بازدید 8779
پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه تیتر‌هایی همچون سقوط ۴۷۸۹ واحدی شاخص بورس، تثبیت قیمت طلای سیاه پس از سقوط وحشتناک روز جمعه، صعود قیمت جهانی طلا با تضعیف دلار، کاهش ۱۰ هزار تومانی سکه تمام در بازار تهران، رشد سهام‌های آسیایی، بانک مرکزی نرخ تورم آبان ماه را ۱۸.۴ درصد اعلام کرد، کاهش صادرات طلای سیاه ایران به چین، سهم یک درصدی ایران از غذای حلال در دنیا، آغاز ثبت نام برای کارت سوخت المثنی و افزایش پرواز‌های قطر به ایران را در بر دارد.
کد خبر: ۸۵۵۰۷۵
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۰ 27 November 2018
این پیمانه تیتر‌هایی همچون سقوط ۴۷۸۹ واحدی شاخص بورس، تثبیت قیمت طلای سیاه پس از سقوط وحشتناک روز جمعه، صعود قیمت جهانی طلا با تضعیف دلار، کاهش ۱۰ هزار تومانی سکه تمام در بازار تهران، رشد سهام‌های آسیایی، بانک مرکزی نرخ تورم آبان ماه را ۱۸.۴ درصد اعلام کرد، کاهش صادرات طلای سیاه ایران به چین، سهم یک درصدی ایران از غذای حلال در دنیا، آغاز ثبت نام برای کارت سوخت المثنی و افزایش پرواز‌های قطر به ایران را در بر دارد.

پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

سقوط ۴۷۸۹ واحدی شاخص کل بورس تهران

شاخص کل که شنبه سوم آذر برگرفته از کاهش قیمت نفت در بازار‌های جهانی با عقب نشینی ۴۴۶۰ واحدی مواجه شده بود، روز دوشنبه مورخه ۵ آذر نیز با کاهش ۴۷۸۹ واحدی به ارتفاع ۱۶۶ هزار و ۴۶۳ واحدی برگشت و شاخص قیمت وزنی ارزشی نیز با کاهش ۱۳۹۴ واحدی در ارتفاع ۴۸ هزار و ۴۷۷ واحدی قرار گرفت. شاخص کل هم وزن نیز با کاهش ۵۰۸ واحدی در ارتفاع ۲۷ هزار و ۴۵۹ واحدی ایستاد و شاخص قیمت هم وزن نیز با افت ۳۵۸ واحدی در ارتفاع ۱۹ هزار و ۳۵۵ واحدی تثبیت شد. شاخص آزاد شناور با کاهش ۴۹۵۶ واحدی در کانال ۱۷۸ هزار و ۱۴۹ واحدی قرار گرفت و شاخص بازار اول با افت ۳۷۶۰ واحدی به ارتفاع ۱۲۲ هزار و ۸۲۰ واحدی برگشت و شاخص بازار دوم با کاهش ۸۴۱۷ واحدی در ارتفاع ۳۳۰ هزار و ۷۰۹ واحدی قرار گرفت.

ارزش معاملات نیز اندکی بیش از ۵۸۳ میلیارد تومان ثبت شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از یک میلیارد و ۴۱۱ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۲۲ هزار و ۸۴۰ نوبت معاملاتی بود.

تثبیت بهای طلای سیاه پس از سقوط وحشتناک روز جمعه

قیمت نفت که در روز جمعه دوم آذر ماه با کاهشی ۸ درصدی مواجه شده بود، روز دوشنبه تثبیت شد. قیمت پیش خرید هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال، بنچ مارک بین المللی قیمت نفت، ۴۳ سنت یا ۰.۷ درصد رشد کرد و به ۵۹.۲۳ دلار رسید. قیمت پیش خرید هر بشکه نفت خام نیمه سنگین تگزاس غرب آمریکا، ۱۱ سنت یا ۰.۲ درصد رشد کرد و به ۵۰.۵۳ دلار رسید. کارشناسان اعلام کرده اند که فشار کاهشی قیمت ها، ناشی از افزایش عرضه و کاهش در رشد تقاضاست که انتظار می‌رود افزایش عرضه نفت تا سال آینده را سبب شود.

