بازدید 6189

بارزانی رؤیایش را دور از دسترس کرد

کد خبر: ۷۳۹۸۴۳
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۰ 19 October 2017
یک رسانه غربی نوشته رئیس اقلیم کردستان عراق رویای خود برای محقق کردن جدایی این منطقه را دست‌نیافتنی‌تر از گذشته کرد.

به گزارش فارس، رسانه انگلیسی رویترز نوشته همه‌پرسی جدایی کردستان عراق که به ابتکار «مسعود بارزانی»، رئیس اقلیم کردستان عراق برگزار شد، قماری بود که رویای او برای داشتن سرزمین را بیش از هر زمان دیگر دست‌نیافتنی کرد.

خبرگزاری رویترز نوشته برگزاری این همه‌پرسی در روز 25 سپتامبر با حمایت اکثریت رأی‌دهندگان برای جدایی رو به رو شد، اما از طرف دیگر، خطر وقوع جنگ داخلی در عراق را بالا برد. بغداد، این رأی‌گیری را غیرقانونی خوانده است.

علی‌رغم این، مسعود بارزانی و حزب او به نام «حزب دموکرات کردستان» از برگزاری این همه‌پرسی دفاع کرده‌اند.

یک سخنگوی بارزانی به رویترز گفت: «[برگزاری همه‌پرسی] اقدامی صحیح بود. هیچ کس نمی‌تواند جلوی دستیابی ما به استقلال را بگیرد.»

اما تمامی کُردها هم از این ایده بارزانی استقبال نکرده‌اند. حزب اتحاد میهنی، گفته حزب دموکرات کردستان به دلیل مخالفت‌های شدیدی که با برگزاری همه‌پرسی وجود دارد، کُردها را در معرض خطر قرار داده است.

رویترز با اشاره به عملیات ارتش عراق برای بازپس‌گیری کرکوک، به نقل از یک فرمانده نیروهای وابسته به بارزانی مدعی شده ایران به نیروهای عراق برای انجام این حمله کمک کرده است.

علی‌رغم این، یک دیپلمات غربی، ایفای نقش ایران در این زمینه را رد کرد. وی گفت: «این، افسانه‌سرایی است. بارزانی در گذشته هم دیگران را به خاطر اشتباهاتی که خودش مرتکب شده سرزنش کرده است. ولی این بار این افسانه برای جلب حمایت آمریکایی‌ها، طراحی شده است.»

رویترز به نقل از برخی کارشناسان نوشته برخی معتقدند که برگزاری همه‌پرسی جدایی کردستان عراق به حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق فرصت بیشتری برای تحکیم قدرتش می‌دهد و استقلال منطقه کردستان عراق را دور از دسترس می‌کنند.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی