بازدید 11800
مقایسه انتزاعی شرایط یک تیم فوتبال با شرایط امروز ایران؛
در فوتبال مردم مستقیم خواسته هایشان را از نزدیک ترین فاصله در گوش مدیران و مربیان فریاد می زنند و در اداره تیم، خرید بازیکن جدید، بازی دادن به مهره ها و تعویض شان، کنار گذاشتن نفرات بی کیفیت و ... دخالت و مشارکت می کنند. سرمربی و مدیری را که نخواهند و کارنامه اش نظر مردم را جلب نکند، کنار می گذارند و به اتلاف سرمایه اعتراض می کنند و آنها هستند که می گویند بودجه و درآمد باشگاه بهتر است کجا هزینه شود.
کد خبر: ۸۴۵۷۸۲
تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۳ 24 October 2018

تیم فوتبال پرسپولیس در نقطه اوج محرومیت ها و فشارهای داخلی و خارجی، موفق شد درخشان ترین نتایج تاریخ شصت ساله اش را کسب کند و مأموریتی غیرممکن را عملی سازد. وضع پرسپولیس اما از جهات مختلف شباهت خیره کننده ای به اوضاع کنونی ایران دارد؛ محرومیت های بین المللی، کمبودهای مالی، خلأ نفرات کارآمد به تعداد کافی، رقبای تا دندان مسلح، رجزخوانی حریفان متمول، کارشکنی برخی نفرات تیم از داخل و آینده پرخطر پیش روی ... .

به گزارش «تابناک ورزشی»؛ این همه شباهت در اوضاع یک باشگاه ورزشی با شرایط کلی حاکم بر کشور، شاید باعث شود این فکر به ذهن برخی سیاستمداران و مدیران خطور کند که می شود مملکت را هم با همین شیوه از سد تحریم ها و کمبودهای فعلی به سلامت و سربلند عبور داد؛ هر چند مقایسه بین باشگاه داری و مملکت داری، قطعا قیاسی مع الفارق است، می خواهیم ببینیم فرمول موفقیت پرسپولیس چگونه در سطحی به مراتب بزرگتر در دولت و کلیت نظام قابل اجرا خواهد شد.

الف) نخستین ویژگی پرسپولیس و البته فوتبال، نزدیکی و اشراف خارق العاده هواداران به تیم است. این نزدیکی به حدی است که علاقه مندان همواره ناظر عملکرد تیم در تمرین و میدان مسابقه هستند و حتی از روی سکوها خواسته هایشان را مستقیم به مدیر باشگاه و سرمربی منتقل می کنند. آنها در اداره تیم، خرید بازیکن جدید، بازی دادن به مهره ها و تعویض شان در ترکیب، بیرون گذاشتن بازیکنان بی کیفیت و حتی تمدید قرارداد دخالت و مشارکت می کنند. سرمربی و مدیری را که نخواهند و کارنامه اش نظر هواداران را جلب نکند، کنار می گذارند و به اتلاف سرمایه باشگاه نیز اعتراض می کنند و آنها هستند که می گویند بودجه و درآمد باشگاه بهتر است کجا هزینه شود.

حالا «مردم» را جای هواداران پرسپولیس بگذارید و ببینید آیا در کشورداری هم مردم تا این حد به مسائل دولت نظارت دارند و می توانند مدیر نالایق را تغییر دهند، سرمربی ناتوان را کنار بگذارند و مهره ها و مدیران شایسته را به کار بگیرند؟ آنها چگونه به تاکتیک غلط در اداره کشور آزادانه اعتراض می کنند و حرفشان را به گوش تصمیم گیران می رسانند؟ به نظر می رسد اگر مسئولان به مردم نزدیک شوند و در میان آنها باشند تا حرف آنها را بشنوند، می توانند راه درست را پیدا کنند.

ب) چهار سال پیش پرسپولیس در روزهایی که رتبه چهاردهم لیگ برتر را اشغال کرده بود و با انبوهی از ستاره های اسمی و هزینه های نجومی، در یک بحران تمام عیار دست و پا می زد، کار را به کاردان سپرد و با انتخابی درست، برانکو ایوانکوویچ را که به فوتبال ایران کاملا آشنا بود، استخدام کرد. پرسپولیس که از باتلاق یک سرمربی بنجل پنج میلیون یورویی (انتخاب مدیرعامل ناآگاه نظامی ـ سیاسی اش) خارج نشده بود، با خانه تکانی اساسی و جذب جوان های لایق و مستعد، اعتماد به تخصص برانکو و دادن اختیار تام به وی، پوست اندازی کرد و به شکل معجزه آسایی به دوران پرشکوه گذشته بازگشت.

دو قهرمانی لیگ برتر، دو صعود متوالی به جمع چهار تیم برتر آسیا، یک نایب قهرمانی لیگ (هم امتیاز با تیم قهرمان) و البته حضور تاریخی در فینال لیگ قهرمانان آسیا دستاورد پرسپولیس با پروفسور خارجی است. باشگاه قرمز با به خدمت گرفتن دانش خارجی و بسیج امکانات اندکش موفق شد به روزهای اوجش برگردد؛ اما آیا دولتمردان و کارگزاران کشور آمادگی تحویل کارها به متخصصان را دارند؟ آیا به نیروی جوان و مستعد کشور اعتقاد دارند و خود را از نام های پرآوازه و هزینه زا خلاص می کنند؟ آیا حاضرند کار را به کاردان سپرده و در کارش دخالت نکنند و یا همچنان اولویت با فامیل گرایی و ژن خوب است؟

Image result for ‫شادی سید جلال حسینی در آغوش برانکو‬‎

ج) پرسپولیس دو سه سالی است که خوب نتیجه می گیرد؛ اما در همین مدت هم یک لحظه از نقد کارشناسان و رسانه ها در امان نبوده و مداوم زیر ذره بین روزنامه نگاران و خبرگزاری ها و شبکه های اجتماعی است. هر لغزش احتمالی مدیران و مربیان و بازیکنان توسط چشمان تیزبین مردم یعنی رسانه ها پایش و نقد می شود و هواداران هیچ کجروی و فسادی را برنمی تابند. مشخص است در پرسپولیس هم گاهی بازیکن بنجل و بی کیفیت جذب شده و پول باشگاه با تصمیم اشتباه مربی یا جهل و منفعت طلبی برخی مدیران به تاراج رفته است؛ اما با واکنش بموقع و سریع رسانه ها و فریاد هواداران روی سکوها، جلوی ادامه زیان گرفته شد.

رسانه ها در جامعه ایران چه نقشی دارند؟ آیا دست آنها برای ورود به پرونده ها و معرفی مدیران متخلف باز است و نظام از نقش نظارتی آنها حمایت می کند؟ چرا پیش از شکل گیری اختلاس ها و سوءاستفاده ها از منابع عمومی، اجازه شناسایی خاطیان و بنجل ها به رسانه داده نمی شود که مجبور نباشیم خبر دستگیری یا فرار آنها را در سایت ها و شبکه های داخلی و خارجی ببینیم و بخوانیم؟

چ) کسی نمی تواند نقش خارجی ها در موفقیت پرسپولیس را انکار کند. سکاندار هدایت این تیم برانکو ایوانکوویچ است و در قلب تیم هم دو بازیکن خارجی «گادوین منشا و بشار رسن» نمایش فوق العاده ای داشته اند. پرسپولیس در سخت ترین روزها ضمن تکیه بر نیروی بومی و سرمایه های داخلی، از این مثلت خارجی هم بهره حداکثری برد؛ خارجی هایی که تا سر حد امکان به اهداف و رویاهای تیم متعهد بودند و از لحاظ تعصب به پیراهن باشگاه، دست کمی از همبازیان ایرانی شان نداشتند.

کشور ما تا چه حدی در استفاده از نیروی کمک خارجی موفق بوده است؟ آیا سیاست خارجی ستیزی و بیگانه خواندن نیروی غیرایرانی نتیجه بخش بوده و آیا ما توانسته ایم از دانش و توان خارجی ها در جهت اهداف کشورمان بهره بگیریم؟ احتمالا هنوز این نکته به درستی درک نشده که نیروی خارجی، همیشه در تضاد با منافع ملی نیست و می توان در راه مقابله با تهدیدهای بیرونی، از نیروی خارجی هم استفاده کرد. جذب سرمایه گذاری خارجی و مهیا کردن شرایط ورود آنها به ایران، خود وسیله ای برای عبور از تحریم ها و فشارهاست.

ح) در میان همه عوامل فوق اما یکدلی و درک تک تک اعضای تیم و هوادارانش با شرایطی که پرسپولیس در آن گیر کرده بود، مثالزدنی است. بازیکنان پرسپولیس ماه ها حقوقی دریافت نکردند و اغلب آنها به رغم داشتن بالاترین پیشنهادها از تیم های خارجی و برخی باشگاه های داخلی، به مشتریان جواب منفی دادند و به لباس سرخ وفادار ماندند. آنها که رفتند هم امروز بعضا پشیمان هستند و سودای بازگشت دارند. حتی مربیان و بازیکنان خارجی پرسپولیس هم از وقفه و تعویق در پرداخت دستمزدها غر نزدند و روی هدف متمرکز شدند.

در مثل مناقشه نیست و کشور ما نیز امروز گرفتار مشابه چنین شرایطی است؛ آیا مردم برای مقاومت مقابل کاستی ها توجیه شده اند و از اوضاع مالی کشور آگاهی درست و صحیح دارند؟ شاید کماکان تصور می کنند هیچ کمبودی دیده نمی شود و هر چه می خواهند در دسترس است. مردم شرایط موجود و واقعیت را با ادعای دولتمردان تطبیق می دهند و حاصل آن می شود که با اختلاف بین حرف و عمل، رفتارهای دوگانه و در تعارض با شرایط تحریم بروز می دهند. آنها زندگی خصوصی برخی مسوولین و فرزندان شان را می بینند و با اوضاع سخت خود می سنجند و نتیجه اینکه حس همدلی و یکپارچگی ملی به چالش کشیده می شود.

این ها تنها پنج پرده از درس هایی است که پرسپولیس با درخشش در اوج گرفتاری ها و محرومیت ها، به مدیران و مسئولان کشور داده است. شاید بتوان ده ها بند دیگر نیز به این مطلب افزود؛ به شرط آنکه عزم برای عبور از بحران نزد مخاطبانش جدی باشد.

نویسنده: مجید کوهستانی

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۷
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۶۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
واقعا که اخر نظریه پردازی هستید .کدوم ادم عاقلی تیم کوچیکو با کشور مقایسه میکنه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
اونم تيمي كه ( البته بعلاوه اون تيم ديگه و خيلي تيمهاي ديگه ) كه تا ديروز بحث فقط در مورد بدهي هاي هنگفت و مديريت بي ثبات و صورت حسابهاي غير شفاف شون بود
البته حتما خيلي از دوستان دقت كردن كه ، برخي نهادها ، شركتها ، مجموعه هاي كوچك و همين باشگاهها نمونه كوچك شده وضعيت مديريت و اداره مملكت هستن همين طور باري به هر جهت و بي برنامگي
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
... معنی کلمه انتزاعی رو بلدی؟ نوشته مقایسه انتزاعی
ناشناس
| Canada |
۱۹:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
دوست عزیز ناشناس، به نظر من اتفاقا مطلب خوبی هستش. البته درسته و هیچ ادم عاقلی نمی تونه تیم داری و باشگاه داری رو با مملکت داری مقایسه کنه و اصولا نویسنده هم این کار رو نکرده. اما ارتباط تیم و باشگاه با تماشاچیان، تاثیر گذاری نتایج باشگاه با تشویق و انگیزه ای که تماشاچی می ده، اعتراض تماشاچی، نحوه انتخاب بازیکن، انتخاب مربی، و خیلی نکات دیگه رو میشه در سطح جامعه و مملکت باز کرد و بررسی کرد. آیا تماشاچی فوتبالی که در استادیوم حضور داره و از عملکرد تیمش راضی نیست و به عملکرد تیم اعتراض می کنه رو دستگیر می کنن !!!!!!! درسته تو همون تماشاچیان تماشاگر نماهایی هستن که به دلایل مختلف سعی می کنند جو ورزشگاه را در جهت منافع خود خراب کنند و البته زمانی که تیم خوب نتیجه می گیره هیچ تماشاگرنماهای اصولا نمی توانند روی نظر و اعتماد بقیه تماشاگران تاثیر بگذارن، اما اگه تیم خوب نتیجه نگیره و عملکرد کلی اون خوب نباشه، جدا از اینکه تماشاگران اعتراض می کنند، اما همون تماشاگرنما ها به راحتی می توانند سوار بر موج اعتراض ها شوند و عملکرد کلی رو زیر سوال ببرند. حالا در این مقایسه، تیم و یا باشگاه می تونه دولت باشه، تماشاگر هم مردم و ملت باشن و تماشاگر نما هم مخالفان ایران و دولت باشن.
امین
| Canada |
۲۰:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
آره اتفاقا خیلی باشگاه پرسپولیس شبیه به کشور اداره میشه. ۱- یه آقازاده پیدا کن ۲- با نفود آقازاده رقیب رو کنار بزنن ۳- با شانتاژ تمامی بازی های لیگتو لغو کن ۴- صداوسیمای میلی رو تسخیر کن ۵- با شانس (۴۰ درصد مالکیت) برو فینال.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
الان که مقاله رو خوندم بعضی جاهاش درسته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
اگر کشوردرمدت 5سال گذشته بجای روحانی ناکارآمد دردست مدیران امتحان پس داده بودند بادرآمد سرشارنفتی اکثریت ملت بجای درزیرخط فقر وفلاکت بودن دارای زندگی ساده وشرافتمندانه بودند افسوس که روحانی باافرادی چون نوبخت و محمدشریتمداری وآخوندی وسایر وزرای ناکارآمد کشتی اقتصاد کشوررابه گل نشاند و ضربات جبران ناپذیر براقتصاد کشور وملت واردنمود
پاسخ ها
ناشناس
| United Kingdom |
۱۷:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
البته گشور در دست روحانی نبوده ها، دولت بوده، یه فرق ظریفی بین این دو هست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
پس چرا در اون هشت سال قبل كه دست مديران پرشور ! بود با وجود قيمتهاي نجومي نفت كه در كل تاريخ ايران بي سابقه بود اين روند نزولي آغاز شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
جوابش خیلی ساده است و ان هم متکی به خود و نه خنده و دیپلماسی خان دایی جانی و منفعلانه در برابر خارج و همین طور دور کردن اداره کشور به صورت سیاسی ان هم سیاست زدگی در موارد اقتصادی و مدیریتی چه اصلاح طلب باشد و چه اصول گرا
ان وقت جهش اقتصادی کشور را خواهید دید ولو اینکه امریکا و غرب خودشون را با تحریم ها بکشند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
چه ربطي داره عزيز اگر ربطي هم داشته باشه شما اهلش نيستين چون طوري برنامه ريزي خواهيد كرد كه فقط خودتون ضرر نكنين بقيه روبي خيال عمو.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
تماشاگر خواهان عوض شدن سرمربی شوند و بعدش هم اجرا شود هر چند که همین اقای سرمربی چند ماه اول حضورش در باشگاه در قعر جدول بودند!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
برادر برانکو دستیارش هم هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
یا مدیر وارد کنید یا از مدیریت سایر کشورها الگو برداری کنید به تخصص بها بدید تخصص تعهد کاری هم میاره... دست بردارید از تدوین الگو، الگو رو کسی باید تدوین کنه که سرآمد باشه تو زمینه ای
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
حالا شما رسانه ای ها از وجود تخلفات گسترده در پرسپولیس خبر داشتید و محروم همد شدند ولی به خاطر اینکه این اقای برانکو کارش را بلد بود و خواهان کار بود به اینحا رسید همان طوری که در تیم ملی هم خوب نتیجه می گرفت
چه مقایسه های مسخره ای می کنید تابناک
ناشناس
|
United States
|
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
نویسنده محترم جهت مقایسه آقای برانکو به عنوان سرمربی حرف آخر را می‌زند اما در کشور ما رییس جمهور حرف آخر می زند و مستقل هست؟؟؟؟در خصوص بکارگیری افراد خبره چه ایرانی چه خارجی آیا فضا مهیا هست؟افراد متخصص ایرانی ساکن خارج جرات بازگشت به کشور دارند واقعا تضمینی هست که فردا به جاسوسی متهم نشوند؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
نیازی به خارج کشور نیست و اینقدر افراد متخصص و متهد در کشور داریم که باید به کار گرفته شود
در ضمن در هیچ کجای دنیا یک ریبس جمهور همه کار نیست وباید کارهایی که به او مهول شده درست انجام دهد ولی ایا درست انجام داده یا نه بماند
ناشناس
| Oman |
۲۲:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
عزیزی که میگویی نیازی به خارج از کشور نیست، آیا مطلع هستی که خیلی از نخبه های کشور از دست برخی متخصص نماهای داخلی به خارج از کشور رفته اند؟ آیا میدانی خیلی هایشان با مینیمم ها هم حاضرند برگردند و خدمت کنند؟ کشوری که میخواهد پیشرفت کند باید دست از خودی و نخودی کردن بردارد و از همه ی امکاناتش و استعدادهایش استفاده کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
تجربه تلخ مدیریت ناکارآمد روحانی ثابت نموده او مرداین میدان نیست و فرمایش امام راکه فرمودند شما عرضه اداره یک نانوایی وحتی عرضه اداره خانواده تان راهم ندارید چه رسد به کشور بخوبی به اثبات رسید روحانی امکانات کشوررابربادداد و 80درصد ملت رازیر فشاراقتصادی له نمود ونسبت به انقلاب بدبین نمود
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
اتفاقا امام این جمله معروف رو به کسانی گفته بود که مخالفان درجه یک دولت روحانی هستن. یه ذره تاربخ معاصر بخون عزیز دل.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
همین امارات خوددشون نه دانشی دارند و نه توان انجام کاری ولی فقط با گرفتن مشاورهای خوب و اوردن انها به کشورشان به اینجا رسیدند و بهترین امکانات را فراهم کردند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
به اندازه نفرات هییت دولت مدیر از خارج وارد کنید همه مشکلات حل می شود آنها نه با دنیا سر جنگ دارند و نه مولتی میلیلردر. بی درد وغم اند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
متاسفانه جناب روحانی مملکت داری رابا روضه خوانی اشتباه گرفته ملت نیازبه عمل دارند 4سال بقول خودش حرف درمانی کردهخ حال میخواهد سه سال باقیمانده عمر دولتش را امیدواردرمانی نماید واکثقریت ملت زیرفشاراقتصادی وگرسنگی بمیرند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
کشور را با اختیارت تام به دست یک متخصص خارجی دهید
پاسخ ها
ناشناس
| India |
۱۹:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
شما به احتمال زیاد باید یک وهابی باشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
انقدر حرف بی ربط ننویسین تابناک پرسپولیسی تیم برانکو چیزی از دست اصل تیم و بازیکن چند ده میلیاردیش دو ساله داره دست از مطلوم نمیای و قهرمان پوشالی ساختن بردارین به لطف وزیر ورزش رقیب اصلی پرسپولیس استقلال زمین زده شده تا راه سعود این تیم وزارت ورزشی باز باشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۳
اول یاد بگیر صعود رو سعود ننویس بعد اظهار نظر کن
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
ذاذاش کشور با شانس و اقبال و داور جون مادرت پنالتی نگیرو حالا اینو بگیر که اداره نمیشه جان عمو. بعدشم این تیم معلوم الحال رو امسال نگاش کن مجا میره ه ه ه ه ه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
چند تا مدیر اروپایی بیاوریم و کشور را بدیم دستشان همه چیز درست میشود میگی نه یک نگاهی بنداز به امارات و کویت و عربستان اونها را هم پشت پرده اروپایی ها و امریکایی ها میگردانند وگرنه اونها هم قبیله ای و تا فی خالدون شان فاسد است
مخاطب تابناک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
جز مدیریت فرقی نمیبینم !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
سلام
واقعا ما اینقدر بدبخت هستیم که توپ گزفتن بیرانوند و پیروزی تیم پرسپولیس را با کشور مقایسه کنیم .
پس جایگاه علم و این همه دانشگاه و دکتر و... کجا هستند
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
واقعا برای نویسنده این مقاله متاسفم. اخه پرسپولیس چه ربطی به کشورداری داره؟؟؟؟؟ سیاست و اقتصاد با تمام پیچیدگی هاشون چه ربطی به تیم فوتبال دارن؟؟؟ چرا همچیز تو این مملکت رو به سیاست ربط میدین. آدم مقاله های گاردین و رویترز و واشنگتن پست رو میخونه با اینا مقایسه میکنه واقعا که.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
واقعا مقاله گاردین و واشنگتن پست می خونی که معنی کلمه انتزاعی را نمی دونی؟ اول فارسی رو خوب یاد بگیر ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
میدونی برد پرسپولیس دلیلش چی بود؟؟؟؟؟؟اینکه همه باهم بودن یه دست بودن بدون کوچکترین امتیاز به کسی حتی برانکو که بخواد زیاده خواهی بکنه یا کاپیتان تیم یا هرکس دیگه ای بخاطر این به نتیجه عالی رسیدن...... ولی توی مملکت مسئولا خودشون رو جدا ازمردم میدونن همه چیه خوبو برای خودشون میخوان برد برای خودشون ولی باخت برای مردم.. . الحمدلله شما سایتا ویا روزنامه ها هم همگی بجای انتقاد از عملکرد حکومت به به چه چه بستین بهشون تا کورشن ودرد مردم که خودتون وخانوادتون هم جزو این مردمین هستن رو نشنوند و همگی باهم بسوزیم.
علی
|
United States
|
۱۸:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
تصمیمات درست سر مربی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
پرسپولیس محروم و مظلوم اخ که چقد مظلومند میرن بازیکنان و عوامل تیم کشاورزی میکنن سیب زمینی میکارن اصلا هم ملیاردی نمیگیرن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
پیشنهاد میشود از برانکو دعوت کنند تا راه و رسم درست مدیریت و از بازیکنان با غیرت هم شیوه و همت و از خود گذشتگی و غیرتمندی را به دست اندرکاران بی انگیزه و بی خیال آموزش بدهند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
باز هم افراط و تفریط آخه کی می خواهید از این رفتارهای بچه گانه داشته باشید
ناشناس
|
Germany
|
۱۹:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
خوب طبق نظر شما که درست هم هست بهتره سرمربی تیم عوض بشه و یک سر مربی جوان و کاردان را بیارید.
ناشناس
|
-
|
۱۹:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
باید یه رئیس جمهور از اروپا بیاریم ،حداقل کروات باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
بابا فوتبال شانس و اقبال و دقایق و ثانیه هست چه ربطی داره به کشورداری اختلاس و فامیل بازی و انحصار باندی؟!!!! اگر داور یک پنالتی واقعی را میگرفت الان پرسپولیس اوت شده بود!!!!! بیخیتل این توهم ها بشید این مقایسه مالیخولیایی هست نه انتزاعی
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
خب اگه داورا طرف پرسپولیس نباشن که هیچی نمیشه. بعد تکلیف داور تو مملکت چی میشه؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۳
توی ایران طرف پرسپولیس هستن تو آسیا هم هستن؟چیزی از فوتبال متوجه میشی؟
ناشناس
|
United States
|
۲۰:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
مهم ترین ویژگی اینه که برای ورود به تیم باید تعهد و لیاقت داشته باشی و هیچ چیز جای لیاقت و تعهد کاری را نمی‌گیره. کار را باید به کاردان سپرد
کارشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
تیترت پرمعنا بود
ناشناس
|
United States
|
۲۱:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
نظر من توهین و افترا توش نبود چرا ناقص منتشرکردی. یک مشکل دیگه کشور ما افرادی هستند که فکر می‌کنند لیاقت سانسور کردن دارن
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
با سلام
برای موفقیت می بایست مثل فوتبال والیبال یا دیگر رشته ورزشی کارشناس با تخصص را به خدمت گرفت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
سرباز وفادار(نه اختلاسگر) ، فرمانده کاربلد و عاشق تیم نیازه ، که ایران نداره وگرنه تیم خوبی میشد، البته از هوادار متعصب و پای کار هم نباید گذشت!
سیاوش باهر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
احسنت. مقایسه تطبیقی جالبی بود.ایکاش همین روش در مسایل کشورداری هم بکار گرفته میشد وکارشناسان خبره خارجی ومدیران باتجربه وموفق خارجی استخدام میشدند تا روش اداره امور کشورداری را عملا به افراد بیاموزند
رسول
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۲
کامنت های مردم را بخوانید . گذشت آنزمان که مردم را با این تبلیغات بتوان فریب داد . همه میدانند همین پیروزی مظلوم !! با حمایت وزیر ورزش و فدراسیون و هیئت داوران و مافیای فوتبال و به قیمت نابودی برخی تیمهای شهرهای دیگربه اینجا رسیده . فقط کافیه از وزیر ورزش بپرسید به کدامین حق از بیت المال یک ملت ارز 4200 تومانی به سر مربی این تیم پرداخت فرموده اند !؟ چرا این حاتم بخشی در باره دیگر تیم های کشور در اوج گرفتاری انجام نگرفته مگر بقیه تیم ها ایرانی نیستند!؟ چرا در هر بازی داوران با ناداوری برای برد این تیم اینقدر جانفشانی میکنند ؟ قکر میکنید مردم نمیدانند . شما نام تبعیض را تدبیر میگذارید !!!!؟
امیر
|
Canada
|
۰۳:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۳
من فقط فهمیدم آزادی در این مملکت حد و حصری ندارد بشرط آنکه طرف مورد انتقاد از جناح خاصی باشد؟؟؟!!!
بهزاد
|
United Kingdom
|
۰۵:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۳
روزانه نظریات و نقدهای مختلف رو راجع به حال و روز مملکت توی سایتها و روزنامه ها و رادیو و تلویزیون میخونیم و میشنویم و مغزمون پر شده و فکر نکنم مردم هیچ کشوری به اندازه ی مردم ایران از سیاست و اقتصاد و مسائل کلان حالیشون بشه و همه پروفسور باشند. ولی فکر کردید که چرا اوضاعمون اینه ؟ بخاطر اینکه کسانی که زمام امور دستشونه، گوششون به به این حرفها و اعتراضات و رهنمودها بدهکار نیست و ماشالله همگی خودشون رو از هر جناحی بهترین میدونه و بقیه رو نادان. هر دو جناح هم در طول این سالها دولتهای خودشون رو داشتند و حساب پس دادند و نشون دادند جفتشون زمانی که در راس قدرت هستند، گوششون به حرف هیچکس بدهکار نیست و تا میلیاردها ضرر به مملکت و مردم نرسونن، دست از کوچکترین تصمیم غلطشون نمیکشند.
ناشناس
|
United States
|
۰۶:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۳
همه بزرگها إز كوچك شروع كردند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۳
نویسنده انگار محکومیت های سنگین فیفا برای همین پرسپولیسو بایت بازیکنا و مربیای بی کیفیت خارجی فراموش کرده! از خوزه تادئو جونیور، آنتونى گولچ، لوكا ماريچ، رافائل ادرئو، ساشا ایلیچ، یان نیکولوفسکی و ... گرفته تا وینگو بگوویچ، آری هان و مانوئل ژوزه. همیشه هم با این تیم مثل یک بچه لوس ننر رفتار شده که هر وقت بدهی بالا آورده فوری از کیسه بیت المال براش هزینه شده. الان هم تنها دلیل موفقیت پرسپولیس حضور پرقدرت مربی کاربلدی مثل برانکو ایوانکویچ بالا سر تیمه (این بالاسر تیم بودن خیلی خیلی مهمه) که کارشو خوب بلده، همیشه از اشتباهات درس گرفته، روی نقاط ضعف و قوت تیم کار کرده و همیشه بعد از مشورت لازم با کادر فنی تصمیم نهایی رو می گیره و به جای فرافکنی مسئولیت تصمیماتشو چه درست و چه غلط به عهده می گیره. به نظر من این سبک مدیریت باید در تمام پایه های مدارس و دانشگاه های ما تدریس بشه تا افراد جامعه یاد بگیرند به اشخاصی رای ندهند که 4 سال همه تقصیراتو بندازن گردن مسئولین قبلی و بعد چارسال هم پررویی مردم، نداشتن اختیار و تحریم و مسائل ماورائی رو بهانه کنند.
مرتضى
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۳
واقعا اونهايى كه باانصافند برند امار بازيهارو دربيارند ببيند بيشترين صدمه رو همين پرسپوليس خورده همون سالي كه با امتياز برابر دوم شد چند امتياز بخاطر ناداورى از دست داد اين حرفها همش از روى حسادته پرسپوليس متعلق به همه ايرانه اگثر بازيكنانش هم شهرستانيند انقدر جو سازى نكنيد حسادت رو از خودتون دور كنيد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۳
خدایی ی شانس باعث جایگاه فعلی پرسپولیسه ...در مورد یکی از تیم های بسیار غیر شفاف بازیکنان ناسالم وضعیت اقتصادی غیر شفاف مدیران ...البته در مورد همه تیم های ایرانی وضع همینه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۳
پرسپوليس رو بزرگ نكنيد يك جريان خاص داخلي پشت اين تيم حكومتي است. وقتي كه براي كنار بودن ايت تيم از حاشيه ها تيم رقيب را دچار حاشيه هاي زياد ميكنن و اين تيم مورد حمايت همه جانبه قرارمي گيره نتيجه اش همين ميشه.مثال بارز آن پرونده جعل اسناد در اين باشگاه مي باشد. اين دو اصلا قابل مقايسه با هم نيستند.وقتي استقلال جزو هشت تيم آسيا رفت هيچكدام از بازيهاي داخلي لغو نشد ولي براي پرسپوليس تا الآن سه بازي لغو شده.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۳
السد و الدحیل را هم لابد دچار حاسیه می کنن
واقعا که استقلالی هستی
حسود
ناشناس
| Canada |
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۳
دوست عزیز نمی دونم این حسادت از کجا میاد. اگه استقلالی هستین خیلی راحت بگین که دوست ندارین و اذیت میشین وقتی می بینید تیم حریف قوی میشه و اعتبار کسب می کنه. چون حالا دو تا بازی داخلی این تیم لغو میشه معنییش اینه که چون ازش حمایت میشه پس تونسته به این مرحله برسه. حداقل یه کم انصاف داشته باشید و تیم های حریف رو هم نگاه کنید. همین السد، چند تا بازی داخلی اون رو لغو کردن یا الدحیل. درسته که در فوتبال مثلا اروپا معنی نداره بازی های داخلی رو لغو کنند. دلیل اون هم اینه برنامه ریزی دقیق وجود داره. یعنی تمام باشگاه ها و فدراسیون ها برنامه داخلی خود رو با اتحادیه اروپا از قبل هماهنگ می کنند. ضمنا امکاناتی که بازیکنان اونا دارن رو با ما مقایسه نکنید. به جای این حرفها بهتره با جدیت بیشتر کار کنین و سال بعد شما این جایگاه رو بگیرین.
ناشناس
|
United States
|
۰۹:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۳
خواهشن حاشيه نسازيد تيم داري با كشور داري خيلي فرق داره . برانكو رهبر تيم هست و پرسپولیس توي اون پست ضعف نداره
محمدرضا رحیمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۳
همیشه یک شخص کاردان و کاربلد سرمنشا پیروزی و موفقیت خواهد بود. اگر به تاریخ نظری بیافکنبم از مورگان شوستر آمریکایی که به خزانه‌داری کل کشور سروسامان داد تا رایکوف و اوفارل و ایویچ که همگی سهم بسیار بزرگی در پیشرفت ایران در جهان داشته اند.
این همان دلیل است که ما باید اشخاصی را در راس امور قرار دهیم که عشق و عرق خاصی به انجام دادن کار به بهترین وجه حتی با کمترین امکانات(با حداقل امکانات بیشترین بازدهی)داشته باشند.
شاید بایستی مدیر از خارج وارد کنیم...!!!
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۳
کسایی که دارید نویسنده این متن رو میکوبید؛؛،:نویسنده اول مقاله نوشته که:(( قطعا مقایسه باشگاه با کشور قیاس مع الفارق است.)).ولی بازم یه عده ای با تعصب کورکورانه دارند میگن که چرا باشگاه رو با کشور مقایسه میکنید.نویسنده داره در مورد تخصص صحبت میکنه.فرق نمیکنه مدیر کجا باشه.یک مدیر چه در مسائل راهبردی یک کشور و چه در راس یک باشگاه فوتبال و یا یک شرکتی که ۵ نفر پرسنل داشته باشه ،باید متخصص باشه.حرف در مورد تخصص هست.یه عده اومدن میگن پرسپولیس با باند بازی قهرمان ایران شده.آیا داخل فیفا و AFCهم پرسپولیس باند بازی کرده.اگه باند بازی میکرد که ۲پنجره محرومیت رو لغو میکرد تا خیلی راحتر با دست باز تو آسیا نتیجه بگیره.پرسپولیس داره با توانایی یه مربی متخصص که مدیریت خوبی داره نتیجه میگیره.اینو مقایسه کنید با وضعیت ارگانهایی که مدیرانش دارای کمترین تخصص هم نیستند.چرا باید وزیری که از صنعت و معدن کنار رفته بیارن واسه راه و شهر سازی.اگه تخصص این فرد راه و شهر سازی هست چرا بردید گذاشتیدش تو سازمان صنعت و معدن و بلعکس.کلاف گمشده مشکلات مملکت ما تخصصه و لا غیر. افرادی که با یک حرف رگ غیرتتون میزنه بالا که چرا تابناک در مورد روش مدیریتی پرسپولیس یا استقلال نوشت،بیاید بیدار بشیم.تعصب کورکورانه خیلی وقتها باعث انتخاب کسایی میشه که مملکت رو به لبه پرتگاه میبرند.اونا پولشو دارند و از کشور میرن.من و شما میمونیم با یه کشور ویران تر از ویران
مانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۴
کسانی که موفقیت بزرگ تیم پرسپولیس رو نمیتونن ببینن پیشنهاد میکنم یه سر به داروخانه محلشون بزنن پماد سوختگی آورده براتوناااا...
پاسخ ها
حسن
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۵
حال اینجور نگو ولی متاسفم واسه کسانی که موفقیت پریپولیس رو میذارند به حساب پارتی کمک داور این حرفا حالا خوبه تو این چند سال داوری ها خیلی به ضرر پرسپولیس بوده اگه استقلال هم میرفت فینال نمبگفتید باید بازی هاش لغو بشه چقدر ما ها بی انصاف هستیم بجای آرزوی موفقیت حسادت میورزیم حسادت
بی نام‌
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۴
درست
ولی باید همه مسوولان نظام به مردم پاسخگو باشند !!!
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس کرونا در ایران آیت الله خسروشاهی پنومونی محمد علی رمضانی ادلب معصومه ابتکار نمازهای ماه رجب انواع ماسک و روش استفاده