بازدید 11984
هم اکنون کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، مشغول بررسی لایحه بودجه سال 97 کل کشور است. در این لایحه از بودجه، بندی وجود دارد که مربوط به کمک های مستقیم به برخی افراد حقیقی است و به دلیل نبود شفافیت های لازم در این زمینه با حاشیه هایی همراه است.
کد خبر: ۷۶۱۵۰۱
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۰ 04 January 2018

بودجه های در اختیار باید شفاف شوند/ بودجه خارج از شمول، عامل فساد استهم اکنون کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، مشغول بررسی لایحه بودجه سال 97 کل کشور است. در این لایحه از بودجه، بندی وجود دارد که مربوط به کمک های مستقیم به برخی افراد حقیقی است و به دلیل نبود شفافیت های لازم در این زمینه با حاشیه هایی همراه است.

به گزارش «تابناک»؛ بودجه در اختیار، بودجه ای است که فقط سه قوه و شورای نگهبان از آن سهم دارند؛ بودجه ای که بیشترین سهم آن در سال آینده در اختیار دولت بوده و حدود 60 میلیارد تومان است و کمترین آن حدود 3 میلیارد تومان است که در اختیار شورای نگهبان قرار دارد.

بنا بر این گزارش، این بودجه در قالب ردیفی به نام کمک به اشخاص حقیقی در بودجه گنجانده شده است؛ اما نکته ای که در این بین وجود دارد این است که این بودجه از نظارت مبراست؛ مثلا دیوان محاسبات کل کشور نمی تواند در این خصوص ورودی داشته باشد. به همین دلیل، گنجانده شدن این بودجه در لایحه بودجه کل کشور، باعث اعتراض برخی نماینده های مجلس شده است. نمایندگان معترض بر این باورند، نبود شفافیت در این نوع بودجه ها، ممکن است باعث ایجاد فساد و رانت شود.

محمدعلی پور مختار، عضو کمیسیون حقوق مجلس شورای اسلامی در این باره اظهار داشت: ما در گذشته نیز از این نوع بودجه ها دشته ایم. این بودجه ها از دسترسی دیوان محاسبات و مراجع نظارتی خارج هستند و به نوعی، بودجه های مدیریتی هستند که در اختیار مدیران قرار می گیرند.

بودجه های در اختیار باید شفاف شوند/ بودجه خارج از شمول، عامل فساد است

وی گفت: مدیران با در اختیار داشتن این بودجه ها، می توانند مانوری داشته باشند و یا در مواقعی افرادی را تشویق کنند و یا اگر مشکلی ایجاد شد، بتوانند در قالب خارج از ردیف های بودجه از آن استفاده کنند؛ البته همیشه تلاش می شود که برای این موارد کمترین بودجه در نظر گرفته شود. اما مدیران علاقه زیادی به این بودجه ها داشته و دوست دارند، مبالغ بیشتری از این نوع بودجه ها را داشته باشند تا بتوانند مانور بیشتری در مدیریت خود داشته باشند و به نوعی دستشان در خرج کردن باز باشد.

البته این داستان همان گونه که این نماینده مجلس به آن اشاره کرد، مسبوق به سابقه است و شاید برای اولین بار این داستان از زمان مدیریت مرتضوی در صندوق تأمین اجتماعی و ماجرای کارت های هدیه مرتضوی به نماینده ها حساسیت ها به خود را برانگیخت.

در آن زمان نمایندگان مجلس در پاسخ به اینکه چرا کارت هدیه گرفته اند گفتند: دریافت کارت هدیه با هدف کمک به مردم و مراجعان بوده است. لاریجانی نیز همزمان با اعلام حمایت از آنان، بودجه ای را که از سوی وی برای کمک به مردم در اختیار نمایندگان بود، نا کافی اعلام کرد.

با این حال، این پرسش همیشه وجود دارد که این ردیف از بودجه چقدر شفاف است؛ پرسشی که جوابی برای آن وجود ندارد و اگر بگوییم، در این بودجه ها فسادی نیست، حداقل آن از بین رفتن بی اعتمادی مردم به مسئولان و هدر رفتن سرمایه های اجتماعی خواهد بود.

هرچند برخی نمایندگان همچنان با این موضوع مخالفند، برخی نمایندگان از جمله پورمختار اعتقاد دارد که این بودجه ها باید به حداقل خود برسد و در جایی هم که اجباری وجود ندارد، نباید ردیف آن وجود داشته باشد و تخصیص اعتبار صورت گیرد.

این نماینده مجلس گفت: اگر هم جایی تخصیص پیدا کرد باید جای خرج آن مشخص باشد و اینگونه نباشد که بودجه در اختیار مدیر باشد و وی به هر که دلش بخواهد و به دوستان نزدیکان خود بذل و بخشش کند و کسان دیگری که به این بودجه ها نیاز دارند از آن محروم شوند.

اما از سوی دیگر حسین علی حاجی دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص این موضوع اعتقاد دیگری دارد و از مقاومت برخی مدیرانی می گوید که ترجیح می دهند، این بند بودجه ای آنها پررنگ و غیر شفاف باشد.

این نماینده مجلس درباره این موضوع یادآور شد: موضعی داریم به نام ذینفع واحد یا به عبارت دیگر، برخی از محل هایی که از آن محل ها و مواضعی که از آن سوءاستفاده می شود، هم کارشناس مربوطه و هم مجری یک رضایت نسبی و یک اتفاق نظر در آن دارند.

وی گفت: متأسفانه اراده ای در مسئولان برای از بین رفتن این موضوعات وجود ندارد و برخی از مسئولان دوست ندارند، مسائل آنها و هر آنچه مربوط به آنها می شود فاش شود؛ بنابراین، باید موضوع شفاف باشد.

شاید وجود این ردیف بودجه به این دلیل که چرا سهم زیادی از بودجه را در اختیار ندارد و از طرف دیگر اجرای برخی از مشکلات حاکمیتی و کمک به مردم نیازمند را تسهیل می کند، درست باشد؛ اما ارایه گزارش شفاف از نحوه هزینه کرد این ردیف، زمینه هر گونه فساد و حتی شبهه فساد را رفع می کند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۴۹
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
بودجه اي که مرکز زبان فارسي داده مي شود شخصي بوده و فقط براي اصلاح دو يا چند کلمه؟؟؟؟!!!!صرف مي شود. بودجه مراجع نبايد وجود داشته باشد ضمن اينکه تعداد کثيري از حوزه هاي فرهنگي اصلا کاري در طول 40سال انجام نداده اند و هر روز دين و فرهنگ ايراني و اسلامي رو به زوال بوده و جوانان گرايش ديني ثابتي ندارند.
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
هرچه بدبختی مردم است از این مجلس فرمایشی وابسته به دولت است مجلس باید همانند مجلس کشور های توسعه یافته مو را از ماست دولت بکشد نه از ان حمایت چک سفیدی کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
وقتی که نظارت وجود نداشته باشد یعنی فراهم کردن شرایط برای فساد و سواستفاده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
به اندازه کافی شفاف هستش
مولا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
میگم اگه میشه بهشون بگید اون 200 هزار میلیارد از بودجه که دست دولت نیست رو هم شفاف سازی کنند کجا میره ؟ البته اگر به مردمی که موقع انتخابات و راهپیمایی ها مردمی
هشیار و ولی نعمت خود میدانید اعتماد دارید.
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۶:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
بودجه نهادهای فرهنگی شفافیت دارد ؟
عزیزاله نیک فرجام
|
Canada
|
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
باسلام شفیافیت مالی یکی ازاصلی ترین اصول تصمیم گیریهادرجهت بودجه بندی وتقسیم منابع وتخصیص آن به فردویاکلیه نهادهای اداری می باشد ونیازبه ساختارزیرساختها ی نرم افزاری وسخت افزاری وبالابودن سرعت اینترنت واتصال تمامی شبکه های مالی واداری مملکت درجهت کنترل می باشد چراکه درتمامی کشورهای پیشرفته شاهد آن هستیم وتاکنون چرا درکشورمانشده جای سوال دارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
سلام
بودجه را درست هزینه کنید تابشود برنامه ریزی درست برای اجرای ان هم داشت.
برای مثال . در صندوقی بازنشستگی سازمانی و شرکت ها کارت خدمات ورزشی میدهند فرضا ماهی ۱۵۰۰۰۰ تومان .ولی اگر کسی انرا استفاده نکرد سوخت می شود . اگر استفاده کنید که بودجه ان مصرف شده مگر نه برمیگردد به حساب سازمان . سوال اینجاست که این پول دوخته کجا مصرف می شود مگر مال صندوق و مال همان بازنشسته نیست و مگر اعتبار ان تامین نشده . این باز بودن موارد بودجه دردسر ساز است . از ابتدا سازمان بودجه را نقدی واریز کند و نیاز نیست که برود و بگردد تا جایی را پیدا کنید تا انرا هزینه کنید. این یعنی سردرگمی نه خدمت . اگر مال بانشسته است اجازه دهید خودش راه هزینه انرا پیدا کند چرا میروید و اجبارش میکنید جایی که شما میگویدبرود پیدا کند اینجا است که رانت و فساد پیدا می شود چون با هر کس بخواهندقرارداد می بندند و توزیع ثروت در کشور صورت نمی گیرد . و دیگر کاغذ بازی و.. نیز کم می شود . کمی باید پول از حیطه ردیف دوم دولت خارج شود و به جامعه برای خدمت برسد نه مثل ماستی که تا اخرین فراورده اش را یک کشاورز بردارد. می شود بخشهایی از انرا به سازمانهای دیگری داد . نمونه دیگر صنایع واگذار شده نفت و پتروشیمیها یک شرکت معمولا از هییت مدیره های مختلف تشکیل شده اند و هر کدام سهی دارند و انهاوتا دلت بخواهد شرکت تاسیس کرده اند و مدیر در انجا گمارده اند پس کارها را در محدودیت خودشان تقسیم میکنند . حمل و نقل را میدهند به شرکتهای همکار خود که حمل ونقل دارند. بازرسی را هم همینطور . بیمه را هم همین طور . کارهای خدماتی را هم به این نحوه . تا زنده اند باید درشرکت کار کنند چون بازنشستگی معنی پیدا نمی کند در صورتز که بچه خودمان بغل دزتمان بیکار است و اگر بتوانند انرا هم مز اورند کنار خود و یا نزدرک خود پس جایی برای فارغالتحصیل دانشگاه وجودندارد . پس شرکتها خصوصی و جامعه از ان بهره ایی نمی برند هرچند که در اصل صاحب اولیه خودشان(خود ملت ) بوده اند . چون متعلق به دولت بوده است . بهتراست که انحصار شکسته شود و توزیع ثروت کمی فراگیرتر شود تا انکه هم در شهر و روستاها هم سهمی از این بین نصیبشان شود هرچند اندک .
نمونه ها ازاین مورد زیاد است . اموزش وپرورش و مدارس غیر انتفاعی. سازمانها و بانکهای مربوطه . از طرفی ایا در خیابانها تا بحال نگاه کرده ایم چقدر تابلوی پزشک و بانک . از خودمان سوال نمی کنیم چرا در یک فاصله به شعاع ۱۰۰ متر این همه بانک مگر بانک کار تولید میکند نشانه بانک زیاد یعنی نبود تولید در کشور . مگر پزشک کار تولید میکند نشانه تابلوی پزشک زیاد یعنی مریضی ملت و جامعه . پس بجای این همه اوردن پولها در بانک برویم تضمین بدهیم تا تولید کننده امید به تولید داشته باشد انگاه جامعه سلام خواهیم داشت و در امد برای جامعه و نتیجه ان کاهش بیکاری در ممالک که دامنگیر کسور است
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
آقا اين مسخره بازي ها يعني چه بوذجه در اختيار يك راه دزدي است خدارحمت كند يك مدير كل گشاورزي داشتيم ماهي 8 هزار تومان هزينه پذيراي داشت عرق خور بود ولي اين پول را به حساب دولت بر ميگرداند ميگفت استهاده نكرديم بايد برگردد
تنلهم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
حدود ده یازده سال پیش فیش حقوقی یکی از وزرراء (که بعدا شد رئیس بانک تجارت و بعد به جرم دزدی گرفتنش) را به طریقی مشاهده شد که آن موقع جمع کل دریافتی در فیش حقوقی حدود ۲۹ میلیون تومان بود ولی یک فیش دیگری بود که اون فاجعه بود و در آن نوشته شده بود که کارانه سه ماهه دوم ۴۷۸ میلیون نومان، البته من نمیدانم این فیش‌ها چطور لو رفت؟ ولی این دریافتیها یعنی ظلم و خیانت به این مردم و مملکت است البته این چیزهایی است که لو رفته و خدا میداند آن چیزهایی که میگیرند و محرمانه است چقدر است؟ و این یعنی ظلم آشکار و خیانت به این مردم و مملکت بیچاره و بدبخت مردم
اینها فقط فقط یه این دلیل است که بودجه ها و دریافتها و پرداختها شفاف نیست که بلکه محرمانه است تا بتوانند هر طور که دلشان میخواهد عمل کنند !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!/؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
چرا موسسه مصباح ومدرسه فلان کس و فلان شخص هزینش از جیب ماست؟چی ازین موسسات عاید ما شده؟
بودجه پور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
وقتی از نظارت مبراست یعنی اینکه به ما ربطی نداره و مسئولین خودشون مراقب هستن که فساد نشه ،
از نمایندگان فوق العاده اگاهمان ممنونیم!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
بنظر من بودجه ها بسیار شفافند و برای رفاه و آسایش خود و خانوادشان هزینه میشه.
موقعی غیر شفاف هست که برای مردم هزینه میشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
مجلس بایدد قانون حقوق مادام العمر برای خود را ملغی کند.....
افزایش 70 درصدی حقوق خود را رد کند.....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
خوب کی دوست دارد تو شهر جار بزند که در جیب بغلش چقدر است و پول توجیبی آقازاده پسرش چند میلیون تومان یم شود؟ خوب مسلم است که هیچکس.
mm
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
این سازمان های به ظاهر مردم نهاد که توسط ابوالمشاغل ها ایجاد شده و در کنارِ ده ها شغلی که دارند چرا از بودجه دولتی استفاده می کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
مجلس بايد يه قانوني وضع كنه هر جايي كه از دولت بودجه ميگيره اگه شفاف هزينه ها شو منتشر نكرد سال بعد ١٠ درصد از بودجه شون كسر بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
بنظرم تما مسولین باید یکجا استفا بدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
اگر اینها خلاف است بزرگان ورود کنند و جلوی این ها گرفته شود. اگر هم خلاف نیست و روال شده و مورد تاییدشان است برای یکبار اعلام کنند که مردم دیگر اعصاب خوردی نداشته باشند و دلمان خوش باشد که مورد تایید است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
شفاف سلزي مالي اصل مهم دموكراسي است، الان هركشوري بخواد وارد اتحاديه اروپا بشه اول بايد شفافيت مالي داشته باشه!
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
جالبترین کلمات در این مطلب "ذینفع واحد" بود.هم مرتضوی راضی ،هم نمایندگان وهم طرفداران سیاسی اون موقعشون مانده ناراضیان اون موقع که اونها هم سری بعد که دولت دستشون رسید راضی میشن.گور پدر ملت ناراضی
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
هرمیلیارد هزار میلیون تو مان است کم پولی نیست باید صورت حساب بدن چه کردن به کی دادن
تابش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
دولتي كه نتواند به بيش از 60درصد بودجه كل كشور دسترسي نداشته باشد چه انتظاري بايد از ان داشت به گفته روحاني360هزار ميليارد توان بودجه كشور است اما 200هزار ميليارد توان ان در دست دولت نيست يعني چه چرا شفاف سازي نمي كني چرا نمي گويي چه كساني چنك براموال اين ملت دست انداخته اند كجا ها خرج مي شود با 200هزار ميايارد تومان مي توان براي يك ميليون نفرباسرمايه 200ميليون تومان در هرسال كار افريني كرد انوقت ايا در كشور جوان بيكار مي ماند چرا انهايي كه اين سرمايه عظيم را هرسال به يغما مي برند به فكر جوانان اين مرزوبوم نمي باشند خدايا خودت انها را به راه راست هدايت كن مردم از گراني وبيكاري رنج مي برند
ميلاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
بودجه بايد به كساني داده شود كه درجهت رفع بيكاري واشتغال زايي سهم داشته باشند نه به موسسات فرهنگي بي اثر كه دها مورد از بودجه مملكت را برمي دارند وبدون اينكه خروجي داشته باشند به باد فنا مي دهندتا كي ملت شاهد اين چنين ريخت وپاش هاي بي مورد خواهد بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
برای مردم این مسئله روشن نشده است که تعدادی برای کسب وعلم دانش کمک هزینه و
گاهی مسکن و بیمه دریافت می کنند تعدادی هم برای کسب علم و دانش 30-40 میلیون هزینه پرداخت می کنند آخرش هم بیکار. هیچ کس مخالف اعطای این امکانات نیست بلکه باید
شرایطی بوجود آید که همه از این امکانات استفاده کنند کسی که دنبال علم و دانش است
باید دولت و جامعه حمایتش کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
اوضاع کشور خیلی داغونتر از اونی هست که تا بحال فکر میکردم. بوجه ای که هیچ حسابرسی از آن نمی شود؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
سهم نمایندگان مجلس از اعتراضات قانونی مردم باید حداقل این باشد که با یک طرح سه فوریتی قانون موسوم به "قانون خارج از شمول قانون محاسبات عمومی" را لغو و باطل نمایند. این قانون در شرایط اضطرای جنگ تصویب شده بود ولی امروزه منبع خاصه خرجی های مدیران دستگاه ها شده است و هر پرداخت غیر قانونی را از محل این قانون با یک مهر خارج از شمول انجام و قانونی جلوه می کنند.
دکتر بیکار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
مگر معنی بودجه، دخل و خرج نیست. چرا همه دخل های دولت در ردیف درآمدی دولت محاسبه نمی شود . چرا درآمد حاصل از آزاد سازی یارانه ها که باید به بودجه برگرده و صرف مردم بشه صرف اشتغال بشه صرف حمایت از تولید بشه صرف کمک به دهک های پایین بشه تو بودجه نمی آید. فقط 23 میلیارد تو بودجه محاسبه میشه63میلیاردش معلوم نیست کجا خرج میشه. چرا دولت به قول قبلی خودش وفادار نمود و بازنشستگی روستاییان و عشایر از 60 سال به 70سال رسوند. خوب اینگ زرنگ بازی دولت واسه مردمش نیست. این عدم صداقت دولت با مردمش نیست؟ این کاهبرداری دولت از ملتش نیست؟
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
تابناک بنویس ما نسبت به بیعدالتی اعتراض داریم . مانسبت به تبعیض. وقوانین رانت زا که به سود قشر خاصی به ناحق تصویب میشه اعتراض داریم . ما درخصوص تبعیض مالیاتی اعتراض داریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
عزیز ناشناسی اظهار نظر نموده است که سازمان بازنشستگی کارت ،ورزشی میدهد ماهی ۱۵۰۰۰۰ تومان ،ولاه من که ده ساله باز نشسته ام ،ریالی ندیده ام ،و اینکه اکنون ،نمایندگان محترم بحث شفاف سازی را میکنند ،انشأالله مبارک است ،اما براستی چرا انسانها عیب خود را نمیبینند ،و بی جهت به دنبال دیگری هستند ،یک سوالی است که شاید بی جواب باشد ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
اگر شفا سازی شد که اخر باید بگوییم بالگرد یا چرخ بال در مورد باقی موارد هم شفاف سازی خواهد شد شفاف سازی این کشور چیزیست مثل همین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
عدم شفافیت= خیانت به خدا و مردم زحمت کش ایران
امیر
|
Canada
|
۲۲:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
هزینه کردن بودجه دولت و عمومی توسط یک مدیر هنر نیست و نباید به این کار افتخار کنند. مدیر خوب در هر زمینه ای باید بتواند از امکانات در اختیارش درامد کسب کند. افتخار مدیر دولتی باید از بابت ارایه خدمات خوب و کسب درامد حلال برای مجموعه باشد. و از همین طریق بتواند مشکلات مالی پرسنل را جبران کند.
ناشناس
|
United States
|
۲۳:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
نمیخواهند بودجه شفاف باشد ؟پس چطور انتظار دارید مردم درآمدشان شفاف باشد که در پرداخت مالیات هم شفافیت داشته باشند. اگر نمایندگان پولی را بردند بعنوان هدیه کارت به منطقه محروم استفاده کردند لیست پرداختها به چه کسانی بود گزارش نمیخواهد . به دایی فقیر و عموی فقیر و عمه فقیر خودشان دا ه باشند چی ؟ به رفیق و دوست داده باشند چی ؟ نه نه این نشد قانون را ویرایش کنید ضعف قانون داریم
بهروز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
چرا بودجه شرکتها و‌موسسات وابسته به دولت شفاف‌و‌شانتاژ نمیشود؟
جواب مشخص است
ناشناس
|
Belgium
|
۰۰:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۵
باور کنید مردم زیر فشارند، این بودجه های صرف نهادهایی میشود بدون پاسخگویی، درد ورنج نداری را دوچندان میکند، درد نداری یک چیز است و درد اینکه ببینی پول مملکت حیف میل میشود صددرد...
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۵
چون میدانم این پول به ملت هیچوقت نمیرسد بنابر این پیشنهاد میکنم حد اقل رئیس قوه باید از نحوه توزیغ انها توسط زیر مجموعه خود باخبرباشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۵
مسولین شما ببخشید مردم ایران شمارش خوب بلد نیستند و فکر میکنند ایران ۸۰ میلیون جمعیت داره، نه عزیزان به شکر خدا الان ما دوربر ۱۴۰، ۱۵۰ میلیون جمعیتمونه و این بودجه برای همه هموطنان می باشد. امیدوارم هموطنان سوری و خیلی جاهای دیگر از حرفای مردم ایران دلگیر نشوند. با سپاس اژ هموطنان جدیدالتاسیس
سید حسنی3نیک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۵
پول خودمان را مانند صدقه میدهند تازه منت هم میگذارند
پس بفرمایید
بودچه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۵
برید مدیر از دانشگاهیان انتخاب کنید نه از میان بدنه دولت مدیر از ده ها جا حقوق میگیرد وبچه های مردم بیکار مانده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۵
جای خوشحالی که تابناک موضوع بحث بودجه را مطرح کرده
وحید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۵
دیگه تو این رسانه ها اینقدر اسم میلیارد میاد میلیون دیگه اصلا به چشم نمیاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۵
ظاهرا شما و مجلس همسو با هم بیشتر مقصودتان به حاشیه کشیدن اصل داستان ه.
ناشناس
|
France
|
۱۳:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۵
ابوالمشاغل ها چی؟؟؟؟؟؟ اینا نباید شفاف بشه و فقط یک مسئولیت داشته باشند؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۵
آيا مي دانيد افراد واشخا صي از نماينده مجلس گرفته تا اعضاي كميسونها و ...با وزارت خانه ها وشركت هاي دولتي و نيمه خصوصي آن رفت وآمدي دارند و و حتي گوشه اي از شركتهاي ايجاد و تصاحب شده خصوصي در دل وزارت خانه ها را هم شريك هستند ،؟ ! اگر كسي را در اين پستها و مقامها و .....ديديد كه تا حالا و سرمايه ي و كاري ودر امدي و مشغله اي براي خودش در ست نكرده ومنافعي نداشته ما را هم خبر كنيد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۵
برويد توي وزارت خانه ها و شركتهاي مرتبط ببنيد طي اين چند سال چه اندازه از اعتبار و بودجه ي كه از طريق دولت اختصاص به بدنه وزرات خانه ها و شركتها ي دولتي داده شد از طريق مديران عامل و مشاركين و عوامل انها كه در بخش تصاحب شده
مردم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۵
شفافیت هم ارزانی خودتان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
واقعا تاسف داره
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
یکی جلو این نمایند گان را بگیره.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس جهش تولید مناجات شعبانیه تفاوت متانول با اتانول وام کرونا