با تضعیف دلار، قیمت جهانی طلا صعودی شد

به گزارش رویترز در روز دوشنبه، قیمت طلا با تضعیف دلار و بلاتکلیفی در مورد خروجی نشست جی ۲۰ و همین طور آینده خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا افزایش یافت. قیمت هر اونس طلا با افزایش ۲.۲۳ دلار به ۱۲۲۵.۲۸ دلار رسید. در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰.۶ درصد افزایش یافت و به ۱۴.۳۳ دلار رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد افزایش، ۸۳۹.۷۰ دلار معامله شد. هر اونس پالادیوم برای تحویل فوری ۱.۱ درصد صعود کرد و به ۱۱۳۱ دلار رسید.

سکه به زیر ۴ میلیون تومان رسید و دلار ۱۰۰ تومان افت کرد

روز دوشنبه در بازار تهران سکه طرح جدید با ۱۰ هزار تومان کاهش به ۳ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان رسید. نیم سکه با افتی ۷۰ هزار تومانی به ۲ میلیون و ۳۰ هزار تومان، ربع سکه با افتی ۳۰ هزار تومانی به یک میلیون و ۱۷۰ هزار تومان، سکه گرمی با هزار تومان کاهش به ۶۳۵ هزار تومان رسید. همچنین در بازار ارز، قیمت دلار و یورو هر کدام با ۱۰۰ تومان کاهش به ترتیب به ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومان و ۱۴ هزار و ۱۰۰ تومان رسید. /خبرگزاری فارس

رشد سهام‌های آسیایی

به گزارش رویترز در روز گذشته سهام آسیایی رشد کرد. گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا ـ اقیانوسیه ام اس سی آی در خارج از ژاپن، در حالی ۰.۴ درصد رشد کرد که سهام تایوان به دنبال انتخابات محلی، پیشتاز رشد منطقه بود. نیکی ژاپن در روز دوشنبه توانست ۰.۶ درصد رشد کند. در بازار‌های چین، کامپوزیت شانگ‌های ۰.۳ درصد رشد کرد.

بانک مرکزی تورم آبان ماه را ۱۸.۴ درصد اعلام کرد

بانک مرکزی نرخ تورم در دوازده ماهه منتهی به آبان ماه سال جاری نسبت به دوازده ماه منتهی به آبان ماه سال گذشته را معادل ۱۸.۴ درصد اعلام کرد که بیشترین نرخ تورم به تفکیک دهک‌های هزینه‌ای در آبان ماه امسال مربوط به دهک دهم معادل ۲۱.۸ درصد و کمترین آن مربوط به دهک اول معادل ۱۵ درصد بود. مطابق این گزارش بانک مرکزی بیشترین نرخ تورم در بین گروه‌ها مربوط به گروه دخانیات بوده است. تورم دخانیات در آبان ماه سال جاری ۶۰.۳ اعلام شد.

کاهش صادرات طلای سیاه ایران به چین

آمار منتشره توسط اداره کل گمرک چین نشان داد که واردات نفت این کشور از روسیه در اکتبر بر مبنای سالانه ۵۸ درصد رشد کرد و به ۷.۳۴۷ میلیون تن معادل ۱.۷۳ میلیون بشکه در روز رسید که بالاترین میزان واردات تاکنون بود. همچنین این آمار‌ها نشان داد که واردات نفت چین از ایران در اکتبر نسبت به مدت مشابه سال گذشته به دلیل ابهامات پیرامون تحریم‌های آمریکا علیه تهران، ۶۴ درصد کاهش یافت و به ۱.۰۴۹۶ میلیون تن یا حدود ۲۴۷ هزار و ۱۶۰ بشکه در روز رسید.

سهم یک درصدی ایران از گردش مالی ۴ هزار میلیارد دلاری غذای حلال در دنیا

سیدرضا تقوی، رئیس شورای عالی نظارت بر غذای حلال گفت: بر اساس آمار ارائه شده گردش اقتصادی و مالی غذای حلال در دنیا بسیار قابل توجه و چیزی حدود ۴ هزار میلیارد دلار است. وی با اشاره به سهم ایران در این تجارت جهانی گفت: با اظهار تاسف فراوان، کشور ما در این زمینه بسیار عقب و سهم آن حدود یک درصد است که رقم بسیار پایینی است.

آغاز ثبت نام کار سوخت المثنی

به گفته زیبا اسماعیلی، سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، درگاه ثبت نام کارت سوخت المثنی در سامانه خدمات دولت همراه به نشانی www.mob.gov.ir و همچنین دریافت اپلیکیشن این سامانه از ساعت ۸ صبح روز گذشته در دسترس عموم قرار گرفت. سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اطلاعات مورد نیاز جهت ثبت نام کارت سوخت مبتنی بر کارت بانکی را داشتن شماره تلفن همراه به نام مالک وسیله نقلیه، کد ملی و اطلاعات شناسایی وسیله نقلیه شماره هشت رقمی مندرج در ذیل بارکد پستی پشت کارت خودرو متقاضی و یا شماره VIN اعلام کرد و افزود: هنگامی که متقاضیان، کد ملی و تاریخ تولد خود را در سامانه وارد کنند سایر اطلاعات شناسنامه‌ای مانند نام و نام خانوادگی، نام پدر و شماره شناسنامه به صورت خودکار نمایش داده می‌شود و افراد پس از اطمینان از تطابق اطلاعات شخصی، باید یکی از شماره‌های کارت بانکی خود را که به صورت خودکار در پنجره ثبت اطلاعات این بخش به نمایش در می‌آید، انتخاب کنند.

