رادیولوژیست ها عقیده دارند با صدور مجوز انجام معاینات سونوگرافی توسط متخصصان زنان، بازار مناسبی برای وارد کنندگان تجهیزات پزشکی ایجاد خواهد شد تا بتوانند با این روش دستگاه های مرتبط با سونوگرافی خود را به این متخصصان بفروشند؛ ادعایی که البته چند پرسش بی پاسخ به تقویت آن دامن می زند.
کد خبر: ۷۷۳۹۸۲
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۸ 13 February 2018

آیا بخشنامه ای که وزارت بهداشت به نام مردم نوشت، به کام تاجران تمام خواهد شد؟چند روزی است، سونوگرافی و کاربردهای درمانی آن، به جدالی تمام عیار میان رادیولوژیست ها و مسئولان وزارت بهداشت منجر شده است. وزارت بهداشت، بخشنامه ای صادر کرده که بر مبنای آن، متخصصان زنان نیز می توانند از این پس معاینات سونوگرافی انجام دهند؛ موضوعی که به شدت مورد اعتراض برخی از متخصصان رادیولوژی قرار گرفته است.

به گزارش «تابناک»؛ روز گذشته، معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور بخشنامه ای به همه معاونان درمان دانشگاه های علوم پزشکی کشور صادر کرد که با حاشیه های فراوانی همراه شده و اعتراض بسیاری از متخصصان رادیولوژی را رقم زد؛ متخصصانی که این بخشنامه را نه در مسیر حمایت از مردم و افزایش رفاه آنها، بلکه مبتنی بر منافع واردات کنندگان و تاجران تجهیزات پزشکی می دانند.

در بخشنامه ای که از آن سخن به میان است، قاسم جان بابایی، معاون درمان وزارتخانه، ضوابط جدیدی برای انجام معاینات سونوگرافی مشخص کرده و در راستای تأمین نیاز کمک تشخیصی متخصصین زنان و زایمان مشروط به عدم دریافت هزینه، انجام معاینات سونوگرافی توسط آنان را بلامانع دانسته است.

البته در این بخشنامه به صراحت قید شده است که تنها آن دسته از متخصصان زنان اجازه انجام معاینات کمک تشخیصی سونوگرافی را دارند که دارای مدارک آموزشی معتبر و تأیید شده توسط معاونت آموزشی این وزارتخانه باشند.

آیا بخشنامه ای که وزارت بهداشت به نام مردم نوشت، به کام تاجران تمام خواهد شد؟

در این بخشنامه همچنان موکد آمده است، متخصصان زنان برای انجام خدمات سونوگرافی، حق دریافت هیچ گونه هزینه اضافی از بیماران را ندارند و در صورت مشاهده چنین تخلفی از آنها و نیز فعالیت افراد فاقد شرایط لازم، این موضوع مصداق تبدیل مطب به مؤسسه غیرمجاز و اخذ تعرفه مازاد خواهد بود که با آنان برخورد حقوقی خواهد شد.

بلافاصله پس از رسانه ای شدن این بخشنامه و ارسال آن به مسئولان استانی، جمع زیادی از رادیولوژیست های کشور و به ویژه شهر تهران، به آن اعتراض کردند و در روز جاری نیز با تجمع در برابر ساختمان این وزارتخانه مراتب اعتراض خود را به صورت عملی نشان دادند.

رادیولوژیست ها که تا پیش از این تقریباً انحصاری خدمات سونوگرافی کشور و نیز بازار بالقوه ای از معاینه بیماران را در اختیار داشتند، هم اکنون و در پی این بخشنامه، رقبای توانمندی چون متخصصان زنان را در برابر خود می بینند که باعث نگرانی آنها از بابت کاهش مشتری و بیمار شده است.

البته این تصور ظاهری ماجراست که با کنار هم قرار دادن پازل های موجود، می توان به این نتیجه رسید. با این نتیجه گیری اعتراض رادیولوژیست ها تقریباً نه تنها محلی از اعراب ندارد، بلکه دقیقاً در تضاد با منافع مردم است.

با این حال، رادیولوژیست ها در این باره نظر دیگری دارند و بر این باورند که این اقدام کمکی به افزایش رفاه مردم و بیماران نخواهد کرد و تنها سناریویی از پیش تعیین شده برای رونق بخشیدن به بازار واردکنندگان تجهیزات پزشکی است.

رادیولوژیست ها عقیده دارند، با صدور مجوز انجام معاینات سونوگرافی توسط متخصصان زنان، بازار مناسبی برای وارد کنندگان تجهیزات پزشکی ایجاد خواهد شد تا بتوانند با این روش، دستگاه های مرتبط با سونوگرافی خود را به این متخصصان بفروشند.

این ادعای رادیولوژیست های معترض در حالی است که علیرضا عسکری، مدیر کل نظارت بر درمان وزارت بهداشت آن را وارد نمی داند و بخشنامه اخیر را اقدامی در جهت ایجاد رفاه بیشتر برای مناطق محروم توصیف کرد.

عسکری هدف این بخشنامه را آن دانست که در مناطق محروم ـ که تعداد رادیولوژیست ها کم است ـ متخصصان زنان بتوانند در بیمارستان دولتی برای تشخیص بیماری زنان از دستگاه سونوگرافی استفاده کنند و در قبال این خدمات بر اساس تعرفه دولتی از بیماران تعرفه بگیرند.

مدیرکل نظارت بر درمان وزارت بهداشت، البته این موضوع را یک الگوی جهانی می داند که مطابق استانداردهای جهانی است که البته تا رسیدن به شرایط ایده آل جهانی، هنوز فاصله دارد، زیرا در دنیا تکنسین ها با مدرک لیسانس هم سونوگرافی می کنند.

ادعای رادیولوژیست ها مبنی بر حرکت وزارت بهداشت در جهت تضمین بازار تاجران تجهیزات پزشکی و نیز ادعای مسئولان وزارت بهداشت مبنی حرکت در مسیر الگوهای جهانی و رفاه حال شهروندان مناطق محروم، البته چند سؤال مهم را نیز به ذهن متبادر می کند.

اگر بخشنامه کنونی منطبق با منافع مردم است، چرا وزارت بهداشت یکباره و در سال 1396 تصمیم به اجرای این سیاست جدید گرفته است؟ تا کنون چه نهاد، ارگان و یا افرادی از اجرایی شدن این بخشنامه که مدیران وزارت بهداشت آن را به نفع مردم می دانند، جلوگیری کرده بودند؟ آیا بر این اساس نمی توان ادعای رادیولوژیست ها را در رابطه با وجود مافیای تجهیزات پزشکی و منافع آنها تأیید کرد؟!

پرسش بسیار مهم تر آنکه وقتی متخصص زنان اجازه ندارند، هزینه ای بابت دریافت خدمات سونوگرافی از بیمار بگیرند، چه تضمینی است که به این بخشنامه جنجالی تن در دهند؟

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۳۸
انتشار یافته: ۶۳
ناشناس
|
Austria
|
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
به نظر بنده که یک متخصص پزشکی هستم و هم در ایران و هم در کشور های اروپایی فعالیت دارم، این انحصار باید از دست رادیولوژیست ها خارج شود و نه تنها متخصصین زنان و زایمان که هر رشته ی دیگری به تناسب نیاز فدوره های رادیولوژی بخش مورد را بگدرانند وراسآ سونوگرافی نمایند. اما پرداخت بیمه یا بیمار منوط به گدراندن آن دوره و انجام تعداد مشخصی تشخیص سونوگرافی به تایید رسیده توسط بخش رادیولوزی باشد.
در اروپا اینکار انجام می شود و هیچ اتفاق بدی هم نمی افتد.
در بعصی نقاط امریکا هم این معمول است در دوره ای که بنده آنجا گذرانده ام.
پاسخ ها
متین
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
نخیر
کمبود و‌ ناز رادیولوژیستها مردم را کشت
همه دنیا اول پزشکان عمومی بعد بقیه پزشکان سونو میکنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
دکترها کلا سیر بشو نیستند . تقصیرمردم چیه پدراینها میلیاردرنبوده؟؟؟
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
فقط در مناطق محروم و داخل بیمارستان اجازه بدن ، نه داخل مطب ها.
مهران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
فعلا که تعداد زیادی از متخصصین زنان داخل مطب سونوگرافی انجام میدن وهزینه اش رو هم میگیرن .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
الان رادیولوژیست ها سنگ مردم رو به سینه میزنن یا نگران جیب خودشونن؟؟؟؟؟؟
شکستن انحصار این خدمات کار درستی بود که انجام گرفت.
انحصار پدر ملت رو درآورده. هر چی انحصار در هر زمینه کمتر باشه به نفع مردمه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
با این حال رادیولوژیست ها در این باره نظر دیگری دارند. آنها اعتقاد دارند که این اقدام کمکی به افزایش رفاه مردم و بیماران نخواهد کرد و تنها سناریویی از پیش تعیین شده برای رونق بخشیدن به بازار واردکنندگان تجهیزات پزشکی است.!!!!!!!
رادیولوژیست ها چه استدلال سبکی ارائه کردند. شما نگران چی هستی؟؟؟ فروشنده دستگاه ها راضی، خریدار هم راضی شما نگران چی هستی دقیقاً؟؟؟؟؟؟؟؟؟
سعيد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
اينجا تو شهر ما براي انجام سونوگرافي گاهي تا 3 ماه بعد نوبت مي دهند.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
متخصص رادیولوژی یکی از بیمارستان های اصفهان به من گفت که ما هم برای جبران این ضرر در مراکز دولتی به بهانه های مختلف کمتر بیمار را ویزیت می کنیم تا بازار بیرون( منظور مطب خودش بود) تقویت شود.

آقایان ظاهرا کارانه های نجومی زیر زبانشان مزه کرده است.

پزشکی کشور را دارد به پرتگاه می برد. چند صباحی دیگر که بازار نفت از رونق افتاد ما می مانیم و دلارهای نفتیمان که بجای توسعه زیرساخت مملکت آنها را تبدیل کرده ایم به کارانه پزشک. آخر در کدام کشور دنیا یک پزشک متخصص ۸۰ برابر یک کارگر دریافتی دارد.
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
ناراحتي برو درس پزشكي بخون پزشك شو
چرا به درامد مشاورين املاك ، بساز بفروش يا طلا فروش حساس نيستيد
زینال بندری
|
United Arab Emirates
|
۱۶:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
این بخشنامه از اساس غلط است کدام عقل سلیمی باور می کند یک متخصص زنان مثلا ۲۰۰ میلیون تومان هزینه خرید دستگاه سونوگرافی را پرداخت کند و به صورت رایگان سونو انجام دهد؟
همین حالا شما به هر متخصص زنان مراجعه کنید علاوه بر ۴۵ هزار تومان هزینه ویزیت و ۶۰ هزار تومان هزینه پاپ اسمیر که از همه مراجعین می گیرند بین ۷۰ تا ۱۵۰ هزار تومان هم هزینه سونوگرافی می گیرند و هیچ نظارتی هم روی آنها نیست
از طرفی الان در مطب متخصصین رادیولوژی هم غلقله ایی است و به طور متوسط روزانه ۱۰۰ مورد سونوگرافی انجام می دهند و به طور میانگین از هر مراجعه کننده ۱۵۰ هزار تومان دریافت می کنند و جالب است که اکثریت این رادیولوژیست ها سونوگرافی هایی که کمی وقت گیر است مثل سونو nt یا سونو آنومالی جنینی را هم انجام نمی دهند
در صورتی که در آمریکا و انگلیس سونوگرافی نه توسط متخصص رادیولوژی بلکه توسط تکنسین یا حداکثر کارشناس سونوگرافی انجام می شود که هزینه ایی به مراتب کمتر از ایران از بیمار دریافت می شود
در کل باید به حال سیستم ورشکسته بهداشت و درمان این مملکت خون گریه کرد
فرهاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
متاسفانه در اغلب رادیولوژی ها رفتار خوبی با مراجع نمیشه. حاضر به وقت دادن نیستند و بیمار رو ساعتها معطل میکنند. خیلی از این مراکز در طبقه چندم ساختمانهای قدیمی و بدون آسانسور قرار دارند. زن بارداری که شرایط خاص داره گاهی چند ساعت معطل یک سونوگرافی ساده میشه. این بخشنامه قطعا به نفع بیماران است.
آق داوود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
بخشامه پشت بخشنامه،چه خبره؟ بخشنامه های فاقد کار کارشناسی و ضمانت اجرایی به هیچ دردی نمی خورد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
چرا روزی که وزارت بهداشت بخشنامه داد که همه واحدهای تصویربرداری باید مسئول فنی رادیولوژیست داشته باشند در حالی که می دانستند تعداد رادیولوژیستهای موجود کفاف استاندارد مدنظر آن بخشنامه را نمی دهد و موجب سه برابر شدن دستمزد رادیولوژیستها شد نه تنها تجمع نکردند بلکه با خوشحالی و زیرپوستی حق مسئولیتهای جدید را پذیرفتند؟
ناشناس
|
United States
|
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
خوب این که واقعا خوبه چون قبلا باید می رفتیم دکتر اون یه سونوگرافی می نوشت بعد باید می رفتیم وقت سونوگرافی می گرفیم از یه جای دیگه بعد کلی هدر شدن زمان و برو و بیا تو این ترافیک جواب سونوگرافی رو می گرفتیم دوباره از دکتر اولی وقت می گرفتیم که بیریم جواب رو بهش نشون بدیم . اگه این فرایند رو بشه کوتاه کرد بده ؟ حالا رادیولوژیست ها یکم کمتر در بیارن میلیارد میلیارد در نیارن ! ایراد داره ؟ شاید یه درصد کمی از متخصصین حاضر باشن برای اینکه مریضشون راضی باشه این کار رو بکنن . این که خیلی خوبه ؟ من که اگه یه دکتری این کار رو تو مطبش مجانی بکنه واقعا به جونه خودش و جد و آبادش دعا می کنم .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
خوب اگه متخصص زنان و زایمان اشتباه تشخیص داد چی؟
کم نبوده مواردی که به خاطر عدم تخصص آسیبهای جبران ناپذیری به بیمار وارد شده
دیگه اینکه متخصص زنانی که هربار میری پیشش هی بخواد سونو بکنه می دونستی چقدر برای جنین آسیب زایی داره؟ آیا با این دیدی که شما بهش میگی پول پرستی پزشکان، بعید نیست متخصص زنان مدام بخواد بچه رو سونو کنه؟ آیا از عواقب سونوهای مکرر خبر داری؟
باباي اينده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
اين كار متخصصين.زنان شده يه وسيله جديد اخاذي از همسر باردار من و مادران ديگر كه در هر نوبت ويزيت سونوگرافي بكنن و ازاد انه بدون حتي بدون دادن گزارش پول بگيرن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
بابای آینده! به هیچ عنوان اجازه ندید بچه ای که ثابت شده سالمه هردفعه مورد سونوگرافی قرار بگیره. امواج سونو باعث افزایش گرما در بدن جنین شده ضمن اینکه محیط پرمایع رحم امواج سونو رو بسیار متفاوت تر از اون چیزی که من و شما در هوا باهاش سر و کار داریم به بچه منتقل می کنه

در ضمن یک نکته: رادیولوژیست هر عکسی بگیره این کار رو به درخواست پزشک شما انجام میده نه به میل شخصی؛ امیدوارم متوجه تفاوت کار رادیولوژیست و سایر متخصصین شده باشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
یکی باید از اینها بپرسه خداییش چقدر توی رادیولوژی وقت می گذارید.
اصلا تشریف می برید اونجا یا یک تکنیسین کل کار پزشک متخصص را خیلی بهتر از او داره اونجا انجام میده اما پولهای نجومی سهم پزشکی هست که دو ساعت در هفته هم وقت نمیگذاره.
زمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
نويسنده مقاله اطلاعي از مفهوم خودارجاعي داره ؟ وقتي مريض رو خود دكتر زنان سونو كنه خودشم تشخيص بده خودشم عمل كنه هيچ نظارتي هم نباشه چه اتفاقي ميفته؟!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
خدا خيرشون بده، واقعا برا يك سونو ساده يك زن حامله بايد كلي تو نوبت دو سه روزه بمونه تا سونوش ميكردند، واقعا به نفع مردمه متخصصين زنان سونو كنند حتي اگر پول بگيرند هم خوبه
عبدالکریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
قانون از یک جهت خیلی خوبه که تعداد مراکز زیاد میشه و مردم به راحتی با مراجعه به یک متخصص کارشون راه میوفته ولی امکان داره که بعضی ها الکی سونوگرافی بنویسن که درآمدشون زیاد بشه که جلوی این مشکل هم گرفته شده با این بند که حق دریافت دستمزد ندارند. در مجموع قانون پخته ای به نظر میرسه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
قشر تاجر پزشکی ، کاش ولی این ها تجارت چیز دیگه جز جان و خون مردم رو داشتند ، از هفت دولت هم آزاد هستن نه نظارتی روشون هست برای درامد های ده ها میلیونی نه قانونی
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
هر قانونی گذاشته میشه که یکم درآمد کلانشون به خطر میوفته سریع میان تحصن میکنن. واقعا نمیشه اینجوری جلو رفت. نتیجه این کارها تضییع حقوق مردم هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
کلا سیستم وزارت بهداشت و درمان طوری تنظیم شده که پول اصلی مستقیم بره تو جیب پزشکان!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
تصمیم وزارت بهداشت درسته. حالا دستمزد ماهانه سونوگراف ها به جای ماهی 500 میلیون تومن 400 میلیون تومن میشه. الان یک سونوگرافی کلیه 100 تومنه بعد باید 5 ساعت هم صبر کنی تا نوبتت بشه اون سونوگراف مگه چیکار میکنه همه کارها رو دستگاه انجام میده سونوگراف فقط امضا میکنه اگر اینکار به ارزان شدن هزینه و صرفه جویی در وقت منتهی بشه اشکالی نداره.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
امان از مسیولین که چنین تصمیماتی رو فقط برای ما مردم مناطق محروم میگیرن.
لابد دو روز دیگه هم میگن آقا پزشک عمومی میفرستیم براتون با دو ماه دوره جراحی که حراحیتون کنه. کم کم بوعلی سینا برامون میفرستن
آقا این دکترا همین جوریش که چهار سال دوره تخصص گذروندن کلی خطا دارن چه برسه به اینکه همونم نگذرونده باشن.
تو کشورای دیگه کارها تخصصی تر میشه تو کشور ما برعکس میشه
این سفرای کره جنوبی و ... بی تاثیر نیست
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
درامد نجومی پزشکان در خطره!!!!!
پزشک دوست :)
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
خیلی بی انصافی هست.
با اینکار ممکنه دریافتی این متخصصان زحمت کش که شبانه روز( یک تا ۴ ساعت در هفته ) در خدمت مردم هستند و شغل بسیار بسیار پیچیده ای دارند( جدیدا هوش مصنوعی از یک رادیولوژی بهتر عمل می کنه) کمتر از ۵۰ میلیون در ماه شود!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
هوش مصنوعی تشخیص هم برات میده؟ نمک نشناس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
مقاله ضعیف و پر از حرف های تکراریه
ولی خدا به داد مردم برسه با این وزارتخانه بهداشت و پزشکانش
تنها چیزی که تو تصمیات مسیئولین ما نیست اهمیت به سلامت مردمه و گرنه متخصصین رو خوب آموزش میدادن و هرکس هم تو تخصص خودش کار میکرد.
این دکترا همین طوری هم مردم رو سرکیسه میکنن چه برسه به اینکه بهشوم مجوز هم بدی
از فردا همه متخصصا که هیچ حتی عمومی هایه دستگاه چینی تو مطباشونه و همه رو سونو میکنن پولشم ما مردم بدبخت باید بدیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
