در یکی از گزارش‌های محرمانه ناتو ابراز تردید شده که این پیمان بتواند در برابر حمله‌ای غافلگیرانه از سوی روسیه به گونه‌ای سریع و متناسب واکنش نشان دهد. حال قرار است در آلمان و آمریکا دو مرکز فرماندهی جدید ناتو تاسیس شود.
کد خبر: ۷۷۲۷۳۵
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۴ 09 February 2018

در یکی از گزارش‌های محرمانه ناتو ابراز تردید شده که این پیمان بتواند در برابر حمله‌ای غافلگیرانه از سوی روسیه به گونه‌ای سریع و متناسب واکنش نشان دهد. حال قرار است در آلمان و آمریکا دو مرکز فرماندهی جدید ناتو تاسیس شود.

به گزارش ایسنا، شبکه خبری دویچه وله گزارش داد،‌ کشورهای عضو پیمان ناتو موافقت خود را با پیشنهاد اورسولا فون درلاین، وزیر دفاع آلمان، مبنی بر تاسیس یک مرکز فرماندهی ناتو در آلمان اعلام کردند. گفته می‌شود هیچ کشور دیگری آمادگی خود را برای تاسیس یک مرکز فرماندهی جدید ناتو اعلام نکرده بود.

قرار بر آن است که خبر قطعی در این باره در نشست وزیران دفاع ناتو اعلام شود. این نشست در چند روز آینده برگزار خواهد شد.

شبکه خبری دویچه وله در ادامه گزارش خود آورده است، مرکز فرماندهی جدید ناتو در منطقه کلن- بن در غرب این کشور خواهد بود. در این منطقه اداره امور نیروهای مسلح آلمان و همچنین پایگاه نیروهای مسلح این کشور مستقر است.

سخنگوی وزارت دفاع آلمان در این باره گفت: ایجاد این مرکز فرماندهی ناتو در آلمان بر مبنای طرح تقویت ساختار فرماندهی ناتو بوده است.

وی افزود: آلمان به دلیل توانمندی‌ها و ظرفیت‌هایش از جمله کشورهایی است که به خاطر ظرفیت‌ها و موقعیت جغرافیایی‌اش برای مرکز فرماندهی جدید ناتو انتخاب شده است.

دومین مرکز فرماندهی جدید ناتو نیز قرار است در آمریکا تاسیس شود و مسیرهای هوایی و دریایی میان آمریکا و اروپا را زیر نظر داشته باشد.

تقویت ناتو

ناتو پس از بحران اوکراین و اشغال شبه‌جزیره کریمه توسط روسیه حضور خود در شرق اروپا را به‌ شدت تقویت کرد، اما در یکی از گزارش‌های محرمانه ناتو ابراز تردید شده که این پیمان بتواند در برابر حمله‌ای غافلگیرانه از سوی روسیه به شکل سریع و مناسب واکنش نشان دهد.

وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو سال گذشته میلادی در جریان نشست خود در بروکسل به توافق رسیدند که ساختار فرماندهی ناتو تقویت شود.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی آن زمان در این رابطه گفت: ساختار فرماندهی ناتو باید تغییر کند، زیرا وضعیت امنیتی تغییر کرده است.

کشورهای عضو ناتو در نشست خود با طرح تأسیس دو نهاد نظامی جدید برای کمک به پشتیبانی اروپا در صورت درگیری با روسیه موافقت کرده بودند. یکی از این نهادها قرار بود هدایت و هماهنگ‌سازی انتقال نیروها در خاک اروپا را به‌ عهده گیرد.

وظیفه‌ نهاد دیگر هماهنگ کردن و پیشبرد مأموریت‌های هوایی و دریایی در آب‌های اقیانوس اطلس بود تا بتوان در صورت بروز جنگ، این راه‌ها را میان اروپا و آمریکا باز نگه داشت.

در نشست پیشین ناتو قرار شد جزئیات دقیق مربوط به این طرح در دیدار آتی وزیران دفاع کشورهای عضو در روز چهارشنبه بحث و بررسی شود.

لزوم تغییر ساختار ناتو

ناتو در زمان پایان جنگ سرد مجموعا از ۳۲ مرکز فرماندهی با پرسنلی بیش از ۲۰ هزار نفر برخوردار بود. این پیمان پس از فروریزی دیوار آهنین، ساختار خود را کوچک‌ کرد و شمار مراکز فرماندهی و پرسنل خود را به هفت نهاد و ۱۰ هزار نفر رساند.

تصمیم تازه کشورهای عضو ناتو چرخشی مهم در سیاست و استراتژی این پیمان محسوب می‌شود، چرا که کشورهای شرق اروپا پس از وقایع اوکراین نگران اشغال کشورشان توسط روسیه هستند. در چنین شرایطی ناتو برای تقویت این کشورها هزاران سرباز خود را در کشورهای منطقه بالتیک و لهستان مستقر کرده است.

ینس استولتنبرگ درباره مراکز فرماندهی جدید گفت: ما باید ساختار فرماندهی ناتو را چنان سامان دهیم که سربازان ما در زمان مناسب، در مکانی مناسب با تجهیزاتی مناسب" حضور داشته باشند.

هنوز مشخص نیست آیا آمریکا به خاطر اعلام آمادگی آلمان در تاسیس مرکز فرماندهی جدید ناتو، خواست خود را از این کشور برای تامین بودجه دفاعی به دو درصد بودجه ناخالص داخلی این کشور کاهش خواهد داد یا نه.

طبق اهداف ناتو کشورهای عضو این پیمان باید تا سال ۲۰۲۴ بودجه دفاعی خود را به دو درصد بودجه ناخالص داخلی خود برسانند. در حال حاضر تنها پنج عضو ناتو بیش از دو درصد بودجه‌ ناخالص داخلی خود را به امور دفاعی اختصاص داده‌اند.

بر مبنای اطلاعات موجود در ناتو آلمان نه به سرعت، که به تدریج خواهد توانست بودجه دفاعی خود را به دو درصد بودجه ناخالص داخلی برساند.

 

اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
قیمت بنزین اعتراضات آبان 98 رده بندی فیفا هفته بسیج هفته روشندلان یارانه حمایتی قرارداد مارک ویلموتس پالرمو اخذ الکترونیکی عوارض آزادراهی