تأملی بر مطالبات رها شده قشر‌های بزرگی از مردم؛ بخش هشتم
«مگر نه اینکه در اخبار می‌گویند برای نجات خرسی که در استخر افتاده، عده‌ای جمع شده‌اند و اقداماتی ترتیب داده‌اند تا آن خرس را نجات دهند؟ تصور کنید ما هم آن خرس هستیم که در استخر افتاده و کمک نیاز دارد. کمک کنید ما را از این چاه و چاله در بیاورید. ما هم انسانیم. چرا کسی مشکلمان را بعد از این همه سال حل نمی‌کند؟»
کد خبر: ۷۶۱۳۵۷
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۰ 03 January 2018

با مطالبات مردم در حوزه آب چه کردید؟ حتی در مسیر حلش هم حرکت نکردید!در شرایطی که انباشت برخی مشکلات موجب شد شماری از هموطنانمان در شهر‌های مختلف روانه خیابان‌ها شوند، بد نیست برخی بی توجهی‌های آشکار به مطالبات مردم را مرور کنیم؛ مروری که کمترین فایده آن، شناسایی مطالبات بر حق مردم و ریشه‌یابی برخی نارضایتی‌ها خواهد بود.

به گزارش «تابناک»، در میان مطالبات بر زمین مانده مردم از دیرباز ـ که در مقاطعی تجمع‌های اعتراضی را سبب شده ـ پرونده‌های حل نشده حوزه مسکن است. حوزه‌ای بسیار مهم که افراد درگیر در آن گاه به معنای کامل کلمه هست و نیست و دار و ندارشان را باخته‌اند و از این روی، رسیدگی به مشکل ایشان، اولویت بسیار بالایی دارد.

پرونده‌هایی که به لحاظ ماهیت، مطرح شدن‌شان در دستگاه قضا نمی‌تواند به حلشان منجر شود و برای گره گشایی از آن‌ها باید نهاد‌های مختلف دست به دست هم داده و با عزمی واحد، پیگیری‌شان را در دستور کار قرار دهند؛ مثل پرونده «نگین غرب» که حدود پانزده هزار شاکی دارد و لقب «بزرگترین کلاهبرداری مسکن» را یدک می‌کشد.

پرونده‌ای که بار‌ها در اخبار پیرامون آن شنیده یا خوانده‌ایم و در دست رسیدگی است؛ اما به دلیل مشکلی در راه آن قرار گرفته، به نظر نمی‌رسد پایانش نزدیک باشد. به این دلیل که زمین‌های پروژه فروش نمی‌رود و تا این زمین‌ها فروخته نشوند، نمی‌توان با شاکیان تسویه حساب کرد؛ گرهی اساسی که مانع از حل پرونده سن و سال داری شده که از سال ۷۹ و با دریافت وجوهات مردم آغاز شده است.

البته پرونده نگین غرب، تنها یکی از پرونده‌های مطرح در این حوزه است که در سایه نظارت ضعیف مسئولان گشوده شده و رفع و رجوع آن به سادگی مقدور نیست و جز آن، پرونده‌های دیگری هم در این عرصه می‌توان یافت که رفع و رجوعشان از مطالبات جمع بزرگی از مردم است، ولی بر زمین مانده؛ پرونده‌هایی که برخی شان بسیار قدیمی‌تر از نگین غرب هستند و بستنشان به عزمی بزرگتر نیاز دارد.

 
مثل پرونده «شهرک زیتون سرخه حصار» که عمرش به سی سال می‌رسد، اما هنوز کوچکترین گشایشی در آن رخ نداده است. پرونده‌ای شبیه کلاف سردرگم که مسئولان فراوان آمده و رفته اند، ولی هنوز به شکل اولیه برقرار است و ظاهرا قرار نیست تغییری در آن پدید آید. این را می‌شود از بررسی فراز و نشیب‌های آن در این زمان طولانی دریافت که گاه این گونه القا می‌کرد که پایان یافته، ولی بعد مشخص می‌شد این گونه نیست.

پرونده‌ای که شروع آن به سال ۶۵ بازمی‌گردد؛ به اواسط تابستان آن سال که سرجنگلداری کل استان تهران، حدود ۲۴۰ هکتار از اراضی ملی سرخه حصار را به وزارت جهاد کشاورزی واگذار می‌کند و وزیر کشاورزی وقت نیز طی تصمیمی در دفتر اسناد رسمی شماره ۱۴۴ تهران، مبادرت به واگذاری این اراضی در دی ماه همان سال به تعاونی مسکن وزارت تحت امر خود می‌نماید؛ واگذاری‌ که معلوم بود برای ساخت مسکن صورت گرفته، اما هیچ کسی با آن مخالفتی نمی‌کند.

این اقدام در حالی صورت می‌گرفت که چندین سال پیشتر، در سال ۵۸ این اراضی توسط شورای انقلاب به سازمان حفاظت محیط زیست واگذار شده و «پارک ملی» خوانده شده بود؛ به این معنی که نه قابلیت واگذاری دارد و نه می‌توان در آن دخل و تصرف نمود و ساخت و ساز در آن انجام داد. موضوعی که هیچ خللی در روند امور تعاونی مسکن وزارت خانه وارد نیاورد تا حدود ۴۲۰۰ عضو برای این تعاونی گرفته شده و به ازای دریافت مبلغ ۶۰۰ هزار تومان از هر کدام از ایشان، همه چیز مهیای ساخت شهرکی بزرگ شود.

در ادامه، بیش از دو برابر ودیعه اولیه از افراد از اعضای تعاونی دریافت شد تا تعاونی شکل گرفته که موافقت اصولی وزارت مسکن و شهرسازی وقت را دریافت کرده بود، در سال ۶۶ طرح احداث واحد‌های مسکونی شهرک زیتون را کلید بزند و نقشه برداری و مطالعات مختلف میدانی، نوید بخش آینده‌ای روشن برای اعضا باشد؛ آینده‌ای که هرگز از راه نرسید.

نخستین مشکل از آنجایی بروز کرد که روند قطعه بندی زمین‌ها و صدور سند تفکیکی برای این زمین‌ها هشت سال به طول انجامید. هشت سال انتظار برای دریافت سند منگوله داری که سرآغاز بروز مشکلی اساسی و بنیادی بود. اینکه سازمان حفاظت محیط زیست صدور سند برای زمین‌های واقع در اراضی ملی را خلاف قانون خوان و از سرجنگلداری و وزارت کشاورزی در این خصوص شکایت کرد و مدعی شد کمیسیون ماده ۵ شورای عالی شهرسازی و معماری هم با طرح شهرک زیتون مخالفت کرده است؛ شکایتی که البته پس از ارجاع به دادگاه و بررسی، رد شد، ولی پایان راه نبود.

سال ۷۴ و در حالی که از شهرک بزرگ زیتون، تنها صد واحد ساخته و ادامه کار با شکایت، متوقف شده بود، بار دیگر با درخواست تجدید نظر از سوی سازمان حفاظت محیط زیست، پرونده به دادگاه بازمی‌گردد؛ اما این بار تغییراتی در دستگاه قضا و برچیده شدن دادگاه‌های حقوقی و جایگزینی شان با دادگاه‌های انقلاب و عمومی، موجب تأخیر در رسیدگی به پرونده و به دنبال آن، توقف شهرک سازی می‌شود؛ گرهی که گشودن آن به دادگاهی سپرده می‌شود که در تابستان سال ۷۷ بررسی این پرونده را در دستور کار قرار می‌دهد.

این بار هم نتیجه چیزی نیست که سازمان حفاظت محیط زیست به دنبالش بود و در نتیجه، اعضای پرشمار تعاونی گمان می‌کنند که غائله پایان یافته است، چون قاضی رأی می‌دهد: «زمین‌های اطراف پارک ملی سرخه حصار با مصوبه شماره ۹۱ سال ۶۱ منطبق و متعلق به وزارت کشاورزی است و بر این اساس دادنامه تجدیدنظر سازمان محیط زیست نقض می‌شود.» حکمی که هنوز به ادامه کار شهرک سازی منجر نشده، با ساخت و ساز سازمان حفاظت محیط زیست که مدعی حفاظت از پارک ملی بود، به نوعی نقض می‌شود.

با تصمیم مدیران وقت سازمان، در بخشی از اراضی سرخه حضار ساخت و سازی آغاز می‌شود که مالکان شهرک زیتون را مجاب می‌کند منعی برای ساخت مسکن ندارند و از این رو کامیون‌های مصالح روانه این اراضی می‌شوند و دوباره روز از نو و روزی از نو؛ یک سال بعد، یعنی در سال ۷۸ بار دیگر سازمان حفاظت محیط زیست شکایت می‌کند و این بار دیوان عدالت اداری کشور را برای قضاوت در این خصوص برمی‌گزیند تا باز هم رأی به نفع وزارت کشاورزی صادر شود و بار دیگر، گمان اعضا بر ختم غائله قرار گیرد.

اما مگر می‌شود در اراضی ملی، آن هم آن وسعت بزرگ از این اراضی ساخت و ساز کرد و هیچ تخلفی رخ نداده باشد؟ اینجاست که پرونده به ریاست جمهوری ارجاع می‌شود تا بلکه این نهاد بتواند با میانجیگری میان وزارت کشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست، ماجرا را فیصله دهد. با این ملاحظه که محیط زیستی‌ها بحث معوض را پیش کشیده‌اند که به نظر راهکار مناسب و مرضی الطرفین است و هم مانع از دخل و تصرف در پارک ملی می‌شود و هم اعضای پرشمار تعاونی را از بلاتکلیفی نجات خواهد داد و حقشان را ادا خواهد کرد.

 
از تابستان ۱۳۶۵ تا زمستان ۱۳۹۶؛ «زیتون سرخه حصار» شهرک نیست، نماد است!

از اینجای ماجرا به بعد، مباحث جدید مطرح می‌شود. اینکه شمار زیادی از اعضای تعاونی، اعضای اولی نیستند و با خرید امتیاز، دارای سندی ششدانگ و اصطلاحا منگوله دار شده‌اند که بر اساس آن حدود سیصد متر زمین در منطقه‌ای مرغوب به ایشان تعلق دارد و می‌خواهند در این ملک ارزشمند خود، خانه بسازند. افرادی که می‌گویند اگر قرار به دریافت معوض باشد، باید ارزش زمینی که در اختیارشان قرار می‌گیرد، معادل ارزش زمین فعلی باشد.

ارزشی که یکی از ایشان در گفت‌وگو با «تابناک» مدعی است، دست کم متری ۵ میلیون تومان به نرخ امروز است و در سیصد متر، به یک و نیم میلیارد تومان می‌رسد چراکه سند ایشان مسکونی است و اگر تاکنون ساخته نشده، به دلیل مشکلی است که مسئولان برای این شهرک پیش آورده‌اند؛ مبلغی که البته در واقعیت، با توجه به مشکلات موجود هیچ کس حاضر به پرداخت آن نیست، به ویژه که می‌دانیم اصرار سازمان محیط زیست بر واقع شدن زمین شهرک در اراضی ملی، تا به امروز جواب داده است.

پس چه باید کرد؟ همین پرسش موجب شده، بار‌ها افرادی که سند زمین‌های شهرک را در دست دارند روانه جا‌های مختلف شده و پس از نومید شدن از دریافت پاسخ، تجمع کنند؛ تجمع‌هایی که گاه واکنش‌هایی هم گرفته است. واکنش‌هایی مثل سخنان استاندار وقت تهران در سال ۸۸ که در پاسخ به یکی از این تجمع‌های اعتراضی گفت: «مالکان شهرک زیتون واقع در اراضی سرخه حصار تا پایان سال جاری زمین معوض می‌گیرند و این اراضی که متعلق به سازمان حفاظت محیط زیست است، تحویل این سازمان می‌شود.»

وعده‌ای که هرگز جامه عمل نپوشید، حتی چند سال بعد که اعلام شد زمین معوض برای ایشان در پردیس مشخص شده است. زمینی که معترضان می‌گویند خبرش در رسانه ملی اعلام شد و بر اساس آن روانه پردیس شدیم تا دریابیم ماجرا از چه قرار است که دیدیم آنجا هم مانند ما کسی در جریان نیست و مسئولان عمران پردیس هم از شنیدن خبر شوکه و بهت زده شده‌اند! بماند که به باور معترضان پردیس اصلا برای معوض شدن مناسب نیست، چراکه نه در تهران، محلی که زمین مورد مناقشه در آن است، واقع شده و نه به مقداری که بتوان برای ۴۲۰۰ نفر زمین معوض (با متراژ چندین برابر ۳۰۰ متر مربع) یافت، زمین دارد!

گرهی که همزمان با آن، برخی مالکان می‌کوشند در زمین هایشان خانه بسازند و با ساکن شدن در این املاک، ماجرا را به پایان سوق دهند که با اقدام مسئولان، ناکام می‌مانند و خانه‌ها و سازه هایشان با لودر تخریب می‌شود؛ سازه‌های بنا شده بر زمینی که سند مسکونی دارد و کسی سند صادرشده برای آن‌ها را نه باطل می‌کند و نه بر اساسش، مجوز صادر می‌نماید. وضعیتی که بیش از چهار هزار و دویست خانوار با آن دست به گریبانند و چاره‌ای جز برگزاری تجمع و اعتراض مقابل نهاد‌های مختلف ندارند.

وضعیت بغرنجی که یکی از اعضای تعاونی در توضیح آن می‌گوید: «در چین اگر زمین کسی در اتوبان بیفتد، تلاش می‌کنند رضایت مالک را به هر نرخی شده جلب کنند، اما اینجا ما ۳۱ سال است زمین با سند منگوله‌دار داریم، ولی مجوز ساخت نمی‌دهند. در این همه سال مگر نرخ زمین افزایش نیافته و چندین برابر نشده؟ چگونه است که وقتی نوبت ما می‌شود، می‌خواهند در بیرون تهران زمین ارزان قیمت معوض آن بدهند؟

چگونه است وقتی ساختیم، شهرداری نظارت داشت و اعتراضی نمی‌کرد و بعد از مدتی با پیگیری سازمان محیط زیست ورق برگشت و با لودر به جان خانه هایمان افتادند؟ چرا آن دویست واحدی که در همین شهرک زیتون ساخته شده و بعضا خیلی لوکس هم هستند و طی این سال‌ها همه امکانات، آب و برق و... در اختیارشان قرار گرفته را کسی تخریب نکرده و پیگیر تخریبشان نیست، اما ۵۰ متری ما را بعد از یکی دو سال با لودر تخریب می‌کنند؟ ما دنبال برچیده شدن بساط ظلم و ستم هستیم.»

دردنامه‌ای که این گونه پایان می‌یابد: «مگر نه اینکه در اخبار می‌گویند، برای نجات خرسی که در استخر افتاده، عده‌ای جمع شده‌اند و اقداماتی ترتیب داده‌اند تا آن خرس را نجات دهند؟ تصور کنید ما هم آن خرس هستیم که در استخر افتاده و کمک نیاز دارد؛ کمک کنید ما را از این چاه و چاله دربیاورید! ما هم انسانیم؛ چرا کسی مشکلمان را بعد از این همه سال حل نمی‌کند؟» خواهشی واضح، آشکار و کلیدی که تاکنون کارگر واقع نشده است. این را می‌شود از مفتوح ماندن پرونده شهرک زیتون سرخه حصار پس از سی سال دریافت که می‌توان نماد بی توجهی به مطالبات مردمی قلمدادش کرد!
برچسب ها
خبرهای مرتبط
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۷
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۳۶
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۳
از پدیده شاندیز که پول ۱۳۰ هزار نفر را بلعاندند چیزی نمی گویید. عامل اصلی نارضایتی مردم مشهد شاید همین پدیده شاندیز بود.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۳
یه وزیر انتخاب کنید تا خلاق و جوان و خوش فکر و خوش اخلاق و پر انرژی باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۳
آنقدر گوشها در آینجا سنگین شده که فریادهای خشمگین باعث شده شماها در مورد مطالبات بنویسید و معلوم نبست که آنها برآورده شوند یا نه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۳
سلام واحترام خواهشمند است درج فرمایید که موضوع زمین های واگذاری در سوهانک و مراد آباد توسط تعاونی وزارت جهاد نیز بعد از 20 سال همچنین کلاف سردرگمند و با توجه به مصوبه عدم ساخت در ارتفاع 1800 به بالا علی رغم ساخت زمین های مجاور توسط تعاونی های مجلس و ارگان های نظامی برای مالکینی حدود 25000 نفر فقط آه است و حسرت ...یک روز میگند معوض می دیم یک روز می گند می خریم و ... خلاصه 20 سال است با روح وروان مالکین بازی می کنند.
pdr
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۳
پدر من سی سال است زندکیشو فروخت که این زمین را بگیرد بیشتر آنها فوت کردن دولت مردان ما مدیون آنها هستن اگر پل سراتی وجود داشته باشد
جوهر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۳
اگر صاحب ملک جوان سی ساله بوده امروز سن او به شصت سال رسیده است با این کار تمام ارزوهای انان به فنا رفت چرا قانون را رعایت نمی کنند هیچ کس حق ندارد پارک ملی را که نفس شهر و کارخانه ی اکسیژن ساز شهر است تبدیل به خانه کند کار مدیران ان زمان کشاورزی نوعی کلاهبرداری است پولشان را در اشفته بازار خورده اند و حالا باید پاسخگو باشند و به انها در جای دیگر خانه بدهند اگر به درد خودشان نخورد به درد وراث که می خورد
عقده ها اندک اندک جمع گردد وانگهی فریاد شود
reza
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۳
*
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۳
خدا وکیلی
این قانون غیر شرعی کسب و تجارت سال ۵۶ چرا باید معتبر باشد؟
همه اش یک طرفه به نفع مستاجر اجرا می شه.
بازنشسته کشاورزی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۳
با تشکر از تابناک برای انعکاس وضعیت بیم و امید بازنشستگان وزارت کشاورزی که مالکین اصلی این زمین ها هستند. خیلی از بچه ها با یه دنیا امید روی این زمین ها حساب کرده بودند ولی عمرشون به دنیا نبود. امیدوارم بقیه بچه ها که هنوز هستن بتونن از این زمین ها بهره ببرن. کسانی که با کاهلی موجبات تضییع حقوق این رفتگان (و اندک بازماندگان) رو فراهم کردن در دنیا و آخرت پاسخگوی درگاه احدیت خواهند بود. خداوند جای حق نشسته. برای شادی روح همکاران ما صلوات بفرستین و برامون دعا کنین. یا حق.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
خوب باید دندان طمع را میکندند، همه میدانند کا اجازه ساخت و ساز در جنگل ممنوع است و آنها خواسته اند قانون را دور بزنند حال با فشار در شرایطی که تهران نفسش بریده میخواهند در جنگلهای سرخه حصار برای خود خانه بسازند و جان چندین میلیون نفر را بخطر بیاندازند همان کاری که در زمینهای پارک چیتگر کردند و شروع به برج سازی نمودند و حالا باید هر روز مردم آلودگی را بخاطر منفعت طلبی بک سری تحمل کنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
من نمیدونم این چه کاریه که با لودر به جون خونه های مردم افتادن. الان چند سالی هست که میشنویم راحت خونه های مردم رو میریزن زمین .کاش به جای این قوانین مسخره یه فکر درست و حسابی میکردن.مثلا من فردی را سراغ دارم که یه باغ چهار هزار متری را احیا کرد و کلی درخت میوه توش کاشت یه گوشه از باغ هم یه خونه پنجاه متری ساخت که وقتی میره اونجا استراحت کنه ولی امدن خونه رو لودر انداختن و خراب کردن اون بنده خدا هم کل باغ رو گذاشت رفت و خشکش کرد.. اونوقت یه نفر توی بستر رودخونه هتل میسازه فقط سه طبقه رو دستور تخریب میدن. انقدر به مردم ظلم نکنید چرا باید عصبانیترین کشور دنیا شناخته بشیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
افرين بر شما ، طرح موضوعات و پرونده هاي اينچنيني كه متاسفانه با بخشي نگري دستگاههاي دولتي لاينحل باقي مانده در افزايش رضايتمندي مردم بسيار مؤثر است . اين كار شما يكي از مصاديق درست انقلابيگري است . ممنون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
شهرک روحانیون تبریز داستانش چیه؟ بعد 15 سال هیچ چی ندادن، بیش از 30-40 تومان پول گرفتند و هر از گاهی باز هم می گیرند!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
با تشکر از تابناک . این مشتی از نمونه خروارها پرونده مفتوح در مراجع قضایی است . نمونه دیگر پرونده زمینهای واگذار شده در شمال تهران منطقه سوهانک و مرادآباد است که بعد از بیست سال از زمان واگذاری همچنان بلاتکلیف است . لطفا گزارش این مورد راهم چاپ نمایید .
firooz
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
همه افراد عضو تعاوني اظهار ميدارند داراي سند منگوله دار مسكوني هستند .اگر چنين باشد اين بزرگترين ظلمي است كه به اعضاء مي شودوسئوالات زير پيش مي آيد كه مراجع قضائي كشور بايد پاسخگو باشند :

1-مگر ملاك مالكيت يك شخص بر يك ملك داشتن سند معتبر و يا هر برگه معتبر اداره ثبت اسناد و املاك نيست ؟
2- مگر حق مسلم دارنده سند مالكيت مسكوني نيست كه در ملكي كه مجوز كاربري مسكوني مستند دارد ساخت و ساز كند ؟
3- اگر بعد از تاريخ ثبت سند مالكيت مسكوني اين زمين ها در طرحهاي آيتي عمران و آباداني و يا هر طرح ديگر قرار گرفته اند وظيفه دولت است زميني با ارزش معادل اين زمين ها به مالكان بدهد و يا طبق توافق ثبتي پول معادل ارزش ملك را به صاحبان سند مالكيت بدهد ؟
3- فرض بر اين بگذاريم در زمان ثبت سندها قصور و تخلفي از طرف ادارات ذيربط صورت گرفته آيا دولت و ادارات قانوني فعلي نبايد پاسخگوي گذشته خود باشند ؟
4-درپايان ادامه دار شدن يك مشكل مثل موضوع فوق آيا نشان دهنده ناکارامدی قسمت هاي حقوقي كشور نيست ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در فاصله سال‌های ٦٥ تا ١٣٨٠ با موافقت وزارت وقت کشاورزی و جهادسازندگی باستناد مواد ٣٢ و٣٣ آیین نامه اجرائی قانون واگذاری و احیاء اراضی مصوبه ١٣٥٩ شورای انقلاب اسلامی بخشی از اراضی پهنه شمال و شمال شرق و شمال غرب تهران به مساحت تقریبی ٩٥٠ هکتار از اراضی ملی عمدتا" در مناطق سوهانک ، مرادآباد، سرخه حصار، تلو، دارآباد، امام زاده قاسم، حصارک ، درکه و... . به منظور کمک به تامین و ایجاد مسکن کارکنان برخی دستگاه‌های اجرایی (کارکنان کشوری و لشکری) به ٣٣ تعاونی مسکن با بیش از ٢٥٠٠٠ نفر عضو واگذار شد.
نورمحمدی نماینده ذی نفعان زمین امام زاده قاسم وزارت نیرو و مهاب قدس در این رابطه به تسنیم، گفت: یکی از تعاونی‌های 33 گانه تعاونی ذی‌نفعان وزارت نیرو یا همان مهاب قدس است. بر اساس درخواست وزارت آموزش و پرورش از مقام معظم رهبری و حسب موافقت و دستور ابلاغی از سوی دفتر معظم له به‌شماره 15415/8 مورخ 27/11/1369به جایگزینی قطعه زمینی به مساحت 10 هکتار متعلق به شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس در جمال آباد شمیران که مشرف به اردوگاه شهید باهنر بود و به آن اردوگاه واگذار گردید به کارکنان وزارت نیرو و مهاب قدس داده شد.
وی با اشاره به این‌که سند مالکیت این قطعه زمین سنگلاخی به مساحت 13.04 هکتاری در همان ابتدا از سوی وزارت جهاد سازندگی وقت به نام 428 نفر از کارکنان وزارت نیرو و مهاب قدس تنظیم شد، اظهار کرد: با این‌که این زمین بر اساس دستور دفتر مقام معظم رهبری معوض بوده اما متاسفانه علی رغم پیگیری و نامه نگاری های مکرر برای مجوز ساخت و ساز به دلیل اشکال تراشی شهرداری مبنی بر واقع شدن زمین در بالای خط تراز 1800 متر به مالکان زمین امام زاده قاسم اجازه ساخت‌و ساز داده نشد.
وی خاطرنشان کرد:‌ برخی دیگر از اراضی واگذار شده که بخش عمده آن ها در بالای این خط تراز و در حریم شهر قرار گرفته اند نتوانستند به مانند آن قسمت از اراضی که به قوای نظامی واگذار شده بود و بدون اخذ سند مالکیت (حتی تاکنون) به ساخت مسکن اقدام کنند.
نماینده ذی نفعان زمین امام زاده قاسم وزارت نیرو و مهاب قدس با بیان این که بر اساس مستندات در شهرک‌های حضرت قائم(عج) و شهیدمحلاتی تا ارتفاعات بالاتر از خط تراز 2000 متر و به مساحتی بیش از 200 هکتار( حدود23 برابر قطعه زمین امامزاده قاسم)در همان برهه زمانی ساخت و ساز غیرقانونی انجام شده است، یادآور شد: این ساختمان‌ها هنوز هم سند مالکیت ندارد، علاوه بر این در مناطقی از جمله ولنجک، شهرک خلبانان، درکه، قسمت کوهستانی امام‌زاده قاسم، گلاب‌دره و حق شناس در شما یادگار امام بالاتر از تراز 1800 متر ساخت و ساز انجام شده است.
نورمحمدی با بیان این‌که 10 آذر 1387 مقام معظم رهبری در دستوری صریح به رئیس جمهور وقت ماموریت دادند که دولت با عزم راسخ گره را باز کرده و ضمن آزادسازی مالکیت زمین‌های ساخته نشده و تبدیل آن به فضای سبز به مالکان در عوض خانه یا زمین داده شود، بیان کرد: اما متاسفانه دولت وقت و وزیر مسکن و شهرسازی تلاشی برای به حل معظل نکردند و مالکان بلامنازع این اراضی حتی امکان پیگیری تحقق و اجرای امر مطاع رهبر معظم انقلاب را نیافتند.
ساوالانیان، نماینده تعاونی‌های 25 گانه در مجلس نیز با بیان این‌که در دو دهه اخیر به اقرار شورای عالی معماری و شهرسازی زمین‌های متعددی در محدوده زمین‌های واگذار شده به تعاونی‌ها ساخته شده است، گفت: شهرداری تهران به‌صورت گزینشی به بعضی‌ها اجازه ساخت داد و به ما نداد، پس از این اتفاق بود در سال 86 شکایتی را نزد دیوان عدالت اداری مطرح کردیم.
وی با یادآوری این‌که در طرح جامع تهران آمده است که هر کس حقوقی و حقیقی بتواند از شهرداری مجوز ساخت بگیرد داخل محدوده حساب می‌شود، بیان کرد: این موضوع مربوط به تبصره یک از بند 3 صفحه 11 طرح جامع تهران است. در این طرح گفته شده هر کسی تا 25 اسفند 85 زمینی را ساخته و مجوز آن گرفته است داخل محدوده تهران حساب می شود. روی این مسئله به دیوان عدالت شکایت کردیم و این موضوع به شورای نگهبان رفت و نظر فقهای این شورا بر این بود که این تبصره باید باطل شود.
وی ادامه داد: پس از این بود که دیوان عدالت اداری ابطال این تبصره را اعلام کرد و این مصوبه توسط شورای عالی معماری و شهرسازی اجرا شد.
وی با بیان این‌که زمین‌ها برای ایجاد مسکن به تعاونی‌ها اعطا شد، گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران زمین‌های مذکورا طبق قانون جهت ایجاد مسکن به ما واگذار کرده، اما متاسفانه طی حدود سه دهه اخیر حقوق مکتسبه به ما داده نشده است.
ساوالانیان با تاکید بر این‌که ما حتی نتوانسته‌ایم از مسکن مهر استفاده کنیم چون وقتی برای ثبت‌نام در این طرح نیز مراجعه کردیم به ما گفتند که شما قبلا از دولت زمین گرفته‌اید، افزود: سه درخواست از دولت داریم، اول این‌که به تضیع حقوق مکتسبه شرعی، عرفی تعاونی‌ها و تشکل‌ها رسیدگی کند، دوم آن‌که حقوق لاحق متعلقه سابقه پلاک‌های ثبتی در ربع قرن اخیر و خسارت‌های ایجاد شده به مردم را جیران کند و سوم این‌که دستور دفتر رهبر معظم انقلاب را پس از بیش از 2000 روز اجرا کند.
وی با اشاره به این‌که بر اساس دستور رهبر معظم انقلاب باید تمام زمین‌های شمال، شمال شرق و شمال‌غرب تهران آزاد و به فضای سبز تبدیل شده و به مردم به‌عنوان جایگزین خانه یا زمین معوض داده شود، بیان کرد:‌ رهبر معظم انقلاب تاکید کردند که با واگذاری این زمین‌های جمع کثیری از آحاد مردم را درگیر ماجرا کرده اند، باید این زمین‌ها آزادشده و عوض آن به مردم زمین یا خانه داده شود.
وی با تاکید بر این‌که دولت وزارت وقت مسکن و شهرسازی را مسئول و متولی اجرای فرمایش رهبری کردند، افزود: این در حالی است که هنوز در این زمینه اقدامی انجام نشده است.
واگذاری زمین معوض سودی برای نهادهای ذی‌ربط ندارد!
نورمحمدی نماینده ذی نفعان زمین امام زاده قاسم وزارت نیرو و مهاب قدس با اشاره به این‌که هم شهرداری و هم سازمان ملی زمین و مسکن زمین‌های متعددی برای حل مشکل 28 ساله ما دارند، گفت: این در حالی است که این دو نهاد به دلیل این‌که این اقدام سودی برای آنها ندارد می‌گویند زمینی برای جایگزینی زمین‌های 25 هزار نفر عضو تعاونی‌ها ندارنیم!
وی در پاسخ به این پرسش که دولت دهم چه اقدامی برای رفع این مشکل انجام داد، افزود: آقای نیکزاد وزیر راه و شهرسازی برای آزادسازی زمین‌ها و دادن زمین معوض به مردم اعلام آمادگی کرد و گفت این مشکل را حل خواهیم کرد.
وی ادامه داد: تقریبا در یکماه باقیمانده عمر دولت دهم، ده‌ها و صدها جلسه در نهاد ریاست‌جمهوری، وزارتخانه‌های راه و کشاورزی در رابطه با این موضوع تشکیل شد و استانداری تهران نیز با دعوت از نمایندگان تعاونی‌ها حدود 10 تعاونی‌ را به رسمیت شناخت. یکی از موضوعات پیدا کردن زمین معوض برای اعضای تعاونی‌ها بود که قرار بود حدود 540 هکتار زمین در چیتگر به ما واگذار کنند، افزود: البته آقای نیکزاد وزیر وقت راه و شهرسازی گفته بود که ارتش این زمین‌ها را آزاد نمی‌کند.
وی تاکید کرد:‌ وزارت راه و شهرسازی به خاطر برخی مشکلات مالی دولت و تعداد 25000 مالکین اراضی ذکر شده و از طرفی وجود سلایق گوناگون و عدم توانای پرداخت تقویم روز اراضی و اثر روانی ایجاد شده در این خصوص می تواند با پیشنهاد جابجایی خط تراز از ١٨٠٠ به حداکثر نصف میزان ساخت و سازهای بناهای مسکونی نظامیان و سایر موارد ذکر شده، نهایتا" تا خط تراز ١٩00 متر مشکلات بسیاری از پیش روی خود و مردم را بردارد.
نورمحمدی تصریح کرد:‌ کاملا مشخص است که چنانچه دولت عزم و اراده خود را بر اجرای اوامر مقام معظم رهبری و اعطای زمین های دیگر با امکانات زیر ساختاری برای ساخت و ساز به مالکین زمینها جزم نماید امکانات فراوانی در تهران دارد که نه تنها تحمیل هزینه های گزاف را در بر ندارد بلکه فرمول افزایش بهای مسکن در تهران را معکوس می‌کند.
وی با تاکید بر این‌که با این اقدام وزارت راه و شهرسازی قیمت مسکن در تهران شکسته می‌شود، گفت: با توجه به این‌که نرخ مسکن کشور تابعی از قیمت‌های پایتخت است، بدون شک با اعطای مجوز ساخت‌ به 25000 عضو تعاونی، ساخت‌و سازهای انبوهی در راستای تامین نیاز مصرفی مردم انجام شده و این مسئله به تعادل عرضه و تقاضا در بخش تاثیرگذاری از مسکن پایتخت منجر می‌شود.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، 21 دیماه سال گذشته پیروز حناچی معاون وزیر راه و شهرسازی در نامه‌ای به استاندار تهران بر حل مشکل تعاونی‌های مستقر در حریم شمال و شمال شرق تهران ظرف 6 ماه آینده تاکید کرد.
در آخرین بند از نامه مذکور آمده است؛ «وزارت راه و شهرسازی با همکاری استانداری تهران وضعیت مالکین و تعاونی‌های مستقر در حریم شمال و شمال شرق تهران در اجرای نظر مقام معظم رهبری (1387) در خصوص اراضی یاد شده مبنی بر آزاد شدن اراضی مذکور و تبدیل آنها به فضای سبز و طبیعی و ارائه زمین و خانه معوض به مالکان ذیحق، ظرف شش ماه آینده را تعیین تکلیف نماید.»
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
خدا بهتون خیر دنیا و اخرت بده تنها رسانه‌ای هستین که دارین مشکلات کشور رو پوشش میدن
اگه مسلمونین شما رو به قران قسم میدم، همه مشکلات رو بدون هیچ اغماضی بیان کنین چون وظیفه شماست وباید توی اخرت پاسخگو باشین... اینکه مسئولین فقط اسم دارن و کاری انجام نمیدن (حالا شاید چون نمیتونن و توانش رو ندارن که کاش استعفا میدادن کسی که توانش رو داره بیاد) هیچ اغماضی برای پاسخگویشون سر پل صراط نیست چون اونجا اگه ملت بگذرن خدا نمی‌گذره... شما تا الان سربلند بودین و سعی کنین توش قوی‌تر از الان باشین...
وقتی مدام از مشکلات خارج کشور گفته بشه و مشکلات کشور گفته نشه عین رسانه مثلا ملی نتیجه اش میشه توهم خود برتر بینی و چیزی جز عقب موندگی نداره. موقعی که بدونیم چه کم و کاستی هست بلاخره یه راهی براش پیدا میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
مگر خون انها سرخ تر است که در منابع ملی خانه بسازند در طول سی و یک سال حتما فکری بحال خود کرده اند و این ناشی از دندان طمع انها می باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
آقا این چه وضعیه ، ، این چه عدالتیه یک کلاهبرداری در منطقه آزاد از مردم پول گرفته تا مغازه تحویل بده الان شکایت کردیم انگار نه انگار دو سال رفتیم و آمدیم اخر سر هیچی به هیچی الان هم کلاه برداره راحت میگرده این چه دادگاهیه ما باید بریم قبیله ای با زور حقمونو بگیریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
همه چیز از به هیچ انگاشتن قانون شروع شده. همان ها که به بهانه تعهد داشتن سر کار آمدند و انسانهای اصیل و مقید را به حاشیه راندند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
کاش فکری هم درباره زمینهای شاه مزرعه سابق در گرگان میشد که ارتش نزدیک به 50 سال پیش از سوی ارتش به درجه داران با حقوق کم و عیالوار با دریافت ماهانه که از حقوق آنان کسر میشد ولی تا کنون بی نتیجه مانده است ،
ناشناس
|
United States
|
۱۳:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
بی قانونی در همه جا.
بهمن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
شهرک راه و ترابری در فاز 3 پردیس هم داستان پر آب چشمی دارد . بقول یکی از کارشناسان دادگستری که گفته بود پرونده ای با این پیچیدگی تا کنون مشاهده نکرده ام. یک نهاد بی هویت با نام تعاونی خاص کارکنان راه و ترابری که نه تعاونی است نه خصوصی و نه به وزارت راه وترابری ارتباطی دارد زمینهای وسیعی را از دولت تحویل گرفت تا آنجا برای کارمندان این وزارتخانه شهرک سازی کند , ولی آنچه کرد فقط در محدوده منفعت مدیران و بازرس آن شرکت بود و هیچ قدمی برای اعضا برنداشت و همه را دچار خسرانهای شدید کرد. علنا به شاکیان پرونده هایش هم گفت که به هر کجا شکایت کنید مجبوریم هزینه کنیم و سبیلشان را چرب کنیم و این کار را هم از جیب شما انجام خواهیم داد. و واقعا هم همین کار را کرده است تا کنون. بی سر و صاحبی دراین ملک بیداد میکند .
مولا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
مردم امیدوار باشید به حکومت , 100 سال اولش سخته !!!
ناشناس
|
France
|
۱۷:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
سلام بر همه
لطفا قدری خلاصه تر بنویسید مردم بخوانند دیگه.
ششش کیلومتر !!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
مسئولین اشرافی به داد ملت برسید
امید
|
United Kingdom
|
۲۲:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
کجای دنیا توی پارک ملی و جنگل شهرک مسکونی درست میکنن..
کمال
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
با سلام
خیلی نمیشه پیگیر موضوعات قدیمی و گذشته بود چونکه مدیران محترم دولت جدید همه این مشکلات رو به مدیران و دولتمردان قبلی منتسب می کنند و خود را خیلی پاسخگو نمیدانند .
ولی در خصوص مسکن مهر بالاخص مسکن مهر پردیس که بیش از حدود 50 هزار واحد آن را هنوز تحویل نداده و در دست ساخت دارند و زیر نظر آقای وزیر راه و شهرسازی دولت جدید می باشد و از زمان تحویل واحد های اعضاء نیز بیش از 5 سال گذشته و هزاران میلیارد تومان سرمایه مردم در آنجا سرگردان می باشد ، هیچ عزم جدی برای اتمام این پروژه ظاهرا وجود ندارد .
لطفا اعضاء محترم پیگیری بیشتری داشته باشند تا شاید وزیر محترم از خواب بیدار شده و جدی تر پیگیر شوند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۵
۴۰۰ نفر کارمن دولت زمین گرفتن از دولت بالای نیاوران.
نیاوران از ۵۰ سال پیش تا حالا جای گرونی بوده.
آیا پول واقعیشو دادن؟؟
بعیده
و احتمالا رانت در کار بوده
عادل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۵
خیلی از مالکان زمین های سرخ حصار از اقشار متوسط هستند و هیچ باند و پارتی ندارند. این حقشونه که باید بهشون برگردونده بشه.
خیلیها در همین دهه اخیر این زمین ها رو خریدن و از مشکلات این زمین ها بی خبر بودند. بعضی ها طوری حرف می زنند که انگار تقصیر صاحبان و خریدارانه که این زمین ها رو خریده اند. مردم و مالکان بیچاره چه گناهی کرده اند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۵
اینها نه دلشان برا ی خرس می سوزد نه برای من وتو .اینها فقط برای اسم ورسم جیب خود دل می سوزانند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۵
یکسری هم به تعاونی مسکن وزارت بهداشت بزنید ببنید چه کردند ......
م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۵
تصمیاتی که بر اساس رانت و هوای نفس باشد نتیجه ای جزء این ندارد.
اگر تو هرکدام از این شهرک ها چند تا اقازاده هم بود الان مشکل نداشتن.
چرا نمیفهمین.
ساده نباشید
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۵:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۵
اون آقایانی که این سنگ رو به چاه انداختند بازخواست یا محاکمه شدند؟
دفتر پیگیری های مردمی مالکین شهرک زیتون
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
همه را ها را رفته ایم
با سلام و تشکر ویژه از دقت نظر و انتخاب موضوعی به جا در گزارش مطالبات مردمی و بازخورد آن در اجتماع
به عرض می رسانم آن زمان که زمین های موصوف به شهرک زیتون به اعضای تعاونی مسکن واگذار شد کیلومتر ها از موقعیت شهری دور بود و اطراف آن بجز چند کارگاه و کارخانه چیزی نبود.
سال ها طول کشید تا معارض برای ما پیدا شود و جالب این که سازمان محیط زیست خود بخشی از زمین ما را تصرف کرد و در آن ساختمان محیط زیست تهران را بنا کرد البته در اینخصوص نیز پرونده ای مفتوح است.
من بعنوان یک مالک همواره از خود سوال می کردم این بیابان که نه درختی دارد نه شرایط ویژه و خاص با وجود چندین روستا در فاصله ای اندک به چه علت مورد توجه آقایان است و روی آن دست گذاشته اند.
اکنون می فهمم
بزرگراه همت در ادامه به شهید زین الدین نامگذاری شد و تا نزدیکی شهرک ادامه یافت
بزرگراه شهید یاسینی در فاصله اندکی از شهرک قرار گرفت
بزرگترین ترمینال خاور میانه در شرق تهران در نزدیکی این شهرک احداث شد و طبیعتا به زودی ایستگاه مترو آن هم راه اندزی می شود .
روستا های بالادست طرح هادی گرفتند و آباد تر گشتند.
حال برای این نقطه سفید چه خوابی دیده شده بود؟
ما می دانیم متندات آن را هم داریم ولی مجالی برای گفتن و گوشی برای شنیدن نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
چه کنیم هنوز تکلیف این زمین پس از ۳۰ سال مشخص نشده پدرم با کلی دربه دری ومستاجری فوت شدن بلکه تکلیف ماچی هست بعدازاین همه اسیری تواین ۳۰سال
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: