بازدید 14501
عذرخواهی آقای توکلی و پس گرفتن ادعاهایش درباره سید حسین موسویان و ولی الله سیف، کار پسندیده ای بود؛ اما آبروهای ریخته را به آنان برنگرداند! آیا در این مورد هم چنین اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا کار به معذرت خواهی کشیده خواهد شد؟ آیا به فرض صحت سخنان طیب نیا، آبروی رفته او با معذرت خواهی برخواهد گشت؟
کد خبر: ۷۳۹۴۸۳
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۰ 17 October 2017
احمد توکلی می کوشد شخصیت سیاسی منصف و اخلاق مداری باشد. به همین دلیل، هرازگاهی از کسانی که درباره آنان حرف اشتباهی زده یا به آنان تهمتی زده است، معذرت خواهی می کند و استغفار می طلبد! (البته بسیاری از سیاستمداران راست و چپ همین کار را هم نمی کنند!) شاید در نگاه اول، عادت وی به پذیرش اشتباه و حلالیت طلبی، یک ویژگی اخلاقی محسوب شود؛ اما تکرار اشتباه در موضع گیری ها، ابدا حسن نیست و یک سیاستدار در قامت احمد توکلی شاید لازم است، صبوری و تحمل در دانسته هایش از افراد را هم چاشنی کار خود کند. شاید گوینده اخبار به وی فردی فاسقی باشد که لازم است درباره او و خبرش تحقیقی بکند و سپس درباره آبروی افراد، در محافل عمومی سخن بگوید.

به گزارش «تابناک»؛ در آخرین مورد از مواضع احمد توکلی درباره اشخاص ـ که ظاهرا مانند موارد قبل قصد وی افشاگری بوده است ـ او مطالبی درباره علی طیب نیا، وزیر اقتصاد دولت پیشین گفته است؛ مطالبی که دستمایه طرح سؤال از وزیر نفت در این باره شد.

بر اساس این گزارش، ماجرا از این قرار است که احمد توکلی در کانال تلگرامی اش از دیدار با مردم سولقان نوشته و در بخشی به این نکته اشاره می کند: «سولقان لوله کشی گاز دارد؛ از سولقان به سمت سنگان برای آنکه باغچه وزیر اقتصاد دولت یازدهم از گاز بهره مند شود، یک و نیم کیلومتر به سمت سنگان انجام شده است و این یکی دیگر آتش به جان آدم می زند».

احمد توکلی در اینجا وزیر اقتصاد را متهم می کند که دولت برای باغچه شخصی وی یک کیلومتر و نیم لوله گاز اختصاصی کشیده است. در همین حال، با استفاده از این خبر، از احمد توکلی، حاجی دلیگانی، نماینده عضو جبهه پایداری در سؤالی از وزیر نفت می پرسد: چرا آن وزارتخانه برای لوله کشی به باغچه وزیر اقتصاد، هزینه متحمل شده و چرا به سایرین که در مجاورت باغچه وزیر هستند، انشعاب گاز داده نشده است؟!

علی طیب نیا اما به شدت ادعای احمد توکلی و پس از آن سؤال حاجی دلیگانی را نادرست می داند و در این باره می گوید: این طرح را شرکت گاز کامل نکرد و تا ۲۵۰ متری باغچه ما جلوتر نیامدند که پیگیری های دهیاری هم نتیجه نداد و بنده خودم، نه لوله کشی۱۵۰۰ متر مورد ادعا، بلکه ۲۵۰ متر باقی مانده با هزینه شخصی را انجام دادم. پس این ادعا که این مسیر، صرفا به خاطر بنده و آن هم با بی عدالتی و تبعیض گازکشی شده، غیر واقعی و نادرست است. از پنج ملک موجود در کوچه ای که باغچه بنده نیز در آن قرار دارد، سه واحد دارای گاز هستند و دو واحد دیگر هم به دلیل نداشتن مجوز از این امکان برخوردار نشده است. در واقع دادستانی ابلاغ کرده که واحدهای بدون پروانه ساخت نمی توانند و نباید از امکانات بهره ببرند.

