوبي ميكند نميگذارد خون مردم را بمكند همه مردم از سياستهاي ارزي اين مرد پاك دست و بزرگ حمايت ميكنند ...بله تجار ميخواهند دلار بيست هزار تومان بشود تا دوباره با تبديل به ريال داراييهايشان چند برابر شود ...
ناشناس
|
Austria
|
۰۷:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
تجربه و سابقه تاریخی نشون میده که هر موقع روسای بانک مرکزی گفتند قیمت دلار میاد پایین یعنی اینکه میخواد بره بالاتر . الان هم ایشون یک بار دیگه سیگنال خرید رو صادر کرده. پس زود برید بخرید تا دیر نشده و جا نموندید
ناشناس
|
Germany
|
۰۷:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
قيمت دلار پايين مى ايد مثل يك كد براى روساي بانك شده چون هر وقت ان را اعلام كردند دلار بالا رفته و مردم بدبخت شدند اين بار اين كد از دهان همتي در امده نمي دانيم منتظر چه بايد باشيم گرانى دلار ورود دلالان استعفاي اقاي ريس و نقطه سر خط چيزى كه از بين رفته اعتماد است اعتماد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
چند ماهه كه ميگين دلار رو به قيمت واقعي اون (7000 تومان) برمي گردانيم ، ولي فقط حرف است و شعار.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
روغن زیتون شرکت اتکا تیر ۹۷ قیمت ۱۶۰۰۰ تومان
روغن زیتون شرکت اتکا شهریور ۹۷ قیمت ۲۲۰۰۰ تومان
روغن زیتون شرکت اتکا اسفند ۹۷ قیمت ۴۴۰۰۰ تومان
لطفا بفرمایید تورم این قلم چه میزان است و ایا از ۱.۲ درصد که اقایون امار میدهند بیشنر نیست؟
ظاهرا مسئوولان دولتی اصلا خودشان در جریان قیمتها نیستند.
روغن زیتون ارز ۴۲۰۰ تومانی نگرفته؟
ارز ۴۲۰۰ فقط فسادانگیزه و تورم زا
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
نظر شما درسته ،ارز۴۲۰۰را نباید داد چون نمیشه نظارت کرد که طرف سواستفاده (یا بهتره بگیم نامردی )کرده یا
نکرده و بعد باچه قیمتی داره پخش میشه
الان خود دولت باید بشه واردکننده اقلام ضروری نه ارز رو به قیمت نصف یا کمتر بده دست بعضی از اینها که‌چنین مشکلاتی پیش بیاد
واقعا سخت نیست ،دولت مستقیم و بدون واسطه بشه توزیع کننده اقلام که الان ضروری هستند گوشت ،شکر ،کاغذ ،یا هرچیز دیگه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
جناب ریس کل هر وقت شما فرمودید دلار پایین میاید همه چیز ملت از ازرش افتاد چون گرانتر شد دلا ها را بقول خودتان جمع کردید گرانتر شد صراف های بی مجوز را جمع کردید گرانتر شد سامانه راه انداختید گرانتر شد ما ارزانی ندیدیم البته دروغ نگفنه باشم 10تومن رفت بالا یک تومن پایین امد مگر اینطوری منظور شما باشد تا زمانی که دسنهایی که هم اسلحه دارند وهم پول وانحصاری کار میکنند همین اش وهمین کاسه است وشما خودتان هم میدانید نه شما ونه بانک مرکزی اجازه استقلال را مثل همه دنیا دارید وفقط میخوانید دیکته نوشته شده را که از پشت صندلی خودتان دریافت میکنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
یک کلام: ما به این دولت و مدیرانش اعتماد نداریم. خانواده هایشان را به ایران برگردانند و فهرست کامل دارایی هایشان را اعلام کنند و هرکدام اعلام کنند که خانواده هایشان کجا مشغول کار هستند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
میگویدنرخ دلاربه پایین برمیگرددولی نمیگویدمنظورش ازپایین چقدراست؟!!!
حسنعلی
|
France
|
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
خورشید هم از مغرب طلوع خواهد کرد!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
چرا مؤسسه کوثر برخلاف قراردادش چندبار سود سپرده ها را کاهش داده؟! این که خلاف حرف شماست!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
دیگه به بانکها اعتمادی نیست برادر. مقصر خودتان هستید و از این به بعد باید تاوان بدید. بانکهای دیگه هم مجبورن ادغام شن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
این یکی دیگر از تصمیم های شتابزده ای است که به عواقب آن توجه نشده است! سپه جزو بانک های تحریم شده است، بانک های حکمت ایرانیان و مهر اقتصاد در شمول تحریم قرار ندارند، با اینکار جناب همتی این دو بانک را نیز خودشان و با دست خودشان در لیست بانک های تحریمی قرار میدهند که معنای دیگر آن تنگتر کردن راه تنفس کشور است!
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
سخن بزرگان :
توصیه سیف به مردم: وارد بازار ارز نشوید دلار به‌زودی ارزان می‌شود ...
۲بهمن ۹۶ _ خبرگزاری تسنیم
دلار ۳۷۰۰ تومان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
راست میگویی همانطور که شیخ حسن روحانی در مصاحبه زنده با رشیدپور اعلام نمود دلارازبهمن واسفند به ارزشهای قبلی برمیگردند وبرگشتند وبه 18هزارتومان رسید با دستورشما هم به ارزش قبلی برخواهدگشت مشکل ملت ایران بامدیران ناکارآمد است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
کسانی که دلار دارند بردند خارج سرمایه گذاری کرده اندبخاطر اینکه می گویند در ایران ارزان است و ایشان هم برای این منظور با انها در یک خط است ولسانا مدعی بیان دیکری است .اجناس با دلار بالا25 و خود دلار با قشار و.. به نرخی که می بینید و این سبب عدم واردات دلار حتی بصورت جیبی و عدم گردشکار و تولید شده است . ایشان دلار را بالا می برد و یک عده که خرید می کنند بعد با داد جو سازی ارزان می کند که جیب یک عده مردم بی دست و پا را خالی کند . هیچ شخص صادقی با مردم کشورش اینکار را نمی کند .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
ي چيز را درست گفتي دلارها را بردند خارج سرمايه گذاري كردند دلارهاي صادراتي كه ماحصل رنج اين مردم بيگناه و منابع خداداي و حتي ارز 4200 براي توليد كالا گرفتند همه را بردند و به كشور برنگرداندند اگر قدرتي داشتم درب اناق هاي بازرگاني را ميبستم ...عامل گراني و تورم غير منطقي همين گردن كلفت هاي اتاق هاي بازرگاني هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
با سلام . استکبار برای در تردید نگه داشتن سرمایه گذاران داخلی و خارجی در دو مولفه{ 1- عدم تثبیت قیمت ارز 2- عدم تعیین تکلیف FATF } شدیدا تلاش می کند .با این دوروش به کشورهای ترکیه . عربستان . امارات.همسایه های شمالی حتی به افغانستان فرص می دهد . که اقتصاد خود را به پای اقتصاد ایران برسانند .ن. کشورهای همسایه برای توسعه اقتصادی روش چین را در پیش گرفته اند . نمونه اش سرمایه گذاری عربستان در هند . چین . پاکستان .در کشورهای همسایه پالایشگاه نفت و پترو شیمی احداث می کند . و کارگران ان کشور ا بکار می گیرد .
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
مسعود سلیمانی بندر شهید رجایی بیژن زنگنه fatf محمد مرسی شیرمحمدعلی بلندی های جولان حادثه چرنوبیل فرودگاه امام خمینی
آخرین اخبار