بازدید 3215

افزایش نسبی قیمت نفت با افزایش تولید نفت آمریکا علیرغم کاهش تولید اوپک

روز سه شنبه قیمت نفت افزایش یافت. این در حالی است که در اواخر روز دوشنبه، قیمت نفت کاهش یافته بود و به بشکه ای ۶۲.۱۲ دلار رسید. دلیل کاهش نسبی قیمت نفت افزایش تولید نفت خام آمریکا و تاثیر آن در خنثی کردن افزایش احتمالی قیمت نفت در نتیجه ی انتظارات در خصوص تمدید قرارداد کاهش تولید اوپک بوده است.
کد خبر: ۷۴۹۱۵۰
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۱ 21 November 2017
روز سه شنبه قیمت نفت افزایش یافت. این در حالی است که در اواخر روز دوشنبه، قیمت نفت کاهش یافته بود و به بشکه ای ۶۲.۱۲ دلار رسید. دلیل کاهش نسبی قیمت نفت افزایش تولید نفت خام آمریکا و تاثیر آن در خنثی کردن افزایش احتمالی قیمت نفت در نتیجه ی انتظارات در خصوص تمدید قرارداد کاهش تولید اوپک بوده است.  

به گزارش تابناک اقتصادی به نقل از رویترز، امروز قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در اواخر روز دوشنبه ۸ سنت افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه ای ۶۲.۲۰ دلار معامله شد، این در حالی است که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت با ۸ سنت افزایش، بشکه ای ۵۶.۵۰ دلار صورت گرفت.

معامله گران بازار نفت گفته اند که به دلیل نامعلوم بودن وضعیت بازار قبل از نشست ۳۰ ام نوامبر اوپک از قراردادن خود در موقعیت های قراردادی جدید که تاثیر قابل توجهی بر قیمت نفت بگذارد خودداری کرده اند. 

 در این خصوص، مرکز مشاوره ی انرژی FGE گفته است '' اگر کاهش تولید نفت توسط اعضای اوپک و کشورهایی که عضو این پیمان نیستند ادامه یابد، میزان مازاد عرضه بر تقاضا در سه ماهه ی سوم سال ۲۰۱۸ حدودا ۵۰ میلیون بشکه بیش از میانگین ۵ ساله ی آن خواهد بود و قیمت نفت به ۶۵ تا ۷۰ دلار خواهد رسید. این در حالی است که اکنون میزان مازاد عرضه به تقاضا به نسبت میانگین ۵ ساله ی این محصول ۱۴۰ میلیون بشکه است''. 

لازم به ذکر است که سازمان کشور های صادر کننده نفت و ۱۱ کشور دیگر از جمله روسیه در اواخر سال گذشته توافق کردند تا برای ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا و در پی آن افزایش قیمت نفت، تولید خود را از اول سال ۲۰۱۷ در مجموع روزانه ۱.۸ میلیون بشکه کاهش دهند. در تاریخ ۲۵ می، تولید کنندگان تصمیم گرفتند که قرارداد کاهش تولید نفت را که در ابتدا ۶ ماهه بود، برای ۹ ماه دیگر تمدید کنند، و تا ماه مارس ۲۰۱۸ به کاهش تولید ادامه دهند. تصمیم این کشورها موجب شده که قیمت نفت برنت از ماه ژوئن سال جاری به میزان ۴۰ درصد افزایش داشته باشد. علیرغم کاهشی که اخیرا در ذخایر نفت خام اتفاق افتاده، انتظار می رود که اعضای اوپک قرارداد کاهش تولید را تمدید کنند زیرا به اعتقاد آنان میزان این ذخایر هنوز بسیار بالا است. این در حالی است که معلوم نیست که برخی از شرکت کنندگان جلسه ی ۳۰ ام نوامبر بخواهند که میزان تولید نفت خود را کاهش دهند. برآوردها حاکی از آن است که کشورهای عضو اوپک به همراه روسیه و قزاقستان مجموعا دارای ۲ میلیون بشکه ظرفیت اضافی نفت هستند.  

باید خاطر نشان ساخت که بزرگترین مانع در راه کاهش تولید نفت توسط اعضای اوپک، افزایش میزان استخراج نفت شل توسط تولید کنندگان آمریکایی بوده است. به گفته ی گروه مشاوره ی انرژی وستوود، تولید نفت در آمریکا خیلی بیشتر از آن میزانی که به دلیل افزایش تعداد دکل های نفتی به نظر می رسد افزایش یابد، زیادتر خواهد شد. دلیل این امر، افزایش میزان استخراج از چاه های نفت آمریکا بوده است. در این خصوص، این موسسه پیش بینی کرده است که '' چاه های نفت در حال فعالیت در آمریکا به میزان ۱۸ درصد فعالیت خود را افزایش خواهند داد و این در حالی است که در برخی حوزه های خدماتی میزان تقاضا افزایش خواهد یافت زیرا تمرکز عاملان بازار نفت بر بهره وری و تحویل دادن میزان بیشتری از نفت به افرادی کمتر خواهد بود''. این موسسه افزوده است که کاهش تولید نفت اوپک ممکن است (موقتا) به افزایش شدید قیمت منجر شود اما هر چه به سال ۲۰۱۹ نزدیک تر شویم با افزایش تولید نفت توسط آمریکا و پایان قرارداد کاهش تولید اوپک، قیمت نفت نیز کاهش خواهد یافت. برآورد وستوود این است که در (اواخر) سال ۲۰۱۸ و سال ۲۰۱۹ میلادی آمریکا به میزان ۱ تا ۱.۵ میلیون بشکه تولید نفت خود را افزایش خواهد داد.

در هفته ی منتهی به ۱۷ ام نوامبر، تعداد دکل های نفتی نسبت به هفته ی گذشته تغییر نکرده است. در حال حاضر تعداد دکل های نفتی آمریکا ۷۳۸ عدد است. این در حالی است که تعداد دکل های نفتی آمریکا در اواسط سال گذشته تنها ۳۱۶ عدد بود. همچنین، اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز چهارشنبه ی گذشته عنوان کرده بود که در هفته ی منتهی به ۱۰ ام نوامبر، موجودی نفت خام آمریکا برای دومین هفته ی متوالی افزایش یافته (۱.۹ میلیون بشکه) و به مجموع ۴۵۹ میلیون بشکه رسیده است. همچنین، به گفته ی این اداره، تولید نفت خام این کشور با افزایشی ۱۵ درصدی نسبت به اواسط سال گذشته،  به مجموع ۹.۶۵ میلیون بشکه در روز رسیده است.
تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم