کد خبر: ۷۹۴۵۷۷
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۶ 29 April 2018

می‌گوید «اکرم» هیچ مشکلی نداشت، برای یک چکاپ زنانه به بیمارستان «ص» رفته بودیم، قرار بود بچه‌دار شویم تا زندگی ما با آمدن یک فرزند شادابی بهتری داشته باشد. قرار شد تا عمل لاپاراسکوپی روی «اکرم» انجام شود تا ببینیم مشکل نازایی او برای چیست، اما این آخرین لبخند او و آخرین نگاه ما به‌هم بود. خانم دکتر «ف. ف» نه‌تن‌ها کمک به گرم‌تر شدن زندگی ما نکرد بلکه خانه‌خرابم کرد، نه‌تن‌ها من را بلکه تمام خانواده را خانه‌خراب کرد، در روز چهلم اکرم، خواهر ۲۰ ساله‌اش از غم و درد دق کرد و مُرد و مادر پیرش هم سکته کرده و در حال حاضر در خانه افتاده است.

به گزارش روزنامه فرهیختگان علیرضا سعادتمند همسر مرحوم «اکرم عبداللهی» با اشاره به روز حادثه، اظهار کرد: «عمل جراحی ساعت ۸ تا ۹ صبح بود، اما تا ساعت ۱۳ هیچ کسی در بیمارستان و پشت در اتاق عمل به ما پاسخی نداد و هربار که از وضعیت بیمارمان سوال می‌کردیم، می‌گفتند صبر کنید الان بیمار را بیرون می‌آورند. بعد از چند ساعت به من گفتند که به طبقه پایین برو و فلان کار را انجام بده، اما انگار در این فاصله که من در طبقه بالا نبودم، جنازه همسرم را به سردخانه می‌برند و حدود ساعت ۵ عصر به من گفتند و دکتر «ص» به کنار من آمد و بدون هیچ حرف قبلی گفت: تسلیت می‌گویم!»

سعادتمند بغض خود را پنهان کرده و با سختی ادامه می‌دهد: «انگار همسرم از همان ساعات ابتدایی فوت کرده بود و به من هیچ نگفتند! به او خون وصل کردند تا شاید بتوانند اشتباه پزشک را جبران کنند و خون رفته از همسرم را بازگردانند اما... می‌خواهم مردم آگاه شوند تا گرفتار چنین بلا‌هایی نشوند و حواس‌شان باشد که گول ظاهر این مراکز را نخورند. این مراکز فقط پول را می‌شناسند و بس؛ حدود ۲۰ میلیون تومان از من گرفتند که این چکاپ را انجام دهند، در صورتی که این چکاپ در بیمارستان‌های عادی حدود ۳ میلیون می‌شود.»

لبخند تلخی می‌زند و می‌گوید: «نمی‌دانستم اکرم کارت اهدای عضو دارد، فردای روزی که قرار بود جنازه‌اش را تحویل بگیریم به ما گفتند که مرحوم کارت اهدای عضو دارد و اعضای بدنش که بعد از مرگ هم می‌شود اهدا کرد را می‌خواهیم برداریم. ما هم دیگر مخالفتی نکردیم، چون خواسته خود اکرم بود.»

سعادتمند می‌گوید: «دکتر اکرم خود در جلسه‌ای گفته بود که تعادل روحی نداشتم و اشتباه من باعث خونریزی مریض و درنهایت مرگش شده بود، البته در همان جلسه می‌گویند که انگار پزشک قلب و عروق هم نداشتند تا به‌موقع بتوانند جلوی خونریزی را بگیرد، اما بعدا تکذیب کردند و گفتند ما از ابتدا پزشک داشتیم!

من استاد دانشگاه پیام‌نور اراک هستم و از روزی که این اتفاق افتاده است، نتوانسته‌ام در کلاس درس حاضر شوم. همسرم قرار بود جمعه‌ای که گذشت، کنکور ارشد امتحان بدهد، مربی یوگا بود و چندین سال ورزش‌های مختلف انجام می‌داد، اما مسئولان بی‌مسئولیت آن بیمارستان می‌خواستند که علت فوت را گردن خودش بیندازند و با جملات احساسی که «پزشکی قانونی نبرید جسد را تکه‌تکه می‌کنند» و «شگون ندارد» و از این حرف‌ها از دادن جسد خودداری می‌کردند، بعد از آنکه جسد را تحویل گرفتیم و به پزشکی قانونی بردیم، از بیمارستان تماس گرفتند که چرا شکایت کردید و دست‌تان به‌جایی بند نیست!»

موضوع از چه قرار است

در تاریخ ۱۶ اسفندماه سال ۹۶، در یک بیمارستان فوق تخصصی در آغاز یک جراحی لاپاراسکوپی تشخیصی روی یک خانم ۲۹ ساله با ورود اولین پورت لاپاراسکوپی و سه بار تلاش برای کار گذاشتن این پورت، در اثر پارگی عروق و خونریزی داخلی شدید، بیمار دچار عارضه افت فشار خون شدید در همان ثانیه‌های اول جراحی شد. این اتفاق به‌دلیل ورود اولین پورت به داخل یکی از شریان‌ها و ورید‌های اصلی بدن بدون رعایت اصول اولیه لاپاراسکوپی رخ داد. درنهایت پس از سه ساعت احیا و ۱۲ واحد تزریق خون، این خانم ۲۹ ساله به‌واسطه کم‌تجربگی جراح و نبودن پزشک مقیم عروق در بیمارستان به‌اصطلاح فوق‌تخصصی فوت کرد. وحشتناک‌تر این است که بیمارستان به‌جای پذیرش قصور پزشکی به خانواده بیمار اعلام کرد که «متاسفانه بدن بیمار شما خونریزی کرده» و تقصیر را به گردن بدن متوفی انداخت! تا با شانه خالی کردن از بار مسئولیت پزشکی، بیمارستان را تبرئه کند.

پزشکی قانونی چه می‌گوید؟

پزشکی قانونی بعد از بررسی پیکر این مرحوم نظر خود را به شرح ذیل اعلام می‌دارد:

«بازپرس محترم شعبه سوم دادسرای ویژه قتل (ناحیه ۲۷ تهران)
سلام علیکم
احتراما؛ بازگشت به نامه شماره ۲۷/۵۰۰۱۹۹/۶۱۲۱/۹۶ مورخ ۱۶/۱۲/۹۶ از کلانتری ۱۳۵ آزادی درخصوص متوفیه اکرم عبدالهی به شماره جواز دفن ۱۰۶۳۰/۹۶ بدین‌وسیله اعلام می‌دارد:
با توجه به‌شرح معاینه جسد و کالبدگشایی انجام شده و بررسی تصویر پرونده بیمارستانی، علت فوت شوک خونریزی‌دهنده متعاقب آسیب عروق حیاتی داخل شکم و لگن به‌دنبال اقدام جراحی لاپاراسکوپی تعیین می‌شود.
دکتر سیدجلیل منبتی
رئیس مرکز تشخیصی و آزمایشگاهی
پزشکی قانونی استان تهران»

به ما اهمیت ندادند

سعادتمند می‌گوید: «معذرت می‌خواهم که نمی‌توانم راجع به این موضوع حرف بزنم، بی‌اختیار منقلب می‌شوم و دستم می‌لرزد، بعد از مرگ همسرم نه پیام تسلیتی به ما دادند و نه آن خانم دکتر و مجموعه بیمارستانی از ما عذرخواهی کردند، حتی چند‌بار هم که خواستم دکتر «ص» رئیس بیمارستان را ببینم، اصلا اهمیت نداد و زمانی هم که علت این عدم ملاقات را سوال کردم، من را از بیمارستان بیرون انداختند.» تنها دلخوشی‌ام اعضای اهدا شده همسرم است و تنها توجهی که از سمت مسئولان به ما شد، همین لوح تقدیر است که از سمت واحد فراهم‌آوری بافت و نسوج پیوندی برای ما ارسال شد.»

قانون چه می‌گوید؟

فرزانه سریر، وکیل پایه یک دادگستری در گفت‌وگو با «فرهیختگان» با اشاره به حادثه رخ داده برای بیماری که عمل لاپاراسکوپی روی آن انجام شده و این عمل موجب مرگ بیمار شده است، اظهار کرد: «خانواده این بیمار می‌توانند شکایت کنند و عنوان شکایت‌شان هم «قتل غیرعمد» است؛ ما در هیچ پروتکل یا آیین‌نامه‌ای نداریم که اقدامی در جهت تشخیص بیماری می‌تواند موجب فوت و مرگ بیمار شود.»

وی افزود: «این وظیفه پزشک است که باید تشخیص دهد بدن بیمار و شرایط فیزیکی‌اش می‌تواند جوابگوی درمانی که برایش تجویز کرده است شود یا نه.»

سریر در پاسخ به سوالی مبنی‌بر اینکه در نامه پزشکی‌قانونی نامی از پزشک متخلف آورده نشده است و آیا می‌شود گفت که پزشک تخلف کرده است یا خیر، گفت: «پزشکی قانونی کاری به شخص پزشک ندارد، این نهاد مشخص می‌کند که چه بلایی سر بیمار آمده است که در این مورد در نامه پزشک‌قانونی عنوان شده است که به‌دلیل عدم رعایت موازین پزشکی بوده و دیگر انتصاب به شخص، کار دادسراست.»

این وکیل دادگستری تصریح کرد: «گواهی پزشکی‌قانونی مبنی‌بر فوت یک بیمار را باید قبل از هرگونه انجام عمل اضافی صادر کنند؛ یعنی در ابتدا باید گواهی پزشکی‌قانونی صادر شود و بعد عمل اهدای عضو انجام شود که در این مورد اگر ابتدا عمل اهدای عضو انجام شده باشد، خود اشکال حقوقی دارد.»

این استاد دانشگاه با اشاره به مجازاتی که قانون برای پزشکان متخلفی که مرتکب این نوع از تخلفات می‌شوند، گفت: «در این مواقع که تقصیر پزشک تشخیص داده می‌شود، پزشک مرتکب قتل غیرعمد می‌شود و باید دیه کامل را پرداخت کند و همچنین دو سال حبس برای آن درنظر گرفته می‌شود که با توجه به اینکه حبس از دو سال به بالا است، نمی‌توان آن را خرید و پزشک باید دوران حبس خود را بگذراند. البته این موضوع در‌صورتی است که قبل از عمل از خانواده متوفی برائت‌نامه نگرفته باشند و آن‌ها تنها رضایت نامه را امضا کرده باشند.»

غفلت پزشک و خواب دستگاه‌های اجرایی

با اشاره به پیگیری‌های خبرنگار از این ماجرا و گفت‌وگو با افراد مختلف که از این پرونده با خبر بوده‌اند، مشخص شد که خانم دکتر قبل از عمل جراحی از نظر روحی در شرایط خوبی نبوده است و به‌دلیل فوت پدرشوهرش چند روزی بوده که آرامش روحی و روانی نداشته است. سوال این است که مسئولان وزارتخانه‌ها و نهاد‌های قضایی تا چه زمانی از چنین قصور‌های پزشکی چشم‌بسته عبور می‌کنند؟ مگر حفظ جان و نفس، اول تمام دستورات دین نیست؟ پس تا چه زمانی بیمارستان‌هایی که گردش مالی چندصدمیلیاردی دارند، هر طور که دلشان می‌خواهد اسناد و مدارک را تغییر می‌دهند تا این‌گونه قتل‌های غیرعمد و قصور‌های پزشکی عادی و طبیعی جلوه داده شود؟!

امید داریم این گزارش بتواند زوایای پنهانی از این خطای پزشکی را روشن کند و حق به حق‌دار برسد تا هم مرهمی بر زخم این خانواده شود و همچنین پزشکان دیگر در انجام عمل‌های خود دقت بیشتری داشته باشند.

روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۴۴
انتشار یافته: ۱۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۹
به کجا شکایت کنه از خودشون به خودشون ؟!
مهدی احمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۹
5 سال پیش برای تولد دخترم ما 8 ماه اسیر راه و نیمه راه دکتر اونجا بودیم موقع وضع حمل دقیقا نیم ساعت به دنیا اومدن دخترم دکتر به اصطلاح معروف اونجا گذاشت رفت خونه مادرش و یه دکتر کشیک اومد و ما هنوز اونو داریم میکشیم . من به دکترش گفتم هشت ماه ما بدبختی کشیدیم برای اومدن و تو نوبت وایسادن برای شما در حالی که سه تا بیمارستان زایشگاه تو خیابان آذربایجان کنارمون بود و 5 دقیقه هم راه نبود تنها گفت اتفاقی است که افتاده و پول ویزیت بعد از عمل مبتغ 25 تومن رو نگرفت از ما
بعد ما هم همکار ما رفت اونجا بچه رو موقع وضع حمل با فشاری که با دست به جمجمه اش آورده بودن دچار خونریزی مغزی کردن و کار به شکایت کشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۹
اقا این لاپاراسکوپی عجیب کشته میگیره در ایران!!!!!!!!!!!!!!!!!!!اخه اپراتور دستگاه یا دکتر مسئول دستگاه آموزش مناسبی نمیبینه سریع مشغول کار میشن بدون اینکه روی 40 -50 تا پیکر تست بکنند . خدایا کمک کن این هم معضلی شده شدید که کسی تو فکر مردم نیست!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۹
چرا اسم بیمارستان رو کامل نمیگید که بقیه نرن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۹
خدا رو شکر... از این به بعد در کنار نام متهمان فساد مالی ،اسامی بیمارستان ها هم به حروف الفبا تقلیل پیدا کرده.... خدا رو شکر که آبرو و شخصیت بیمارستان برایتان اهمیت دارد ولی جان آدمها نه...
اعمال قانون باید.
|
Germany
|
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۹
خانم دکتر بعلت فوت پدر شوهر شرایط روحی و روانی خوبی نداشته اما چون پای مبلغ چندین میلیونی در میان بوده آن هم فقط به خاطر یکی دو ساعت به پول فکر میکرده نه شرایط روحی و روانی و جسمانی مریض،

تا بحال ثابت شده قانون در ایران پشت و پناه مریض و خانواده آنها نبوده امید واریم با توجه به گزارش پزشکی قانونی در این مورد که حداقل در دو مورد قصور داشته بخصوص اینکه قبل از نظر پزشکی قانونی اقدام به احداء عضو شده اشد مجازات را نصبت به این دکتر مقصر اعمال کنند تا عبرتی باشد برای آیندگان.
شهرام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۹
اعصابم ریخت بهم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۹
الان بیشتر دانشجویان پزشکی خانم ها هستند. و این به صلاح کشور نیست.باید با ایجاد سهمیه و محدودیت و یا حذف خدمت سربازی اجباری یک تعادل در این روند ایجاد کرد. بسیاری از دانشگاه های پزشکی کشور حتی صلاحیت آموزش بهورز را هم ندارند چه برسد به پزشک. بزرگترین اشتباه در ایران گشسترش آموزش عالی بود. بدون اینکه امکانات و شرایط آن سنجیده شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۹
واقعا تا كي ما بايد تاوان بي لياقتي برخی از پزشكان رو بديم؟؟؟ دست دختر هفت ساله دوست من فقط يك شكستگي ساده داشت بدليل اهمال دكتر بيمارستان خصوصي(آ..) كه هشتصد هزار تومن هم گرفتن و در زاويه درستي گچ نگرفتن بعد از ايجاد مشكل هم كه گچ رو باز كردن در تايم طلايي عمل نشد و الان دست بچه كاملا از كار افتاده. چرا با سرنوشت آدمها بازي ميشه؟؟؟ چرا نظام پزشكي هرگز پاسخگو نيست؟؟؟ چرا دست ما مراجعان بي نوا به هيچ جا بند نيست؟؟؟؟؟
saber
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۹
قبل ازعمل ده تا ازت امضا ميگیرن که خودت رضایت دادی بردیم عملت کنن که اگه مردی هم پای خودت تازه شکایت کنن که چی بشه فوق فوقش همانطور که بالا اشاره کردین قتل غیرعمد نهایتش دیه هستش با این پول وکارانه های زیادی که بیخودی به پزشکان میدن عین اب خوردن حلش میکنن میمونه دل شکسته خانواده هایی که دستشون به هیچ جایی بند نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۹
به تازگي يكي از دوستان عزيز ما هم در بيمارستان فوق تخصصي در غرب تهران در هنگام وضع حمل فوت شد. هم خودش و هم بچه معصومش. و دو خانواده به عزا نشستند. مسئولان بيمارستان گفتند "خطاي پزشكي" . باورش سخت است كه با اين پيشرفت پزشكي و ... به راحتي خطاي پزشكي به قيمت جان دو انسان تمام شود!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۹
وقتي رئيس بيمارستان در مقابل سهل انگاري پزشك بيمارستان بي تفاوت است، چه چیز را نشان می دهد؟
لطفا وزارت بهداشت به اين قضيه ورود كند و با پزشك خاطي و پرسنل بي مسئوليت آن بيمارستان برخورد جدي كند.
چرا هزينه انجام جراحي 3 ميليون توماني رو 20 ميليون تومان پرداخت كرده اند!
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: