پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه تیترهایی همچون اپل؛ پیروزِ میدان در شکایت از شیائومی، کاهش بهای طلا به کمترین میزان چهار ماه گذشته، کاهش میزان سرمایه گذاری دومین شرکت بزرگ نفتی آمریکا، عراق و عربستان ۱۸ قرارداد در زمینه انرژی امضا کردند، وضعیت تجارت ایران و عربستان چگونه است؟، کاهش شاخص قیمت غذا به روایت فائو، مشکلات زیر ساختی به عنوان مانع بزرگ در راه رشد اقتصادی روسیه و افت دلار در کنار گرانی یورو در کانال 5 هزار تومانی را در بر دارد.
کد خبر: ۷۵۳۲۲۲
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۷ 08 December 2017

از «کشوری که به نیروی محرک اصلی انرژی در جهان تبدیل می‌شود» تا «عامل گرانی تخم‌مرغ در هفته گذشته چه بود؟»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبر‌ها و رویدادهای جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیترهایی همچون اپل؛ پیروزِ میدان در شکایت از شیائومی، کاهش بهای طلا به کمترین میزان چهار ماه گذشته، کاهش میزان سرمایه گذاری دومین شرکت بزرگ نفتی آمریکا، عراق و عربستان ۱۸ قرارداد در زمینه انرژی امضا کردند، وضعیت تجارت ایران و عربستان چگونه است؟، کاهش شاخص قیمت غذا به روایت فائو، مشکلات زیر ساختی به عنوان مانع بزرگ در راه رشد اقتصادی روسیه و افت دلار در کنار گرانی یورو در کانال 5 هزار تومانی را در بر دارد.

کشوری که به نیروی محرک اصلی انرژی در جهان تبدیل می‌شود

رئیس بخش چشم انداز انرژی در سازمان آژانس جهانی انرژی ( IEA) روز پنجشنبه در مراسم انتشار گزارش 'چشم انداز جهانی انرژی در سال 2017' این آژانس در هند گفت: نحوه استخراج و استفاده از تمام سوخت ها و فناوری های مدرن نشان می دهد که هند به عنوان یک نیروی محرک اصلی در روند جهانی انرژی ایفای نقش می کند. گلد افزود: آژانس جهانی انرژی به روابط خود با هند بسیار اهمیت می دهد چون با عضویت این کشور، آژانس اکنون بیش از 70 درصد کل مصرف انرژی جهان را به خود اختصاص داده است. این مقام آژانس جهانی انرژی تأکید کرد: از سال 2000 میلادی تاکنون بیش از 500 میلیون نفر در هند به برق دسترسی پیدا کرده اند. از سال 2011 تاکنون، هر ساله بیش از 40 میلیون نفر در هند از نعمت برق برخوردار شده اند که این امر نشان دهنده رشد پایدار این کشور در زمینه تأمین انرژی بوده است. مقام های هند می گویند، فضای انرژی جهانی با ظهور فناوری های جدید مقرون به صرفه به سرعت در حال تغییر است. به نقل از ایرنا، بر اساس گزارش، 'چشم انداز جهانی انرژی در سال 2017 '، هند قصد دارد تا سال 2022 ظرفیت تولید انرژی خورشیدی خود را از طریق نصب گسترده پانل های خورشیدی به 175 گیگاوات افزایش دهد. هند که از جمله کشور های امضا کننده توافق اقلیمی پاریس است متعهد شده تا سال 2030، 40 درصد از ظرفیت انرژی خود را از طریق منابع غیر فسیلی تأمین و همچنین با درخت کاری کافی 2.5 تا 3 گیگاتون دی اکسید کربن را از جو خارج کند. سازمان جهانی انرژی در گزارش خود اعلام کرده است که هند برای رسیدن به این اهداف اقداماتی مانند ساخت ساختمان های کم انرژی، هوشمندسازی شهر ها و کنترل آلودگی هوا را انجام دهد.

اپل؛ پیروزِ میدان در شکایت از شیائومی

دادگاه عمومی اروپا، به عنوان دومین دادگاه عالی و بلند مرتبه در اتحادیه اروپا، مسئولیت رسیدگی به پرونده شکایت اپل از شیائومی را بر عهده داشت و سرانجام نیز پس از انجام بررسی‌های فراوان، حکم نهایی را به نفع اپل صادر و شیائومی را محکوم اعلام کرد. پیشتر شیائومی تلاش کرده بود تا نام می‌پد را به عنوان یک نشان تجاری برای خود ثبت کند اما با اقدام قانونی و شکایت اپل رو به رو شد. به نظر می رسد، حالا با به دست آوردن چنین رای موافقی، شرکت اپل به یک رضایت و آرامش نسبی دست یافته باشد. مشکل از آنجا شروع شد که شیائومی پس از عرضه موفقیت آمیز تبلت می پد در چین، قصد داشت این محصول خود را با نام و نشان تجاری خود در اتحادیه اروپا نیز به فروش برساند اما در نهایت با واکنش تند و شکایت های پی در پی شرکت امریکایی اپل مواجه شد تا روند آن متوقف شود. بدین ترتیب، دیگر پس از صدور حکم توسط دادگاه عمومی اروپا، شیائومی قادر نخواهد بود این برند و نشان تجاری را ثبت کند و یا به فروش برساند چرا که به گفته اپل، کاربران و مشتریان به دلیل شباهت زیاد با نام تبلت آی پد، دچار سردرگمی خواهند شد.

کاهش بهای طلا به کمترین میزان چهار ماه گذشته

رویترز اعلام کرد: انتظار سرمایه‌گذاران به نتیجه نشست بانک مرکزی آمریکا و نیز هجوم آنها به سمت ارزهای مجازی، باعث شد سرخی طلا کم‌تر شود و قیمت به کمترین میزان چهار ماه گذشته سقوط کند. روز گذشته در بازارهای جهانی قیمت هر اونس طلا 6.6 دلار کاهش یافت و به قیمت 1256 دلار و 20 سنت به فروش رفت. در گروه سایر فلزات گرانبها نیز هر اونس نقره هم با 7 سنت کاهش به قیمت 15.85 دلار به فروش رفت. قیمت فلز گرانبهای پلاتینوم یک دلار کاهش داشت اما پالادیوم افزایش 4 دلاری را تجربه کرد.

کاهش میزان سرمایه گذاری دومین شرکت بزرگ نفتی آمریکا در سال ۲۰۱۸

به گفته شرکت چورون، دومین شرکت بزرگ تولید کننده ی نفت در آمریکا، این شرکت قصد دارد تا در سال آینده ی میلادی ۱۸.۳ میلیارد دلار بر روی پروژه های زیر ساختی سرمایه گذاری کند. این میزان از سرمایه گذاری ۴ درصد از مجموع سرمایه گذاری در سال جاری کمتر خواهد بود. این چهارمین سال متوالی خواهد بود که میزان سرمایه گذاری این شرکت کاهش می یابد. به نقل از رویترز، مجموع بودجه ی سرمایه گذاری شرکت چورون، که به عنوان نشانه ای برای میزان احتمالی تولید نفت و گاز در آینده در نظر گرفته می شود، به طور چشمگیری کاهش یافته است. کاهش بودجه ی این شرکت از زمان افت جهانی قیمت نفت در سال ۲۰۱۴ که به موجب آن بسیاری از شرکت ها درآمد خود را از دست داده و بدهکار شدند رخ داده است.

عراق و عربستان ۱۸ قرارداد در زمینه انرژی امضا کردند

شرکت های سعودی هجده تفاهم نامه را با دولت عراق به منظور توسعه مشترک چندین پروژه کلیدی در حوزه انرژی در عراق به امضاء رساندند. خالد الفالح وزیر انرژی عربستان سعودی به همراه جابر العبادی، وزیر نفت عراق و رییس هئیت مدیره توسعه صادرات عربستان در مراسم عقد قراردادها که در نمایشگاه و کنفرانس بین المللی نفت و گاز عراق در شهر بصره برگزار شد، حضور داشتند. عربستان سعودی با یک هیئت متشکل از ۲۲ شرکت تخصصی در بخش صنعت و میادین انرژی بعنوان میهمان افتخاری در این نمایشگاه شرکت کردند. خالد الفالح در این باره گفت: عربستان سعودی و عراق هر دو دارای مزایای استراتژیک شامل منابع انسانی، موقعیت ژئوپولتیکی، منابع انرژی، منابع طبیعی و معدنی و ظرفیت های صنعتی بالفعل و بالقوه هستند. وزیر انرژی عربستان تصریح کرد: یکسان بودن مزایای استراتژیک دو کشور و ادغام آنها با یکدیگر یک پایه مستحکم را برای همکاری دو سویه که اخیرا شروع شده است، ایجاد می کند؛ ضمن اینکه انگیزه ای برای تسخیر فرصت تاریخی برای ایجاد همکاری موثر به منظور دست پیدا کردن به آرزوهای دو کشور است.

وضعیت تجارت ایران و عربستان چگونه است؟

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: در حال حاضر هیچ‌گونه ارتباط اقتصادی مستقیمی با عربستان نداریم. مجتبی خسروتاج - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت - در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: اکنون اگر کالایی به عربستان صادرات شود بسیار جزئی و از طریق کشورهای واسطه است. وی افزود: واردات کالا از عربستان نیز بر اساس همین شرایط و از طریق کشورهای واسطه انجام می‌شود البته ما هیچگونه محدودیتی در کار با کشورهای همسایه قائل نیستیم و گاه کشورهای دیگر هستند که محدودیت‌هایی در این خصوص وضع می‌کنند. خسروتاج درباره تعرفه‌های گمرکی عربستان برای ایران توضیح داد: در گذشته برخی مواد پتروشیمی که در داخل تولید نمی‌شوند از طریق عربستان وارد می‌شد و اکنون نیز در زمینه صادرات این کشور در نظام تعرفه‌ای خود تغییر چندانی نداشته است.

کاهش شاخص قیمت غذا به روایت فائو

سازمان خواربار و کشاورزی (فائو) اعلام کرد: در ماه نوامبر قیمت جهانی غذا نسبت به ماه قبل کاهش یافت اما افزایش زیادی در قیمت شکر و روغن وجود داشت که تا حدود زیادی کاهش بیش از اندازه قیمت فرآورده‌های لبنی را جبران کرد. شاخص قیمت غذای سازمان خواربار جهانی که ماهانه تغییرات آن را در سبد غلات، دانه‌های روغنی، فراورده‌های لبنی، گوشت و شکر اعلام می‌کند، در ماه نوامبر به طور میانگین ۱۷۵.۸ اعلام کرد که نسبت به ماه اکتبر نیم درصد کاهش داشت. قیمت غذا در بازارهای بین‌المللی نسبت به ماه نوامبر گذشته افزایش ۲.۳ درصدی داشت. قیمت محصولات کشاورزی با نوسان بیشتری همراه بودند و فائو گفته است که انتظار دارد این قیمت‌ها در دهه آینده ثبات بیشتری داشته باشد. به نقل از فارس، همچنین فائو پیش‌بینی خود از تولید غلات را در سال ۲۰۱۷ تا ۲.۶۲۷ میلیارد تن افزایش داد که نسبت به سال گذشته ۱۶.۸ میلیون تن بیشتر شده و میزان تولیدات به بیشترین میزان خود در سال‌های گذشته رسیده است. سازمان خواربار کشاورزی همچنین پیش‌بینی خود را برای تولید گندم به ۷۵۴.۸ میلیون تن افزایش داد که نسبت به سال گذشته یک درصد رشد خواهد داشت.

مشکلات زیر ساختی به عنوان مانع بزرگ در راه رشد اقتصادی روسیه

ماکسیم اورشکین وزیر توسعه ی اقتصادی فدراسیون روسیه در مصاحبه با یکی از سایت های خبری روسی گفته است '' برای من مسجل شده است که (مسأله ی) زیر ساخت ها یکی از مشکلات اصلی اقتصاد روسیه است. ما با (مشکل) کمبود سرمایه گذاری (در بخش زیر ساخت های روسیه) مواجه هستیم، کیفیت زیرساخت های روسیه با سطح (مورد نظر برای) توسعه ی روسیه همخوانی ندارد و (این) مانعی جدی در راه توسعه ی اقتصادی این کشور است''. افزون بر این، وزیر اقتصاد روسیه پیش بینی کرده است که نرخ رشد اقتصادی در روسیه در سال جاری به ۲ درصد خواهد رسید. همچنین، وزیر پیشین اقتصاد روسیه الکسی کودرین به همراه برخی اقتصاددانان هشدار داده اند که تولید ناخالص داخلی این کشور تنها در صورتی رشد خواهد کرد که دولت روسیه اقدام به ایجاد تغییرات ساختاری در اقتصاد این کشور بکند. همچنین، به اذعان وزارت اقتصاد روسیه، نرخ رشد اقتصادی این کشور در ماه اکتبر سال جاری در مقایسه با ماه مشابه در سال گذشته کاهش یافته و به یک درصد رسیده است. دلایل این افت، کاهش میزان عرضه توسط صنایع استخراجی، افزایش قرارداد های واسطه ای در صنایع تولیدی و عملکرد دور از انتظار بخش بانکی در روسیه بوده است.

بهای انواع سکه کاهش یافت

در جریان معاملات بازار آزاد تهران روز پنجشنبه قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با حدود ۵۰۰۰ تومان کاهش یک میلیون و ۳۶۵ هزار و ۹۰۰ تومان، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با حدود ۳۰۰۰ هزار تومان افزایش یک میلیون و ۴۲۲ هزار و ۴۳۸ هزار تومان، هر قطعه نیم سکه با حدود ۲۰۰۰ هزار تومان کاهش ۷۱۳ هزار و ۴۷۰ هزار تومان، ربع سکه با حدود ۲۰۰۰ هزار تومان کاهش ۴۱۴ هزار و ۲۷۳ هزار تومان و سکه گرمی ۲۶۶ هزار و ۱۷۵ هزار تومان معامله شد.

افت دلار در کنار گرانی یورو در کانال 5 هزار تومانی

در پایان معاملات بازار آزاد روز پنج شنبه، هر دلار آمریکا با افت 13 ریال نسبت به روز سه شنبه، به طور میانگین به قیمت 41 هزار و 800 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با افزایش قیمت 179 ریال همراه شد و در پایان روز به رقم فروش 50 هزار و 141 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد پایان هفته، 11 هزار و 454 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز سه شنبه، 6 ریال ارزان تر فروخته شد.

عامل گرانی تخم‌مرغ در هفته گذشته چه بود؟

در حالی که طی هفته‌ گذشته قیمت تخم مرغ افزایش یافته بود و در برخی از نقاط پایتخت به شانه‌ای ۱۵ هزار تومان و دانه‌ای ۵۰۰ تا ۶۰۰ تومان رسیده بود،مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران مرغ تخم‌گذار، عامل این گرانی را تصمیمات نادرست برخی از دستگاه‌های نظارتی از جمله سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان دانست و اعلام کرد که به زودی با توزیع تخم مرغ ارزان قیمت، بازار متعادل می‌شود. رضا ترکاشوند، مدیرعامل این اتحادیه در این باره به ایسنا، گفت‌: حدود ده روز گذشته و قبل از این که قیمت تخم مرغ به این حد برسد، تقاضا کردیم تا این محصول را به صورت عرضه مستقیم در بازار به ویژه‌ میادین میوه و تره بار توزیع کنیم، اما مسئولان سازمان میادین به ما اعلام کردند، سازمان حمایت قیمت مصوبه پایین تری برای تخم مرغ را ابلاغ کرده است و با این قیمت امکان توزیع وجود ندارد.

 

برچسب ها
خبرهای مرتبط
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۲
hamid
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۷
علت گرانی اولا حقوقهای نجومی که خب تخم مرغ 1000 تومنی دوست دارند و نا کارامدی اقایون هم کنارش.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۷
سلام. دیکته درست آن شرکت نفتی شورون است. این نام فرانسوی است.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: