کد خبر: ۷۷۳۱۵۹
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۱ 10 February 2018

رئیس جمهور گفت: اگر طرف‌های برجام بویژه آمریکا به تمامی تعهدات خود به خوبی عمل می‌کردند، شاهد روابط سیاسی بهتری در جهان و منطقه بودیم.

به گزارش خبرگزاری فارس،‌حسن روحانی رئیس‌جمهور در دیدار سفیران و نمایندگان کشورهای خارجی اظهار داشت: مدرن شدن وسایل حمل و نقل از قبیل کشتی، هواپیما و قطار باعث شد که روابط کشورها به هم نزدیک‌تر شود.

وی ادامه داد: در این شرایط جهان در یک پارادایم جدید قرار گرفت، منتهی از یک طرف کشورهای صاحب تکنولوژی و کارخانه‌های بزرگ با پیشرفت در صنعت بودند و از طرف دیگر،‌کشورهای فراوانی که از این تکنولوژی فاصله داشته اما دارای منابع بسیار غنی زیرزمینی بودند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: از اینجاست که روابط جدیدی بین جهان پیشرفته و جهان در حال توسعه به وجود می‌آید که متأسفانه این روابط، عادلانه و منصفانه نیست.

وی ادامه داد: کشورهای صنعتی با قیمت نامناسب، منابع کشورهای در حال توسعه را منتقل می‌کنند و محصولات صنعتی را نیز باز به قیمت غیرعادلانه و بالاتر به همین کشورها می‌فروشند. مسیر روابط استثماری و استعماری از اینجا آغاز شد.

وی خاطرنشان کرد: به دنبال این روابط ناصحیح، ملت‌هایی در سطح جهان ناچار به قیام و انقلاب شدند. در 39 سال پیش، تحقیر ملت از طریق مداخلات آمریکا و همچنین زیر پا گذاشتن احساسات دینی و مذهبی مردم، باعث شد که ملت ایران انقلاب بزرگی را به ثمر برسانند و پیام جدیدی را برای جهانیان ارسال کنند.

روحانی در مورد پیام انقلاب اسلامی به جهان گفت: پیام انقلاب ما صدور یک مدل حکومتی به کشورهای منطقه نبود. صدور انقلاب ما معنای تحمیل و تجاوز نسبت به کشورهای منطقه نبود، پیام انقلاب ما پیام استقلال، عدم مداخلات بیگانگان در کشور و خواستار یک روابط منصفانه و عادلانه با جهان بود.

روحانی اضافه کرد: در چهل سال اخیر، جهان تحولات جدیدی به خود دید، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، نظام کمونیستی در جهان پس از گذشت 10 سال از انقلاب اسلامی برچیده شد، اقتصادهای دولتی پایان خود را اعلام کردند و اقتصاد را به بخش خصوصی و مردم واگذار کردند. دموکراسی‌ها شکل جدیدی در جهان به خود گرفت و کشورهای صنعتی از لحاظ صنعت اشباع شدند. با استقلال بانک‌های مرکزی در دنیا، تورم حداقلی‌ باثبات در بیش از 90 درصد کشورهای جهان استقرار پیدا کرد و همه اینها دست به دست هم داد تا بخشی از تولیدات کشورهای پیشرفته به کشورهای در حال توسعه منتقل شود.

وی ادامه داد: از اینجا بود که تولید جهانی آغاز شد. در سایه اعتماد کشورها به همدیگر، قوانین و مقررات تجاری بین‌المللی و ارتباط نزدیک‌تر شکل گرفت. آنچه ما امروز در پیشرفت کشورهای شرق آسیا از چین تا اندونزی، مالزی و دیگر کشورها گرفته، در سایه این تحول و پارادایم جدید است. متأسفانه در این پارادایم جدید، کشورهای منطقه و خاورمیانه جدا ماندند و وارد این زنجیره اقتصاد جهانی نشدند.

روحانی در مورد دلایل عدم ورود برخی از کشورهای منطقه به تعاملات جهانی، تصریح کرد: عدم امنیت کافی، حضور و مداخلات قدرت‌های بزرگ در منطقه، سرکشی و تجاوز اسرائیل در منطقه که حدود 70 سال است منطقه را ناآرام کرده و همه دست به دست هم دادند تا منطقه خاورمیانه نتواند رشد و توسعه و پیشرفت لازم را داشته باشد.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: ایران و جمهوری اسلامی ایران می‌تواند دروازه‌ای برای حضور کشورها منطقه در پارادایم جدید باشد. در کشور ایران، ما دارای نیروهای فراوان تحصیلکرده هستیم. کشور ما 12 میلیون نفر تحصیلکرده دانشگاهی دارد و در حال حاضر 4 میلیون نفر در دانشگاه‌های ما مشغول به تحصیل هستند، یعنی کمتر از 7 نفر در ایران یک نفر تحصیلکرده دانشگاهی است.

روحانی بیان داشت: زنان جامعه ما پیشرفته، تحصیلکرده و دارای تحصیلات عالیه در دانشگاه‌ه و دارای فرهنگ حضور اجتماعی هستند، بنابراین در این زمینه فرصتی است که زنان ما بتوانند از فرصت اقتصاد و اشتغال جدید استفاده کنند. این کشور دارای امنیت کافی، روابط دوستانه بین اقوام در این کشور، دارای معادن غنی، جایگاه جغرافیایی ممتاز و دارای تولید نفت و گاز و انرژی به اندازه لازم است.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: ایران اسلامی آمادگی دارد برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف فرصت بسیار خوبی برای همه کشورهای دوست و جهان جهت حضور و سرمایه‌گذاری در این کشور است، معادن بسیار غنی در این کشور می‌تواند یکی از فرصت‌های دیگر باشد. اقلیم متنوع، آثار داخلی می‌تواند برای گردشگری فرصت دیگری باشد.

وی اضافه کرد: کشور ما دارای مصرف نامتعارف انرژی است و اینجا ما شاهد شدت انرژی هستیم. مجموعاً کشور نیاز به صرفه‌جویی معادل یک میلیون بشکه نفت در روز دارد. کشورهای پیشرفته و صنعتی در ضمن صرفه‌جویی انرژی در ایران می‌توانند سرمایه‌گذاری کنند و این یک فرصت مناسب برای سرمایه گذاری است، به همین دلیل دولت دوازدهم تصمیم گرفته است که در یک فرصت کوتاه سه چهار ساله، همه خودروهای فرسوده را از ناوگان حمل و نقل خارج کند.

رئیس جمهور بیان داشت: خارج کردن حدود 240 هزار خودروی سنگین و نیمه‌سنگین همچنین در کنار آن خودروهای سواری معمولی و موتورسیلکت یک فرصت جدید برای سرمایه گذاری است کما اینکه در زمینه نفت و گاز و انرژی فرصت بسیار بزرگی برای سرمایه‌گذاری در ایران وجود دارد که خوشبختانه در دو سال اخیر، تفاهمات و قراردادهای خوبی در این زمینه با کشورهای مختلف منعقد و یا در حال انعقاد است. نکته بعدی که می‌خواهم به آن اشاره کنم این است که منطقه ما برای حضور در اقتصاد جدید و حضور در پارادایم جدید نیاز به امنیت دارد و این امنیت منطقه‌ای برای ایران و همه کشورها منطقه بسیار مهم است. خطر تروریسم، خطر تجزیه جزو خطراتی است که منطقه ما را تهدید می‌کند و جمهوری اسلامی ایران در هر دو زمینه در سال‌های گذشته بسیار فعال بوده است و راه‌حل مشکلات منطقه را صرفاً سیاسی می‌داند. راه‌حل نظامی، مداخلات خارجی، سرازیر کردن سلاح‌های مخرب به این منطقه، راه‌حل مشکلات منطقه نیست، منطقه ما از طریق گفت‌وگو، راه‌حل سیاسی باید به ثبات و امنیت کامل برسد.

وی ادامه داد: اگر کشوری فکر می‌کند از طریق تقویت تروریسم یا مداخله در کشورهای دیگر و یا بمباران کشورهای همسایه می‌تواند به نتایج مطلوبی برسد، در خطا و اشتباه است. ما آمادگی داریم برای امنیت منطقه بیش از گذشته فعال باشیم و در این راستا همکاری همه کشورها را طالب هستیم.

روحانی اظهار داشت: امروز ما روابط سه‌جانبه، چهارجانبه و پنج‌جانبه متنوعی در این منطقه داریم که همه روابط را به نفع ثبات منطقه می‌دانیم.

وی در مورد برجام گفت: برجام یک مدل بسیار مهم با رویکرد صلح‌آمیز برای حل و فصل مشکلات و مسائل جهانی است، این رویکرد می‌تواند منطقه و جهان را از امنیت بیشتر و روابط اقتصادی بهتر و همکاری‌های بهتر منتفع کند. می‌خواهم به صراحت بگویم اگر طرف‌های برجام به تمامی تعهدات خود به خوبی عمل می‌کردند و به ویژه آمریکا اگر به تعهدات خود پایبند بود، امروز شاهد منطقه‌ای بهتر و روابط سیاسی بهتری در جهان و منطقه بودیم.

روحانی اضافه کرد:‌اگر برجام به طور کامل اجرایی و عملیاتی می‌شد، ایران برای آنکه در سایر مسائل پیچیده و مهم با دیگران وارد گفت‌وگو شود، آماده بود. آنچه آمریکا نسبت به برجام انجام می‌دهد، اگر یک بازی سیاسی نباشد و تصمیم برای کنار کشیدن از این تعهد بین‌المللی داشته باشد، من به صراحت می‌گویم یک خطای بزرگ استراتژیک را آمریکا مرتکب شده است و تاریخ و جهان شاهد خواهد بود که بزرگترین خطای آمریکا در روابط سیاسی‌اش با جهان و به ویژه منطقه ما خواهد بود.

روحانی تأکید کرد: امیدواریم نه تنها برجام پایدار بماند، بلکه مدل مناسبی برای حل معضلات و مشکلات در منطقه و جهان باشد. ایران همانند همه تعهداتش که هیچ‌گاه تعهدی را کشور ما زیر پا نگذاشته و حتی بعد از انقلاب تعهدات رژیم سابق را نیز متعهد ماندیم و بدان در روابط بین‌الملل عمل کردیم. در موضوع برجام هم ایران آغازگر نقض برجام نخواهد بود اما اگر آمریکا در این زمینه دچار اشتباه شود، خسارت‌های فراوانی را خواهد دید و ایران آماده برای راه‌حل‌های مناسب در آن شرایط خواهد بود. اراده و تصمیم ما روابط دوستانه با تمام کشورهایی است که نسبت به ملت ایران و منافع ملی ایران، مطامع غیرقانونی ندارد و می‌خواهند روابط دوستانه خودمان را به نفع منطقه و جهان ادامه دهیم.

اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
قیمت بنزین اعتراضات آبان ۹۸ طرح حمایت معیشتی سرباز کارت مشمولان طرح حمایت معیشتی قطعی سراسری اینترنت