بازدید 9063
اقتصاد در گذر زمان

از ترک ایران توسط مورگان شوستر تا اعلام طرح های دولت برای ایجاد اشتغال

موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و دومین روز بهمن ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.
کد خبر: ۸۷۷۴۱۸
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰ 11 February 2019

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و دومین روز بهمن ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

 

22 بهمن 1290، مورگان شوستر به گونه‌اي اعتراض‌آميز ايران را ترك كرد.

22 بهمن 1292، سفیرکبیر روسیه در لندن در نامه‌ای به دولت متبوع خود در لندن اطلاع داد توسعه خط آهن شرقی بندرعباس به اندازه حفر تونلی در زیر دریای انگلیس اهمیت دارد.

22 بهمن 1302، دوره پنجم مجلس شوراي ملي آغاز به كار كرد. اين مجلس تا 22 بهمن سال 1304 دائر بود. (لايحه انقراض سلسله قاجار در همين مجلس به تصويب رسيد.)

22 بهمن 1312، وزارت فرهنگ لايحه مربوط به تأسيس دارالمعلمين (بعدها به دانشسرا تبديل شد) جهت تأمين نيروي معلم مورد نياز كشور به مجلس شوراي ملي تقديم كرد.

22 بهمن 1321، فرمانداری قم در نامه‌ای به وزارت کشور اعلام کرد نیروهای انگلیسی مستقر در منطقه بر روی اراضی کشاورزی اهالی ، سرگرم ساخت فرودگاه برای هواپیماهای خود هستند و این اقدام سبب اعتراض و شکوائیه کشاورزان و مالکان شده است.

22 بهمن 1357، پیروزی انقلاب اسلامی ایران و سقوط نظام شاهنشاهی.

22 بهمن 1358، ابوالحسن بني صدر رئيس جمهور در مصاحبه با روزنامه فرانسوي لوموند اظهار داشت اگر مجلس با رئيس جمهور هماهنگ نشود، ايران منفجر خواهد شد!

22 بهمن 1359، امام خمینی (ره) فرمودند: عراق جزو ایران است. مدائن از ماست و از ایران است. شواهد موجود است در خود مداین و در طاق کسری. لیکن ما از باب اینکه تابع اسلام هستیم و قراردادها را محترم می ‌شماریم بنا نداریم به یک وجب از خاک عراق تعدی کنیم.

22 بهمن 1396، حسن روحانی رئیس ‌جمهور در ادامه سخنانش در اجتماع بزرگ مردم تهران، با بیان اینکه برای سال آینده طرح ‌های متعدد برای اشتغال داریم، با درخواست از وزیر کار برای ارائه گزارش در این عرصه گفت: سال آینده تمام اصناف و بنگاه‌ های کوچک هر فردی را جذب کنند از دادن حق بیمه معاف می‌ شوند و بیمه شخص ثالث را هم خودمان به عهده می ‌گیریم. گردانندگان اصناف اعلام می ‌کنند که با این طرح دولت، ۳۰۰ هزار شغل اضافه خواهد شد. روحانی افزود: در سال آینده آنهایی که در کارگاه ‌های خود افراد را جذب کنند، برای اشتغال همیشگی در سال اول برای هر فرد ۳۰۰ هزار تومان را به عهده می ‌گیریم. مهارت کاری را در سراسر کشور افزایش می ‌دهیم و طرحی که برای مسکن داریم سازمان و برنامه بودجه مدعی است که ۲۵۰ هزار شغل جدید به‌ وجود خواهد آورد و در زمینه صنعت در سال ‌جاری ۶۰۰ هزار واحد نیمه تمام را به اتمام رساندیم یا خواهیم رساند.

منابع: موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد

تور تابستان ۱۴۰۳
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری