گزارش هفتگی بازار آزاد ارز؛
دلار هفته گذشته را نسبتا نوسانی آغاز کرد، ولی در روزهای انتهایی هفته به تغییرات تک‌‌تومانی اکتفا کرد. و در نهایت سومین هفته متوالی صعودی را به ثبت رساند. عده زیادی از معامله‌گران انتظار دارند روند آرام دلار در ابتدای هفته ادامه پیدا کند. به گفته آنها، در روزهای انتهایی آبان ماه تقاضای خاصی در بازار حضور ندارد که قیمت راتحریک کند. این در حالی است که معامله‌گران فردایی به‌شدت به‌دنبال عبور دلار از مرز ۴ هزار و ۱۰۰ تومان هستند.
کد خبر: ۷۴۶۲۰۱
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۰۰:۲۸ 11 November 2017
 دلار هفته گذشته را نسبتا نوسانی آغاز کرد، ولی در روزهای انتهایی هفته به تغییرات تک‌‌تومانی اکتفا کرد. و در نهایت سومین هفته متوالی صعودی را به ثبت رساند. عده زیادی از معامله‌گران انتظار دارند روند آرام دلار در ابتدای هفته ادامه پیدا کند. به گفته آنها، در روزهای انتهایی آبان ماه تقاضای خاصی در بازار حضور ندارد که قیمت راتحریک کند. این در حالی است که معامله‌گران فردایی به‌شدت به‌دنبال عبور دلار از مرز ۴ هزار و ۱۰۰ تومان هستند.

به گزارش تابناک اقتصادی، در هفته ای که گذشت بازار آزاد ارز روندی صعودی را برای نرخ فروش دلار آمریکا به ثبت رساند. همچنین در بانک مرکزی نیز شاهد روندی مشابه برای دلار بودیم. بر این اساس، در ابتدای هفته به دلیل کاهش تقاضا در بازار آزاد، شاهد استراحت دلار آمریکا بودیم و در پایان روز تغییری در نرخ فروش این ارز نسبت به پایان هفته قبل مشاهده نشد. در اولین روز هفته، شاخص بازار ارز از سوی عوامل بیرونی تحریک نشد تا با کاهش تقاضای داخلی قیمت دیگر توانی برای رشد نداشته باشد. روز شنبه نرخ حواله درهم نه تنها رشد نکرد، بلکه با افت قیمت مواجه شد. نرخ حواله درهم یکی از مهم‌ترین متغیرهایی است که معامله‌گران بازار داخلی به آن توجه دارند و معتقدند روند این ارز جهت قیمت دلار در بازار داخلی را تا حد زیادی تعیین خواهد کرد. در کنار نوسانات محدود حواله درهم، روز شنبه ارزش دلار در منطقه هرات افغانستان و سلیمانیه عراق نیز فاصله چندانی با بازار داخلی نداشت. در گذشته، معامله‌گران بازار داخلی به‌دلیل بالا رفتن ارزش دلار در منطقه سلیمانیه عراق، مقدار زیادی ارز را از بازار تهران به سوی این مقصد جغرافیایی خارج می‌کردند ولی در هفته‌‌های اخیر چنین روندی در بازار وجود نداشته است. در دومین روز هفته، دلار در برابر افت بیشتر مقاومت و مسیر افزایشی را برای حرکت انتخاب کرد. در سومین روز هفته، دلار روند ره به رشد خود را ادامه داد ولی اتفاق مهم تر در این روز، عبور دلار بانکی از سطح 3500 تومان بود. بر این اساس دلار مبادله‌ای که در تمام طول تابستان نزدیک به ۱۰۸ تومان افزایش پیدا کرده بود، در ۴۵ روز  اول پاییز حدود ۱۵۰ تومان افزایش قیمت را به ثبت رسانده است تا بتوان از سرعت‌گیری این نرخ در پاییز سخن گفت. البته شیب قیمت دلار از انتهای تابستان آغاز شد، ولی در پاییز سرعت بیشتری گرفت. در ادامه هفته با افزایش عرضه از سوی بازار ساز، شاهد کند شدن روند رو به رشد دلار آمریکا در بازاد آزاد ارز بودیم. روز چهارشنبه همسو با دلار، دینار عراق نیز در مسیر کاهشی قرار گرفت. هزار دینار عراق روز چهارشنبه ۳ هزار و ۲۴۰ تومان قیمت خورد که ۱۰ تومان کمتر از سه‌شنبه بود. خروج تقاضای زوار عتبات عالیات مهم‌ترین عاملی است که تقاضا را برای خرید دینار پایین آورد و زمینه‌ساز افت آن شد.

