بازدید 3231

جزییات گفتگوی تلفنی ماکرون و روحانی

کد خبر: ۷۷۹۸۵۲
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۹ 05 March 2018

کاخ الیزه اعلام کرد: رئیس‌جمهور فرانسه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای ایرانی خود از ایران خواسته است تا بر دولت سوریه برای توقف درگیری‌ها در غوطه شرقی فشار بیاورد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، کاخ ریاست جمهوری فرانسه (الیزه) یکشنبه شب با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور این کشور و حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در یک تماس تلفنی با یکدیگر گفت‌وگو کرده‌اند که مسئله سوریه و درگیری‌های چند هفته اخیر در غوطه شرقی در نزدیکی دمشق از موضوعات مورد بحث بوده است.

بنابر اعلام کاخ الیزه، مکرون از حسن روحانی خواسته است تا به دولت سوریه برای توقف حملات علیه غوطه شرقی که تحت کنترل شورشیان قرار دارد، فشار بیاورد.

رئیس‌جمهور فرانسه همچنین در این گفت‌وگو مسئولیت ایران را با توجه به روابط این کشور با دولت سوریه مورد تاکید قرار داده و بر لزوم اجرای آتش‌بس در سوریه نیز تاکید کرده است.

وی همچنین خواستار ایجاد یک مسیر برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان در این منطقه و خروج آنها شده است.

کاخ الیزه همچنین در ادامه آورده است: روسای جمهوری ایران و فرانسه موافقت خود را برای همکاری با یکدیگر و با سازمان ملل به علاوه دولت دمشق و کشورهای کلیدی درگیر در سوریه در روزهای پیش‌رو اعلام کردند تا نتایج (مورد نظر برای توقف درگیری‌ها) در میدان جنگ تضمین، کمک‌های ضروری به غیرنظامیان منتقل و آتش‌بس به طور موثر در سوریه برقرار شود.

بنابر اعلام کاخ ریاست جمهوری فرانسه، انتظار میرود که مکرون و روحانی یکبار دیگر در هفته جاری با یکدیگر گفت‌وگو کنند.

کاخ الیزه علاوه بر این اعلام کرد که روسای جمهور این دو کشور در ادامه این گفت‌وگو درباره اجرای توافق هسته‌ای با ایران رایزنی کرده و مکرون بار دیگر حمایت پاریس از این توافق را مورد تاکید قرار داده است.

مکرون همچنین خواستار پاسخگویی شفاف ایران به نگرانی‌ها درباره برنامه موشکی این کشور و سیاست‌های منطقه‌ای تهران به ویژه در لبنان شده است.

به گزارش ایسنا، حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان در گفت‌وگوی تلفنی با همتای فرانسوی خود با قدردانی از مواضع پاریس در قبال برجام و تاکید مجدد بر ضرورت پایبندی همه طرف ها به مفاد آن، گفت: تهران تا زمانی که طرف های مقابل به برجام عمل کنند، به تعهداتش پایبند خواهد ماند.

روحانی همچنین به برخی زمزمه ها درخصوص آنچه که مذاکرات مکمل درباره برجام خوانده می شود، اشاره کرد و گفت: هفت کشور با هم توافقی کرده ایم که شورای امنیت هم بر آن صحه گذاشته است و ایران کاملا به تعهداتش در قبال این توافق عمل کرده، اما متاسفانه آمریکا پیوسته در مسیر اجرای برجام، مانع تراشی کرده است.

رئیس‌جمهور موضوع گفت وگو و همکاری ایران و اروپا راجع به مسایل منطقه‌ای را بسیار خوب خواند اما تاکید کرد که این همکاری هیچ ارتباطی به برجام ندارد و نکته مهم در شرایط کنونی این است که اتحادیه اروپا در جهت پایبندی کامل آمریکا به برجام حرکت کند.

روحانی در ارتباط با لبنان نیز باتاکید بر ضرورت حفظ ثبات و آرامش این کشور ابراز امیدواری کرد که همه گروههای لبنانی بتوانند با هم همفکری و هماهنگی، انتخاباتی خوب و سالم را رقم بزنند.

رؤسای جمهوری ایران و فرانسه همچنین ضرورت برقراری سریعتر ثبات و آرامش در سوریه را مورد تاکید قرار دادند و برای آغاز و ادامه حرکتهای چند جانبه تا رسیدن به سوریه ای باثبات اعلام امادگی کردند.

رؤسای جمهوری دو کشور، وزرای خارجه خود را مامور کردند پیرامون این طرح که در گام نخست ارسال کمکهای انسانی به مردم سوریه را مدنظر قرار می دهد، رایزنی های خود را گسترش دهند.

روحانی در این گفت‌وگو اظهار کرد: ما کاملا آمادگی داریم در زمینه کمک‌های انسانی به مردم سوریه، یک همکاری چند جانبه با سایر کشورهای موثر را بنا نهیم.

رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به موضوع سفر آقای مکرون به تهران گفت که "از این سفر استقبال می کنیم و معتقدیم که همکاری تهران و پاریس می تواند در مسایل دوجانبه ، منطقه ای و بین المللی تاثیرگذار باشد".

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # قیام 15 خرداد # ناهید کیانی
آخرین اخبار
وب گردی