بازدید 10504
نقدی به سخنان رئیس‌جمهور درباره ادامه مشکلات در سال 98؛
وی گفته که دستمزد حقوق بگیران برای سال آینده، تنها قرار است ۲۰ درصد افزایش پیدا کند و این مهم با توجه به نرخ ارز پیش‌بینی شده، رشد قیمت‌ها را تقویت و به دنبال آن قدرت خرید مردم کاهش بیشتری پیدا می‌کند. برای آن‌که تعادل اقتصادی حفظ شود، باید نرخ ارز را با دقت بیشتری تنظیم کرد. دولت باید پاسخگو باشد که با ارز ۵۷۰۰ تومان، احتمال کاهش قدرت خرید مردم وجود دارد. دولت بودجه ۹۸ را نباید به گونه‌ای تنظیم کند که قدرت خرید مردم تحت تأثیر قرار گیرد.
کد خبر: ۸۵۹۸۱۸
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۰ 12 December 2018

روز گذشته، رئیس جمهور با انتقاد از مخالفان دولت که یک روز به بهانه مطرح شدن عضویت در اف ای تی اف و یک روز به بهانه انعقاد برجام به دولت حمله و آن را به از دست رفتن اسلام متصل می کنند، از ادامه مشکلات کشور در سال 98 به دلیل تحریم ها سخن گفت؛ موضوعی که در آخرین گفت وگوی تلویزیونی حسن روحانی با مردم هم مورد اشاره قرار گرفت.

به گزارش «تابناک»؛ رئیس جمهور در نشست با وزیر و مدیران وزارت راه و شهرسازی، با اشاره به این که در سال 98 به دلیل تحریم‌ها در زمینه اشتغال و رونق اقتصادی مشکل داریم، گفت: یک نفر از یک گوشه‌ای که نمی دانیم کجاست، مردم را تحریک می‌کند که اگر FATF امضا شود و یا با گروه اقدام مالی کار کنیم، اسلام از دست می‌رود. ای کاش اسلام را می‌فهمید، بعد می‌گفت اسلام از دست می‌رود. حکومت و اداره کشور برای مردم است. هزینه‌ها را به مردم بگویید. اگر این کار را نکنیم، مردم چقدر از جیب باید بدهند؟

روحانی در ادامه‌ اظهار کرد: اکنون می‌خواهیم با بانک های خارجی کار کنیم. بدون کار کردن با بانک های خارجی اقتصاد ما حل می‌شود، اما با 20 درصد گران‌تر؛ یعنی شما جنس را از این صرافی به آن صرافی وارد می کنید و نهایتا 20 درصد گران‌تر به دست مصرف کننده می‌رسد. اگر می‌گویید FATF باشد یا نباشد، یک نفر نمی آید بگوید اگر باشد 20 درصد ارزان‌تر کارها انجام می‌شود و اگر نباشد 20 درصد گران‌تر. آن کسی که شعار می‌دهد، بیاید هزینه‌اش را پرداخت کند. نمی‌شود که یک نفر در کشور شعار دهد و آثار شعارش را برای مردم ترجمه نکند.

دولت مردم را ناامیدتر از اینی که هستند، نکند/ به فکر افزایش درآمد و دستمزد در سال آینده باشید

حالا چند روزی است، کار تدوین لایحه بودجه سال 1398 کل کشور با تأکید بر شفاف سازی، تنظیم عملکردی بودجه، توجه به اشتغال و توسعه عدالت که از اواسط آبان ماه به دستگاه های اجرایی ابلاغ و پس از بررسی در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه، شامگاه یکشنبه (یازدهم آذرماه) در هیأت دولت تصویب شده، آماده ارائه به دولت است.

بر اساس اعلام محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، لایحه بودجه 98 قرار بود طبق قانون، پانزدهم آذر یعنی پنجشنبه گذشته، تقدیم مجلس می‌شود؛ اما بهروز نعمتی، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس، گفته که نمایندگان مجلس برای سرکشی به حوزه های انتخابیه در تهران نیستند و این هفته خانه ملت تعطیل است، لذا لایحه بودجه 98، 25 آذر ماه به مجلس تقدیم شود.

هرچند با بالا رفتن قیمت نفت و همچنین تعیین نرخ جدید ارز در بودجه 98 بیانگر افزایش درآمدهای دولت است، همچنان می توان «انتقادات جدی را به میزان افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان» وارد کرد، چون با وجود کاهش میزان دارایی ها و درآمدهای مردم در سال 97 به واسطه افزایش بی حد و حصر قیمت ارز و کاهش ارزش پول ملی پیش بینی کافی برای افزایش میزان حقوق و دستمزد دریافتی نشده است.

از طرفی همچنان بودجه های خاصی برای برخی سازمان ها، نهادها، بنیادها و ... در ردیف های بودجه ای کشور پیش بینی شده است؛ موضوعی که با توجه به وضعیت نامناسب اقتصادی مردم انتظار می رفت در بودجه امسال کمرنگ تر از سال های گذشته باشد. همچنین هرچند برخی می گویند برای نزدیک کردن اعداد و ارقام بودجه به رقم های واقعی شاهد افزایش محسوسی در بودجه عمرانی کشور نیستیم، این مسأله نیز یکی دیگر از ضعف هایی است که همچنان باعث پیشی گرفتن برخی بودجه های خاص نسبت به بودجه عمران و آبادانی کشور است.

یحیی آل اسحاق، وزیر بازرگانی دولت سازندگی در نوشتاری با عنوان سه نکته بودجه و توجه نمایندگان نوشت: هم اکنون نیز بودجه عمرانی با ۳ هزار میلیارد تومان افزایش به ۶۵ هزار میلیارد تومان رسیده است. این عدد می‌تواند به پایان یافتن بخشی از پروژه‌های عمرانی منجر شود، ولی به شرطی که عدد آن تحقق پیدا کند. با توجه به تجربیاتی که از قبل وجود داشت و این‌که دولت نمی‌خواهد متمم بدهد، سعی کرده لایحه بودجه ۹۸ را عملیاتی‌تر تنظیم کند.

او گفت: بودجه در قالب برنامه ششم و احکام بالادستی چون اقتصاد مقاومتی باید تنظیم شده باشد. نمایندگان مجلس اگر انحرافی از این موضوع دیدند، باید نسبت به اصلاح آن اقدام کنند. اگر بودجه سال آینده بر اساس برنامه ششم توسعه و اقتصاد مقاومتی نباشد، هر آن چه سیاستگذاران برای آن زحمت کشیدند نادیده گرفته می‌شود؛ همان گونه که در سنوات گذشته چنین اتفاقی افتاد. دولت‌ها در تنظیم بودجه به برنامه‌های بالادستی بی‌توجهی کردند و نمونه بارز آن هم برنامه سوم و چهارم است.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه یکی از پیش‌بینی‌های مناسب دولت در لایحه بودجه ۹۸ قیمت نفت است، عنوان کرده: معتقدم قیمت ۵۴ دلار برای نفت درست است و امکان تحقق آن وجود دارد. کاهش صادرات روزانه نفت از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه سال‌جاری به یک تا یک و نیم میلیون بشکه در سال آینده در بودجه هم به درستی پیش‌بینی شده است.

آل اسحاق تأکید می کند: در این میان، یکی از ابهام‌هایی که برای بخش خصوصی به وجود آمده، قیمت ۵۷۰۰ تومان نرخ ارز در لایحه بودجه ۹۸ است. تصور می‌کنم که دولت به صورت میانگین و با توجه به نیاز ۱۴ میلیارد دلاری کشور به کالاهای اساسی و با توجه به اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاها اساسی و ارز نیما حدود ۹ هزار تومان به عدد ۵۷۰۰ تومان رسیده است. برای سال‌جاری در بودجه قیمت ارز ۳۵۰۰ تومان دیده شده بود و حال با افزایش این عدد دو اتفاق می‌افتد. یک آن‌که درآمد دولت بالا می‌رود و می‌تواند با شرایط بهتری فعالیت کند. دوم این‌که با ارز ۵۷۰۰ تومان احتمال افزایش نرخ تورم وجود دارد.

وی گفته، دستمزد حقوق بگیران برای سال آینده تنها قرار است ۲۰ درصد افزایش پیدا کند و این مهم با توجه به نرخ ارز پیش‌بینی شده، رشد قیمت‌ها را تقویت می‌کند و به تبع آن قدرت خرید مردم کاهش بیشتری پیدا می‌کند. برای آن‌که تعادل اقتصادی حفظ شود، باید نرخ ارز را با دقت بیشتری تنظیم کرد. دولت باید پاسخگو باشد که با ارز ۵۷۰۰ تومان احتمال کاهش قدرت خرید مردم وجود دارد. دولت بودجه ۹۸ را نباید به گونه‌ای تنظیم کند که قدرت خرید مردم تحت تأثیر قرار گیرد.

حسن روحانی در دو نوبت یک بار چند ماه پیش و یک بار دیگر هم چند روز پیش سخن از سختی ها و ادامه آن در سال 1398 داد. گویا همه پیش بینی ها از قبل برای سختی کشیدن مردم در جهت اجرای برنامه های خاص دولت شده و از قرار معلوم سال آینده هم مردم نباید امیدی به بهبود وضعیتشان داشته باشند، چون برخی اظهارنظرها نگرانی های زیادی در مردم ایجاد کرده است. انتظار می رود، دولت فکری به حال مردم بکند و شرایط را به نحوی پیش نبرند که دولت تدبیر و امید، امید مردم را ناامید کند.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۳
در انتظار بررسی: ۱۵
انتشار یافته: ۶۳
ناشناس
|
United States
|
۲۱:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
به خاطر شرایط نا مشخص بازار و دست نگه داشتن فعالین اقتصادی و بستن ثبت سفارش تقریبا همه اقلام وارداتی به جز غذا و دارو و تعطیلی و کاهش تولید تا 90 درصدی بیشتر کارخانجات( تولید خودرو از 160 هزار اردبیهشت به 20 هزار در اذر رسیده و یا موتورسیکلت از 900 هزار سال پیش به 60 هزار رسیده) عملا اقتصاد ایران متوقف شده و دارد از انبارها تغذیه می شود. و همین باعث کاهش شدید تقاضا دلار برای واردات شده. به همین دلیل است که قیمت اجناس در ایران به روند صعودی خود ادامه می دهد و به زودی کمبود کالا هم همه گیر خواهد شد. انزمان است که دوباره قیمت ارز و دلار و اجناس و میزان بیکاری ترمز می برد و فنرش چنان در خواهد رفت که قیمتها 11 یا 12 هزار تومنی برای دلار ارزو خواهد بود!
ناشناس
|
United States
|
۲۱:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
کاش اقای روحانی این شفافیت را داشت که به مردم می گفت که اگر می توانستیم 5 سال گذشته را ادامه بدهیم که دیگر نیازی به تورم و در رفتن قیمت دلار نبود. در واقع دلار 4200 تومنی تلاشی بود برای در نرفتن قیمت دلار. ولی چون کارشناسان دولت روی ارزوهای خود سیر می کنند دیدیم چه اتقاقی افتاد. اقای روحانی در کدام مکتب اقتصادی می توان ریال موجود در اقتصاد ایران را چهار برابر افزایش داد و انتظار داشت قیمت ارز خارجی اقزایش نبابد؟ در کدام مکتب اقتصادی می توان انخصار دو خودرو ساز دورلتی در بازار ایران را ادامه داد. تعرفه سنگین به خودرو وارداتی بست و بعد انتظار بهره وری و قیمت های متعادل و بهبود کیفیت خودرو و عدم فرصت طلبی برخی مدیران این صنعت را داست؟ در کدام مکتب اقتصادی می توان پیدا کرد که کشوری که 80 درصد صادرات ان مستقیم و غیر مستفیم به نفت و گاز ارتباط دارد به خاطر تحریم صادرات ان از سه میلیون بشگه به یک میلیون بشکه کاهش یابد و همه چیز عادی باقی بماند و بحرانی نباشد؟ در کدام مکتب سیاسی و شفافیت رئیس جمهور می تواند تشدید عظیم کسری بودجه را از مردم بپوشاند و انها و تصمصم گیران نظام را به تخمین نادرست از جریانات و فشار اقتصادی و سیاسی بکشاند؟ در کدام مکتب سیاسی وزیر خارجه شما به شما و ملت و مسئولان کشور بارها گزارش ناصجیح می دهد که با برجام تمام تحریمها در یکروز و ساعت لغو می شود و حالا مسئولیتی قبول نکند؟ در کدام مکتب اقتصادی بانکهای کشوری که رشد منفی اقتصادی دارد می تواند برای 6 سال نرخ سود بانکی 20 تا 28 درصد بدهد؟

اقای روحانی مسئولان و تیم اقتصادی و سیاسی شما یا نمیداند و اینگونه مدیریت می کند و یا می داند ولی ان را می پوشاند که در هر دو صورت مایه تاسف است و بازار و معیشت 80 میلیون مردم کشور بسیار ثروتمند ایران را به اینجا می رسانید. الانم با مردم شفافیت داشته باشید و به خاطر قسمی که به قانون اساسی خورده اید که حامی منافع مردم ایران باشید شجاعانه به مردم بگویید که امکان حتی همان افزایش حقوق 20 درصدی هم نیست و باید حداقل 20 میلیون از شما مردم به زیر خط فقر در امسال بروید و اگر این اشتباهات و افراد بانی ان در سیستم دولتی بمانند در سال اینده بیشتر و مشکل تر هم خواهد شد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
رییس جمهور و مسئولین طوری صحبت میکنند انگار در لوکرامبورگ یا سویس زندگی میکنند و هیچ درکی از سطح جامعه ندارند.
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
میانگین حقوق مردم تاجیکستان حدود 100 دلار در سال 2017 بوده، سالها زندگی کردن، مردم ایران هم میتوانند با میانگین حقوق 200 دلاری زندگی متوسطی داشته باشند. مشکل از توقعات بیجای ایرانیان است. مشکل آنجاست که ایرانی از کارگر و مهندس و معلم تا آن پزشک پر مدعا بجای آنکه کار بکند، از کار میزند، و توقع دارد خدمات و تولیدات بی کیفیتش هم وزن تولیدات کشورهای توسعه یافته ارزش گذاری شود.

دهه ها به فکر فروش نفت خام، دلالی در بازار، سوداگری و کلاه گذاشتن بر هموطن خود بوده اید و اسمش را گذاشته اید زرنگی!!! نه خیر این کلاه گشادی است که بر سر همه ایرانیانی بدست خود رفته، اگر میخواهید از این وضعیت اقتصادی خارج بشین، باید دنیا را بشناسید وگرنه حق ندارید شکایت کنید که چرا متوسط حقوقمان به 200 دلار کاهش یافته.