در سال آینده پرواز‌های قطر به ایران افزایش می‌یابد

به نقل از تراول دیلی نیوز، شرکت قطر ایرویز اعلام کرد، از ژانویه سال ۲۰۱۹ پرواز‌های خود به شیراز و اصفهان را افزایش خواهد داد و از ماه فوریه نیز یک پرواز مستقیم به فرودگاه بین المللی اصفهان ایجاد خواهد کرد. با راه اندازی خط پروازی مستقیم به اصفهان این شهر پس از تهران، شیراز و مشهد چهارمین شهر ایران خواهد بود که قطر ایرویز از دوحه به آن پرواز مستقیم ایجاد خواهد کرد. همچنین شرکت هواپیمایی قطر قصد دارد تعداد پرواز‌های هفتگی به تهران را به دو پرواز افزایش دهد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۲۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
قیمت همه اجناس سه برابرشده آنوقت18درصد تورم ؟
پاسخ ها
میلاد
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
عوضش کنسرت آزاد شده ، ورود زنان به استادیوم ها برای تماشای هنرنمایی های تماشاچی نماها آزاد شده ، قرار شده مشروبات الکلی هم آزاد کنن تا کسی در اثر خوردن مشروبات دست ساز مسموم نشه ، خیلی کارای دیگه هم می خوان آزاد کنن تا شما یادتون بره اصلا تورمی وجود داره ، بیکاری وجود داره و خیلی چیزای دیگه
رضا
| Netherlands |
۱۰:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
برادر گیریم تورم 100 درصد باشد از این چه نتیجه ای می خواهی بگیری؟اگر به دنبال افزایش دستمزد هستی باید بدانی میزان دستمزد به میزان سرانه تولید ربط دارد و نه تورم چون تورم خود حاصل فزونی قدرت خرید جامعه نسبت به موجودی کالا و خدمات قابل عرضه است و بدون افزایش عرضه هیچ بهبود معیشتی در کار نیست حتی اگر دستمزد شما را
هزار برابر کنند چون قیمت ها هزار و دویست برابر بیشتر خواهد شد
م-و
| Canada |
۱۷:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
آقا رضا درست ترین تحلیل را ارایه دادند و انشااله همه توجه به ریشه مشکل تورم بکنند. دعوای برای افزایش دستمزد صرفا شعاری و عوام پذیر و بی نتیجه است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
لطفا فرمول محاسبه تورم از سوی بانک مرکزی برای مردم اعلام شود تا با توجه به این بازار آشفته که افزایش قیمت ها از سه برابر هم بیشتر است رمز این اعداد و ارقام کم بعنوان نرخ تورم گشوده شود و دنیا بتواند از این روش بعنوان شاهکار مدیریت ایران سود ببرد!!!!!!!!!!!!!!!!
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
دروغگویی در خصوص نرخ تورم کلا تو ذات سیستم ما تو این چند دهه بوده و همواره برای سرکوب گذاشتن به واقعیات نرخ تورم را به دروغ کمتر اعلام می کنند
در حالی که سنگ پا و کیسه حمام تا خونه و ماشین و موبایل همه و همه گرون شدن موندم نرخ 18 درصد از کجا اومده
من دیروز سرهم یک کیلو خیار وگوجه (یعنی هر کدوم نیم کیلو)گرفتم شده 10500 تومان
حالا شما بگو تورم 18 درصد از کجا اومده
سیستم فاسد و دروغگو همینه
حامد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
ای خدا این بانک مرکزی را با آمارهاش دیگه کجای دلمون بزاریم بابا اجناس 200 درصد رشد قیمت داشتند بنویسید تورم 200 درصدی نه 18 درصدی چرا حالا که واسه مردم کاری نمیکنید رو مخشون هم راه میرید؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
قیمت همه اجناس حداقل دو برابر شده انوقت تورم را 18 درصد اعلام می کنند که چی . میخواند دستمزدها را کمتر افزایش دهند. با این اطلاعات غلط فقط روان و اعصاب مردم را بیشتر خراب می کنند.
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
واقعا از همه خنده دار تر تعداد پرواز های قطر به ایران بود ، خدا بهتون شکلات بده اینقدر مردم می خندونید
ali
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
بانک مرکزی تورم آبان ماه را ۱۸.۴ درصد اعلام کرد بانک مرکزی از اشک چشم یتیمان بره بپرسه تورم چقدره فهمیدی یا نه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
نمیدانم چرا کارها در کشور ایران سالهای متمادی طول میکشد تا به سر انجام برسد و البته این را هممیدانم که میران دولتی ما یا کار بلد نیستند ویا تعهدی نسبت به وظایف خود در قبال مردم و حتی دولت ندارند. با اینحال خدا به خیر کند !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
