اقتصاد در گذر زمان
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و دومین روز اسفند ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.
کد خبر: ۷۸۲۲۹۱
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۷:۰۰ 13 March 2018

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و دومین روز اسفند ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

22 اسفند 1293، مشیرالدوله وزیران خود را به این شرح به مجلس معرفی کرد: مشیرالدوله رییس ‌الوزرا و وزیرجنگ- مستشارالدوله، وزیر داخله- معاون‌ الدوله، وزیرخارجه- مشارالسلطنه، وزیر مالیه- ذکاء‌الملک، وزیر عدلیه- حکیم ‌الملک، وزیرعلوم و اوقاف- نصرالملک، وزیر پست و تلگراف و سرپرست وزارت تجارت و فوائد عامه.

22 اسفند 1299، طبق تصویبنامه هیات‌ وزیران مقرر شد حقوق ماه‌ های دی و بهمن کارمندان دولت پرداخته شود. در مورد حقوق اسفندماه قرار شد فقط به فراش و پیشخدمت حقوق داده شود. کارکنان پست و تلگراف از این دستور مستثنی شدند.

22 اسفند 1302، امروز رضاخان امتياز نفت شمال را در ايالت گيلان براي معين التجار بوشهري و امتياز نفت ايالت آذربايجان، مازندران، استرآباد و خراسان را براي كمپاني نفت «سينكلر» امضا كرد.

22 اسفند 1306، قانون مجازات مرتکبین قاچاق به تصویب کمیسیون عدلیه مجلس شورای ملی رسید.

22 اسفند 1310، مجلس شورای ملی، حق انحصاری نشر اسکناس را برای مدت ده سال به بانک ملی ایران واگذار کرد و چنین مقرر شد که پس از انقضای ده ‌سال در صورتی که این حق‌ ملغی نشود ده‌سال دیگر خود به خود تمدید شود.

22 اسفند 1313، مظفراعلم به سمت ریاست اداره کل تجارت معرفی شد.

22 اسفند 1318، بودجه سال ۱۳۱۹ در مجلس به اتفاق آرا تصویب شد.

22 اسفند 1321، لایحه اختیارات دکتر میلسپو، رییس‌کل دارایی به مجلس داده شد.

22 اسفند 1338، مستشاران دیوان محاسبات از طرف مجلس شورای ملی انتخاب شدند.

22 اسفند 1340، دکتر علی امینی نخست‌ وزیر از سفر ۲۱ روزه خود به اروپا بازگشت. امینی در اروپا تلاش‌ های زیادی کرد تا بتواند وام قابل ‌توجهی دریافت کند ولی در این کار توفیقی نداشت.

22 اسفند 1341، سد بزرگ خوزستان آماده بهره ‌برداری شد. همچنین در این روز، دولت دویست میلیون تومان به بانک کشاورزی کمک کرد تا به کشاورزان وام بدهد.

22 اسفند 1351، قرارداد هيرمند براي پايان دادن به اختلافات ايران و افغانستان بر سر استفاده از آب رودخانه هيرمند در كابل به امضا رسيد.

22 اسفند 1358، بنياد شهيد انقلاب اسلامي به فرمان امام ‌خميني (ره) تاسيس شد.

 

منابع: موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد

 

برچسب ها
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: