بازدید 6993

اگر هاشمی زنده بود با ترامپ چه می‌کرد؟

کد خبر: ۸۲۰۳۱۵
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۱ 28 July 2018

اگر رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز زنده بود در مقابل رفتارهای جنگ‌طلبانه و ضد دیپلماسی رئیس‌جمهور کنونی آمریکا چه می‌کرد؟ آیا در دوگانه طراحی شده ترامپ برای تقابل یا تسلیم، اسیر می‌شد یا در جایگاه یک فوق کنشگر سیاسی، راه سومی می‌ساخت؟

به گزارش آرمان، برای پاسخ به سوال فوق باید به سی سال قبل برگشت، تیرماه ۱۳۶۷ که رونالد ریگان با استراتژی شبیه دونالد ترامپ امروز، به مقابله با دیپلماسی در شرف موفقیت ایران در مجامع بین‌المللی برآمد و نه در جایگاه تهدیدات توئیتری که در عرصه جنگ رودرو به ماجراجویی عملی در خلیج فارس دست زد و از هیچ جنایتی حتی حمله به هواپیمای مسافربری ایرانی سرباز نزد.

سوال اصلی این است که ما آن روز در مقابل آمریکا و رئیس‌جمهور رادیکال آنها چه کردیم؟ آیا به توصیه آن فرمانده نظامی به امام درباره راه انداختن حمام خون در خلیج فارس عمل کردیم یا به خواست مرحوم آیت‌ا... منتظری، حکم جهاد علیه منافع آمریکا در سراسر دنیا تن دادیم؟ هیچکدام. جمهوری اسلامی در سایه اعتدال و عقلانیت، به راه خود رفت، نه راهی که ریگان خواب آن را برای ما دیده بود.

آیت‌ا... هاشمی در آن مقطع تاریخی به اتکای راهبرد مصلحت اسلامی با سه تدبیر اصلی به مقابله با جنگ افروزی علنی رونالد ریگان رفت. اول؛ پرهیز از ورود به جنگ مستقیم با آمریکا و ایجاد ناامنی حداکثری در خلیج فارس(اشتباهی تاریخی که بعدها صدام در حمله به کویت، مرتکب آن شد). دوم؛ حفظ فضای تعامل و مذاکره با دنیا برای جلوگیری از اجماع علیه ایران و سوم؛ ایجاد فضای گفت‌وگو بین ایران و عربستان به عنوان پاشنه آشیل سیاست‌های آمریکا در منطقه.

هر چند که بررسی ابعاد و نتایج آن استراتژی خاص و مصلحت‌مدارانه، مجال دیگری می‌خواهد ولی آنچه مسلم است برنامه‌های جنگ افروزانه رونالد ریگان برای جمهوری اسلامی، در سد آن ناکام ماند. امروز پس از قریب سه دهه ما در موقعیت مشابه‌ای ایستاده‌ایم. با این تفاوت که هم در عرصه دیپلماسی و هم در عرصه نظامی در موقعیتی بسیار قوی‌تر از تیرماه ۱۳۶۷ قرار داریم. ولی نباید فراموش کنیم تئوری‌های منطقه‌ای آمریکایی‌ها در مبانی یکی است‌ و از تز ریچارد ‌‌نیکسون تا توئیت ترامپ بر مداری ثابت با عنوان «بی‌ثبات‌سازی خاورمیانه» می‌چرخد که تنها با هوشیاری حداکثری، مصلحت‌سنجی بهنگام و بازی‌خوانی دقیق می‌توان مقابل آن ایستاد، نظیر آنچه آیت‌ا... هاشمی سی سال قبل در مقابل رونالد ریگان انجام داد و امروز هم اگر زنده بود در مقابل ترامپ همان تدابیر را به‌کار می‌برد؛ بالاخص برای بازکردن راه گفت‌وگو با عربستان به عنوان پاشنه آشیل سیاست‌های کلان آمریکا در منطقه.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۸
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۱۹
ترامپ را می داد نون خشکی
سالهاست صدای مرگ برامریکا شنیده می شود. حال که شرایط نبرد با امریکا فراهم شده خالی کردن صحنه ودم از صلح زدن نشان خوبی نیست.
الان میخواید بگید نباید کسی تنگه ی هرمزو ببنده؟
اگر هاشمی زنده بود هرگز کار مملکت به اینجا نمی کشید
لطفا بدنبال كيميا نگرديد و فرافكني نكنيد، دزدها و مفسدين را مجازات كنين ترامپ هيچ غلطي نميتونه بكنه!
ولمون کن بابا
عربستان را باید ابتدا بر سر عقل بیاوریم! بعد راه مذاکره با عقلای عربستان باز است. مذاکره با حاکمان سبک سر امروز عربستان فایده ای ندارد و اوضاع ایران هم مانند سال 67 نیست. امروز ایران همانطور که سردار سلیمانی گفته تنها با اتکای به سپاه قدس قادر است پاسخ دشمن را بدهد. دشمن هم نشان داده که زبان قاسم سلیمانی را می فهمد اما از درک زبان فصیح انگلیسی جناب آقای دکتر ظریف اگر چه زبان مادری خودش باشد عاجز است. بعد از سخن گفتن به زبان قابل فهم دشمن وقت آن خواهد بود که با جملاتی ساده که برای یک کاباره دار آمریکایی قابل فهم باشد در مورد مواضعمان سخن بگوییم!!
اونهایی که به عنوا خودجوش میفرستیم سراغ سفارتخونه ها همون هایی هستند که به امنیت ملی کشور ضربه میزنند تا کی شلخته بازی در سیاست خارجی و داخلی
بانام خدا
همه اعتقاد به گفتگو دارند اما زیر بار زور هرگز
با دو رفتار مرحوم هاشمی صد در صد موافقم اما سومی یعنی باز کردن باب گفتگو با عربستان مخالف. زمان هاشمی ببینید چه کسانی در عربستان در قدرت بودند.ملک فهد پادشاه عربستان بود.ملک عبداله ولیعهد و ملک فیصل وزیر امور خارجه. هر سه در پست و مقامی که داصشتند دارای سالها تجربه سیاسی و تفکر منطقی بودند، همان ویژگی که رهبری نیز در سخنرانیشون به عدم وجود آن دل رفتار سران فعلی سعودی اشاره کردند.با ملک سلمان پادشاه و بن سلمان ولیعهد و بن جبیر وزیر خارجه که کمترین مشابهت تعقل و تخصص سیاسی را دارند آخه چه مذاکره ای میتوان داشت؟و اینکه درسته گفته میشه سعودی لابی قدرتمندانه ای در آمریکا برای تاثیر بر سیاستهای ضد ایرانی کاخ سفید داره ولی فراموش نکنیم اینها اصلا موجودیت و حیات خودشون رو وابسته به حمایت کاخ سفید میدونند که اعتقاد دارند! اونها هیچ رفتاری ،تکرار میکنم ،هیچ رفتاری را بدون اطمینان از موافقت کاخ سفید با آن نخواهند داشت! و چون این موافقت یا عدم آن از کاخ سفید از تل آویو صادر میشه و یا حداقل تایید میشه پس در حال حاضر هیچ امیدی به رابطه درست و منطقی با عربستان کنونی متصور نیست. عربستان مثل کودکیه که پشت سر پدرش و چسبیده به او ایستاده و هی سرک میکشه و یه تندی میکنه و فورا برمیگرده و پشت پدرش مخفی میشه در حالیکه با دو تا دستاش محکم پدرش رو چسبیده!
بس کنید بابا.
پدر پدر پدرشو در می اورد
تابناک عزیز، شاگردان آیت الله هاشمی از محضر استاد خود چیزی آموخته اند؟
بازرنگی که داشت با خرید هواپیماها را از امریکا میخرید نه از اروپائیان نیرنگ باز ولی بی اراده چون خود اروپائیان خودشان تحت مدیریت امریکا قراردارن
کشور ایران در سال 67 با الان خیلی فرق کرده الان مردم زیاد دل خوشی ندارند هرکاری مسئولان میگن مردم بر عکس اون عمل میکنند. نمونه اش در وضعیت ارز، مسکن، گرانی، وضعیت اجتماعی جامعه، برای نمونه مقایسه نمازهای جماعت سال67 و 97 ! و تعداد جوانان در این نمازها! مردم مصرف گرا شده اند ثروت اندوز شده اند مردم به سختی بچه های خودشان را بزرگ کرده اند هرگز حاضر به فداکاری و ایثار به صورت گسترده نیستند.
عجب سوالی.
ملک عبدالله تا کمر جلوی هاشمی خم می شد قدرش را ندانستند .
از آن زمان که هاشمی به رحمت خدا رفت اصلا" وضع مملکت دیگر بهم ریخت این از سیاست خارجی ، وضعیت بازار ارز و دلار 10000 تومانی و سکه و خانه و خودرو و و و ! دیگه چیزی نمانده که غصه برایش بخوری !
با أين فساد گسترده در داخل ،و بخش عمده
كارگزاران رانتجو،بأيد از قبل پيش بينى
شده بأشد، جزيرة أسيب و برگشت به عقب و تحجر
چيزى عايدمان نمى شود،هاشمى امروز مدارا مى كرد
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه
آخرین اخبار