بازدید 8829
سخنان اخیر رئیس‌جمهور در جمع مدیران وزارت امور اقتصاد و دارایی، نشان داد که حتی مسئولان ارشد کشور در قوای سه گانه، برداشت مشترکی از ریشه‌های آشوب‌های اخیر کشور ندارند. کشورهای مختلف در سالهای گذشته و حتی در روزهای اخیر شاهد آشوب و اغتشاش بوده‌اند و مرور تحلیل‌های دانشگاهی ارائه شده در مورد این کشورها،  ممکن است به نتایج بهتری در توصیف وضعیت ما ایرانی‌ها هم منجر شود.
کد خبر: ۷۶۳۳۰۸
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۸ 10 January 2018

سخنان روز دوشنبه رئیس‌جمهور در دیدار وزیر و معاونان وزارت امور اقتصادی و دارایی اگر چه با این انتقاد همراه شد که در آن به اندازه کافی به نقش دولت توجه نشده است ولی پنجره مناسبی برای داشتن درکی بهتر از واقعیت آشوب‌های اخیر کشور است.

به گزارش «تابناک»، اگر چه تقریبا همه مقامات و رسانه‌های کشور بر دو موضوع اهمیت عوامل اقتصادی در حوادث اخیر کشور و همچنین تلاش بیگانگان برای سوء استفاده از این حوادث متفق القول هستند ولی اختلاف نظر قابل توجهی در ارائه یک تحلیل جامع‌تر از این حوادث وجود دارد.

از جمله دیدگاه‌های قابل توجه در این خصوص نظرات رئیس‌جمهور است که در جلسه با مسئولان وزارت اقتصاد طرح شده و در بخشی از آن آمده است که «بعضی‌ها تصور می‌کنند که مردم فقط پول و اقتصاد می‌خواهند، اما آیا کسی حاضر است ماهیانه پول قابل توجهی دریافت کند، اما به طور مثال شبکه مجازی کاملاً مسدود باشد و یا در تردد با خودرو و رفت و آمد به بیرون از خانه با محدودیتی مواجه بوده و حتی حق حرف زدن نداشته باشد. مگر می‌شود آزادی و زندگی مردم را با پول خریداری کرد، چرا عده‌ای آدرس غلط می‌دهند و این توهین به مردم است. مردم مطالباتی دارند که بخشی از آن اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و امنیتی است و باید همه این مطالبات مورد توجه قرار بگیرد.»

در سوی دیگر جبهه‌ای از مخالفان سیاسی دولت قرار دارند که با اعلام مواضع خود از تریبون‌های مختلف نماز جمعه، صدا و سیما و رسانه‌ها، اصرار دارند بخش قابل قبول اعتراضات اخیر را در موضوع معیشت و اقتصاد خلاصه کنند. در همین راستا تلاش بسیاری نیز صورت پذیرفته است که این حوادث با اعتراضات مردمی اوایل دهه 70 به سیاست‌های اقتصادی دولت مرحوم هاشمی رفسنجانی مشابهت سازی شود.

از سوی دیگر برخی چهره‌های دانشگاهی و حتی مسعود پزشکیان نائب رئیس مجلس شورای اسلامی، به وجود مشکلات در قوای مقننه، قضائیه و البته صدا و سیما اذعان کرده‌اند.

روشن است که هنوز عبارت جامعی برای توصیف ریشه اعتراضات مورد توافق نسبی همگانی قرار نگرفته است. رسیدن به چنین توصیفی، ممکن است به دلیل نبود اراده واقعی در بسیاری از سیاسیون و برخی از مسئولان برای درک واقعیت‌های کشور بعدها نیز محقق نشود. ولی احساس وظیفه در خصوص آینده کشور و انقلاب چنین تلاشی را ضروری می‌سازد.

در جامعه‌ای با خصوصیات جامعه ایران، به دلایل مختلف، آشوب‌هایی مانند آشوب‌های اخیر به ندرت اتفاق می‌افتد ولی بسیاری از کشورهای اطراف ایران به دلایل مختلف، اعتراضات مشابه را با فاصله زمانی کمتر تجربه می‌کنند. اگر آشوب‌هایی از این دست در ایران هر دو دهه یک بار اتفاق می‌افتد، سایر کشورهای خاورمیانه در شرایط عادی خود، آشوب و اغتشاش‌های بیشتری را تجربه می‌کنند.

ساختار سیاسی این کشورها معمولا با ایران تفاوت‌های معناداری دارد ولی شباهت‌های اقتصادی و اجتماعی آنها با ایران بیشتر است و بنابراین ادبیات سیاسی تولید شده در این کشورها به ویژه در شرایط که تحولات آنها مورد توجه همه دنیا قرار دارد، کلیدواژه‌های مناسبی برای بحث و بررسی مسائل ایران نیز به ذهن متبادر می‌کند.

بسیاری از تحلیلگران مسائل بین‌المللی و خاورمیانه، با شروع مجموعه تحولاتی که از اواخر سال 2010 در کشورهای مختلف عربی آغار شد، متوجه شدند که هدف این تحولات را با اصطلاحات رایج مورد توجه غرب مانند تلاش برای رسیدن به آزادی و یا دموکراسی نمی‌توان توصیف کرد.

شرایط سیاسی، اجتماعی و نوع حکومتداری در این کشورها در کنار مجموعه شعارهای معترضین، سرانجام عده زیادی را متوجه عبارت «کرامت» کرد.

وقتی در کشورهای عربی گفته می‌شد که مردم به دلیل خدشه‌دار شدن کرامت خود به خیابان آمده‌اند، منظور به طور کلی این بود که معترضین از بی‌معنایی زندگی خود، احساس عدم امنیت در برابر دولت، نقض حقوق بشر، پاسخگو و مسئولیت‌پذیر نبودن دولت، عدم شفافیت، نبود عدالت، فقدان فرصت پیشرفت، عقب‌ماندگی سیستم دولتی و فراگیر نبودن دولت شاکی هستند.

شایع‌ترین شکل از توجه به مفهوم کرامت در ایران که از جمله در انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری مورد اشاره قرار گرفت این بوده است که مردان خانواده در برابر اهل و عیال خود سرافکنده نباشند. چنین تعریفی از کرامت اگر چه بسیاری از کارگرانی که چندین ماه است حقوق خود را دریافت نکرده‌اند راضی خواهد کرد و تحقق آن، بسیاری از تجمعات آنها را جمع خواهد کرد ولی  چاره فراگیرتر اعتراضات، توجه به کرامت مردم در معنایی شبیه به معنای مورد استفاده تحلیلگران مسائل کشورهای عربی است.

در این صورت، برای جمع شدن واقعی اعتراضات اخیر و پیشگیری از تکرار آن، عموم مردم باید در زندگی خود احساس معناداری بیشتری کنند، ترسی از ابراز نظر در خصوص دولت نداشته باشند، همه ارکان حاکمیت به حقوق آنها احترام بگذارند، احساس کنند شرایط کشور عادلانه است، حاکمیت شفاف، پاسخگو و مسئولیت‌پذیر است و همگان در اداره کشور سهیم و از فرصت‌های عادلانه برای پیشرفت برخوردار هستند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۱۳
انتشار یافته: ۲۹
دانشجو دکترا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
همچین دنبال ریشه های به قول شما آشوب میگردید که تعجب میکنم. کلا ریشه هست. چی داریم؟ اقتصاد خوب؟ کار مناسب و به اندازه، آزادی بیان؟ روابط با دنیا؟ حقوق بشر؟ آزادی دین؟ آرامش؟ امید؟ شادی؟ اطمینان از آینده؟ برابری؟ عدالت؟ شایسته سالاری؟ چی داریم دقیقا؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
هیچ !
علی اعلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
مردم باید یاد بگیرند چگونه و چه چیزی را بخواهند تا مسئولین در تمام امور حواسشان را جمع کنند مثلا اگر بعد زلزله کرمانشاه حمله بیهوده ونادرستی به دولت ودستگاههای امدادی در فضای مجازی داشتند گرچه تاثیر گذار بود ولی در مجموع و برای آینده کشور اثر بخش نبود ولی اگر فضای مجازی صرف این مسئله می شد که تمام کسانی که قصوری در ساخت وسازها داشتند تنبیه می شدند اهسته اهسته تمام مسئولین در تمام شئون حساب کار دستشان می آمد اگر توانایی انجام کار داشتند به بهترین نحو انجام می دادند واگر ناتوان از انجام مسئولیت بودندانرا به فرد توانا می سپردند به هر حال باید نهضت پاسخگویی در مملکت نهادینه شود ومردم رکن اصلی اجرای صحیح ان هستند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
اتفاقا در اونموقع همه اعتراض داشتن به ساخت و سازها. چطور یادت نیست؟؟؟از سر بی برنامگی مسئولین و جنگ بین جناحها بود که مردم خودشون دیگه کمک کردن، وگرنه فاجعه میشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
لایک
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
همه ارکان بایستی پاسخگو باشند در ثانی بایستی در قدرت چرخش معنی داری رخ دهد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
بی عدالتی و تبعیض به طور گسترده ای ادامه دارد و کسی هم نمی تواند انتقادکند. تحقیر مردم و تقلیل به اعتراض درمورد تخم مرغ گناه بزرگیست
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۷:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
من به عنوان یک ایرانی که از وضعیت موجود راضی نیستم اعلام میکنم مسئولان فرصت سوزی میکنند. بگو بجنبند
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
حرف رییس جمهور صحیح است و ایشان کاملا واقف به امور هسثند .انسان حاضر هست سختی بکشد اما
تیعیض .چپاول.کم کاری .نبیند .مردم کنترل شدن را نمیخواهند.نسبت دادن همه چیز به خارج درست نیست .
اا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
شما انتخاب دو دوره ای آقای روحانی را چگونه تفسیر می کنید ؟ انتخاب آقای روحانی بیانگر مجموعه ای از خواسته های اقتصادی و سیاسی است . آقایان تند رو چه خوششان بیاید چه نه ، باید قبول کنند که مردم مطالبات اقتصادی را در کنار آزادی های فردی می خواهند . فکر می کنید چند درصد از جامعه دوست دارند طبق سلیفه حسین شریعتمداری یا گردانندگان سیمای میلی زندگی کنند ؟ چشمانتان را باز کنید تا واقعیت ها را درست ببینید .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
روحانی که نه میشه حرفش و باور کرد نه عملشو.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
همه تقصیر ها رو بندازید گردن دشمن . هی دشمن دشمن بگید همه چی درست میشه .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
اخه اگه قراره سر هر مشکلی به این مدیران بیچاره گیر بدن اینا پس چه جوری به ما بقی زندگیشان بزسن این حقوق های نجومی رو چه جوری خرج کننسفرهای خارجه شنو چیکار کنن یه حرف بزنین منطقی باشه
علی
|
Netherlands
|
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
کل جمعیت معترضین که ۶۰۰۰ نفر بیشتر نبود!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
با سلام
متأسفانه ادبیات رایج غالب مسئولین کشوری( چه مسئولین اجرایی و چه غیر اجرایی ) در ارائه راهکار برای حل برخی مشکلات کشور، این است که «باید» چنین و «باید» چنان شود!!
دقیقاً معلوم نیست مخاطب این «باید»ها کیست!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
قبول بفرمایین ما مردم هم از نظر فرهنگی بسیار ضعیف هستیم. یکی دیگه از ریشه ها اینه که هیچکس بهش توجه نداره.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
دولت ازپاسخ به مطالبات معیشتی مردم با این حرفهای بیهوده طفره نرود. مشکل اقتصادیست والسلام
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
خون باید گریست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
مشکل معیشت مردم همانند قله کوهی بسیار عظیم است که تمامی آن از انواع و اقسام مشکلات درست شده و با تمام وزن و سنگینی اش دارد مردم عادی را خورد می کند. رئیس جمهور از این جهت می فرمایند نباید مشکلات را در معیشت خلاصه کرد که می دانند سرراست ترین مخاطب چنین مشکلی خود ایشان هستند!!!! گرچه این کوه مشکلات به همدیگر ربط دارند. تا مدیریت ناشایست و قوانین و مایه رانت خواری تغییر نکند، حتی با وجود فوران نعمت و ثروت هم مشکلی حل نخواهد شد، ولی اگر این مدیریت های ناشایست هم تغییر کند، و مدیریتی بسیار کارآمد هم جای آن را بگیرد و همه قوانین دست و پاگیر و فساد زا را هم بزداید، ولی سیاست خارجی ما مبتنی بر دشمن سازی باشد، باز هم چیزی تغییر نخواهد کرد، یا نهایتا هرگونه تغییری کوتاه مدت خواهد بود و به دنبال آن مشکلاتی شدید تر پیش خواهد آمد. ما در ایران زندگی می کنیم نه یک روستای عصر حجر که بتوانیم بدون تعامل با دنیا زندگی کنیم. هم اکنون طرف های عمده تجاری ما عبارتند از چین ترکیه و روسیه و فرانسه که مثل زالو دارند ثروت ما را می مکند. روسیه و فرانسه همان کشورهایی بودند که در طول هشت سال جنگ آن دستگاه عظیم قیمه کنی و یک هزارکیلومتری را در طول مرزهای ما و به رایگان!!! برای صدام برپا کردند. چین هم ایران را فقط در حد صدور ماهی تیلاپیا و دسته بیل و کلنگ و اینگونه چیزها می خواهد و در همین آتش سوزی کشتی ایرانی دیدیم تا چه اندازه برای ما ارزش قائل هستند!!! در جریان برجام هم هیچ کجا واقعا به سود ما کوچکترین قدمی بر نداشتند. عراق و سوریه و فلسطین و لبنان هم به صورت کوره های ثروت سوزی برای به آتش کشیدن هستی ما در آمده اند!!!! و بلافاصله پس از اینکه از شر تروریست هایشان رهایی یابند خواهیم دید که چه موضعی نسبت به ما خواهند داشت. در چنین جهان محدودی که متشکل از چند زالو است، چه کار می توان کرد؟ برای نمونه، گردشگری می تواند یکی از راه هیا بسیار مفید درآمد زایی باشد که از بسیاری از مفاسد درامدهایی مانند صادرات نفت نیز به دور است، و درآمد آن بسیار عادلانه تر تقسیم می شود ولی وقتی همه دنیا را با خود دشمن کرده ایم و در این میان به خبیث ترین دشمنان خودمان پناه برده ایم، کدام گردشگری، البته به جز افغانی ها و عراقی ها، به ایران می آید؟ حتی در اوج درگیری روسیه با ترکیه همچنان گردشگران روسی راحی ترکیه بودند، اما از آمدن به ایران سرباز می زدند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
دشمن ، دشمن ، دشمن ، ....... ! همش کار دشمنه . ما خودمون خیلی خوبیم هیچ عیب و ایرادی هم نداریم همه این کار ها زیر سر دشمنه .
كرامتى
|
United States
|
۲۰:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
تابى جون قدرى حرف حساب زدى ولى كاشكى چند سال زودتر وبيشتر از اين حرفها ميزدى.

وقتى مسئولين فراى قانون قدم ميزارن و توجه به حقوق مردم و كرامت كشور خود ندارن عاقبتش همين است.
اگر با مرتضوى برخورد شده بود بقيه مسئولين كه برخى از آنها هم همان تفكر فرا قانونى را دارند حساب دستشان مى آمد و بعضى از مسائلى كه باعث تظاهرات اخير شد را موجب نميشد.

به اميد آرامش براى كشور.
رضا
|
Canada
|
۲۰:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
(احساس کنند شرایط کشور عادلانه است،حاکمیت شفاف، پاسخگو و مسئولیت‌پذیر است و همگان در اداره کشور سهیم و از فرصت‌های عادلانه برای پیشرفت برخوردار هستند.)

دقیقا. اینها در اولویت خواسته های مردم هست و بعد که ملت خودمون اینها رو داشته باشند در کنار دولت به سیاستهای خارجی هم کمک خواهند کرد.
ناشناس
|
Russian Federation
|
۲۰:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
بحث و بحث و بحث روی بدیهیترین چیزها در این مملکت روالی عادی است! مثلا معلوم نشد مسکنای مهر خوبن یا خیر. مثلا نفهمیدیم کرسنت خوبه یا بد! نفهمیدیم افزایش تعرفه واردات خودرو هیبریدی خوبه یا بد! نفهمیدیم یهو متوقف شدن ثبت سفارش خودرو خوبه یا بد! این آشوبها به قول شما را نیز نخواهیم فهمید!
دولتی که در این حد شعور مردم را نادیده میگیرند که با تغییرات شدید قیمت اقلام هر از چندگاهی پول زور هنگفتی جمع میکنن به مناسب نیست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
مردم پول میخوان اقتصاد میخوان بله مادیگه به ته خط رسیدیم ما میگیم 4جارایگانه زوردارین مگه اول میگین نمیابد بعدا جرقه وبحران واستانداردنیست درست میکنن اقای روحانی مردم نمیبینه مامیگیم قیمت قبر چراباید از2 میلیون بره بالا یاهمین خانه چراازبی نظارتی باید یه جابرسه دررشت 120 متری 250 میلیون ودرتهران 90 متری باشه 400 میلیون فامیل داریم درتهراتن نمیخوادریسک کنه خونه بخره باین وصعیت اسفناک ماحلال نمیکنیم دولت ومجلس اگربخوان پرمصرف جریمه کنه چراباید اینجوری بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
فارغ از تمامی این مسائل، باید از سایت تابناک ممنون باشیم که تلاش میکند با دیدی منطقی و به دور از شعارزدگیهای رایج، مسائل پیش آمده را تجزیه و تحلیل کند. چشم و گوش را بر روی حقایق بستن و در پی هر بحرانی، دشمنان خارجی را مقصر قلمداد کردن، آسان ترین راه برای فرار از واقعیتهای موجود در یک کشور است که متاسفانه برخی مسئولین ما در آن ید طولایی دارند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
کرامت؟
جوونی که با مدرک تحصیلی بالا
با سر افکندگی و شرمندگی کارگری کنه و حقوق کارگری بگیره
کرامت ؟
سید حسنی3نیک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
ویژه؟ دیگه همهء 3قوه ویژگیشان ویژه شناسی شده
ناشناس
|
United Kingdom
|
۰۱:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
با کی بود کی بود من نبودم مشکلات مملکت افزایش می یابد.
ناشناس
|
-
|
۰۷:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
روحانی نمیتواند به تیم اقتصادش دست بزند فقط با حرف زدن وشعار دادن کار درست نمیشود رییس جمهور باید عملگرا باشد.یکسال هم از دور دومش گذشت و دقیقا هیچ کاری نکرده است. الان طیب نیا باید جای سیف باشد و جای این نوبخت هم یک خانم کار بلد کافیه.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم آنفولانزا استان تهران جنوبی بودجه 99 شهاب منصوری عبدالحمید ریگی استعفای استراماچونی لیلا واثقی پایتخت 6 امیرحسین فتحی