بازدید 4965
پیشنهاد ما کاهش تعرفه واردات خودرو بود نه افزایش!
مهندس نعمت زاده، وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه پیشنهاد ما در دولت یازدهم افزایش تعرفه واردات خودرو نبود، جزییات روند اصلاح تعرفه را تشریح کرد.
کد خبر: ۷۷۵۱۴۲
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۹ 17 February 2018

مهندس نعمت زاده، وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه پیشنهاد ما در دولت یازدهم افزایش تعرفه واردات خودرو نبود، جزییات روند اصلاح تعرفه را تشریح کرد.

به گزارش بازتاب ،مهندس نعمت زاده، وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت در خصوص وضع جدید تعرفه های جدید واردات خودرو گفت: ما در دولت یازدهم در خصوص اصلاح تعرفه های جدید واردات خودرو جز اصلاحات مختصر، آنهم نه در افزایسش آن ؛هیچ پیشنهاد دیگری نداده بودیم.

وی با بیان اینکه تعرفه های جدید متفاوت از آن چیزی است که مورد نظر ما بوده است، گفت: آنچه که در رابطه با خودرو از دو سال قبل مطرح بود، مربوط به افزایش واردات خودرو است.

نعمت زاده افزود: از طرف معاون اول محترم رییس جمهور به ما یادداشت دادند که آمار واردات خودرو رو به افزایش است و لذا وزارتخانه صنعت؛ معدن و تجارت در این خصوص تدبیری بیاندیشد.

وی گفت: علی رغم اینکه برخی نگران بودند ولی عملا حدود ۷درصد مصرف خودرو کشور از خارج تامین می شد. لذا خود این سهم زیاد نبود.

وزیر سابق صنعت با بیان اینکه با هم اندیشی با صاحب نظران، تولیدکنندگان، واردکنندگان، انجمن ها به این نتیجه رسیدیم که همچون تجارب دیگران در دنیا، واردات را به صادرات وصل کنیم، خاطر نشان کرد: حدود یک و نیم سال پیش پیشنهاد ما به دولت این بود که به ازای مثلا هر ۱۰۰ میلیون دلار واردات، حدود ۳۰ میلیون دلار صادرات اعم از خود خودرو یا قطعات خودرو توسط شرکت واردکننده صورت گیرد.

وی در ادامه افزود: این طرح طی چهار تا پنچ جلسه در کمیسیون زیربنایی، صنعت و محیط زیست هیئت دولت مورد بررسی قرار گرفت و بدون هیچ مخالفی تصویب نهایی شد و حتی پیشنهاد ۳۰ درصد صادرات در مقابل ۱۰۰ درصد واردات به ۵۰ درصد نیز افزایش یافت.

مهندس نعمت زاده گفت: حسن این پیشنهاد این بود که بی خودی کسی تعرفه ها را افزایش نخواهد داد و دوم اینکه صادرات غیرنفتی یکی از مسائل اساسی کشور است و لذا واردکننده هم باید در مسیر صادرات غیرنفتی سهیم باشد.

به نوشته پردیس خودرو ،وی با بیان این موضوع که این مصوبه کمیسیون در جلسات آخر هیئت دولت یازدهم مطرح شد که برخی با این موضوع مخالفت و پیشنهاد افزایش تعرفه واردات را مطرح کردند، گفت: من در هیئت دولت شدیدا با افزایش تعرفه واردات خودرو مخالفت نمودم.

نعمت زاده تصریح کرد: ما در وزارت صنعت در دولت یازدهم هیچگاه پیشنهاد افزایش تعرفه واردات خودرو را ندادیم.

وی با اشاره به اینکه ما معتقد بودیم که تعرفه واردات خودرو بایستی تدریجا کاهش بیابد و به همین دلیل از ۱۰۰ درصد به ۵۵ درصد رسید، عنوان نمود: اگر من در دولت دوازدهم همچنان وزیر صنعت بودم، تعرفه واردات خودرو را به ۴۵ درصد کاهش می دادم.

نعمت زاده با بیان اینکه باید با منطق اقتصادی برخورد کرد و نه منطق اداری، گفت: صنایع در کشور بایستی رقابت پذیر شوند. البته صنایع نوپا بایستی مورد حمایت قرار گیرند. ولی نمی توان همیشه حمایت تعرفه ای داشت.

اشتراک گذاری
خبرهای مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم روز بیمه علی اصغر پیوندی گاز مرکاپتان علی کریمی لیلا واثقی معافیت مالیاتی هنرمندان فسخ قرارداد مارک ویلموتس