اگر کمبود رادیولوژیست ملاک واقعی باشد وزارت بهداشت بگوید چند نفر از مرگ مادران باردار بعلت عدم دسترسی به سونوگرافی در مناطق محروم بوده است.؟؟
آرمین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
من کاری به اعتراض این متخصصین ندارم ولی این شیوه جبران نیرو که وزراتخونه پیش گرفته درست نیست.
خیلی از شهرها متخصص چشم پزشکی ، ارتوپدی ، جراح مغز و اعصاب و نورولوژی ندارن، یعنی میخوان اینا رو هم بسپرن به بقیه رشته ها
مثلا بگن جراح کار اورتوپد و جراح مغز و اعصاب رو بکنه اونم تو کشور ما که هیچ استانداردی در ارتباط با آموزش پزشکا وجود نداره.
حالا مسائل پشت صحنه و مافیا و قراردادهای مخفیانه به کنار که البته حرف اصلی رو میزنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
با سلام اعتراضات اخیر از بخشنامه اول که در تاریخ ۴/۱۱/۹۶ صادر شده بود شروع شد و قرار بود که در صورت عدم حصول نتیجه مذاکرات با وزارت بهداشت در تاریخ ۲۴/۱۱ جلوی وزارت تجمع صورت گیرد و اینه بخشنامه بیشتر جهت جلوگیری از تجمع صورت گرفته است
تابنده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
این روش ناپسند و ضد منافع ملی است که هر اقدام دولت را سیاهنمایی و تخریب کنید بخاطر ضدیت با دولت.در دوره احمدی نژاد چنین اتفاقی می افتاد همه از صداو سیما گرفته تا سایر رسانه ها و ... شروع می کردند به تعریف و تمجیا از این اقدام مهم و مردمی!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
متاسفانه در کشور ما همه در ظاهر به اسم مردم و مناطق محروم عمل می کنند در صورتی که اهداف دیگری در سر دارند وگرنه الان تقریبا تمام شهرها دارای متخصص رادیولوژی و سونوگرافی هستند و این بخشنامه ها اولا باعث خروج مقدار زیادی ارز بابت خرید دستگاه های سونوگرافی از کشور های مختلف میشود برای کسانی که اصلا رشته تخصصی آنها نیست در ضمن باعث هرج و مرج در پزشکی می شود و باعث از بین رفتن نظارت بر درمان بیمارآن می شود چون نقش یک مرجع (رادیولوژیست ) که در درمان بیماران ذینفع نیست مخدوش می شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
دقت کنیئ ایا واقعا رائیولوژیست ها دلشان به خروج ارز میسوزد ابدا این بهانه است دقت کنید وجود سونو در بیمارستان زنان بشدت کیفیت درمان و خطرت زایمان های پر خطر را بهتر میکند دستگاه های جدید به نسبت ارزان و با کیفیت هستند به نظر من حتی متخصصان داخلی هم باید خودشان سونو کنند تا خدمات بیمار افزایش یابد
بينش
|
United Kingdom
|
۱۷:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
در اكثر كشورها متخصصان هر رشته سونوگرافي بيمار خود را انجام ميدهند، و جزو معاينه شده است ،در ايران راديولوژيستها سونوگرافي را در انحصار خود ميخواهند ،هميشه دسترسي به سونوگرافي براي مردم مشكل است و صفهاي طولاني مطب خصوصي را بايد تحمل كنند،در شيفتهاي شب تا صبح اگر جراح و متخصص زنان يا اطفال داخلي يا اورژانس التماس كنند راديولوژيست به بيمارستان نمي ايد سال گذشته اگهي جذب راديولوژيست براي هيات علمي شهيد بهشتي در بيمارستان مفيد بدون تقاضا ماند و هيچ يك از اين عزيزان حاضر نيست در تهران هيات علمي بهترين دانشگاه كشور شود چون در مطبهاي تقاضا براي سونوگرافي بيحساب موجود است ،اكثر همين راديولوژيستها كم تعداد هم مرد هستند بيشتر بيماران زنان نياز به سونوگرافي دارند و براي بعضي افراد واقعا سخت است تحمل كنند مردي يك خانم را معاينه كند، الان لابي واردات ام ار اي سي تي اسكن اينترونشن به مبلغ ميلياردي را راديولوژيستها در دست دارند ،سونوگرافي ديگر جزو معاينه شده، تاخير سه چهار روز براي يك سونوكرافي فرصت طلايي تشخيص ودرمان را از دست ميدهد، راديولوژيستها برا تفسير يك گرافي وقت ندارند،تازه اگر گرافي را اشتباه تفسير كنند مسئوليت با انها نيست، در كل در اين بازار انحصارطلبي در سونوگرافي به ضرر جان مردم خواهد بود ،بايستي مثل همه الگوهاي موفق دنيا پزشكان خانواده و اورژانس جراح اطفال اجازه استفاده از سونوگرافي را داشته باشند و راديولوژيستها به ايكس ري ، ام ار اي وسي تي اسكن ، ام ار وي ،ام ار آ،اينترونشن بپردازند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
یعنی متخصصان محترم رادیولوژی
واسه مافیای تجهیزات پزشکی اعتراض میکنن


آره تو خوبی!!
دکترمهندس
|
Germany
|
۱۸:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
حق با وزارت بهداشت است. بویزه در مورد بیماریهای زنان هرگز مهارت و اطلاعات رادیولوژیست و اشنایی مستقیم با شرایط بیمار به گرد پای متخصص زنان نمی رسد. رادیلوژیستهای محترم تنها و تنها در فکر منافع شغلی (به هر قیمت برای مردم) و نگران زیاد شدن دست!!! هستند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
در وزارت بهداشت تعارض منافع بیداد میکند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
معلومه که کارانه نجومی حسابی بهشون ساخته.

دیگه باید کم کم با کارنه نجومی خداحافظی کنید. کشور توسعه می خواد نه مافیا.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
سئوال بسیار مهم تر اینکه وقتی متخصص زنان اجازه ندارند هزینه ای بابت دریافت خدمات سونوگرافی از بیمار بگیرند، چه تضمینی وجود دارد که به این بخشنامه جنجالی تن در دهند؟

دقیقا نکته همینجاست و شما در این مقاله و تیتر خبرتان مردم را گمراه کردید
وقتی قرار نیست هزینه ای بگیرند پس این تئوری که این بخشنامه برای منفعت وارد کنندگان است باطل است و درخواست های خیلی زیادی برای خرید تجهیزات نخواهد شد و دکترهای متعهدی که میخواهند بهتر به بیماران خدمات ارائه دهند و تشخیص دقیق تری بدهند و در وقت و خودشان و بیمار صرفه جویی کنند و به کارشان متعهد تر هستند این دستگاه را تهیه میکنند و در نتیجه موضوع این همه هیاهو فقط و فقط ترس از به خطر افتادن منافع و انحصار همین رادیولوژیست ها خواهد بود

این افراد خودخواه و پول دوست و منفعت طلب باید از خدا بترسند و تجدید نظر کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
به گفته م پ در دوره احمدی نژاد به ازای خواندن هر عکس 500 هزار تومان برایش واریز میشده. حالا با اجرا شدن طرح تحول جیب پزشکان و چند برابر شدن درامد پزشکان حساب بشه چقدر پزشکان درامد دارن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
چرا ارایه خدمات به مریض ها را طی دو روز 3و4وشنبه تعطیل کردن ؟

واقعا به فکر مردم و جامعه هستن ؟

متاسفم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
به خاطر اینکه بیش از یک سال و نیم هست که متخصصین طرحی کارانه دریافت نکردن و البته متاسفم اگر فکر می کنید کارانه پزشکان طرحی زیاده
عباسی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
با سلام ، تصمیم بسیار درستی است و علاوه بر آنکه دقت را در تشخیص بالا میبرد برای مریض هم راهتر است و در تمامی کشورهای پیشرفته هر متخصصی باید مجهز به وسایل تشخیصی پیشرفته باشد این موضوع بنفع بیماران بوده و از نظر اقتصادی اجتماعی هم بنفع همه خواهد بود ولو اینکه جندین دستگاه بیشتر فروخته شود.
به امید اجرای این طرح
پدرام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
تمامی متخصصین زنان که در مطب خود سونوگرافی میکنن چه با مدرک آموزش سه ماهه (بجای 4 سال آموزشی که متخصصین رادیولوژی میبینند) و چه بدون آن مدرک هزینه های گزافی حتی تا سه برابر تعرفه از بیمار میگرند و جالب اینکه تمامی متخصصین زنانی که با وزارتخانه همکاری دارند و همکار آقای ب هستند نیز بیماران خود را سونوگرافی میکنند و همگی هزینه های غیرقانونی دریافت میکنند. بنام کمبود رادیولوژیست در مناطق محروم ولی به کام همکاران آقای ب در مناطق بالاشهر تهران! اگر قرار است وجهی گرفته نشود اولا چرا از خود وزارتخانه نشین ها شروع نمیکنند؟ ثانیا" چرا این همه مطب زنان که در تهران سالهاست سونوگرافی میکنند و پول میگیرند حتی یکبار اخطار نگرفته اند؟ ثالثا" شما فکر کرده اید کسی که تخصصش چیز دیگری است میرود دوره ناقصی از تخصص دیگری را مبیبند و حداقل سیصد میلیون تومان پول دستگاه سونوگرافی میدهد فقط برای رضای خداست!!! جناب وزیر محترم و جناب ب آیا در مناطق محروم فقط کمبود متخصص رادیولوژی هست؟ کمبود متخصص چشم نیست؟ کمبود متخصص انکولوژی نیست؟ چطور است برای رفع بقیه کمبودها هم به پرستاران آموزش سه ماهه بدهید و اجازه بدهید ویزیت متخصص بگیرند؟
ناشناس
|
Canada
|
۱۹:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
متاسفانه در ایران همه چیز بر عکس است. سالهاست در کشورهای پیشرفته سونوگرافی یک ابزار معمولی در دست متخصصین همه رشته هاست و مگر موارد خیلی نادر در اکثر مواقع توسط تکنسین سونوگرافی که یکدوره دو ساله دارد انجام می شود. در ایران چون محل درآمد فراوان برای رادیولوژیست هاست آنها بشدت مقاومت می کنند. البته جلوی علم و پیشرفت را نمی توان دستوری گرفت و خواه ناخواه بقیه نیز سونوگرافی را یاد خواهند گرفت.
Ali
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
پول خوبی گرفتیا تابی جون
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
من یه شهروند عادی باتحصیلات کارشناسی ارشد حقوق خصوصی هستم. این بخشنامه دقیقا درراستای افزایش رفاه. مردم وشکستن. بازار انحصاری رادیولوژیستها است.درود بروزارت بهداشت. درضمن رادیولوژیستها. باید مالیات کافی به دارایی بدهند. .در شهر محروم ما. هر مطب رادیولوژی سه ساعت بعدالظهر کارکند ماهی. 150 میلیون تومان درامد دارد. مطب هم شلوغاست ویاید نوبت سه روزه بگیری.این نوبت گیری کی تمام میشه؟!؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
سی سال پیش ،یک پزشک متخصص کلیه ،ومجاری ادرار یک دستگاه سونیو گرافی از فرانسه با خود آورده بود و در مطب از آن استفاده میکرد ،مخصوصا برای سنگ کلیه ،وتنها مبلغی معادل ویزیت برای انجام سونیوگرافی دریافت میکرد ،وبیمار را هم پاسکاری نمینمود ،اکنون هم متخصصین زنان ،وزایمان مگر غیر از اینکه برای معاینات زنانگی از آن استفاده میکنند ،وشاید هم مبلغی معادل ویزیت خود بابت آن از بیمار دریافت نمایند ،که از هر نظر به سود بیمار است و از صرفه جویی مالی ،وزمانی ،وتردد بیجا ،وده ها کار بیخود جلوگیری میگردد ؟‌چرا همهٔ‌صنوف ،ایران دچار تنگ نظری ،گرفتار مادیات شده اند ؟ ،، آنهم از وزیر بهداشت که دندان را بی اهمیت جلوه میدهد که به یقین بالای پنجاه در صد بیماری ها در کودکی ،ونوجوانی ،وسالمندی ناشی از دندان است ؟‌اگر ترمیم ،ویا کشیدن دندان و درمان لثه زیر پوشش بیمه بود همانند سالهای دهه قبل از هشتاد ،اینهمه بیماری گوارشی ،ولنفاوی در میان بچه های زیر ۱۴ سال و سالمندان بالای شصت سال نبود ؟،،
ناشناس
|
Germany
|
۲۰:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
من که معتقدم این رادیولوژیست های معترض فقط و فقط به خاطر رضای خدا و صلاح مردم وقت گرانبهای خود را گذاشته اند و برای اعتراض جلوی وزارت بهداشت تجمع کرده اند. خدا خیرشان دهد!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
انجام سونوگرافی های روتین بارداری در بسیار از کشورها توسط متخصصان زنان و زایمان نیز انجام می شود، اما رادیولوژیست کشور ما با زیاده خواهی در پی انحصار آن هستند
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
خیلی دیر شروع کرد وزارت بهداشت امیدوارم تمام متخصصین هر رشته مثل قلبی ها که کارش خودشون انجام می دهند بشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
انحصار و مافياي ظرفيت كمه رشته هاي علوم پزشكي رو هم لطفا برداريد
بی پروا
|
United Kingdom
|
۲۲:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
بنده کمتری کارشناس رادیولوژی ،و در بیمارستان مشغول بکار هستم،خدمت مردم عزیز ایران عرض کنم که قانونی که وزارت بهداشت وضع کرده اینه که متخصص زنان می تواند در مطب خودش و فقط و فقط برای تشخیص خودش و در جهت افزایش کیفیت کار خودش بدون اخذ هیچ گونه هزینه ای سونوگرافی انجام دهد،در ثانی کدام پزشک زنانی هست که یه دستگاه سونوگرافی که بشه بهش اعتماد کرد حداقل 300 میلیونی رو در مطبش و صرفا در جهت افزایش کیفیت خدمات رسانی به بیماران بگذارد و پولی هم نگیرد،کما اینکه از خیلی وقته متخصصین زنان سونو می کنن پول هم می گیرند ،در ثانی عرض کنم در امتحان برای رشته تخصصی فقط رتبه های اول تا فرضا 30 ام رشته سونوگرافی می آیند و بعد رشته دوم را انتخاب می کنند منظورم اینه که کسای میتوانند تخصص رادیولوژی سونوگرافی بیاورند که در امتحان تخصص حتما باید جزو رتبه های اول باشی تا بتونی قبول شوی و تقریبا اکثر قریب به اتفاق اول سونوگرافی را انتخاب می کنند بعد رشته های دیگر را،البته روی حرفم با کسانی که علاقه خاص به یه رشته دارند نیست ،و حالا چطور یک متخصص زنان می تواند به اندازه یه کسی که علاوه بر اینکه رتبه امتحان تخصصش ازش بیشتر بوده و همچنین چهار سال در دانشگاه هر روز آموزش سونوگرافی دیده تشخیص درست در مورد یک بیماری در یک جنین بدهد و آن هم با یک دوره آموزشی سه ماهه که قطعا ناقص و سرسری صرفا جهت اخذ مدرکش در اون شرکت می کنن تخصص داشته باشد،اگر یک متخصص زنان سونو کنه قطعا بابت جیب خودشه،حالا بماند مافیای واردکنندگان تجهیزات پزشکی ،این کار قطعا به ضرر مردم و دودش فقط در چشم مردم میره،چون دکتر زنان پول انجام سونو رو میگیره و تشخیص هم هر چی شد که قطعا ایراد خواهد داشت،در ثانی یه عالمه کارشناس رادیولوژی در این شهرها و زیر دست پزشکان سونوگرافی دارند زندگی میگذرانند و نون زن و بچه هاشون رو میدن،با این کار که هیچ نفعی برای مردم ندارد تعداد زیادی از این مطب های سونوگرافی ورشکست خواهند شد و بیکاری جوانان مردم تقریبا بابت هیچ،سونوگرافی در انحصار دکتر سونوگرافی نیست در تخصصش هست،
دوباره بی پروا
|
United Kingdom
|
۲۲:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
در اروپا امریکا کارشناس سونوگرافی انجام می دهد همانطور که در ایران کارشناس عکس رادیولوژی می گبرد اما باز این پزشک سونوگرافی است که آنرا گزارش می کند
بی پروا 3
|
United Kingdom
|
۲۲:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
وزارت بهداشت اگه واقعا می خواهد مشکل را حل کند ظرفیت پذیرش رشته سونوگرافی را همراه با افزایش کیفیت آموزش بالا ببرد،اینجوری هم مردم در صف های سونوگرافی نخواهند ماند هم درامدها تقسیم می شود و هم تشخیص ها درست تحویل مردم داده می شود
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
توی شهر ما رادیولوژی ها اعتصاب کردن.چرا باهاشون برخورد نمیشه.مطمئنا مردم از برخورد شدید با اونا راضی هستن
دکتری ارتقا سلامت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
طرح خوبی ولی درست اجرا به 1)متخصصین باید اموزش کافی داشته باشند صرفا به داشتن گواهی که معلوم نیست دوره را ‌‌شرکت کرده و یا با پول خریده 2) جز روتین متخصصین خواهد شد پول ویزیت و پول سونوگرافی در هر بار مراجعه خواهند گرفت. 3)ورشکستگی بیمه به خاطر سونو اضافی 3)انهایی که نوشتند همه جای دنیا انجام میشه همه جای دنیا قانون دارد سونوگرافی اضافه برا بیمار درخواست نمی هند برا یک خانم حامله به طور روتین دوتا سونو انجامیده 16هفتگی و سه ماهه اخربارداری. خانم 18هفته میاد برا تشکیل پرونده بارداری دستم 4تا سونوگرافی دارد. 4) دردهایت در جایی که هرپزشکی قادر به سونو است چرا هزینه هنگفت صرف تربیت متخصص رادیو ژی می کنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
فقط می دونم که برای مردم بهتر نمیشه
مليحه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
متخصص سونوكرافى كارش انجام سونوگرافى است و چهار سال هم أين تخصص را در دانشگاه اموزش ديده و كار خودش را انجام ميدهد
متخصص زنان چه ارتباطى به انجام سونوگرافى داره
بهتره كارخودش را انجام بده البته اگربتونه!
قانون ميگه اگر متخصص زنان سونوگرافى كرد پول نبايد بگيره
كدومشون بدون پول أين كارو انجام ميدهند؟
و كسي كه كار غير قانونى انجام بده قطعا به فكر سلامت مردم نيست
مريض به متخصص زنان مراجعه ميكنه علاوه بر پول ويزيت و غير قانونى يه پول سونوگرافى هم ميگيره
مريض هم بي اطلاع پولش را پرداخت ميكند
أين خلاف قانون
خلاف شرع
خلاف أخلاق
خلاف تخصص است
مردم اين را بأيد بدانند
آيا متخصص سونوگرافى هم به دلخواه خودش هر سونوگرافى را خواست ميتواند انجام دهد؟
هرگز...
اين همان معنى خود إرجاعى هست كه بيماران بأيد بدانند.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
قیمت بنزین اعتراضات آبان 98 استعلام یارانه حمایتی سرباز کارت عبدالرضا داوری یارانه حمایتی قطعی سراسری اینترنت شیخ صباح الخالد الحمد الصباح