گزارش هفتگی بازار آزاد ارز؛

گزارش هفتگی بازار آزاد ارز؛


در ادامه نگاهی داریم به روند قیمت گذاری سه ارز پرطرفدار بازار آزاد ارز در هفته ای که گذشت:


شنبه؛ دلار آمریکا از جای خود تکان نخورد/ یک ریال تا دلار ۳۵۰۰ تومانی در میرداماد

در پایان معاملات بازار آزاد روز شنبه، هر دلار آمریکا بدون تغییر نسبت به پایان هفته گذشته به قیمت 40 هزار و 430 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با رشد 57 ریال همراه شد و در پایان روز به رقم فروش 47 هزار و 617 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد ابتدای هفته، 11 هزار و 76 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به پنج شنبه گذشته، 15 ریال ارزان تر فروخته شد. نرخ دلار آمریکا در بانک مرکزی که در چند هفته اخیر روند افزایشی داشته است، روز شنبه 49 ریال رشد کرد و با ثبت رقم 34 هزار و 999 ریال در مرز ورود به کانال جدید قیمتی ایستاد.

یکشنبه؛ رشد 67 ریالی دلار آمریکا در بازار آزاد در کنار استراحت دلار بانکی

در پایان معاملات بازار آزاد روز یکشنبه، هر دلار آمریکا با رشد 67 ریال نسبت به روز شنبه، به قیمت 40 هزار و 497 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با افت 5 ریال مواجه شد و در پایان روز به رقم فروش 47 هزارد و 612 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد دومین روز هفته، 11 هزار و 87 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز قبل، 11 ریال گران تر فروخته شد. همچنین در این روز تعطیلی بازارهای جهانی سبب شد نرخ 39 ارز عمده اعلامی در بانک مرکزی نسبت به روز شنبه ثابت بماند. 

دوشنبه؛ ادامه گرانی دلار آزاد و عبور دلار بانکی از ۳۵۰۰ تومان

در پایان معاملات بازار آزاد روز دوشنبه پانزدهم آبان ماه، هر دلار آمریکا با رشد 114 ریال نسبت به روز قبل، به طور میانگین به قیمت 40 هزار و 611 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با افزایش 16 ریال همراه شد و در پایان روز به رقم فروش 47 هزار و 628 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد سومین روز هفته، 11 هزار و 104 ریال قیمت گذاری شد که نسب به رو یکشنبه، 17 ریال گران تر فروخته شد. همچنین روز  دوشنبه براساس اعلام بانک مرکزی، هر دلار آمریکا با ۵۸ ریال افزایش نسبت به روز قبل ۳۵ هزار و ۵۷ ریال قیمت خورد. 

سه شنبه؛ رشد دلار آمریکا در کنار افت یورو در بازار آزاد

در پایان معاملات بازار آزاد روز سه شنبه، هر دلار آمریکا با رشد 62 ریال نسبت به روز قبل، به طور میانگین به قیمت 40 هزار و 673 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با افت 86 ریال مواجه شد و در پایان روز به رقم فروش 47 هزار و 542 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد، 11 هزار و 111 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز دوشنبه، 7 ریال گران تر فروخته شد. براساس اعلام بانک مرکزی نرخ هر دلار آمریکا برای چهارمین روز هفته با 42 ریال افزایش نسبت به روز دوشنبه 35 هزار و 99 ریال قیمت خورد. 

چهارشنبه؛ افت اندک دلار در آخرین روز کاری هفته

در پایان معاملات بازار آزاد روز چهارشنبه، هر دلار آمریکا با افت اندک 1 ریال نسبت به روز قبل، به طور میانگین به قیمت 40 هزار و 672 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با افزایش 59 ریال همراه شد و در پایان روز به رقم فروش 47 هزار و 601 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد، 11 هزار و 119 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز سه شنبه، 8 ریال گران تر فروخته شد. همچنین هر دلار آمریکا در بانک مرکزی، با 50 ریال افزایش 35 هزار و 149 ریال ارزش‌گذاری شد.
 


برچسب ها
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: