پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه تیتر‌هایی همچون مخالفت با افزایش قیمت بنزین حتی در صورت دو نرخی بودن، بازگشت شاخص بورس به کانال 96 هزار واحد، رشد اقتصادی چشمگیر ترکیه در پنج سال آینده، عقب نشینی دلار از 4300 تومان، کاهش تعداد دکل‌های نفتی آمریکا به پنج واحد، گرانی بی‌سابقه گاز در آمریکا، محدودیت‌های بانکی چین برای ایرانی‌ها ادامه دارد و حرکت آرام «تسه»ها را در بر دارد.
کد خبر: ۷۶۲۰۷۲
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۴ 07 January 2018

از «افزایش ۶۰ میلیون تومانی تاکسی هیبریدی» تا «آخرین تصمیم درباره قیمت نان»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون مخالفت با افزایش قیمت بنزین حتی در صورت دو نرخی بودن، بازگشت شاخص بورس به کانال 96 هزار واحد، رشد اقتصادی چشمگیر ترکیه در پنج سال آینده، عقب نشینی دلار از 4300 تومان، کاهش تعداد دکل‌های نفتی آمریکا به پنج واحد، گرانی بی‌سابقه گاز در آمریکا، محدودیت‌های بانکی چین برای ایرانی‌ها ادامه دارد و حرکت آرام «تسه»ها را در بر دارد.

افزایش ۶۰ میلیون تومانی تاکسی هیبریدی

محمدجواد محمدی‎زاده، عضو انجمن واردکنندگان خودرو در نشست خبری با خبرنگاران گفت: مطابق با مصوبه اخیر هیأت دولت، تعرفه واردات خودروهای بنزینی با حجم موتور ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی‌سی که قبلاً ۳۲ تا ۳۵ درصد بود، ۲.۵ برابر شده و به عدد ۷۵ درصد رسیده است، در حالی که پیش از این، تعرفه واردات خودروهای هیبریدی با حجم موتور ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی‌سی 5 درصد بود و حالا به ۴۵ درصد رسیده است که رشد نه برابری را تجربه می‌کند. به نقل از مهر، وی تصریح کرد: هدف از اعمال این تعرفه‌ها، تنظیم بازار نیست، بلکه برآوردها نشان می دهد، با اعمال تعرفه‌های جدید، قیمت هر دستگاه تاکسی هیبریدی ۶۰ میلیون تومان افزایش یافته است و این اقدام به معنی حمایت از تولید داخل و مصرف‌کننده نیست، بلکه به نظر می‌رسد دولت قصد دارد بخشی از رشد ۳۵ درصدی درآمدهای مالیاتی از محل افزایش واردات در بودجه ۹۷ را تأمین کند.

مخالفت با افزایش قیمت بنزین حتی در صورت دو نرخی بودن

رئیس کمیسیون انرژی مجلس، گفت: همان گونه که قبلا گفته شد، با توجه به اینکه کمیسیون انرژی کل تبصره ۱۸ درباره افزایش قیمت حامل های انرژی را رد کرده، بنابراین هرگونه افزایش قیمت حامل های انرژی در سال آینده ممنوع است. فریدون حسنوند با بیان اینکه با این شرایط و وضعیت افزایش قیمت حامل های انرژی به صلاح نیست، افزود: با توجه به اینکه افزایش قیمت بنزین و گازوییل منجر به گرانی بسیاری از کالاها و اجناس مورد نیاز مردم می شود و همچنین هزینه های حمل و نقل را بالا می برد سبب می شود، فشار مضاعفی بر دوش مردم گذاشته شود. مجلس حتما روی موضوع حامل های انرژی دقت نظر و حساسیت دارد و به افزایش قیمت رأی نمی دهد حتی اگر از طریق دو نرخی شدن بنزین باشد.

بازگشت شاخص بورس به کانال 96 هزار واحد

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز شنبه شانزدهم دیماه 96 با افزایش 341 واحدی معادل 0.36 درصد به رقم 96 هزار و 270 واحد رسید. این در حالی است که هفته گذشته، شاهد افت 1970 واحد معدل 2 درصد شاخص کل بودیم. تالار شیشه ای در اولین روز کاری از سومین هفته زمستان، بر خلاف روز چهارشنبه هفته گذشته، شاهد روند صعودی شاخص های منتخب بود. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با افزایش 109 واحدی معادل 0.36 درصد به رقم 30 هزار و 855 واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن با رشد 121 واحدی معادل 0.71 درصد، عدد 17 هزار و 165 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش 91 واحدی معادل 0.71 درصد به رقم 12 هزار و 943 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با رشد 0.43 درصد همراه شد و 446 واحد افزایش را رقم زد و به سطح 103 هزار و 443 واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با 216 واحد افزایش معادل 0.32 درصد به رقم 68 هزار و 286 واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز با 861 واحد افزایش معادل 0.42 درصد همراه بود و عدد 205 هزار و 515 واحد را به نمایش گذاشت. 

 از «افزایش ۶۰ میلیون تومانی تاکسی هیبریدی» تا «آخرین تصمیم درباره قیمت نان»

رشد اقتصادی چشمگیر ترکیه در پنج سال آینده

موسسه ''فیچ ریتینگز'' طی گزارشی با تیتر ''راهکار آمارهای جمعیت شناسی و سرمایه گذاری برای رشد باالقوه ی بازارهای در حال ظهور'' ده مورد از بزرگترین بازارهای در حال ظهور را برشمرده که در میان آن ها کشور ترکیه در رابطه با میزان رشد اقتصادی در سال های آینده در رتبه ی سوم قرار گرفته است.  به گفته ی این مؤسسه، پیش بینی می شود که در ۵ سال آینده ترکیه شاهد رشد قابل توجه تعداد افراد مشغول به کار باشد و این امر به طور بالقوه باعث خواهد شد که تولید ناخالص داخلی این کشور افزایش یابد. همچنین، مؤسسه ی فیچ اذعان کرده که ترکیه به یک نرخ قابل توجه در خصوص ''انباشت سرمایه در مورد هر کارگر'' دست یافته است. در عین حال، این مؤسسه بیان داشته است که دستیابی به این نرخ مرهون بودجه های ''خارجی'' بوده است و این امر خطرات از دست دادن سرمایه را افزایش می دهد. به گفته ی این مؤسسه، نرخ بالای رشد اقتصادی در ترکیه ''اساسا به نرخ بالای سرمایه گذاری وابسته است'' و اقتصاد این کشور می تواند در نتیجه ی کاهش سرمایه گذاری توسط سرمایه گذاران بین المللی یا بیرون کشیدن سرمایه های موجود توسط آنان در معرض خطر قرار گیرد. 

بهای سکه کاهش یافت

در جریان معاملات روز شنبه بازار آزاد تهران، قیمت انواع سکه ۴ تا ۹ هزار تومان کاهش یافت و تنها ربع سکه، افزایش ۵ هزار تومانی را تجربه کرد. بر این اساس هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با ۴ هزار تومان کاهش به یک میلیون و ۴۴۹ هزار و ۹۵۵ تومان و هر قطعه سکه طرح جدید با ۸۵۰۰ تومان کاهش یک میلیون و ۴۶۶ هزار و ۴۴۳ تومان شد. هر نیم سکه با کاهش ۴ هزار تومانی ۷۲۷ هزار و ۴۷۵ تومان و هر ربع سکه با افزایش ۵ هزار تومانی ۴۲۷ هزار و ۶۹۱ تومان شد. هر سکه یک گرمی هم ۲۸۰ هزار و ۷۹۷ تومان است.

عقب نشینی دلار از 4300 تومان

در پایان معاملات بازار آزاد روز شنبه، هر دلار آمریکا با کاهش 418 ریال نسبت به پایان هفته گذشته، به طور میانگین به قیمت 42 هزار و 895 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با افت 234 ریال همراه شد و در پایان اولین روز هفته، به رقم فروش 52 هزار و 699 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد، 11 هزار و 777 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به پنجشنبه گذشته، 159 ریال ارزان تر فروخته شد. بر اساس اعلام بانک مرکزی نرخ هر دلار آمریکا برای امروز (شنبه شانزدهم دی ماه) با ۲ ریال کاهش نسبت به آخرین روز کاری هفته گذشته ۳۶ هزار و ۸۹ ریال قیمت خورد.

کاهش دکل‌های نفتی آمریکا به ۵ واحد

طی هفته‌ای که گذشت، تعداد دکل‌های نفتی و گازی فعال در آمریکا پنج واحد کاهش یافت و به ۹۲۴ دکل رسید. این در حالی است که در زمان مشابه سال گذشته میلادی، تعداد دکل‌های نفتی آمریکا ۶۶۵ واحد بود که با این حساب تعداد دکل‌های نفتی و گازی فعال در آمریکا نسبت به سال گذشته ۲۸ درصد افزایش داشته است. بنا به اعلام مؤسسه خدمات میادین نفت بیکر هاگز، هم‌اکنون ۷۴۲ دکل نفتی و ۱۸۲ دکل گازی در آمریکا مشغول به فعالیت هستند. در میان ایالت‌های آمریکا، لوئیزیانا بیشترین کاهش دکل‌های نفتی و گازی فعال را تجربه کرده است. بیشترین تعداد دکل‌های نفتی و گازی در آمریکا مربوط به سال ۱۹۸۱ با ۴ هزار و ۵۳۰ دکل و کمترین آن نیز مربوط به ماه می سال ۲۰۱۶ با ۴۰۴ دکل بوده است.

گرانی بی‌سابقه گاز در آمریکا

وقوع توفانی گسترده در سواحل شرقی آمریکا سبب شد، قیمت تک‌فروشی گاز طبیعی در این منطقه روز جمعه، ۱۵ دی‌ماه به رقمی بی‌سابقه برسد. این در حالی بود قیمت قراردادهای آتی گاز در بورس کالای آمریکا به اندازه قیمت‌های تک‌فروشی افزایش نداشت، زیرا پیش‌بینی کاهش شدت سرما از یک سو و رشد فزاینده تولید گاز آمریکا از سوی دیگر، دورنمای رشد قیمت این سوخت را تیره کرده‌اند. سرمای شدید از روز پنجشنبه (۱۴ دی‌ماه) وارد مناطق شمال شرقی آمریکا شد و پیش‌بینی می‌شود دمای هوای شهر نیویورک امروز (شنبه، ۱۶ دی‌ماه) به منفی ۱۱ درجه سانتیگراد برسد. طبق اطلاعات مؤسسه معاملاتی اس ان ال، قیمت گاز طبیعی تحویل روز بعد در شهر نیویورک به رقم بی‌سابقه ۱۴۰ دلار و ۲۵ سنت برای یک میلیون بی‌تی‌یو رسید که بالاترین رقم از آغاز ثبت آمار این مؤسسه از سال ۱۹۹۲ میلادی تاکنون است.

محدودیت‌های بانکی چین برای ایرانی‌ها ادامه دارد

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه بانک‌های چینی در سال 2017 برای تجار ایرانی، ایرانیان دارای شرکت در چین و دانشجویان و ساکنان ایرانی در چین محدودیت‌های بسیاری ایجاد کرده‌اند، گفت: این محدودیت‌ها براساس همان بخشنامه FATF است که ایران را با ریسک بالا شناخته‌اند. مجیدرضا حریری در گفت‌وگو با فارس افزود: حتی مواردی مشاهده شده که مسافران ایران در چین برای تبدیل پولشان به یوان مراجعه کرده‌اند و بانک‌ها برای آنها این کار را انجام نداده‌اند. حریری با بیان اینکه این موارد به سفارت، بانک مرکزی و وزارت امور اقتصاد و دارایی اطلاع داده شده است، گفت: آنها در پاسخ به ما اعلام کرده‌اند که موضوع پیگیری و رفع شده اما ارسال بخشنامه‌ به بانک‌ها زمان‌بر است. وی با تأکید بر اینکه این محدودیت‌ها از اردیبهشت ماه سال جاری بیشتر شده است، بیان داشت: بانک مرکزی اعلام کرده تا بخشنامه به همه بانک‌ها ابلاغ شود، زمان لازم است.

صدور ارز مجازی توسط ونزوئلا برای دور زدن تحریم!

نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا اخیرا اعلام کرده است که دولت این کشور قصد دارد در روز های آینده ۱۰۰ میلیون واحد ارز مجازی جدید صادر کند که پشتوانه ی فیزیکی آن نفت این کشور خواهد بود. این در حالی است که هنوز مشخص نیست که آیا سرمایه گذاران در این ارز مجازی که ''پترو'' نام دارد سرمایه گذاری خواهند کرد یا خیر زیرا این کشور عضو اوپک در حال دست و پنجه نرم کردن با یک بحران عمیق اقتصادی است و دولت چپگرای آن از اعتبار کمی برخوردار است. به نقل از رویترز، مادورو در ماه گذشته با اعلام برنامه ی خود مبنی بر انتشار واحدهایی جدید از ارز مجازی که پشتوانه ی فیزیکی آن نفت، گاز، طلا و الماس های این کشور است، بسیاری را متعجب کرد. لازم به ذکر است که صدور ارز مجازی توسط دولت این کشور با هدف دور زدن تحریم های آمریکا که دسترسی این کشور به بانک های بین المللی را محدود کرده است انجام می گیرد.

بازار اوراق مسکن؛ حرکت آرام «تسه»ها

دیروز اوراق تسهیلات مسکن اسفند 94 (تسه9412) با رشد یک درصدی به قیمت 73 هزار و 683 تومان معامله شدند. در شرایط کنونی، نرخ سود واقعی وام در سطح 6/ 21 درصد قرار گرفته است. با وجود روند کم‌نوسان «تسه»ها در آذر در سطح 74 هزار تومانی، از ابتدای دی کاهش تقاضا روند نزولی قیمت اوراق تسهیلات مسکن را رقم زد. به صورتی که قیمت اوراق سومین هفته افت متوالی را پشت سر گذاشت و در نیمه اول دی به میانگین ۷۳ هزار و ۴۴۵ تومان رسید. با وجود رشد ۱۵ درصدی قیمت مسکن در تهران در آذر نسبت به دوره مشابه سال گذشته، اما همچنان، ۵۰ درصد از تقاضا واحدهای ۵۰ تا ۹۰ متری است. همچنان برخی کارشناسان با کند بودن خروج ساخت و ساز از رکود و پایین بودن قدرت خرید متقاضیان، همچنان معتقدند خروج مسکن از رکود زمان‌بر است.

آخرین تصمیم درباره قیمت نان

رئیس اتاق اصناف گفت: برای جلوگیری از افزایش قیمت نان پیشنهاد ما این بود که شاهد افزایش حامل‌های انرژی نباشیم و قیمت‌ حامل‌های انرژی همچون سال ۱۳۹۳ باشد. علی فاضلی در گفت‌وگو با ایسنا افزود: همچنین پیشنهاد کردیم که حداقل حق بیمه کارفرمایان تا سقف پنج کارگر اعمال شود تا بدین ترتیب، بخشی از مشکلات این صنف برطرف شود. رئیس اتاق اصناف کشور در پاسخ به این سوال که از سوی دولت وعده همکاری در این زمینه داده شده است، توضیح داد: هنوز مسئولان در این زمینه پاسخ نداده‌اند اما پیشنهادمان را طی نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهوری ارسال کرده‌ایم که امیدواریم این پیشنهادات مورد توجه قرار گیرد.

 

برچسب ها
خبرهای مرتبط
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲۱
انتشار یافته: ۱۸
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
مالیات واردات خودرو به ضرر مصرف کننده و افزایش آلودگی شهرها هسو و هیچ توجیهی نداره، کارخانه ای مثل هیوندای سانتافه تولید میکنه و بعد از اینکه پول مواد اولیه و کارگر و هزارتا چیز دیگه رو میده و سود خودشو روش میکشه با دلار آزاد ۱۱۴۰۰۰۰۰۰ تومان میفروشه ا نوقت دولت یک و نیم برابر این مبلغ رو از ملت خودش بعنوان مالیات میگیره، آخه این کار چه توجیهی داره. کجای دنیا مرسومه؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
برادر عزیز کلا مملکت ما یه جزیزه ناشناخته است و قوانینش با تمام دنیا متفاوته زیاد به خودت فشار نیار و سعی نکن که ایران رو با بقیه جاهای دنیا مقایسه کنی خیلی چیزها متفاوته خیلی چیزها خیییییییییلی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
دولت دست در دست خودروساز وطنی قراره محیط زیست ایران رو بطور کامل از بین ببرن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
ایا دولت محترم میداند با افزایش تعرفه واردات خودرو مخصوصا خودروی هیبریدی ضربه بزرگی به محیط زیست و افزایش الودگی هوا میباشد خواهد زد ایا خواست مردم که سالهای سال دارن فریاد میزنن و میخوان که خودروهای بی کیفیت که هم باعث الودگی هوا و هم کشته شدن شمار زیادی از هموطنانمان شده از سطح جامعه برچیده شود ، ایا این دولت نماینده ملت است؟؟؟اگر هست چرا به ملت دهن کجی میکند؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
خوب اونی که می گفت دعا کنید باد بیاد چرا خودرو ارزان قیمت هیبریدی وارد نمی کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
دست دولت در بالا بردن قیمت خودروی هیبریدی درد نکند . آفرین می گوییم به تیم اقتصادی دولت .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
محیط زیست چی میشه ؟ بجای اینکه تشویق بکنن برای واردات خودروهای برقی و هیبریدی عوارض و تعرفه های گمرکی اونها رو بالا میبرن!!!!!! همین کارها رو میکنن که شایعه تبانی و زد و بند مطرح میشه
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
فقط همین نون خالی تو سفره مردم باقی مونده خواهشا دست نزنید به قیمتش
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
با افزایش چند برابری تعرفه واردات خودرو عملا دولت نشان داد که تمام حرفهایی که برای حفظ محیط زیست وکاهش الودگی می زند دروغی بیش نیست . چون با گران شدن چند باره خودرو های خارجی عملا هر چه بیشتر مردم مجبور به خرید اتومبیل های زهوار دررفته و درب و داغون داخلی با تکنولوژی و ظاهر 50 سال پیش می شوند . واین یعنی الودگی بیشتر و از بین رفتن هرچه بیشتر محیط زیست . دزوغگو دشمن خداست . خدایا پناه می بر یم به تو از دست این عوام فریبان....
خوشنویس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
عدم تخصص درکابینه بسیارمشهود هست اخه ازیه طرف میگید هوا الوده هست وتعطیل میکنید وازیه طرف قیمت ماشینهای هیبریدی رو بالا میبرید یه نفرچیزی بگه به این پیرمردهای ازکارافتاده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
رشد ترکیه برای اینه که مسایل رو با خودشون حل کردن
mojtaba
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
کشوری با این تمدن و ثروت که بر باد میره با فرصت سوزی بزرگان باید غمش هنوز نان باشه از ترکیه و ...یاد بگیرید.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
مشکل اصلی ملت این است که متاسفانه کسی رادر مجلس به عنوان نماینده واقعی نداریم که از حق و حقوق ملت دفاع کند که اگر چنین بود نیازی به تظاهرات خیابانی برای حقوق ملت ایران احساس نمی شد
پاسخ ها
رضا
| Germany |
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
وقتی چشما رو میبندیم، با لیست نماینده انتخاب کنیم، غیر از اینم نمیشه.
هه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
اون کشورایی که مالیات میگیرن نفت ندارن . میشه شفاف بگن پول نفت چی میشه ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
دولت نشون داده اصلا به فكره محيط زيست و جون ايرانيها و مصرف بنزين نيست فقط ميخواد با ابزار تعرفه كسري بودجه كه داره و بودجه ايكه جاهاي ديگه ميره رو از مردم بگيره و همه اينها حرفه كه به فكره مردم هستند اينها فقط رانت به نزديكانشون ميدن با ابزار تعرفه و جيبه مردم رو غارت ميكنن مجلس هم كه فقط نگاه ميكنه و ابزار دسته دولتهاست!!!هر جهنم ديگه اي بود الانمجلس ورود ميكرد و وزير صنعت رو استيضاح ميكرد ولي اينجا آب از آب تكون نميخوره!!
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
جا داره اینجا از برادر سانسورچی مون هم تشکر بکنیم که شبانه روز مشغول تنظیم و ارائه نظریات دوستانمونه و با کم و زیاد کردن کامنت ها ، فضا رو تعدیل می کنه .
خسته نباشی دلاور ..
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
باسلام
واقعا متاسف میشویم چطور نمایندگان مردم درمجلس جلوی این افزایش تعرفه ها نگرفتند کدام کشور وکدام دولتی در دنیا وجود دارد که فکر مردمش نباشد فقط ایران است برادر عزیز آقای رئیس جمهور عزیز معاون اول وزرا براساس چه ایده ای تعرفه خودروها افزایش دادید لاقل تعرفه خودروهای برقی وهیبریدی افزایش نمیدادید این خودروها که درداخل ساخته نمیشوند واقعا آدم سرش سوت میکشد ازدست این دولت
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: