جشنواره باورنکردنی77 روزه در پاییز 97

      
پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه تیترهایی همچون رشد اقتصادی ایران امسال به 3.7 درصد می رسد، کاهش بهای نفت با افزایش تولید فرآورده های نفتی آمریکا، اختلاف گازی ترکمنستان با ایران به دادگاه کشید، پیش‌بینی بانک آمریکایی از بهای طلای سیاه در سال آینده، ۱.۵ میلیون چک مهرماه برگشت خورد، روسیه به جنگ دلار می‌رود، حرکت پرشتاب جامعه‌ی چین به سوی مصرف گرایی، گرانی در ایران چند برابر دنیاست و ابهام در تأمین نفت کره شمالی توسط روسیه را در بر دارد.
کد خبر: ۷۵۲۹۹۹
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۸ 07 December 2017

از «چشم انداز اقتصادی طلا برای سال 2018» تا «قد کشیدن قیمتِ برنجِ خارجی در یک هفته گذشته»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبر‌ها و رویدادهای جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیترهایی همچون رشد اقتصادی ایران امسال به 3.7 درصد می رسد، کاهش بهای نفت با افزایش تولید فرآورده های نفتی آمریکا، اختلاف گازی ترکمنستان با ایران به دادگاه کشید، پیش‌بینی بانک آمریکایی از بهای طلای سیاه در سال آینده، ۱.۵ میلیون چک مهرماه برگشت خورد، روسیه به جنگ دلار می‌رود، حرکت پرشتاب جامعه‌ی چین به سوی مصرف گرایی، گرانی در ایران چند برابر دنیاست و ابهام در تأمین نفت کره شمالی توسط روسیه را در بر دارد.

رشد اقتصادی ایران امسال به 3.7 درصد می رسد

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی که در آستانه تقدیم لایحه بودجه 1397 کل کشور به مجلس شورای اسلامی منتشر شد، به ترسیم فضای اقتصادی کشور در سال جاری و پیش بینی خود برای سال آینده پرداخت. برآوردهای این مرکز نشان می دهد که متوسط رشد اقتصادی کشور امسال در محدوده 3.7 درصد خواهد بود که این رقم به پیش بینی صندوق بین المللی پول از اقتصاد ایران در سال 2017 میلادی نزدیک است. صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین گزارش خود به نام چشم انداز اقتصاد جهانی که مهرماه گذشته منتشر شد، تولید ناخالص داخلی ایران را در سال جاری میلادی 3.5 درصد پیش‌بینی کرد. به گزارش ایرنا، با توجه به اینکه بیشترین اثر رشد اقتصادی ایران در سال 95 به دلیل افزایش ظرفیت تولید نفت بود، تحلیلگران اقتصادی انتظار ندارند که صنعت نفت اثر چندانی بر رشد اقتصادی امسال داشته باشد. سال گذشته به دلیل آثار اجرای برجام و رفع تحریم ها از اقتصاد ایران، تولیدناخالص داخلی با اتکا به افزایش تولید و صادرات نفت و فرآورده های نفتی کشورمان، جهش یافت و طبق آمار بانک مرکزی به رقم بی سابقه 12.5 درصد رسید؛ سهم نفت از این میزان رشد 9.8 درصد بوده است.

چشم انداز اقتصادی طلا برای سال 2018

مؤسسه جی پی مورگان در تازه ترین چشم انداز اقتصادی خود برای سال 2018 میلادی اعلام کرده است که طلا تنها در پایان سال 2018 میلادی می تواند بار دیگر در بازارهای جهانی بدرخشد، چون سیاست های سختگیرانه فدرال رزرو آمریکا طی ماه های آینده فشار زیادی را بر قیمت طلا وارد خواهد کرد. بر اساس این گزارش مؤسسه جی پی مورگان در ادامه پیش بینی کرده است که قیمت هر اونس طلا طی سال آینده به طور میانگین به 1295 دلار خواهد رسید. قیمت طلا در شش ماه دوم سال آینده می تواند به سطح قیمتی 1340 دلاری دست یابد. تحلیلگران این مؤسسه مالی به سرمایه گذاران بین المللی توصیه کرده اند کوتاه مدت در بازار طلا سرمایه گذاری و از بهترین فرصت ها برای فروش ذخایر طلای خود استفاده کنند. این مؤسسه مالی آمریکایی افزود: با توجه به بهبود رشد اقتصادی آمریکا، افزایش احتمالی نرخ تورم و تصمیم احتمالی فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره، قیمت طلا در شش ماه نخست سال آینده با فشار زیادی روبه رو خواهد شد. پیش بینی می شود، قیمت جهانی طلا تا اواسط سال آینده به ثبات نسبی برسد و در شش ماه دوم نیز روند صعودی را آغاز کند. مؤسسه جی پی مورگان پیش بینی کرده که فدرال رزرو طی دسامبر 2017 تا دسامبر 2018 میلادی 5 بار دیگر نرخ بهره را افزایش خواهد داد.

کاهش قیمت نفت با افزایش تولید فرآورده های نفتی آمریکا

روز چهارشنبه قیمت نفت کاهش یافت. این در حالی است که در اواخر روز سه شنبه، قیمت نفت افزایش یافته بود و به بشکه ای ۶۲.۸۶ دلار رسید. دلیل کاهش قیمت نفت، افزایش موجودی محصولات فرآوری شده ی نفتی در آمریکا عنوان شده است. گفته می شود که افزایش ذخایر این محصولات نشانه ی عدم تمایل بازار به افزایش میزان تقاضاست. به نقل از رویترز، قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در اواخر روز سه شنبه ۶ سنت کاهش یافت و این نفت در بازار بشکه ای ۶۲.۸۰ دلار معامله شد، این در حالی است که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت با ۲۲ سنت کاهش، بشکه ای ۵۷.۵۰ دلار صورت گرفت. 

اختلاف گازی ترکمنستان با ایران به دادگاه کشید

شرکت گاز دولتی ترکمنستان اعلام کرد این کشور آسیای مرکزی برای حل و فصل اختلاف گازی با ایران، به داوری متوسل خواهد شد. به گزارش ایسنا، این کشور آسیای مرکزی سرشار از انرژی، با اشاره به بدهی ایران که به صادرات پیشین مربوط می‌شود، صادارت گاز طبیعی به ایران را ابتدای امسال متوقف کرد. میرات آرچایف، رئیس شرکت گاز دولتی ترکمنستان اعلام کرد که مذاکرات با ایران ناموفق بوده و قربان‌قلی بردی محمداف، رئیس جمهور این کشور دستور داده برای حل و فصل اختلاف از طریق دادگاه اقدام شود. بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، ترکمنستان تحت یک توافق در سال ۱۹۹۷، به ایران گاز صادر کرده اما در طول زمستان گاه و بیگاه قیمت های خود را افزایش داد. این کشور در سال ۲۰۰۶ صادرات به ایران را متوقف کرد و خواستار افزایش ۹ برابری قیمت شد و ایران برای مدت کوتاهی قیمت‌های بالاتر را پذیرفت. روسیه در سال ۲۰۱۶ خرید گاز از ترکمنستان را متوقف کرد و این کشور اکنون چین را به عنوان تنها مشتری خود دارد.

پیش‌بینی بانک آمریکایی از بهای طلای سیاه در سال آینده

گروه گلدمن ساکس پیش‌بینی قیمت برای وست تگزاس اینترمدیت آمریکا و همچنین گرید جهانی برنت را بالا برد و اعلام کرد اوپک و متحدانش پایبندی قوی‌تر از حد انتظاری برای تمدید محدودیت تولیدشان در نشست هفته گذشته این سازمان نشان دادند. این بانک آمریکایی پیش‌بینی خود از قیمت وست تگزاس اینترمدیت برای سال ۲۰۱۸ را از ۵۵ به ۵۷.۵۰ دلار و نفت برنت را از ۵۸ به ۶۲ دلار در هر بشکه بالا برد. همچنین دورنمای قیمت برنت برای سال ۲۰۱۹ را از ۵۸ به ۵۹.۵۰ دلار و برای سال ۲۰۲۰ را از ۵۳ دلار به ۵۴.۵۰ دلار افزایش داد.

۱.۵ میلیون چک مهرماه برگشت خورد

بالغ بر ۱.۵ میلیون فقره چک به مبلغی حدود ۱۲۶ هزار میلیارد ریال در مهرماه ۱۳۹۶ در کل کشور به دلایل کسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده است که در واقع در کل کشور از نظر تعداد ۹۷.۲ درصد و از نظر مبلغ ۹۶.۴ درصد از کل چک‌های برگشتی به دلایل کسری یا فقدان موجودی بوده است. در ماه مورد گزارش، در استان تهران حدود ۵۱۷ هزار فقره چک به مبلغی بالغ بر ۶۷ هزار میلیارد ریال به دلایل کسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده است. در واقع در استان تهران از نظر تعداد ۹۶.۵ درصد و از نظر مبلغ ۹۶.۰ درصد از کل چک‌های برگشتی به دلایل کسری یا فقدان موجودی بوده است. در ماه مذکور در بین سایر استان‌های کشور، بیشترین نسبت مبالغ چک‌های برگشتی به دلایل کسری یا فقدان موجودی به کل مبالغ چک‌های برگشتی در استان به ترتیب به استان‌های بوشهر (۹۸.۵ درصد)، هرمزگان (۹۸.۴ درصد) وایلام و یزد هر یک (۹۷.۹ درصد) اختصاص یافته است و استان های خراسان جنوبی (۸۳.۸ درصد)، مرکزی (۹۳.۶ درصد) و سیستان و بلوچستان (۹۴.۵ درصد) کمترین نسبت مبالغ چک‌های برگشتی به دلایل کسری یا فقدان موجودی به کل مبالغ چک‌های برگشتی در استان را به خود اختصاص داده است. جزئیات بیشتر

روسیه به جنگ دلار می‌رود

قرار است بورس اوراق بهادر مسکو در ماه دسامبر یا ژانویه به ارزش ۶ میلیارد یوآن اوراق قرضه روسی معادل تقریبا ۹۰۰ میلیون دلار با موعد پرداخت ۵ ساله منتشر کند. به گفته کارشناسان اقتصادی این می تواند سرآغاز شروع یک سیستم مالی جدید بدون اتکا به دلار باشد. همچنین بانک مرکزی روسیه اعلام کرد، در حال آزمایش انجام سرمایه گذاری های آتی است. چنین حرکتی از سوی دو کشور می تواند به کنار گذاشته شدن دلار و حذف آن در تسویه حساب های دو طرفه با استفاده از یوآن و روبل (بیشتر با یوآن برای یک زمان خاص) در میان مدت منجر شود، البته اگر متخصصان بخش مالی روسیه در این مسیر کار و تلاش کنند. اوراق قرضه روسیه به یوآن می تواند برای چینی ها جالب باشد و علت آن این است که چین دارای تریلون ها دلار نقدینگی مازاد و همچنین صدها هزار سرمایه گذار جدید که خواهان امتحان کردن بازارهای جدید هستند، است. البته با در نظر گرفتن دور جدید تحریم های آمریکا که بازار اوراق قرضه روسیه را هدف قرار داده، این اقدام می تواند فرصت بسیار مناسبی برای نزدیک شدن روسیه به چین تلقی شود. همچنین سرمایه گذاری در اوراق قرضه روسیه به یوآن می تواند بستر بسیار خوبی را برای سرمایه گذاران چینی مهیا کند تا تنوع بخشی اوراق بهادر فعلی خود که به دلار است را برای آنها به همراه بیاورد. جزئیات بیشتر

حرکت پرشتاب جامعه‌ی چین به سوی مصرف گرایی

بر اساس تحقیقاتی که اخیرا توسط یک شرکت چینی انجام شده است، شاید چین در پنج سال آینده به بزرگترین وارد کننده (کالاهای مصرفی) در دنیا تبدیل شود. دلیل این امر حرکت پر شتاب جامعه ی این کشور به سوی مصرف گرایی عنوان شده است. به نقل از Russia Today، کشور چین برای سالیان متمادی در صدر لیست بزرگترین مصرف کنندگان مواد اولیه، قطعات و لوازم جانبی در دنیا قرار داشته است، حال آنکه در خصوص ''کالاهای مصرفی''، چین هنوز در رتبه ی بسیار پایین تری در مقایسه با ایالات متحده آمریکا قرار گرفته است. بر اساس تحلیل های انجام شده، به نظر می رسد، روند افزایشی واردات کالا در چین به دلیل حرکت تدریجی جامعه ی این کشور از تمرکز بر صادرات به سوی تبدیل شدن به جامعه ای مصرف گرا باشد. لازم به ذکر است، در حال حاضر، واردات کالا توسط چین از کشور های آسیایی، آفریقایی، اقیانوسیه، آمریکای جنوبی و اروپای شرقی بیش از ایالات متحده آمریکاست.

ابهام در تأمین نفت کره شمالی توسط روسیه

بهای سوخت دیزل از ابتدای ماه نوامبر در کره شمالی تا ۶۰ درصد سقوط کرده است. قیمت بنزین نیز در این کشور طی دو ماه اخیر تا ۲۵ درصد کاهش یافته است. برخی رسانه‌ها و مراکز مطالعاتی مدعی هستند، به رغم تلاش‌های بین المللی برای متوقف شدن فروش سوخت به کره شمالی، تقاضا برای سوخت و قیمت آن در این کشور کاهش یافته است. لیزا کالینز، از کارشناسان مرکز مطالعات استراتژیک معتقد است برخی کانال‌های تجاری میان پیونگ یانگ و پکن همچنان فعال است و به صورت قانونی یا غیرقانونی به کره شمالی کالا صادر می‌کنند؛ بنابراین، روسیه نیز می‌تواند از چنین کانال‌هایی برای انتقال سوخت به کره شمالی استفاده کند. کالینز با اشاره به کاهش ناگهانی بهای سوخت در کره شمالی در مصاحبه با نیوزویک مدعی شد روسیه به یقین سوخت مورد نیاز را تأمین کرده است. مسکو پیش از این نیز به کره شمالی نفت می‌فروخت و پس از اعمال تحریم‌های شورای امنیت علیه پیونگ یانگ باز هم نفت آن را تأمین می‌کند. /باشگاه خبرنگاران

گرانی در ایران چند برابر دنیاست؟

شاخص بهای مصرف کننده (Consumer price index) سالانه کشورها به تفکیک در آخرین آمارهای منتشره بانک جهانی منتشر شد. بر این اساس شاخص بهای مصرف‌کننده کل جهان در سال 2016، نسبت به سال 2000، 2.5 برابر شده، که به معنی 2.5 برابر شدن قیمت کل کالاهای محاسبه شده در این فاصله است. این گزارش همچنین نشان می‌دهد این شاخص برای مصرف‌کننده ایرانی در همین زمان، 12.3 برابر شده، که 5 برابر میانگین جهانی است. بر همین اساس با این شاخص قیمتها در ایران طی 10 سال گذشته افزایش 4.9 برابری را تجربه کرده که پس از سودان در میان کل کشورهای دنیا در مقام دوم قرار دارد. این تفاوت به معنی رشد بی‌ملاحظه نقدینگی اقتصاد ایران نسبت به اقتصاد جهانی است. بسیاری از کارشناسان، تعمیق سازوکارهای ربوی در اقتصاد ایران و بی توجهی به تولید را علت اساسی این مشکل می‌دانند. /تسنیم

قد کشیدن قیمتِ برنجِ خارجی در یک هفته گذشته

با توقف ثبت سفارش برنج خارجی، قیمت این کالا در بازار 10 درصد افزایش یافت. طبق آمار گمرک در هشت ماه امسال بیش از یک میلیون و 60 هزار تن برنج وارد کشور شده است که به گفته محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی واردات بیش از اندازه بوده است. وی با اشاره به اینکه حمایت از تولید داخل و واردات برنج با قیمت ارزان و قابل استفاده برای اقشار ضعیف جامعه در اولویت است، افزود: ثبت سفارش برنج که از اول آذر آزاد اعلام شده بود در 4 آذر برای بررسی بیشتر بازار بسته شد. بسته شدن ثبت سفارش واردات برنج خارجی به سرعت در قیمت این کالا در بازار اثر گذاشته و افزایش داده است. به گفته بنکداران مواد غذایی، ضرر این بالا رفتن قیمت متوجه مصرف کننده می شود. توزیع کنندگان عمده برنج با بیان اینکه با توجه به کمبود برنج خارجی در بازار این ممنوعیت تصمیمی نادرست است، می گویند: در این تصمیم به بازار و تجار توجهی نمی شود بنابراین دلیل افزایش قیمت برنج برای ما نیز معلوم نیست اما انباشته بودن این کالا در انبارهای خارج از شهر برای ما نیز جای سوال دارد؟ به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما از بازار مولوی به عنوان مرکز عمده فروشی و توزیع خوار و بار در سراسر کشور، برنج خارجی در یک هفته گذشته با رشد قیمت 500 تا 700 تومان مواجه شده است. بیش از سه میلیون و 200 هزار تن مصرف برنج در کشور است که 2 میلیون تن آن تولید و بقیه وارد کشور می شود.

 

برچسب ها
خبرهای مرتبط
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۶
ببينيم برنج خارجي را چه کساني خريداري و انبار کرده اند که واردات ممنوع و قيمتها گران شده ضمن اينکه گراني ايران طبيعي نيست و دومين کشور که نه اولين کشور در گرانيست
m
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۶
باسلام ازمسئولین محترم گله مندیم که با کم کاری بجای مقام اول مقام دوم رو اونم بعداز سودان آوردیم
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۶
آقای وزیر شما نمیتونی واقعا یه برنامه برای واردات سالیانه برنج طراحی کنی؟ واقعا اینقدر سخته مدیریت کردن واردات مگه خودتون مجوزشو نمیدین؟ خب در طول سال مجوز ها رو مدیریت کنین تا همیشه بازار برنج رو به اندازه داشته باشه نه اینکه یه ماه دروازه واردات رو باز کنین و بدون حساب کتاب وارد بشه بعد ببندین و یه عده سر همین بسته شدن سود بیشتری بره تو جیبشون
مهدى
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۶
اين دفعه اول نيست كه در مقطع زمانى بخصوصي ناگهان ورود برنج خارجى ممنوع ميشود، كافيست از گمركات ايران استعلام كنيد حدود ٧٠ هزارتن برنج هندى وارداتى كه بيش از سه ماه پيش وارد شده چرا تا هفته قبل از گمرك ترخيص نشده و چرا در بخشنامه دولت فقط ورود برنجهاى داخل گمرك از قانون منع ورود مستثنى گرديده اند! خوب با اين سودهاى يكشبه بايستى هر شب يك اتوموبيل هم جايزه بدهند و صدا و سيما هم مراسمش را پخش كند! واى بر مصرف كننده بينوا!!!
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: