بازدید 11992
مرور روزنامه‌های یکشنبه ششم آبان ماه؛
تکمیل کابینه با رأی اعتماد مجلس به چهار گزینه پیشنهادی، تنفس مصنوعی به اقتصاد، تکذیب تمام ادعا‌های کریمی قدوسی در بیانیه وزارت خارجه، چرا راهکار‌های روحانی معکوس جواب داد؟!، انتقاد آیت‌الله یزدی از آیت‌الله شبیری زنجانی و واکنش‌ها به آن، کشف سرشاخه‌های اصلی قاچاق کتاب، جزییات فرایند انتخاب شهردار جدید تهران، عمان در دوراهی تهران ـ تل آویو، فروش مشروط طلای سیاه، پیشنهاد افزایش دوباره تعرفه‌های پزشکی در سال ۹۷! و اختلافاتی که پایان قصه‌فیلم و سریال‌ها را تغییر دادند، از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده اند.
کد خبر: ۸۴۶۶۶۶
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۷ - ۰۲:۰۷ 28 October 2018

تکمیل کابینه با رأی اعتماد مجلس به چهار گزینه پیشنهادی، تنفس مصنوعی به اقتصاد، تکذیب تمام ادعا‌های کریمی قدوسی در بیانیه وزارت خارجه، چرا راهکار‌های روحانی معکوس جواب داد؟!، انتقاد آیت‌الله یزدی از آیت‌الله شبیری زنجانی و واکنش‌ها به آن، کشف سرشاخه‌های اصلی قاچاق کتاب، جزییات فرایند انتخاب شهردار جدید تهران، عمان در دوراهی تهران ـ تل آویو، فروش مشروط طلای سیاه، پیشنهاد افزایش دوباره تعرفه‌های پزشکی در سال ۹۷! و اختلافاتی که پایان قصه‌فیلم و سریال‌ها را تغییر دادند، از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده اند.

به گزارش «تابناک»؛ روزنامه‌های امروز یکشنبه ششم آبان ماه در حالی چاپ شدند و در پیشخوان روزنامه فروشی‌ها قرار گرفتند که تکمیل کابینه با رأی اعتماد بهارستان به چهار گزینه پیشنهادی دولت، سفر نتانیاهو به عمان و عناوینی مرتبط با گمانه‌ها از انتخابات شهردار آینده تهران در صفحات نخست تعدادی از روزنامه‌ها برجسته شده است.


روزنامه ابتکار که تصویری از جلسه روز گذشته مجلس با حضور رئیس جمهور را در صفحه نخست خود گنجانده عنوان تکمیل شبانه کابینه در بهارستان را تیتر یک کرد. این روزنامه در سرمقاله امروزش ـ که به قلم جهانبخش محبی نیا نوشته شده ـ به تنگنا‌های اقتصاد کشور و تیم جدید اقتصادی دولت با چهار وزیری که روز گذشته رأی اعتماد گرفته اند پرداخته است.

روزنامه اعتماد با چاپ تصویری از آیت الله شبیری زنجانی، موضوع انتقاد آیت الله یزدی از ایشان به دلیل ملاقات با سید محمد خاتمی با عنوان شأن مرجعیت برجسته کرده است. سرمقاله امروز این روزنامه نیز با همین محور به قلم آیت الله موسوی خویینی‌ها و با عنوان فأین تذهبون نوشته شده است.

روزنامه کیهان نیز مثل بیشتر روزنامه‌ها، گزارشی از جلسه رأی اعتماد به چهار وزیر پیشنهادی در بهارستان تهیه و تیتر آن را کنایه روحانی به آخوندی اگر مشکل مسکن نداشتیم ارزان‌ترین کشور بودیم! انتخاب کرده است. این روزنامه در یادداشت روز امروز خود سعی کرده به این پرسش پاسخ دهد که چرا نتانیاهو به عمان رفت؟

در ادامه تعدادی از یادداشت‌ها و سرمقاله‌های منتشره در روزنامه‌های امروز را مرور می‌کنیم؛

آقای رئیس جمهور شرایط ابر تورم نیست پس چیست؟
هرمز شریفیان در سرمقاله امروز روزنامه همدلی با موضوع قرار دادن رأی اعتماد روز گذشته مجلس به وزرای پیشنهادی چهار وزارتخانه در کابینه دوازدهم نوشت: شوی انتخاب و جابه‌جایی وزیران دولت تدبیر و امید یک بار دیگر کلید خورد تا افکارهمگانی جامعه بار دیگر وارد این مباحث شوند که کدام وزیر برای کدام وزارتخانه مناسب‌تر است و گره‌های کور را راحت‌تر باز می‌کند.
اگر جابه جایی وزرا با استیضاح، استعفا و برکناری‌شان گره‌های موجود کشور در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و ... را می‌گشود که دولت‌های نهم و دهم با آن همه وزیر استیضاح شده، اخراج شده و استعفا داده می‌توانست وضعیت کشور را بهبود بخشد و نه‌تن‌ها مطالبات مدنی مردم را پاسخ گوید بلکه سطح رفاه اجتماعی را نیز بالا ببرد.
آقای رئیس جمهور شرایط ابر تورم نیست پس چیست؟ /چرخ لنگ اقتصاد و کابینه‌ای که تکمیل شد/چرا نتانیاهو به عمان رفت؟
انتظار‌ها این بود که دولت تدبیر و امید این «ره ترکستان» را نپیماید و با رفتاری بر پایه اندیشه و علم سیاست به کشورداری بپردازد و از رفتار‌های مخرب و کاریکاتورگونه بین سال‌های ۱۳۸۴ تا ۹۲ درس‌های لازم را بگیرد.
متاسفانه گویا این اتفاق نیفتاده و دولت حسن روحانی نیز مشکل را نه ساختاری که در افراد می‌بیند و گمان می‌کند که با تغییر وزیر، مشکلات حوزه تحت امر او مرتفع می‌شود، اما تجربه ثابت کرد که چنین نیست و مشکلات ساختاری ناشی از ناکارآمدی با جابه‌جایی و جایگزینی وزرا نه‌تن‌ها رفع نمی‌شود بلکه ممکن است تشدید شود.


اگر رئیس دفتر محترم ریاست‌جمهوری ناراحت نمی‌شوند و باز مانند همیشه مطبوعات و رسانه‌ها را مقصر قلمداد نمی‌کنند، باید گفت که این دیکته بار‌ها و بار‌ها نوشته شده و نمره تجدیدی گرفته و تنها نتیجه آن رفوزه شدن است که گمان نمی‌رود این مردودی دیگر بر گردن اصحاب رسانه باشد.


ریاست جمهوری دیروز در مجلس و در بخشی از سخنانش گفت: «آن‌ها که می‌گویند ابر تورم داریم یا دروغ می‌گویند یا اقتصاد ایران را نمی‌فهمند». باید از آقای روحانی پرسید که شرایط امروز کشور اگر «ابر تورم» نیست پس چیست و اگر چیز دیگری است، آن را برای مردم تحلیل کنند و اسم دیگری بر شرایط اقتصادی جاری کشور بگذارند که ما هم همان صدایش کنیم.
اگر فرض را هم بر این بگذاریم که شرایط در حالت ابرتورم نیست، دیگر نمی‌توان باور کرد که شرایط موجود برای اکثریت جامعه و به‌ویژه دستمزدبگیران سخت نیست و آیا این سختی و رفع آن با جابه‌جایی‌های مکرر وزیران امکان‌پذیر است؟
حتی اگر بپذیریم که کشور در شرایط ابرتورم نیست، اما باید پذیرفت که دولت با این شرایط درون کابینه‌ای در شرایط ابربحران قرار دارد و این بحران آنجا بیش از همیشه رخ می‌نمایاند که وزیری مستعفی و با کارکرد ضعیف و پر از حاشیه‌های مالی از یک وزارتخانه به وزارتخانه دیگر می‌رود.


ریاست جمهوری باید بپذیرد که در دوره نخست، تمام تلاش خود و کابینه را بر روی برجام متمرکز کرد و هرچند که نتیجه خوبی گرفت، اما طرف مقابل آن را بر هم زد.
دلیل تلاش روحانی برای حل مساله هسته‌ای این بود که دریافت باید مشکلات دولت- حکومت را در حوزه دیپلماسی با جهان برطرف کند. این چالش هنوز هم پابرجاست و اوضاع داخلی کشور زمانی حل خواهد شد که مشکلات با جامعه جهانی حل و فصل شود و این اولویت سیاست خارجی و امنیت ملی کشور است.


پس بهتر است که رئیس جمهور در فاصله دو سال و اندی تا خرداد ۱۴۰۰ تلاش خود را صرف حل مشکلات بیرونی کشور کند چرا که مشکلات درونی ایران با مشکلات خارجی پیوند مستقیم دارد و با استیضاح و برکناری این وزیر و آن وزیر حل نخواهد شد.
نمایندگان محترم مجلس نیز بهتر است از این منظر به موضوع بنگرند و در حوزه پارلمانی تلاش کنند تا مشکلات حوزه دیپلماسی را حل کنند و به‌جای امضا جمع کردن برای استیضاح وزرا که محلی از اعراب در مشکلات درونی کشور ندارد یا اگر دارند بسیار کم است، سعی در تغییر بنیادین در ساختار‌های ناکارآمد کنند و دست کم تا ۱۴۰۰ صندلی لرزان وزرای فعلی را لرزان‌تر از این نکنند که مشکل در جای دیگر است.

چرا نتانیاهو به عمان رفت؟
جعفر بلوری در بخشی از یادداشت روز امروز کیهان با عنوان چرا نتانیاهو به عمان رفت، نوشت: صهیونیست‌ها این سفر را «بسیار مهم» ارزیابی کرده و بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌هایشان داده‌اند. محور تحلیل‌هایشان نیز غالبا به سمت ایران است. تلاش می‌کنند این سفر را یک پیروزی برای خود و یک تهدید و شکست سیاسی برای ایران جا بزنند. از همین مواضع هیجانی و بزرگنمایی می‌توان یک فرضیه دیگر برای این سفر استخراج کرد و از آن نتیجه گرفت، این سفر چه‌بسا اهمیت زیادی ندارد! چگونه؟
آقای رئیس جمهور شرایط ابر تورم نیست پس چیست؟ /چرخ لنگ اقتصاد و کابینه‌ای که تکمیل شد/چرا نتانیاهو به عمان رفت؟
همان‌طور که اشاره شد، اسرائیل این روز‌ها با بدترین کابوس عمر ۷۰ ساله خود روبروست و در شرایط خوبی قرار ندارد. راهپیمایی‌های هفتگی در غزه (ساحلی و مرزی)، بادبادک‌های آتش‌زا و وضعیت شکننده و خطرناکش در سوریه به ویژه در جولان اشغالی! در کنار فساد‌های مالی نتانیاهو و همسرش، از جمله مشکلاتی هستند که این رژیم را احاطه کرده‌اند. به عنوان مثال فقط همین موضوع فساد‌های نتانیاهو و همسرش آن‌قدر بیخ پیدا کرده که برخی جریان‌های سیاسی در این سرزمین اشغالی را به شدت نگران کرده است. برخی معتقدند، این پرونده آن‌قدر کثیف هست که نتانیاهو را وادار کند برای رهایی از آن، یک جنگ دیگر علیه فلسطینی‌ها به راه اندازد. گرفتن اختیار جنگ از نتانیاهو و وزیر جنگ این رژیم که در تیر ماه سال جاری صورت گرفت، احتمالا نشئت گرفته از همین نگرانی است! دیروز حتی رسانه‌های صهیونیستی نوشتند، برخی در کابینه نتانیاهو به دنبال کودتا بودند، اما موفق نشدند.


جنایتکار‌ها گاهی برای رهایی از خطر سقوط و مخفی کردن ضعف‌ها و خطرات، ناچار می‌شوند ژست قدرت بگیرند. بنابر این می‌توان این احتمال را هم مطرح کرد که، هدف نتانیاهو از این سفر و انتخاب کشوری با مختصات عمان برای آن و راه انداختن سر و صدای «پیروزی» صرفا حرکتی است برای پنهان کردن یک وضعیت بحرانی در سرزمین‌های اشغالی. از این منظر می‌توان نتیجه گرفت، این سفر صرفا تبلیغاتی است و اهمیت زیادی ندارد.


اما یک نکته درباره عمان. این کشور نباید فراموش کند که اگر احترام و جایگاه ویژه‌ای در منطقه و بین کشور‌ها دارد، به دلیل همان موضع ریش‌سفیدی و میانجیگری آن است. هنوز مشخص نیست این کشور تحت فشار یا به اختیار طرف صهیونیست‌ها غش کرده و وزیر خارجه‌اش گفته، این رژیم کودک‌کش را به رسمیت می‌شناسد. مسقط، اما ملتفت باشد، با چنین رویکرد‌های اشتباهی، ممکن است به جایگاه آن در منطقه لطمه جدی بخورد. رژیم صهیونیستی که بیست و چند سال آینده را قرار نیست ببیند، ارزش این همه ریسک را ندارد!


سخن آخر این وجیزه خطاب به دولت محترم است. در این ۴۰ سال حتما همه فهمیده‌اند دشمنی ایران اسلامی جزو ذات حریف است و آن‌ها نمی‌توانند یک حکومت شیعه علی (ع) را مقابل تمام دنیایشان ایستاده ببینند، چرا که به تعبیر رهبر معظم انقلاب، خاصیت یک حکومت دینی واقعی، دشمن داشتن است. (نقل به مضمون) دشمن برای ایران عزیزمان برنامه‌ریزی کرده و بسیار فعال است. اگرچه قطعا با حضور میلیونی مردم در تظاهرات ۱۳ آبان سیلی سختی خواهد خورد، اما به هر تقدیر فعال است و باید هوشیار بود. عقل حکم می‌کند، وقتی دشمن اینگونه فعال است، ما هم به همان میزان آماده بوده و Plan B. -طرح سایه- داشته باشیم. دولت محترم، در این شرایط حساس چه تمهیداتی دارد؟! Plan B. دولت چیست؟

چرخ لنگ اقتصاد و کابینه‌ای که تکمیل شد

جهانبخش محبی نیا نماینده مجلس در سرمقاله امروز روزنامه ابتکار با عنوان چرخ لنگ اقتصاد نوشت: اهمیت ذاتی و کارکردی وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی و صنعت، معدن و تجارت، تعاون و کار و رفاه اجتماعی و راه و شهرسازی به قدری زیاد است که می‌شود ادعا کنیم دولت واقعی در راه است. در زمان بسیار نزدیک ۹ نفر وزیر، امور سازمان و ستادی وزارتخانه‌های مذکور را انجام می‌داد. بازسازی کابینه با گستره و عمق موصوف قبل از هرچیز در فریاد نخبگان و نمایندگان مجلس متجلی بود که تسویف و تطویل در آن از ضعف اساسی مدیریت کشور خبر می‌دهد. کشوری که در حوزه اقتصادی ملی، صنعت، رفاه، اشتغال، حمل و نقل، معدن و بازرگانی نتواند با تسلط بر زیر ساخت‌ها در تامین نیاز‌های عمومی موفق نشان دهد باعث فقدان کارایی و سقوط محبوبیت خواهد شد؛ امری که توسط نظر سنجی‌ها به تایید می‌رسد و از غفلت مشاوران دولت خبر می‌دهد. آنان آینده‌نگر و فرداشناس مطلوبی نبودند. البته مصیبت دیگری در راه است و کشور در زمینه امور علمی، آموزش و فرهنگی ناگزیر از خانه تکانی است و توجه بنیادین به امر سیاست در امور داخلی و خارجی، نوسازی کل دولت را به امری مسلم و بدیهی مبدل می‌سازد و بعد از چهل سال هنوز اقتصاد، صنعت و حتی فرهنگ در ایران هویت ملی‌اش را پیدا نکرده است.
آقای رئیس جمهور شرایط ابر تورم نیست پس چیست؟ /چرخ لنگ اقتصاد و کابینه‌ای که تکمیل شد/چرا نتانیاهو به عمان رفت؟
طناب بازی نهادگرایان و طرفداران بازار و آویزان شدن به مبانی اقتصاد، نیویورکی و بلشویکی و اسلامی‌– ملی جلوه دادن آن از گر‌ه‌هایی است که حاصل تعارض و التقاط در گستره اقتصاد است. بسیاری از اقتصاددانان کشور مشکل اصلی اقتصاد ایران را سیاسی می‌دانند، اما دریغ از آنکه در حوزه اقتصاد سیاسی راه حل عملی در چار چوب باور‌های نظام ارائه و آن را به گفتمان تبدیل کنند و هزینه اداره امور اقتصادی را مضاعف بالا نبرند. تأکید بر یکجانبه گرایی و استراتژی‌هایی که آزمون پس داده است، راهگشا نخواهد شد. استراتژی جایگزینی واردات در سرزمین اصلی آن ایده جواب نداد. وابستگی هم به همان میزان زیانبار است. همانطوری که اقتصاد با نزاع جان نمی‌گیرد و اقتصاد‌های متکی بر تفنگ بالاخره روزی از هم خواهد پاشید. صنعت در کشور از دانش فنی بی‌بهره است و به مانند تالابی که به آب آزاد دسترسی ندارد هر روز رمق از دست می‌دهد. ارزش افزوده آن در سال‌های اخیر تحت هیچ توجیهی قابل دفاع نیست.


در بخش راه مقایسه سیستم ناوگان هوایی، ریلی و حمل و نقل زمینی با کشور‌هایی که شرایط مشابهی با ما دارند مشخص می‌کند که چقدر عقب مانده‌ایم.
بافت‌های فرسوده شهری و مسکن روستایی هم قریب یکصد سال است تغییری را تجربه نکرده است و با توجه به حادثه خیز بودن جغرافیای ایران، بخش اعظمی از مردم با توکل بر خدا در کشتی حادثه زندگی می‌کنند.


در حوزه رفاه، درآمد، سرانه، اشتغال، امنیت غذایی، دستمزدها، حقوق و مزایای کارگران و بازنشستگان هم معلوم است که چقدر از میانگین نرم جهانی فاصله داریم. بازسازی و ترمیم دولت با نگاه به این موارد اهمیت مضاعف پیدا می‌کند. در این بین اصول فراموش شده‌ای داریم که نگرانی‌های عمده‌ای خلق می‌کند. در نظام بوروکراسی متاسفانه تغییر از راس وزارتخانه‌ها به بدنه و خرده مدیران نمی‌رسد و بعد از اندک زمانی معضلات خود را به همان شکل سابق نشان می‌دهد. چرا با تغییر روسای دانشگاه‌ها، نهاد‌ها و وزارتخانه‌ها نه تنها تغییر و توفیق مطلوب حاصل نمی‌شود بلکه در شرایطی اوضاع بدتر هم می‌شود.
یکی دیگر از دلایل عدم توفیق، به ضعف مدیران اول کشور بر می‌گردد که جنم ریاست، مدیریت و هدایت را ندارند. آنچنان با احتیاط و ترس پا به میدان کار می‌گذارند که گردی بر قامت‌شان ننشیند و شش‌دانگ حواس‌شان هست که در کمند نهاد‌های نظارتی به ویژه دیوان محاسبات گرفتار نشوند.


نکته دیگر هنوز با نیامدن وزیر، در روز روشن، پای خانوار، منسوبین و فرزندان به اداره هموار می‌گردد به بهانه مشاوره، صله‌رحم، اینکه کار می‌کند، اما پول نمی‌گیرد، باید حواسم به تربیت فرزندانم باشد، در دفتر نمی‌شود به بیگانه اعتماد کرد، فضایی برای خصوصی تلقی کردن محیط اداری به وجود می‌آید و فراموش می‌شود که سازمان موصوف به مردم تعلق دارد و تا زمانی اعتبار و ارزش دارد که مشکلی از آنان را حل کند. نگاه سلطانی، پاتریمونیالیستی و قبیله‌گی به امور عمومی درد بزرگی است که باید به خدا پناه برد.


روزمرگی از آسیب‌های دیگر است که وزیران بعد از رای اعتماد برنامه و نقشه راهی را که با آن صعود کرده‌اند به راحتی فراموش می‌کنند و در حوزه مسائل دفتری و کارشناسی متوقف می‌شوند در نتیجه فرصت‌ها از دست می‌رود و ندامت حاصل عمر کسانی است که برای حضرت حق، مردم و خودشان اندوخته‌ای نداشته باشند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۶
در انتظار بررسی: ۱۸
انتشار یافته: ۴۳
عموعبداله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
... رب گوجه 18 هزار تومانی اگر ابر تورم نیست پس چیست؟
ما نه تنها ابر تورم، که فوق ابر تورم داریم
پاسخ ها
سبوس برنج شمال
| United States |
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
احنستمتاسفانه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
آقای روحانی دیروز کلی کذب گفتی و گفتی ایران ارزان است و دوباره توانایی چانه زدنی های خارجی ات را مطرح کرده . دیروز بغل گوش شما در ترکیه ،روسیه و فرانسه و آلمان و ترکیه برای سوریه اجلاس داشتند و شما نبودید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
رییس جمهور محترم !!
شما در آمارسازی روی احمدی نژاد را سفید کردید
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۰۷:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
خدایا کمکمون کن خسته وبدبخت شدیم
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
شاید شرایط کنونی اقتصادی کشور ابَرتورم نباشد ولی قطعاً اعلام تورّم 13.5درصدی و رشد 8درصدی برای شرایط کنونی، ابَر توهّم است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
هزاران لایک
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
گل گفتی
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
شاید شرایط کنونی اقتصادی کشور ابَرتورم نباشد ولی قطعاً اعلام تورّم 13.5درصدی و رشد 8درصدی برای شرایط کنونی، ابَر توهّم است.
پاسخ ها
عموعبداله
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
احسنت
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
آقای هرمز شریفیان در سرمقاله امروز روزنامه همدلی - عرض خود می بری و زحمت ما می داری!
آسمون و ریسمون بافتی تا بگی مشکلات بیرونیند نه داخلی؟ خیر اینگونه نیست بلکه از ناکارامدی دولت است و بی عملی. البته در این موضوع با شما موافقم که با این وزرا کاری از پیش نمی رود و با تعویضشان هم. چرا که رییسشان بی عمل است و اهل کار نیست. اینگکه 5 سال به پای وزیر در وزارت مسکن بنشینی شاید کاری کند نشان از ناتوانی رییس دارد. اینکه وزیر ناتوانی را از صمت برداشته و بر تعاون یگمارد نیز همین گونه است.
از نقش بسیار مضر مجلس نیز نباید گذشت که معلوم نیست در سر نمایندگان چی میگذرد که اینطور با هر فرد معرفی شده موافقند. انگار رباتند و طبق دستور عمل می نمایند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
احتمالاً منظورآقای روحانی ازاین جمله که گفت " ماابرتورم نداریم"این بود که تازه کجاش رادیدید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
مطمئنا با این حرفهای روحانی درباره وضعیت اقتصادی مردم مجاب نخواهند شد ووای بر مجلسی که مجدد امثال شریعتمداری را به عنوان وزیر انتخاب می نماید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
تورم در کشور زیر صفراست ..روحانی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
روی هرکالایی دست میگذاریم میبینیم قیمتش حداقل دوبرابرشده اگراین ابرتورم نیست پس چی هست ؟! باانکارواقعیت هاروی زخم مردم نمک نپاشید !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
راست میگی ایران ارزنترین کشور دنیا است ولی نه برای مردم خودمان بلکه برای عراق وافغانستان که می ایند با صد دلار بازار مرزی می خرند. نه قیمتها در عرض ششماه دو یا سه برابر نشده گوشت 80 هزارتومان اهن 5000هرار تومان دلار 13500 تومان یک گرم طلا 420 هزار تومان ....اینها همه ارزانی است اصلا گران نیست اقای ریس جمهور چون با انتقاد یکی از وزیران خودش مواجه شده یک شعاری علیه اخوندی اصلاح طلب داده تا به ظاهر دل اصولگرا ها را علیه اخوندی خوشحال کند که همه اشتباهات روحانی را در شرایط افتصادی قراموش کنند وبلندگوی اصولگراها را درانتقاد ازاو کم کنند کی ندونه مسکن ازهمه کالا ها چه خودور چه بورس چه طلا چه ارز زیاد بالا نرفته وچون مسکن یک کالای مهم در سید خانواده است ومردم تحمل بالا رفتن ان را ندارند
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
دروغ هر چه بزرگتر باشد باور پذیر تر می شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
من نمی دانم این مجلس چطور وزیری را که وزارت صنعت و معدن و تجارت را به هم ریخت آیا میتواند از عهده وزارت کار بربیاید. خدا می داند ترا خدا این قبیله بازی را کنار بگذارید و افراد لایق و شایسته را انتخاب نمایید.
مهدی امینی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
اینهمه تورم 400-300 درصدی رو نمیبینید بعد میگند ابرتورم ! شایدم میخوان زمینه رو برای تورم 3000-4000 درصدی آماده کنند!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
بیچاره این مردم. دچار مسئولان ناکارامد شده اند....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
ما جزو کشور‌هایی هستیم که از لحاظ آموزش، بهداشت، انرژی و از لحاط نیازمندی‌ها و کالا‌های اساسی مردم جزو ارزان‌ترین کشور‌های دنیا هستیم. سخنان شیرین جناب روحانی
و مسئولین این مملکت جزء گرانترین مسئولین دنیا با حقوق های ابر نجومی هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
تو رو خدا از این عکس هایی که آقای روحانی در حال لبخند و .... است توی سایت نگذارید. واقعا حس بدی می دهد. اینگار به مردم می خندد.
ناشناس
|
-
|
۰۹:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
اگه من هم مثل وزیر 5 میلیون میگرفتم انوقت همه چیز برایم ارزان بود و به ککم هم نبود که بقیه مردم چه میکشند...
کیومرث
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
خودتون رای دادید. هم به مجلس و هم به رییس جمهور. پس تحمل کنید. همینه که هست...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
شاید قیمتهایی که در بازار هست فقط برای من اینقدر افزایش یافته
حتما زمانی که من می پرسم چند 5 برابر قیمت سه ماه قبل قیمت را اعلام میکنند
وگرنه ابر تورم نداریم
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
وقتی درد ملت و مملکت را نفهمی و حس نکنی معلوم است باید اینحرف را بزنی از مجلس هم بیشتر از این انتظار نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
دارم کلا متقاعد می شم مسئولین وقتی می گن " ما " ما ملت جزوش نیستیم !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
از دید ایشان و سایر مسئولان....با حقوق های خوب زندگی می کنند باید بگند ابر تورم نداریم بیایند در میدان خراسان وشوش زندگی وحقوق یک کارمند و کارگر را بگیرند تا بفهمند تورم داریم یا خیر
پروفیسور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
چین دیگر بیش از این اجازه فعالیت مالی با ما نمی دهد (فعالیت کنلن بانک متوقف شد. بانکی که همه پول جمهوری اسلامی در آن سپرده شده است). روسیه اسرائیل را به رسمیت می شناسد و هر کاری بخواهد می کند. عمان هم که اسرائیل را به رسمیت شناخت و رویکردش واضح شد. این ها دوستان ما بودند. . راه هوشمندانه تعامل با دنیا که ضمن حفظ استقلال، از منافع همزیستی و سازگاری هم استفاده کنید. والله شدنی است. بالله شدنی است.
پرویز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
مهم اینکه علماومسولیین دررفاه زندگی میکنن،ازبرکات وجودشماها من وخانوادم ازدین اسلام خارج شدیم
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
آقای روحانی با مردم روراست باش آخر دوره ریاستت نیای بگی من اختیار نداشتم از این حرفا
ناشناس
|
Switzerland
|
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
تحلیل کیهان واقعا سطحی است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
کذبگویی ممنوع
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
آقای روحانی از خشم مردم بترس ،الان مردم آتش زیر خاکستر هستند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
یکشنبه ۶ ابان ساعت ۱۱:۳۰
یورو ۱۶۶۰۰
دلار ۱۴۵۰۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
داستان اون فردی که افتاده بود تو چاه. یه دکتر اومد یه نسخه ای براش نوشت انداخت داخل چاه. یه روانشناس اومد بهش روحیه داد. یه وکیل رد شد براش پرونده قضایی تشکیل داد و ....اما یه انسان بی سواد ساده عاقل رد شد. گفت الان میرم یه طنابی میارم از چاه می کشمت بیرون. رفت یه طناب آورد داخل چاه انداخت و ایشون رو از چاه آورد بیرون. حالا امروز هم هر که میاد یه نظری میده و آخرش هم هیچ. مگز اینکه یه فرد عاقل بیاد و یه تصمیم اساسی بگیره
افشین
|
United States
|
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
بعضی ها هم توهم دشمن دارند ها.....
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
هموطنان ریس جمهوردرست می گوید که ابرتورم نداریم چون ایشان نه دربازارخریدمیکند ودرصورت خرید برای امثال ایشاناجناس بشکل تعاونی عرضه میگردد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
راسته میه دیگه تورم که 300-400درصدی نیست مرکز آمار روحانی تازه به درصد13 رسوندش.....درصد13که تورم نیس.........
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
آقای رییس! عصبانیت مردم می دانید از چیست؟؟ از بی تدبیری دولت شما ... ابر تورم نداریم؟؟؟؟؟؟؟؟ لطفا مردم را عصبانی تر نکنید..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
آقای روحانی تورم کشور ما را با ونزوئلا مقایسه کردند و حرف های ایشان را کاملا قبول داریم هر موقه به تورم 7 هزار درصدی رسیدیم اون موقع میشه گفت ابر تورم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
ناکارامدترین رییس جمهور تاریخ ایران.
نعمت الله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۶
آقای رییس جمهور درست میفرمایندحالا دیگر ابر تورم نیست ! رگبار باران تورم شده !!!!!
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس جهش تولید مناجات شعبانیه تفاوت متانول با اتانول وام کرونا