ای‌بابا‌فقط‌یک‌صفرتورم‌افتاده‌به‌خاطر‌یک‌صفر‌که‌اینهمه‌داد‌وبیداد‌نمیکننداگر‌کمی‌صبر‌داشته‌باشید‌و‌فرصت‌دهید‌تمام‌بنگاه‌های‌اقتصادی‌با‌عدالت‌بین‌آقایان‌و‌مسئولین‌تقسیم‌شودآقایان‌لطف‌می‌فرمایند‌فرزندانتان‌را‌به‌غلامی‌و‌کنیزی‌قبول‌می‌فرماین‌آنوقت‌دیگر‌دغدعه‌گرسنگی‌فرزندانتان‌را‌نخواهید‌داشت‌و‌می‌توانید‌باخیال‌آسوده‌سرتان‌را‌بگذارید‌و‌بمیرید
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
دیروز(۵اذر) شاخص کل بورس درادامه ریزش ۳۰ هزارواحدی هفته های اخیر حدود۵۰۰۰ واحد دیگر فروریخت واما تیترهای امروز روزنامه تخصصی «دنیای اقتصاد» که به حمایت بی چون وچرا ازبورس وضدیت بابازارهای دیگربویژه مسکن شهرت دارد:
تیتراول: افت سرعت نرخ تورم
تیتر دوم: کارنامه مسکن درمیانه پاییز
تیترسوم : خروج صرافی ها ازموقعیت خرید
وطبق معمول هیچ اشاره ای به سفوط ۵۰۰۰ واحدی بورس نشده است !!!!
حال اگر دیروز بورس ۵۰۰۰ واحد رشدمیکرد تیتر اول امروز این بود: بهار درپاییز بورس ! و یا بورس درپاییز شکوفا شد !!!
عین همین اتفاق دراخبارصداوسیما هم می افتد
به این میگویندرعایت بیطرفی وعدالت درانعکاس اخبار !!!
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
ببخشید اشتباه شده خواسته بنویسه تورم 185درصدی است نوشته 18.5درصدی
اشنا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
مردم وقت دعا كنيد و هر كاري ميتوانيد بكنيد تا دروغ از اين مملكت ريشه كن شود ،چون تمام مشكلات ما اينست كه راحت دروغ ميگيم ، هر چه به نفع خودمان باشد به هر قيمتي حلا لش ميكينم. خداوند وائمه به دادمان برسند تا از اين شرايط نجات پيدا كنيم.اول از خودمان شروع كنيم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
محمد طحانپور رئیس اتحادیه فرشندگان لوزام در این برنامه نیز گفت:​ قیمت لوازم خانگی تولید داخل انقدر بالاست که حاشیه سود ها به دلیل پایین امده است. وی گفت : از ابتدای اردیبهشت تاکنون کالاهای خارجی 150 درصد و کالاهای داخلی بین 80 تا 120 درصد افزایش قیمت داشته است. رئیس اتحادیه تولید کنندگان لوازم خانگی افزود : کالایی مانند آبگرمکن دیواری که مصرف ارز ندارد صد درصد گران شده و این گران فروشی دولتی است. طحانپور گفت :​ تولید کنندگان لوازم خانگی در اسفند سال گذشته کالا را چهار تا 10 ماهه و با تخفیف پنج تا 15 درصد به توزیع کننده می دادند اما اکنون شرایط متفاوت شده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
فعلا که دارند ملت طعم میوه های برجام و دلار ۲۰ هزار تومانی رو میچشند ؟! ۱۶۰ هزار پرونده دریافت دلار نیمایی تو صف و نبود دلار و افت دلار ؟! این از همون علتهایی است که قیمتها سقوط نمیکنه ؟! یعنی همه قیمت دلار تصنعی و دستوری پایین است ولی ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
دلار سه هزاری شد 14 هزار و سکه یک میلیونی شد بالای 4 و نیم میلیون
پس تورم نمی شه 18 درصد!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
بسه اینقدر دروغ نگویید به شعور مردم توهین نکنید ......تورم ۱۸ درصد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
Switzerland
|
۲۲:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
قطر با این وضعیت صنعت نیمه جان هواپیمایی همارا بی جان خواهد کرد
یه همراه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
سلام میدونین جای جالب قضیه کجاس اینجاکه دلار که الان ارزونتر شده اما قیمت ها روز به روز داره میره بالا من دو روز جلو تاید ماشینی خریدم پنج هزار امروز همونو خریدم شش هزار تومن
اما در مورد نرخ تورم به قول خود اقای روحانی دم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس رو
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۷
آنهایی که در بانک مرکزی درپیتی نرخ تورم را اعلام می کنند ، ظاهرا در این کشور زندگی نمی کنند .
همه چیز در این کشور دو یا سه برابر شده و آن وقت نرخ تورم را 18% اعلام می کنند .
چرا این افراد اسرار دارند نرخ تورم را پائین نمایش دهند ، چه چیز عایدشان می شود .
نکند دولت برای این کارشان پول خوبی به آنها می دهد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۷
کلا همه جنسا دو تا سه برابر شه بعد تورم را اعلام میکنن18 درصد شاید فکر میکنن ما احمق هستیم؟
آزاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۷
فروش نفت داره یواش یواش کم می شود بابک زنجانی را آزاد کنید
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم آنفلوانزا استان تهران جنوبی بودجه 99 بندر ماهشهر عبدالحمید ریگی جشنواره سینماحقیقت لیلا واثقی پایتخت 6 امیرحسین فتحی