بازدید 26060
۶
قالیباف معتقد است که نباید اجازه داد افراطیون میدان دار شوند و عقلای جامعه و افراد و گروههای معتدل را به حاشیه برانند و یا مجبور به سکوت کنند.علما و مراجع باید در آرام کردن اوضاع نقش موثر خود را ایفا کنند.
کد خبر: ۷۹۲۵۸
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۸۸ - ۱۳:۵۸ 30 December 2009
شهردار تهران در تحلیل حوادث و حرمت شکنی های روز عاشورا با تاکید بر اینکه نتیجه قانون گریزی و افراط گری به طمع افتادن فتنه گران برای مدیریت صحنه ها است ، گفت: هر کس مدعی خط امامی و پیرو رهبری بودن است نباید در محکوم کردن و تبری جستن از عاملان حرمت شکنی ذره ای کوتاهی کنند. اما نباید در تحلیل آن دچار ساده بینی شویم.

به گزارش «فردا»، دکتر محمد باقر قالیباف شهردار تهران درخصوص حوادث بوقوع پیوسته در روز عاشورا و حرمت شکنی عده ای از آشوب طلبان اظهار داشت: باید قبل از اینکه وارد تحلیل شوم بر نکته ای تاکید کنم که به نظر بنده رمز ورود مباحث امروزاست و آن مسئله "افراط گرایی" است.

وی افزود : در ادبیات دینی ما آمده است که "انسان جاهل را نمی بینی مگر آنکه یا افراط گراست و یا تفریط گر". به نظرم این روزها اگر مسائل را با افراط و تفریط تحلیل کنیم، حتما رفتار "جاهلانه" هم نتیجه آن خواهد بود. به نظر من مسائل امروز و فتنه های اخیر، مسائل ساده ای نیستند . بلکه پیچیده و چند بعدی هستند که نیاز به یک "تحلیل متعادل" دارند وگرنه ما با یک تحلیل "فله ای" و غیر جامع نمی توانیم آسیب شناسی دقیقی داشته باشیم و به راهکارهای عملی و بازدارنده در برابر حرمت شکنان و ساختار شکنان برسیم.

شهردار تهران در گفت و گو با خبرگزاری مهر ادامه داد: اتفاقی که در روز عاشورا به وقوع پیوست اتفاق بسیار زشتی بود که قلب همه ارادتمندان اهل بیت (ع) را جریحه دار کرد. هرگز زیبنده کشور و مردم ما نیست که در ظهر عاشورا حرمت عاشورا و عزاداران امام حسین(ع) زیر پا گذاشته شود. از هرجهت و با هر گرایشی که نگاه کنیم این ماجرا محکوم و مطرود است. در محکوم کردن، برخورد کردن و تبری جستن از عاملان آن هم نباید ذره ای کوتاهی و تعلل کرد. همه گروهها و افراد هم باید این اتفاقات را محکوم کنند. اما نباید در تحلیل آن دچار ساده بینی شویم.

قالیباف در بخش دیگر این گفتگو اظهار داشت: از ابتدایی که ماجراهای پس از انتخابات شروع شد ، وقتی دلسوزان کشور و نظام و مردم هشدار می دادند که تداوم روند قانون گریزی و افراط گرایی امکان دارد کار را به جایی برساند که روزی کار از دست هر دو طرف ماجرا خارج شود، این مسائل قابل پیش بینی بود. وقتی امور از مدار عقلانیت و قانون و انصاف خارج شود، اتفاقاتی می افتد که به هیچ وجه مورد پذیرش هیچکس نیست و من امیدوارم که این اتفاقات باعث شود که همه حول محور قانون و مقدسات و نظام گرد بیایند وحل مسائل و اختلاف در مدار عقلانیت بیفتد.

شهردار تهران ادامه داد: من سخن صریحی دارم با کسانی که به هر حال ادعا دارند که در چارچوب قانون اساسی، و در راستای آرمانهای امام و نظام جمهوری اسلامی اعتراضاتی دارند. آیا این گونه حرکات واقعا در چارچوب قانون و نظام است. آیا کشاندن مردم به سطح خیابانها در راستای اصلاح نظام و آرمانهای امام است؟ ما این تناقضات رفتاری را چگونه تحلیل و درک کنیم. واقعا چه طرح و برنامه هایی می توان برای آینده این رفتارها و حرکات متصور بود. این اتفاقات به جز اینکه به آرامش و امنیت کشور آسیب می زند به منافع ملی ما آسیب می زند اقتصاد کشور را و توسعه کشور را دچار اختلاف می کند چه دستاورد یگری می تواند داشته باشد.

"تردیدی در این نیست که بخش اعظم و در واقع اکثریت مردمی که امکان دارد اعتراضاتی داشته باشند به هیچ وجه حاضر نیستند رفتارهای آنها به مقدسات یا نظام آسیبی بزند. ولی وقتی قرار باشد امور به جای حل آن در مجاری قانونی و عقلانی اش در کف خیابان مطرح شود حتما گروه هایی که با نظام و اسلام هیچ نسبتی ندارند و معاند هستند به طمع می افتند تا بیایند و صحنه را مدیریت کنند و کار را به جاهایی بکشند که هیچ دلسوز انقلاب و پیرو ولایت فقیه راضی به آن نیست."

شهردار تهران افزود: بنده معتقدم باید تفکیک بین جریان معترض و جریان مشکوکی که حوادثی از قبیل روز عاشورا ایجاد می کند، قائل شد . من قبول ندارم که این دو جریان یکی است. جریان معترض هرچند در پیگیری اعتراضات خود دچار اشکالات اساسی است ، اما نباید نادیده بگیریم که بدنه اصلی سیاسی و اجتماعی این جریان هیچگاه حاضر نیست به مقدسات مردم و نظام خدشه ای وارد شود. لذا وقتی این تفکیک صورت گرفت مسئولان امر باید منشاء این اتفاقات و عاملان آن را پیدا کنند و برخورد قانونی با آنها داشته باشند.

وی گفت: کسانی که به اموال عمومی ، اموال و جان مردم آسیب وارد می کنند باید در پیشگاه قانون پاسخگو باشند. ضمن اینکه دستگاههای قانونی و قوه قضائیه باید با جدیت موضوع خسارت هایی را که به اموال عمومی و خصوصی وارد شده پیگیری نمایند. من تاکید دارم که جریان معترض باید خط خودش را از این حوادث جدا کند. اگر قبول ندارد اتفاقات روز عاشورا را به روشنی آن را بیان کند بین خود و جریان اغتشاشگر و مشکوک مرز شفاف ایجاد کند.

قالیباف در ادامه این گفتگو تصریح کرد: نباید اجازه داد افراطیون میدان دار شوند و عقلای جامعه و افراد و گروههای معتدل را به حاشیه برانند و یا مجبور به سکوت کنند.علما و مراجع باید در آرام کردن اوضاع نقش موثر خود را ایفا کنند. کسانی که به روندهایی اعتراض دارند مطالبات مردم را در نظر بگیرند نه مطالبات و خواستهای عده معدودی تندرو که خواستشان نابودی نظام و مقدسات است.

شهردار تهران به مهر گفت: معتقدم ما گرفتار موضوعی به نام بی تقوایی زبانی شده ایم. افراد توجه ندارند که یک حرف نسنجیده و افراطی امکان دارد مسئله را پیچیده تر کند. معتقدم ما مستمسک هایی داریم که اگر به آنها توسل کنیم مسائلمان رفع می شود. اصل ولایت فقیه، ولی فقیه، قانون اساسی ، راه روشن حضرت امام (ره) و آرمانهای بلند فرهنگ عاشورا و فرهنگ حسینی می تواند ما را دوباره متحد کند.

وی همچنین تاکید کرد : در پیگیری مسائل هم اگر لجاجت نباشد ، اگر نفس پرستی کنار گذاشته شود مسائل به راحتی قابل حل است.

قالیباف در پایان این گفتگو تصریح کرد: باید به دشمنان این کشور و مردم هم آشکارا گفت که پرونده و کارنامه شما روشن است. عملکرد شما در این 50 سال اخیر حتی فراتر از کارنامه تان با انقلاب و نظام جمهوری اسلامی کارنامه سیاهی است. خیانت شما آشکار است. به اتفاقاتی که در کشور ما جریان دارد هیچ دلخوش نکنید و هیچ تلاشی نکنید که از این آب گل آلود، ماهی خود را بگیرید. نظام ما ریشه دارتر از اینهاست که شما بتوانید بهره ای برای خود داشته باشید.
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۶
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۴ - ۱۳۸۸/۱۰/۰۹
شما همش دارین از اعتراض در چارچوب قانون و حرکت های عاقلانه صحبت می کنید ولی هیچ وقت نگفتید که ما کی به گروه معترض فرصت دادیم که اعترضات خودشون رو از طریق برگزاری راهپیمایی و یا مناظره در انظار عمومی مطرح کنن؟ نیومدیم براشون تو رسانه ی ملی وقتی تعیین کنیم که اونها هم بیان حرفاشون رو بزنن. بنده خداها اومدن بدون کوچکترین حرفی تظاهرات کردن ولي خيلي زود سرکوب شدند. غافل از اینکه این موضوع اعتراض و شک مردم رو تشدید می کنه. در نهایت هم کار به جایی رسید که مردم معترض از هرفرصتی استفاده می کنن. در واقع این نتیجه ی سیاست های غلط است نه خواست مردم برای اهانت به مقدسات. من فکر می کنم که در درجه ی اول باید این نوع سیاست ها رو عوض کرد.
ناشناس
|
United States
|
۱۴:۲۹ - ۱۳۸۸/۱۰/۰۹
وقتی که به گوش پسرمون کشیده بزنیم و اجازه اظهار نظر ندهیم و از خانه بیرون کنیم، اگر جذب گروه های خلاف شد، مقصر خودمانیم، نه پسر.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۱ - ۱۳۸۸/۱۰/۰۹
دكتر قاليباف درست فرموده

افراطيون در گروه وجبهه ايي

باشند صدمه ميزنند

ولي تا تعبيرما

از افراطي گري

چي باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۸ - ۱۳۸۸/۱۰/۰۹
دریغ از تأسف یکی برای خونهایی که در ماه حرام خدا ریخته شد!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۵ - ۱۳۸۸/۱۰/۰۹
من هم معتقدم باید بین جریان معترض و جریان مشکوکی که حوادثی از قبیل روز عاشورا را ایجاد کرد، تفکیک قائل شد، دلیلم هم راهپیمایی سکوتی بود که مردم معترض بعد از انتخابات کردند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۶ - ۱۳۸۸/۱۰/۰۹
آقای قالیباف به مطالبی خوبی اشاره کرده اند ولی نمی دانم چرا به بی حرمتی در حسینیه جماران اشاره نکرده اند آیا حمله به مراسم عزاداری در شب تاسوعا و ایجاد رعب و وحشت و برهم زدن مراسم در این محل افراطگیری نیست؟ بی حرمتی نیست؟ اهانت به عاشورا و امام نیست؟ یا شما نظری ندارید! این تفاوت نظر را چگونه توجیه می کنید؟
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سیروس عسگری مایکل وایت مجید طاهری مینیاپولیس اعتراض به کشته شدن جورج فلوید
آخرین اخبار