بازدید 3572
کد خبر: ۷۶۴۳۵۶
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۴ 14 January 2018

شهردارتهران با بیان اینکه میزان درآمدهای پایدار شهرداری تاکنون از هیچ فرمولی پیروی نمی کرده است گفت: در بهترین حالت 24 درصد از درآمدهای شهرداری پایدار بوده است، اما در یک سال نیز این عدد به هفت درصد رسیده است.

به گزارش خبرنگارایرنا، محمدعلی نجفی روزیکشنبه درسی و هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهرتهران با ارائه گزارشی از سند تحویل و تحول شهرداری تهران افزود:اداره مالی شهرداری تهران کاملا' دیمی بوده است و میزان درآمدهای پایدار شهرداری تهران در سال های مختلف متفاوت بوده و این امر نشاندهنده نبود برنامه ریزی است ،
وی تصریح کرد: به عبارت دیگرکنترل این موضوع در دست شهرداری نبوده و می توان گفت در بهترین حالت 24 درصد از درآمدهای شهرداری پایدار بوده است، اما در یک سال نیز این عدد به هفت درصد رسیده است.


وی در ادامه با ذکر یک مصداق از تخلفات صورت گرفته اظهار کرد: اواخر سال گذشته قراردادی با فردی در دانشگاه پلیس به مبلغ یک میلیارد تومان به منظور تدوین شاخص ارزیابی عملکرد منعقد می شود که ارزش گزارش ارائه شده 10 میلیون تومان هم نیست.


شهردار تهران با اشاره به اینکه 850 میلیون تومان از این مبلغ پرداخت شده، افزود: آخرین پرداخت اول مرداد امسال یعنی بعد از انتخابات شورا و قطعی شدن تحولات در مدیریت شهری انجام شده است.


وی اضافه کرد: با پیگیری موضوع مشخص شد قرارداد دیگری با همین فرد به ارزش 730 میلیون تومان در تاریخ دوم مرداد 1396 منعقد شده که در همان تاریخ 584 میلیون تومان پرداخت شده است.


نجفی افزود: این فرد مدعی است از کل مبلغ پرداختی 170 میلیون تومان به وی داده شده و مابقی به حساب شخص دیگری که رئیس دفتر یکی از معاونان پیشین شهردارتهران بوده واریز و در انتخابات اردیبهشت ماه 96 هزینه شده است.


شهردارتهران تصریح کرد: این فرد به صورت مکتوب اقرارکرده از کل مبلغ 20 میلیون تومان سهم خود و مابقی سهم دیگران بوده است.

* شهرداری 29 هزار و 510 میلیارد تومان بدهی ثبت شده دارد
شهردار تهران در ادامه سخنان خود گفت: میزان بدهی و دیون ثبت شده شهرداری تهران 29 هزار و 510 میلیارد تومان است که البته ممکن است این عدد افزایش پیدا کند و بدهی های جدیدی ثبت شود.
وی با اشاره به اینکه بخش عمده ای از مطالبات شهرداری از دولت مربوط به مواردی بود که دولت مجاز به پرداخت آن است اظهار کرد: این عدد حدود 9 هزار میلیارد تومان است که دولت 6 هزار و 300 میلیارد تومان را قبول دارد.
نجفی گفت: 54 درصد دارایی های مندرج در صورت های مالی زیرمجموعه های شهرداری تهران حسابرسی نشده است.
به گفته وی سازمان سرمایه گذاری که در سالهای گذشته به عنوان کارگزار عمل می کرده در خصوص پرداختن به برنامه های جدید کاملا تعطیل بوده است.
شهردار تهران با بیان اینکه هیچ برآورد دقیقی از ارزش املاک اختصاصی شهرداری تهران در دست نیست خاطرنشان کرد: نمی توانیم بگوییم چه بخشی دارای سند و چه بخشی بدون سند است.
وی با بیان اینکه 674 ملک به صورت سلیقه ای در اختیار اشخاص قرار گرفته افزود: البته این عدد به غیر از املاک نجومی است.
نجفی اضافه کرد: وصعیت کارگزاران در نهایت به صدور هولوگرام و فسادهای ناشی از آن منجر شد.
وی درخصوص شرکت شهروند نیز گفت: از مجموع 48 میلیارد تومان سود شهروند تنها 9 میلیارد تومان سود عملیاتی، 35 درصد سود سپرده بانکی و چهار میلیارد تومان سود حاصل از سایر درآمدهاست.
شهردار تهران در ادامه خاطرنشان کرد: متاسفانه نظام ارزیابی عملکرد در برنامه ریزی وجود نداشته و وجود دستگاه های تصمیم گیر متعدد و موازی کاری آنها منجر به اتلاف انرژی زیادی شده است.
وی پیرامون پروژه های فنی و عمرانی شهر تهران افزود: اگر مجموع پروژه های شهرداری تهران را یک پروژه در نظر بگیریم، این پروژه ها تا شهریور 96 تنها 36 درصد پیشرفت فیزیکی و 25 درصدر پیشرفت ریالی(ایجاد بدهی در پروژه های در دست اجرا) داشته است که برای تکمیل این پروژه ها به قیمت سال 96 حدود 34 هزارمیلیارد تومان اعتبار نیاز است.
نجفی تصریح کرد: از مجموع 2557 روز (سالهای 89 تا 95) تنها سه درصد هوای پاک، 63 درصد هوای سالم، 34 درصد هوای ناسالم برای گروه های حساس، سه درصد هوای ناسالم برای همه گروه ها و 6 روز هوای بسیار ناسالم بوده است.
وی با اشاره به اینکه تعداد روزهای با هوای سالم بیشتر مربوط به ماه های نخست سال است تصریح کرد: وجود هوای خوب در این روزها خدایی بوده و شهرداری نقشی در آن نداشته است.

*سهم واگذاری قراردادها درسازمان مهندسی و عمران درمناقصه کمتر50 درصد
شهردار تهران در ادامه با اشاره به اینکه سهم واگذاری قراردادها در سازمان مهندسی و عمران از طریق مناقصه کمتر از 50 درصد است گفت: هزینه پروژه با قیمت تمام شده آن یکی‌از نکات قابل توجه در این بخش است؛ ضمن اینکه هزینه تمام شده پروژه های مشابه در بخش خصوصی بسیار کمتر از هزینه اجرا توسط شهرداری بوده است.
نجفی افزود: سقف جمعیت پذیری در بسیاری مناطق به هم ریخته و 72 درصد از طرح تفصیلی به سرانجام نرسیده است.
وی گفت: 23 درصد از پروانه ها در تعداد طبقات مغایرت دارد.
شهردار تهران یادآور شد: از سال 92 تا 95 حدود 235 پروانه ساختمانی با وسعت 109 هکتار در اراضی باغی صادر شده این به معنای آن است که 109 هکتار از باغات تهران به مسکونی تبدیل شده است.
وی درباره نوسازی بافت فرسوده اظهار کرد: 40 درصد از بافت فرسوده نوسازی شده که در ان بخش نیز شهرداری خوب عمل نکرده و از دست رفتن بخشی از اعتماد مردم به شهرداری مربوط به این حوزه است.
شهردار تهران گفت: در سال 90 قرارداد ساخت هتل مغایر با طرح جامع اراضی عباس آباد در قالب پروژه تات با یک‌نهاد انتظامی منعقد شده است.

*سازمان مدیریت پسماند 26 میلیارد تومان زیان خالص دارد
وی خاطرنشان کرد: تفکیک زباله از مبدا به صودت مجاز و غیرمجاز 13 درصد است که میزان واقعی تفکیک زباله که توسط شهرداری تنها سه درصد است.
شهردار تهران یاداور شد: بیش از 66 درصد پسماند به روش تلنبار که غیربهداشتی ترین روش است دفن می شود.

*اضافه شدن 13 هزار پست و نیروی جدید در شهرداری در آستانه انتخابات
نجفی در ادامه با بیان اینکه به ازای هر یکصد پست، 426 نفر در شهرداری تهران وجود دارد، اظهار کرد: بر طبق آمار سال 96 حدود 16 هزار پست سازمانی و 68 هزار و 127 نفر نیرو در این نهاد مشغول به کار هستند که ماه گذشته 68 هزار و 400 نیرو داشتیم که ماموران و برخی بازنشسته‌ها و به صورت تک قراردادها لغو شد.
وی با بیان اینکه سال 95 تعداد پرسنل شهرداری 55 هزار و 952 نفر بوده است که مستمر حقوق می‌گرفتند، گفت: طی سه ماه در آستانه انتخابات، 13 هزار نفر به پرسنل شهرداری اضافه شدند به عنوان اینکه عده‌ای کارگر پیمانکاران هستند و می‌خواهیم کارمند شهرداری کنیم، بعضی از افراد جذب شدند که حتی سابقه یک روز حضور در شرکت‌های پیمانکاری را نداشتند.
شهردار تهران با اشاره به نبود یکپارچگی اطلاعات در شهرداری تهران افزود: اگر بخواهید از سازمان، اطلاعات املاک را بگیرید هیچ چیزی وجود ندارد.
وی با بیان اینکه در دوره گذشته به پروژه هوشمند سازی در شهر پرداخته نشده، اظهار کرد: شورایی برای پیگیری این پروژه تعیین کردیم که اقدامات جالبی انجام می‌شود خبرهای خوبی طی چند ماه آینده در این بخش خواهیم داشت.

* قرار داد با مدیریت کیش
نجفی گفت: شهرداری تهران قراردادی را با مدیریت کیش منعقد کرده تا بخشی از فعالیت‌های مربوط به هوشندسازی را به صورت پایلوت در کیش اجرایی کند.
شهردار تهران با اشاره به وجود 114دفتر خدمات الکترونیکی در تهران افزود: با وجود این دفاتر، نه تنها نیروهای شهرداری تهران کم نشده بلکه 13هزار نیرو نیز به این نهاد اضافه شده است.
وی اظهار کرد: بر اساس گزارش سال 2017 در رتبه‌های بین المللی در میان 180 شهر تهران، رتبه 161 در شاخص شهرهای پویا را دارد، در شاخص رقابت پذیری رتبه 120 و در شاخص زیست پذیری رتبه 61 را بر اساس گزارش سال 2015 داریم و از نظر بین المللی واقعیت خوبی نداریم.
شهردار تهران به بیان نتایج گزارش بررسی وضعیت رضایت شهروندان تهرانی نیز پرداخت و گفت: این ارزیابی در شاخص هایی همچون آلودگی هوا، ترافیک و .... صورت گرفته که نشان دهنده عدم رضایت شهروندان تهرانی است، همچنین این گزارش نشان می دهد اگر دولت در ایجاد فرصت های شغلی موفق باشد مهاجرت به تهران کاهش یافته و مهاجرت معکوس را نیز خواهیم داشت.
به گفته، نجفی 57 درصد شهروندان رضایت کم، 19 درصد رضایت زیاد و 24 درصد نیز رضایت متوسط دارند.

اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم آنفلوانزا آلودگی هوا محسن پورسیدآقایی مسعود سلیمانی طرح ملی مسکن مجید بهرامی حمید شهریاری محمد شیاع زهرا امیرابراهیمی