در واقع وزیر اقتصاد سابق هم ادعای لوله کشی به منزلش به طول 1500 متر به هزینه دولت را نادرست می داند و آن را 250 متر و به هزینه خودش اعلام می کند و هم این را که ادعا شده دیگران از داشتن حق انشعاب محروم شده اند، غلط می داند و می گوید: فقدان مجوز و حکم دادستانی باعث شده دو واحد از پنج واحدی که در مجاورت باغچه او قرار دارند، انشعاب داده نشود.

آنچه از ظاهر سخنان وزیر اقتصاد برمی آید اینکه ادعای احمد توکلی درباره وی نادرست و غلط است. احمد توکلی خود احتمالا بیش از هر فرد دیگری، آیه ششم سوره حجرات را خوانده است که می فرماید: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِن جَاءكُمْ فَاسِقٌ بِنَبَأٍ فَتَبَيَّنُوا أَن تُصِيبُوا قَوْمًا بِجَهَالَةٍ فَتُصْبِحُوا عَلَى مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِينَ»: اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد، اگر فاسقى براى شما خبرى آورد، بررسى و تحقيق كنيد تا مبادا گروهى را به نادانى آسيب رسانيد، آن گاه از كرده خود پشيمان گرديد.

تحقیق و بررسی در این زمینه هم نه قبل از انتشار توسط آقای توکلی کار دشواری بود و نه اینک که صحبت هایی در این زمینه رد و بدل و حرف هایی درباره آبروی فردی صاحب آبرو زده شده و او هم البته تکذیب کرده، کار سختی است. می توان به راحتی این مورد را بررسی و با مدرک و به صورت مستند به مردم نشان داد.

مضمون آیه مبارک هم دقیقا بر تحقیق دلالت می کند تا با عدم آگاهی به دیگران صدمه وارد نشود. عذرخواهی آقای توکلی و پس گرفتن ادعاهایش درباره سید حسین موسویان و ولی الله سیف، کار پسندیده ای است؛ اما آبروهای ریخته را به آنان برنگرداند! آیا در این مورد هم چنین اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا کار به معذرت خواهی کشیده خواهد شد؟ آیا به فرض صحت سخنان طیب نیا، آبروی رفته او با معذرت خواهی برخواهد گشت؟
اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲۱
انتشار یافته: ۱۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
فقط دلواپسی کافی نیست باید مستدل بود تا بی سبب دل کسی رانشکنی ودر پی دلجویی برآیی ..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
به نظر من که باید شرط وزیر شدن در مملکت، محروم شدن از یکسری امکانات اولیه باشه تا باعث بشه فقط افرادی که واقعا به عشق خدمت به مردم تصمیم به ورود به عرصه ولت را دارند، وزیر شوند
در ضمن آقای توکلی سوای اشتباهاتی که مرتکب شده باشه، مرد محترمیه. با شناختی که از ایشون دارم و حتی صادق زیباکلام هم بر اون صحه گذاشته، حداقلش اینه که از لحاظ مالی، واقعا آدم سالمیه
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
بنظر اینجانب با طرح این موضوع توسط جناب آقای توکلی، آبرویی از آقای طیب نیا نرفته که هیچ بلکه با اطلاع رسانی ایشان مردم به پاکدستی ایشان نیز پی بردند، در صورتیکه شاید قبلاً به این موضوع واقف نبودند ولی این امر باعث نمیگردد که از گناه آقای توکلی نیز چشم پوشی شود. مردم آقای توکلی را نیز به عنوان یک مسئول قدیمی پاکدست میشناسند و بهمین دلیل صحبتهای ایشان تأثیر بیشتری در جامعه دارد و همین امر دقت بیشتر ایشان را میطلبد ولی نباید باعث کناره گیری ایشان از اشاگریهای بعدی گردد.
ایکاش خبرنگاران ما هم حداقل شجاعت آقای توکلی را داشتند و از موارد سوء استفاده مدیران که مطئن هستند و مدرک کافی دارند، مینوشتند و به اطلاع مردم میرساندند. ترس از اشتباه نباید باعث جلوگیری از افشای موارد نادرست مدیران شود. نهایتاً در صورت اشتباه با عذر خواهی و اطلاع رسانی درست هر افشا کننده ای میتواند اشتباه خود را نیز به اطلاع عموم برساند.
این امر باعث کشف فساد و افراد فاسد میگردد و کشور را از این وضعیت بد نجات خواهد داد البته بشرطیکه خط قرمزی برای افراد خواص وجود نداشته باشد که متاسفانه امروز وجود دارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
از آقای توکلی توقع نداریم مشابه حاجی دلیگانی و قدوسی و عباسی و ..... رفتار کند . شأن ایشان ورای این حرف هاست .
Ehsan
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
بله، قابل توجه خودتون که این ادعا رو با تیتر درشت و عکس وزیر نفت گذاشته بودید. شما معذرت خواهی کردی؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
بیایید اطراف اصفهان تا نشونتون بدم برای چندتا ویلا و تالار بدون کنتور گاز کشیدن تا بفهمید
محمد ب
|
United States
|
۱۹:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
جالب است که این خبر غیر موثق در اخبار ساعت 8 صبح امروز شبکه خبر که قاعدتا باید به مراجع خبری کاملا معتبر استناد کند البته بدون دکر نام وزیر پخش شد.
ظاهرا اگر اخباری بر علیه اشخاصی خاص منتشر شود، صدا و سیما بدون توجه به اعتبار مرجع خبر به راحتی منتشر می کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
بقوله اصلاح طلبان یا روشنفرکران مردم چی میگن؟ مردم مردم و مردم چی میخوان؟؟ مردم و مردم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
متاسفانه آقای توکلی فقط جناحی عمل می کند !!! آیا حاضر هست فساد محرز افراد از بقیه جناحها را چاپ کنید و فوقش عذر خواهی کند؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
واقعا اگر مملکت حساب و کتاب دارد و صحت حرفهای طیبنیا ثابت شود باید اقای توکلی از تمام سمت های خود استعفا و یا بر کنار شود واگر حرف اقای توکلی درست باشد همین مسایل برای طیب نیا تا هر کس هرچی رسید به زبان نیاورد معذرت خواهی از طیب نیا چه مشکلی ازکسانی که بر اساس گفته توکلی این هم غیبت پشت سر طیب نیا کرده اند حل میکند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
توکلی سیاسی حرف ای آست ، ابرو افراد را می برد و سپس عذرخواهی ،
اگر سازمانش دنبال حقیقت بود تماسی با طیب نیا می گرفت ، برای املاک نجومی با قالیباف جلسه گذاشت اما با طیب نیا تماس هم نگرفت،
کم کم مردم متوجه می شوند توکلی در پوشش سازمان شفافیت ، دارد رقیبان خود را آلوده نشان می دهد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
اقای توکلی به دلیل شکستی که در انتخابات از اصلاح طلبان خورد برای بدنام کردن آنها از دایره انصاف خا رج شده با این نهاد شفافیت هم که برای ریاست خود درست کرده برای از بین بردن باقیمانده ایمانش به سیم آخر زده خدا آخر و عاقبت همه را ختم به خیر کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
آقاي توكلي از خيلي ها بايد عذر خواهي كنه همين كه ايشون املاك نجومي رو رها كرد وبه حقوق هاي نجومي چسبيد معنايي جز اين نداره كه ايشون كاملا جهت دار. رداي مبارزه بإفساد رو پوشيده فساد مال اصول گرا باشه مباهه مال اصلاح طلب باشه حكمش اعدامه حالا خوب مي شه فهميد كه چرا مبارزه بإفساد نتيجه اَي نداره
قلندری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۶
این مهم نشان میدهد چقدر اخلاق عملی اسلامی کم شده تا علیرغم آیه صریح قران مبنی بر چگونگی صحت خبر بدون توجه به آثار آن اول ذوق زده دست به افشا میزنیم بعد فکر میکنیم اینکار درست بوده یا غلط حالا عذر خواهی میکنیم .آقای محترم!!!!!آبروی رفته را چگونه بر میگردانید.؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۶
با سلام اقای توکلی باید نسبت به ابروی اشخاص حساسیت بیشتری داشته باشند
این که نمیشود امروز اتهام زد وفردا عذر خواهی کرد
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
نمازهای ماه رجب fatf شهاب الدین عزیزی خادم سینوفارم علی اکرمی
آخرین اخبار