بازدید 5050
گزارش هفتگی بازار آزاد ارز؛
هفته گذشته دلار بدون وقفه در مسیر گرانی حرکت کرد و تنها در پایان هفته پس از استراحت یک روزه، به افت اندک 13 ریالی بسنده کرد. در این هفته حتی یورو نیز از گرانی ارز عقب نماند و در نهایت بالاتر از 5 هزار تومان ایستاد. در این شرایط، به نظر می‌رسد بازار ساز بهتر است در روزهای آتی وضعیت قیمت‌های بازار را با دقت زیادی رصد کند و با عرضه متناسب مانع از ادامه گرانی ارز به خصوص دلار و یورو شود.
کد خبر: ۷۵۳۳۸۴
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۱ 08 December 2017

هفته گذشته دلار بدون وقفه در مسیر گرانی حرکت کرد و تنها در پایان هفته پس از استراحت یک روزه، به افت اندک 13 ریالی بسنده کرد. در این هفته حتی یورو نیز از گرانی ارز عقب نماند و در نهایت بالاتر از 5 هزار تومان ایستاد. در این شرایط، به نظر می‌رسد بازار ساز بهتر است در روزهای آتی وضعیت قیمت‌های بازار را با دقت زیادی رصد کند و با عرضه متناسب مانع از ادامه گرانی ارز به خصوص دلار و یورو شود.

به گزارش تابناک اقتصادی، بازار آزاد ارز در هفته گذشته شاهد هفتمین هفته صعودی نرخ دلار آمریکا بود. روندی که از ابتدای آذرماه 96 شاهد رشد تقاضای ارز تجاری با نزدیک شدن به زمان تسویه حساب شرکت‌های بین‌المللی با پایان سال میلادی در کنار رشد نرخ درهم بوده ایم. در هفته گذشته بر اساس اطلاعات ثبت شده در سامانه نظارت ارز، نرخ فروش دلار آمریکا در چهار روز ابتدایی هفته با افزایش 601 ریال نسبت به پایان روز پنج شنبه نهم آذرماه همراه شد و در پایان هفته پس از تعطیلی یک روز بازار، با افت 13 ریالی نسبت به روز سه شنبه مواجه شد. با این روند افزایشی، عده‌ای از فعالان بازار ارز، باور دارند با توجه به ادامه تقاضای پایان سال میلادی، امکان رشد بیشتر قیمت‌ها در بازار کم نیست. هرچند در این شرایط بایستی به این نکته نیز توجه کرد که به باور عده ای دیگر، سال گذشته، با وجود تشدید روند صعودی دلار در آذرماه، اما در ماه‌های دی و بهمن روند صعودی دلارآمریکا تا حدی فروکش کرد. و در این شرایط به اعتقاد این دسته از معامله گران، با تکیه بر این نکته همراه با تقویت چشم‌انداز عرضه ارز از سوی صرافی بانک‌ها در نقش بازارساز، مانعی برای رشد قیمت دلار در هفته های پیش رو است. در کنار این دو نظر، از رشد قیمت دلار در بانک مرکزی نیز نباید غافل شد، زیرا در هفته های گذشته و به خصوص هفته ای که گذشته، نرخ بانکی دلار همراه با افزایش همراه بوده است و به نظر می رسد این رویکرد بانک مرکزی در جهت یکسان سازی نرخ دلار باشد.

در کنار رشد قیمت فروش دلار آمریکا، شاهد افزایش نرخ فروش یورو در بازار آزاد نیز بودیم. یورو در طول هفته با رشد قیمت همراه شد و در نهایت در روز پنج شنبه، با میانگین 50 هزار و 141 ریال فروخته شد. اتفاقی که در روزهای قبل نیز افتاده بود و این اولین بار بود که میانگین نرخ فروش این ارز در یک روز به بالاتر از 5 هزار تومان رسید. به گفته فعالان، تقویت یورو در برابر دلار در بازارهای جهانی یکی از عوامل رشد ارز اروپایی بود. البته عده دیگری باور داشتند، رشد این ارز را باید بیشتر از عوامل جهانی به متغیرهای بازار داخلی نسبت داد. به باور آنها، کاهش عرضه و افزایش تقاضای تجاری در روزهای پایانی سال میلادی دو عامل مهم اثرگذار در شکست مرز 5 هزار تومانی بودند.

آیا صرافی بانک‌ها ترمز گرانی دلار را می‌کشند؟؛ مرز ۵ هزار تومانی ارز اروپایی شکسته شد 

آیا صرافی بانک‌ها ترمز گرانی دلار را می‌کشند؟؛ مرز ۵ هزار تومانی ارز اروپایی شکسته شد

آیا صرافی بانک‌ها ترمز گرانی دلار را می‌کشند؟؛ مرز ۵ هزار تومانی ارز اروپایی شکسته شد

در ادامه نگاهی داریم به روند قیمت گذاری سه ارز پرطرفدار بازار آزاد ارز در هفته ای که گذشت:

شنبه؛ در پایان معاملات اولین روز هفته، شاهد رشد قیمت دلار، یورو و درهم برای فروش بودیم. بر این اساس هر دلار آمریکا در پایان روز با افزایش 102 ریال نسبت به پنج شنبه گذشته به طور میانگین به قیمت 41 هزار و 301 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با رشد 27 ریال همراه شد و در پایان روز به رقم فروش 49 هزار و 214 ریال رسید. همچنین در بازار آزاد روز شنبه، هر درهم امارات 11 هزار و 242 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به پایان هفته قبل، 9 ریال ارزان تر فروخته شد.همچنین براساس اعلام بانک مرکزی نرخ هر دلار آمریکا برای روز (شنبه یازدهم آذرماه) با ۱۲ ریال افزایش نسبت به آخرین روز کاری هفته گذشته ۳۵ هزار و ۲۷۷ ریال قیمت خورد.

یکشنبه؛ در پایان معاملات روز یکشنبه بازهم شاهد رشد قیمت دلار آمریکا و یورو همانند روز شنبه بودیم. بر این اساس هر دلار در پایان فعالیت بازار، با افزایش 15 ریال نسبت به روز شنبه، به طور میانگین به قیمت 41 هزار و 316 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با رشد 117 ریال همراه شد و در پایان روز به رقم 49 هزار و 331 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در دومین روز هفته بر خلاف روز قبل، با افزایش 35 ریال، 11 هزار و 277 ریال قیمت گذاری شد. همچنین براساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای روز (یکشنبه دوازدهم آذرماه) بدون تغییر نسبت به روز گذشته ۳۵ هزار و ۲۷۷ ریال قیمت خورد.

دوشنبه؛ در پایان معاملات بازار آزاد روز دوشنبه، هر دلار آمریکا با رشد 283 ریال نسبت به روز قبل، به طور میانگین به قیمت 41 هزار و 599 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با افزایش 371 ریال همراه شد و در پایان روز به رقم فروش 49 هزار و 702 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد سومین روز هفته، 11 هزار و 384 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز یکشنبه، 107 ریال گران تر فروخته شد. همچنین براساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای روز (دوشنبه سیزدهم آذرماه) با ۱۴ ریال افزایش نسبت به روز گذشته ۳۵ هزار و ۲۹۱ ریال قیمت خورد.

سه شنبه؛ در پایان معاملات بازار آزاد روز سه شنبه، هر دلار آمریکا با رشد 214 ریال نسبت به روز قبل، به طور میانگین به قیمت 41 هزار و 813 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با افزایش 260 ریال همراه شد و در پایان روز به رقم فروش 49 هزار و 962 ریال رسید. همچنین در چهارمین روز هفته، هر درهم امارات در بازار آزاد، 11 هزار و 460 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز دوشنبه، 76 ریال افزایش قیمت داشت. همچنین براساس اعلام بانک مرکزی نرخ هر دلار آمریکا برای روز (سه شنبه چهاردهم آذرماه) با ۱۳ ریال افزایش نسبت به روز گذشته ۳۵ هزار و ۳۰۴ ریال قیمت خورد.

پنج شنبه، در پایان معاملات بازار آزاد روز پنج شنبه، هر دلار آمریکا با افت 13 ریال نسبت به روز سه شنبه، به طور میانگین به قیمت 41 هزار و 800 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با افزایش قیمت 179 ریال همراه شد و در پایان روز به رقم فروش 50 هزار و 141 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد پایان هفته، 11 هزار و 454 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز سه شنبه، 6 ریال ارزان تر فروخته شد. همچنین براساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای امروز (پنجشنبه شانزدهم آذرماه) با ۷۰ ریال افزایش نسبت به روز گذشته ۳۵ هزار و ۳۷۴ ریال قیمت خورد. 

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
مکانیسم ماشه رابرت مک ایر سردار حاجی زاده زینب ابوطالبی شهاب حسینی سیلاب سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر لیگ قهرمانان آسیا خانه سینما