بازدید 8175
گفت وگوی خبرنگار اعزامی «تابناک» با سفیر ایران در چین؛

چین به تحریم‌های یکجانبه آمریکا پایبند نخواهد بود

خاجی در پاسخ به این که آیا چین در مقابل تحریم های آمریکا علیه ایران مقاومت می کند و از حجم نفت خریداری شده از ایران در بازه شش ماه نخواهد کاست، تأکید کرد: چین مخالف تحریم های یکجانبه آمریکاست و اعلام کرده به این تحریم ها پایبند نخواهد بود.
کد خبر: ۷۹۸۸۴۳
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۷ 13 May 2018

چین وعده داده پس از بازگشت تحریم های آمریکا، از میزان خرید نفت از ایران نکاهد و تبادلات اقتصادی میان دو کشور بر مبنای ارز مشترکی به جز دلار توسعه یابد.

به گزارش «تابناک»؛ پس بازگشت تحریم های هسته ای آمریکا در ۹۰ تا ۱۸۰ روز آینده، خریداران نفت ایران، تنها در صورتی می توانند به خرید نفت از ایران ادامه دهند که هر شش ماه به میزان قابل توجهی از میزان خریدشان بکاهند.

آمریکا با طراحی این فرآیند که با خروج از برجام و دستور اجرایی دونالد ترامپ مجددا فعال می شود، تلاش می کند به مرور سهم ایران از بازار نفت را بدون آنکه شوک قیمتی به بازار وارد شود، بکاهد و در این زمینه خریداران عمده نقش تعیین کننده ای ایفا می کنند.

چین علاوه بر حضور در پنج کشور فعال در برنامه جامع اقدام مشترک، از جمله خریداران عمده نفت ایران است و واکنش این کشور که شریک اول تجاری ایران محسوب می شود، در آینده برجام موثر است.

محمدجواد ظریف، وزیرامورخارجه ایران در رأس هیأتی سیاسی-اقتصادی به چین سفر کرد تا ارزیابی ها درباره موضع این شریک راهبردی ایران پیرامون برجام و همچنین شرایط تأمین منافع مردم ایران به رغم خروج آمریکا ارزیابی شود.

علی اصغر خاجی سفیر ایران در چین، در گفت و گو با خبرنگار اعزامی تابناک، تأکید کرد: چین در مذاکرات ۵+۱ نقش مثبت داشت و به تحقق برجام کمک کرد. پس از توافق برجام نیز چین علاوه نقش مؤثری که در پیگیری برجام داشت، در باز طراحی آب سنگین اراک با ما همکاری داشت. پس از خروج آمریکا از برجام نیز چین از اقدام آمریکا اظهار تأسف کرد و از تداوم اجرای برجام حمایت و با سایر اعضای برجام مذاکره کردند. با توجه به این رویکرد دورنمای مثبت را در روابط دو کشور پیش بینی می کنیم.

سفیر ایران در چین درباره ابعاد همکاری اقتصادی ایران گفت: مبادلات اقتصادی ایران و چین در سال ۲۰۱۷ معادل ۳۷.۳ میلیارد دلار بود و چین خریدار ۶۲۵ هزار بشکه نفت ایران در روز است. چین در حال برنامه ریزی است که بیشترین حجم فاینانس را در ایران داشته باشد و پروژه های ما را تأمین مالی کند.

چین به تحریم های یکجانبه آمریکا پایبند نخواهد بود

خاجی در پاسخ به این که آیا چین در مقابل تحریم های آمریکا علیه ایران مقاومت می کند و از حجم نفت خریداری شده از ایران در بازه شش ماه نخواهد کاست، تأکید کرد: چین مخالف تحریم های یکجانبه آمریکاست و اعلام کرده به این تحریم ها پایبند نخواهد بود.

به گزارش خبرنگار تابناک از پکن، چین به دنبال جایگزینی یوان برای پرداخت هزینه خرید نفت از ایران به جای دلار است و به نظر می رسد در دورنمای اقتصادی مشترک ایران و چین، دلار و یورو نقش نداشته باشند.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۳۵
چين كه از خدا شه ايران تحريم باشه چون از اين راه نون ميخوره بيشتر
اﻳﻦ ﺳﻔﻴﺮ ﭼﻴﻦ ﺩﺭ ﺗﻬﺮاﻥ ﻫﺴﺖ ﻛﻪ ﺑﺎﻳﺪ ﭼﻨﻴﻦ ﺣﺮﻓﻲ ﺑﺰﻧﺪ ﻧﻪ ﺳﻔﻴﺮ اﻳﺮاﻥ اﺯ ﻃﺮﻑ ﻣﻘﺎﻣﺎﺕ ﭼﻴﻨﻲ.
اﻧﺘﺨﺎﺏ ﺳﺎﺩﻩ اﺳﺖ.ﺷﺮﻛﺘﻬﺎﻱ ﺧﺼﻮﺻﻲ ﺩﻧﻴﺎ ﺑﺎﻳﺪ ﺑﻴﻦ اﻗﺘﺼﺎﺩ 70 ﻣﻴﻠﻴﺎﺭﺩ ﺩﻻﺭﻱ, ﺭاﻧﺘﻲ ﺭﻭ ﺑﻪ ﺯﻭاﻝ اﻳﺮاﻥ اﺯ ﻳﻚ ﻃﺮﻑ و اﻗﺘﺼﺎﺩ 18 ﺗﺮﻳﻠﻴﻮﻥ ﺩﻻﺭﻱ و ﺭﻗﺎﺑﺘﻲ اﻣﺮﻳﻜﺎ اﺯ ﺳﻮﻱ ﺩﻳﮕﺮ ﻳﻜﻲ ﺭﻭ اﻧﺘﺨﺎﺏ ﻛﻨﻨﺪ.
ﺷﻤﺎ ﺑﺎﺷﻴﺪ ﻛﺪاﻡ ﺭﻭ اﻧﺘﺨﺎﺏ ﺧﻮاﻫﻴﺪ ﻛﺮﺩ??!!
پاسخ ها
حضرتی
| United States of America |
۰۳:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۴
گل گفتی.
چين كه به درد نميخوره
ته مونده جونمون رو تقديم چيني ها نميكنيم
اتفاقا ایکاش چین به تحریمهای آمریکا پایبند بود . در طول این 5 سال بحدی کلای بنجل و یکبار مصرف چینی عین سیل وارد شده که حد و حساب نداره
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۵
مشکل ما ایرانیا اینه که می خوایم بنز سوار شیم با قیمت پراید.
البته چین مانند 4 سال قبل، نفت را به شرط ندادن پول و با تسویه کالاهای بی کیفیت چینی می خرد
آیا با این حرف بازار ایران تا دو ماه آینده شاهد هجوم اجناس چینی خواهد بود . پس عوارض گمرکی اجناس چینی را بیستر کنید با این جانب داری چینی ها فقط برای اقتصادشان هست . یعنی طرف چینی مبادله تجاریش با امریکا چند صد میلیارد دلار هست . این موازنه را میخواهد با واردات ایران جبران کند ؟حداقل عوارض گمرکی را بیشتر کنید تا فله وارد کشور نشود .
بله پایبند نیست و از اون طرف هم پایبند به رعایت پیمانی که با ایران بسته هم نخواهد بود . 4 سال پیش موقع تحریم ها یا پول نفت رو نمیداد یا اینکه به جاش ما رو مجبور میکرد کالاهای دسته 4 و 5 ازش بگیریم . در دوران تحریم جدید هم همین راه رو میره مثل روسیه ، هند و ... هر کشوری که با ایران داد و ستد کنه هر جور دلش خواست در معاملات با ایران رفتار خواهد کرد
شما راست میگید!!!!!
چینی ها کره شمالی را هم فروختند ما که جای خود داریم
چین برای تحریمهای کره شمالی با امریکا همکاری کرد
اره چین جنساییش رو که هیشکی نمیخره میفرسته ایران
چین زیر بار اعمال تحریم ها نخواهد رفت ولی بی تردید این کار را از سر خیرخواهی نخواهد کرد. همانطور که در دور قبلی تحریم ها این کشور با سوء استفاده از تنگناهای اقتصادی و سیاسی ایران باعث ورشکستگی بسیاری از شرکت ها و موسسات اقتصادی ایران شد، در دور تازه تحریم ها تیر خلاص را به اقتصاد ایران شلیک خواهد کرد. روزی بالاخره به این نتیجه می رسیم که دشمنی آمریکا با ما کمتر از دوستی چین برایمان زیانبار بوده است.
وظیفه شما نیست از قول اونا حرف بزنی
نفت رو به قیمت پایین می خرند و جنس های اشغال به ایران میدن
به به به به ...............
به چین و روسیه هم اطمینان نکنید
جناب به مردم راست بگویید .
کجا چین معاملات ۷۰۰ میلیاردی با امریکا را با ۱۷ میلیارد ما عوض میکنه ؟
یوان به چه دردی میخوره، حداقل یورو بدن، اگه قراره اینکارو بکنید بهتره برید با ترامپ توافق کنید
این هم از همون تحلیل های آبکی ماست که بزودی عکس ثابت خواهد شد.
برای اینکه ببینید چین با آمریکا هست یا ایران رفتین سراغ سفیر ایران در چین!!!!؟
چین خودش نماینده یا سفیر نداره!!!؟
از اینجا خبرنگار اعزام کردید به چین تا از سفیر بپرسه چین پایبند میمونه یا نه؟؟؟!!!! اینو از من میپسیدید تا میگفتم چین بخاطر منافع خودش با امریکا همراهی میکنه
تحریم هوشمند یعنی آمریکا بجای تحریم مردم ایران ، ورود مسئولان ایرانی و همینطور خویشاوندان نسبی و سببی اونهارو به خاک آمریکا ممنوع بکنه
بله چین و روسیه فقط تو فکر منفعت خودشونن و البته منتقی هم هست و کم پشت ایران رو زمین نزاشتن ایندفم همینجوره
کاش دولتمردان مام بفکر مردمشون بودن
عزيزم دولت چين بايد احضار نظر كنه نه تو
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۷:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۴
اظهار نظر
لطفا از جانب چین حرف نزنید این حرفها را باید خود چینیها بزنند
تاریخ چه زود تکرار میشود.
کاش مردم می تونستند به اخبار واقعی دنیا دسترسی پیدا کنند.
والا به الله - نه چین نه روسیه دل سوخته برای ما ندارند. همون امتیازاتی که به این دو تا می خواهید بدید به امریکا بدید ببینید نتیجه می گیرید یا نه؟ روسیه نصف خاک ما رو که قبلا گرفته - الان هم در سوریه با اسراییل لاس می زنه - کد اس اس ۳۰۰ رو هم بهشون داده . اگه میتونست صدام رو حفظ می کرد. سعی کنید دنیارو از دید منافع ملی ببینید نه از دشمنی با آمریکا
دستش درد نکنه
خوش بحال برادران چین کمونیست
چين و هند و روسيه تجربه خوبي با تحريم هاي ايران دارند!
ما مردم بیچاره پس چی
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل # کنکور # حماس