حق ندارید شکایت کنید، چون خودتان نخواسته اید به اندازه ای که موظف بوده اید در توسعه اقتصادی کشور شریک باشید. سنگاپور باعث حسرت همه ما ایرانی هاست، 5.5 میلیون جمعیت و 350 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی، اما ما سنگاپور نیستیم چون خود نخواسته ایم. کسیکه نخواسته حق شکایت و گلایه ندارد. والسلام
پاسخ ها
هومان
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
آیا شما خودتان خواستید و به اهدافتان رسیدید؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
حرف درمانی بسته میتونید کاری کنید نمیتونید بکشید کنار
ناشناس
|
Canada
|
۲۱:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
وقتی روش «به گردن قبلی بینداز» در کشور ما باب شد و برخی با فحش به قبلی‌ها بالا آمدند، این دولت هم با همان روش رای جمع کرد بدون توجه به شایسته سالاری. البته احمدی نژاد جایی برای دفاع نگذاشته اما با سیاه نمایی حتی چهارکار درستش را هم بد جلوه دادیم و اجازه ندادیم از تجربیات دولت قبل در مسئله کنترل قیمت‌ها و تحریم استفاده شود و چوبش را مردم خوردند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
تنها کسانی که روحانی به فکرشان نیست مردم هستند
پاشا کاروان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
بی خیال مش حسن شما که خودتان سیرین هرکس گرسنه نیست شما که تعهدی در قبال مردم مظلوم و انقلابی ندارید بزار دلار بره بالاتر . کالاها که اوج گرفته پائین نمیاد یه زحمتی برات داریم حقوقها را هم قطع کن تا خود به خود جان بکنیم عزیزم. فقط خدا داریم آن بالا پناه بر خدا ما که شب و روز به ولا شرمنده زن و بچه هستبم
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
واقعا که این نظریه پردازیها رابس کنید ..یه یک ریالی که بیاد روبودجه کارمندا صد برابر چیزها گرون میشه ...به جای پرداختن به توصیه های راهبردی این نظریات مقطعی را ارایه کردن اشتباه است..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
روحانی روزه سکوت بگیره اوضاع درست میشه.
ناشناس
|
Germany
|
۲۲:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
تدبیر این بود که دلار را مسکویی ۵ برابر کردن واکنون با مهندسی ظاهری دوبرابر و نخواهند بگویند که ما طرح داریم که موفق است.
مردم انتظار دارند دلار به ۳ تومن قبلی برسد و دستتان روست.
امید هم ول معطلی چون کسی امید وار نیست نه از اصولگرایان ونه از اعتدالیون.
دولت کریمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
تورم عراق و افغانستانم آرزوست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
" عدالت برای بدکاران بی معنی است اما پیروان خداوند اهمیت آن را خوب می دانند"
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
گیر کردیم تو این مملکت
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
اتفاقا فرانسوی ها هم همین رو میگن
ناشناس
|
United Kingdom
|
۲۲:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
از آبان ماه کاهش دریافتی ها شروع شده برای مثال 200 هزار تومان از حقوق من تو این آشقته بازار کاسته شده و خبر از کاهش در سایر ارگان ها از جمله هما شنیده می شود تا در سال جدید لطف 20 درصدی شیخ حسن شامل حال ما بشود و با افزایش سالیانه حقوق در 98 عملا دریافتی کارمندان و کارگران کم تر از 97 باشد و حرف رییس هم روی زمین نمانده باشد و همه شاکر دولت تدبیر و امید باشیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
بخش عمده نابساماني در اقتصاد كشور به دليل بيانات غير فني دولت اميد است!!! همينكه ارامش حاكم ميشود بيانات و فضلات شروع و به جاي اميد نااميدي تزريق ميشود!!!
ناشناس
|
Germany
|
۲۲:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
دولت ناکارامد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
"اجرای عدالت برای آدم درستکار شادی بخش است اما برای آدم بدکار مصیبت بار."
سلیمان نبی (ع) . امثال. ص 17
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
گرانی و تورمی که از ابتدای سال ۹۷شروع شده است.مهار نشدنی است.قیمت اجناس و کالاهای اساسی روز به روز در حال رشد است و هنوز متوقف نشده است.متاسفانه دولت هیچ برنامه ای برای تثبیت قیمت روی تورم۱۰۰درصدی هم ندارد کاملا مشخص است ماهایانه ۱۰دزصد به تورم ماه قبل اضاف می شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
"هیچ حکمت و بصیرت و نقشه ای نمی تواند علیه خداوند عمل کند"
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
" اشخاص فقیر را که حامی ندارند استثمار نکن و حق بیچارگان را پایمال ننما زیرا خداوند به داد ایشان خواهد رسید و
کسانی را که به ایشان ظلم کرده اند به سزای اعمالشان خواهد رساند."
سلیمان نبی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
"عظمت خداوند در پوشاندن اسرار می باشد اما عظمت پادشاه در پی بردن به عمق مسائل"
خسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
لطفا کمی حرفه ای عمل کنید
واقعا تیتری که زدید به محتوایی که نوشتید ارتباطی دارد؟
در ضمن جامعه را تشویق نکنید وانمود کنند کر و‌کور هستند. دورانی که دولت بتواند از صندوق جادویی نفت ولخرجی کند و سطح رفاه مردم را حفظ کند و بلکه بالا ببرد تمام شد. بالا رفتن قیمت سوخت و عدم افزایش قابل توجه حقوق که جای خود دارد، به نظرم اگر به فکر مملکت هستید توده مردم را برای دوران عدم پرداخت حقوق و عدم پوشش بیمه بازنشستگان‌آماده کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
روحانی برکناری حق توست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
" خوار شمردن فقرا گناه است خوشا به حال کسی مه به آنها ترحم و احترام می کند"
حسنک کجایی؟
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
ما که تدبیری از دولت تدبیر و امید ندیدیم. قرار بود که به آینده امیدوارمان کند که از آن هم خبری نیست. کو تدبیر و کو امید؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
"عظمت یک پادشاه بستگی به تعداد مردمی دارد که به آنها فرمان می راند. پادشاه بدون ملت نابود می شود."
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
" تمام کارهای انسان به نظر خودش درست است اما انگیزه ها را خداوند می بیند"
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
"کسی که انتقادهای سازنده را بپذیرد جزو دانایان به حساب می آید."
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
وعده فرداهای بهتر میدن‌ولی هرسال بدتر از پارسال
ناشناس
|
France
|
۲۳:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
استاد بزرگ در حرف زدن
ناشناس
|
Netherlands
|
۲۳:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
شما تابناک عزیز
داری از مسیر درست خارج میشوی
وضع ما از مسلمانان صدر اسلام بهتر است ، آنها حتی قوت لایموت هم نداشتند
افزایش درآمد عموم مردم باعث فشار بر بانک میشود
باید اسکناس چاپ کنند و این خوب نیست
تحملتان را بالا ببرید
حتی اگر لازم باشد برای اصل مقاومت در مقابل استکبار شیطان اشگنه با پیاز بخوریم ولی خم به ابرو نیاوریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
لقمه ای که اصلاح طلبهای مدعی سر سفره ملت گذاشتن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
آقای روحانی حدودشش سال پیش به مردم وعده دادید که از صبح روز انعقاد توافق هسته ای همه تحریمها لغو نه تعلیق چرخ سانتریفوژ ها همراه چرخ زندگی مردم بچرخد سفره مردم رنگین بطوریکه نیازی به یارانه نباشد وچنین وچنان نتیجه این اعتماد فعالیت هسته ای معلق وراکد سفره نداشته اکثریت مردم خالی وبی رونق دلار ۵ هزاری که وحشت زا بود به ۱۹ هزار تا اخیرا ۱۱ هزار تومان رساندی از دلار ۴۲۰۰ اهدایی به صاحبان مکنت وثروت درزندگی مردم وسبد خانوار خبری نییست به نظر شما حالا مشکل شماFatf شده شما تضمین میدهی فلاکت دیگری را ببار نیاوری؟شما مرد اتکا وزحمت ومرارت برای سر بلندی کشور نیستید عوامل دور وبرت پس بیهوده رنج ودرد ما زیاد نکن!!
پاسخ ها
هومان
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
ای برادر با که صحبت می کنی؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
تا وقتی امثال آقای نوبخت سرکار هستند و مشاور و همه کاره، هیچ تحرکی هم از دولت انتظار نمی رود. تدبیر ناپدید است و امید ناامید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
اگر می‌گویید FATF باشد یا نباشد، یک نفر نمی آید بگوید اگر باشد 20 درصد ارزان‌تر کارها انجام می‌شود و اگر نباشد 20 درصد گران‌تر!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
یکی بیاد این رو ترجمه کنه کالایی 100 تومان قیمتشه اگر اف ای تی اف باشه 20 تومان ارزانتر میشه یعنی 80 تومان اگر اف ای تی اف نباشه 20 تومان گرانتر میشه یعنی 120 تومان!!!!!!!!!! در زمانی که جنس صد تومنه این قرارداد هست یانیست؟؟؟؟!!!!
مگه می شه همچین چیزی؟؟؟؟!!!!! تو رو خدا یکی بگه یعنی چی!!!! طرف با این منطق و محاسباتش درباره قراردادهای بین المللی هم حرف میزنه...
آقا یک نفر مثل مرد جواب بده زمان احمدی نژاد برجام نبود آیا افزایش 8 برابری قیمت دلار با نبود برجام محقق شد یا با بودن برجام؟ بعد هم جناب روحانی مردم دارن اجناس رو 5 برابر گرون تر می خرن یعنی 500 درصد تو با 20 درصد می خوای درستش کنی؟؟؟!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
دولت تضعیف امید
معین
|
Germany
|
۰۰:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
همه میدانند این افزایش قیمت کالاهای روزمره مورد نیاز ملت مربوط بافزایش دلار ویا تحریم نیست خداوکیلی دستگاه های مربوطه یا علاقمند برفع مشکل ملت نیستند ویا توانایی انرا ندارند کالای مورد ملت که دو ماه پیش ۷ هزار تومان برای هر کیلو بوده امروز ۱۴ هزار تومان در بازار میوه وتره بار یکی کاشناسان برجسته دولت محاسبه کند میزان ارز بری تولید فرضا یک کیلو قاچ چقدر است واختلاف قیمت انرا در این دو ویا سه ماه چقدر است
فقیرالدوله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
امید ؟
تنها جایی که شاید بتوانید رگه هایی از امید بین مردمانش پیدا کنید چند خیابان در شمال شهر تهران است که با ارتباطات و رانت امید اقتصادی دارند . امید به اینکه بتوانند دلار بیشتری برای فرزندان به کانادا و انگلیس و امریکا بفرستند .
بین اکثریت مردم امید دیگر معنایی ندارد و همه دچار روزمرگی شده اند ، مسئولینی که این سرنوشت را برای این مردم ساخته اند در قیامت باید جوابگوی اعمال خود باشند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
کجایی احمدی نژاد که یادت بخیر .رفتی و برکت هم رفت .
ج م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
اميدى به اين دولت نيست
ج م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
اميدى به اين دولت نيست
نیما
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
خداوکیلی اگه به شی رای داده بودیم الان اوضامون بهتر بود. اونایی که میگن بین بدو بدتر انتخاب کردیم لطفا اگه صلاح میدونن سرشونو از برف بیارن بیرون اشتباهشونو قبول کنن شاید تونستیم حلالشون کنیم. والا از بیکاری دارم افسردگی میگیرم خسته شدم دیگه.
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
بین بد و بدتر، بدتر رو انتخاب کردند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
این جمله تیتر که مردم رو ناامیدتر نکنید جالب بود، مگه از این ناامیدتر هم میشه؟!!!
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۴:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
یعنی فکر می کنی این دولت برای 2 سال باقی مانده هیچ برنامه ای نداره؟ خخخ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
افزايش دستمزد كارمندان دولت مساوي با افزايش نقدينگي و در نهايت افزايش دلار و سكه
بيخود آدرس غلط نديد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
سالهاست که این وضعیت وجود دارد . بهتر است بجای کلمه دولت از کلمه جامع حکومت استفاده گردد . واقعیت این است که شرایط حاکم دست آورد همه مسولین است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
جناب روحانی طوری حرف می زنید انگار داخل اطاق شیشه ای هستید و خبری از حال مردم ندارید با حرف کار درست نمی شود عمل عمل عمل عمل
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
همه کارگاه ها بیکار شده اند ما 7 نفر کارگاه تراشکاری داشتیم که با نبود ابزار و مواد اولیه تعطیل شده وای بر این همتی و تیم اقتصادیش که واردات وصادرات را بسته اند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
ای کاش یک بار برای همیشه تکلیف این نهادهای خاص روشن میشد.لا اقل رفراندوم بگذارند و تکلیف آن را مشخص کنند. آیا مردم با بودجه های کهکشانی نهاهای خاص موافقند یا نه.
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
بودجه کهکشانی نهادهای خاص دیگه چیه؟ کدوم نهاد؟ تمام پول دست دولته. بانک مرکزی دست دولته. مجلس با دولته. پول مردم تو بانک های دولتیه.
یک ذره فکر کن بعد نظر بده.
یا حق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
باز هم کذب در مورد افزایش 20 درصدی حقوق متاسفانه سال 97 هم قرار برافزایش آنچنانی بود که آمدند طرح پلکانی را مطرح کردند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
همین دلار 5700 یعنی تورم رسمی 35 درصدی!!!
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
باز حرف
امیر علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
من نمیدونم چرا ایشون و همه کسانی که با وعده و وعید رای میارن رو و بعد فاتحه همه چیو میخونن رو محاکمه نمی کنه که اگر یکیشون می شد الان وضعمون این نبود؟


مگه همه چیو ندادین ؟
چرا چرخ اقتصاد نچرخید؟
چرا سفره مردم کوچکتر شد؟
چرا ارز شد 19000 تومن؟
چرا خودرو ایرانی شد 100 میلیون؟
چرا قیمت مسکن سر به فلک کشید؟
چرا از همه جا دیپورتمون کردن؟
چرا همه چی شد 3 برابر بعد 10 درصد اومدید کم کنید نتونستید؟
یعنی از اصلاح طلب رودارتر نیست تو عالم
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۴:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
جواب همه سوالاتت رو میدن. میگن عده ای نگذاشتند وگرنه ما میخواستیم کار کنیم.
محمد سعیدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
سلام
فعلا جناب رئیس جمهور اجازه بدهند از ارزانی های فرجام برجام لذت ببریم سپس بیست درصد ارزانی اف ا تی اف را به ما پیشنهاد دهد
زیرا ممکن است از زیادی این همه ارزانی از شادی بمیریم
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
سلام . اگر دولت فکر میکند با دلار ۵۷۰۰ تومانی تورم و افزایش قیمت داره محاسبه میشه حقوق ما گارگرها و بازنشسته ها رو با همون دلار ۵۷۰۰ تومان بدند . مثلا کسی که پنج میلیون و هفتصد حقوقش هست ۱۰۰۰ دلار بهش بدند . اگر واقعا به فکر مردم هستند و قصد فریب مردم رو ندارند این کار رو بکنند . اما مردم میدونند که هرگز این کار رو نمیکنند و فقط بلد هستند با عدد های ساختگی اوضاع رو خوب نشون بدند. متشکر
هومان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
تابناک عزیز؛ چرا نظرات را انعکاس نمی دهی؟ از شما درخواست شد نظر سنجی بگذارید و بگویید حسن روحانی خادم است ؟
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
ونزوئلا فطریه غیزانیه نفت ونزوئلا صدیقه کیانفر دریای کارائیب قتل رومینا اشرفی
آخرین اخبار