بازدید 7412
۵
پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه موضوعاتی همچون گرانی سه گانه ارز در پایان هفته بازار آزاد، نبض سکه در روز پایانی هفته، کاهش قیمت جهانی طلا تحت تأثیر افزایش ارزش دلار، پیش بینی نسبت به ادامه روند نزولی قیمت طلا، افزایش قیمت نفت، افزایش ۳۰ درصدی تجارت ایران و چین، انتخاب دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز، افزایش تولید خودرو در شهریورماه، مقصد دستمال سفره ایرانی و پیش بینی از کاهش دوباره قیمت‌ مرغ را در بر دارد.
کد خبر: ۷۳۵۹۱۲
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۲ 06 October 2017
از «پیشنهاد نیکلاس مادورو برای حذف سلطه دلار» تا «ابهام درباره واریز سود سهام عدالت»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبر‌ها و رویدادهای جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون گرانی سه گانه ارز در پایان هفته بازار آزاد، نبض سکه در روز پایانی هفته، کاهش قیمت جهانی طلا تحت تأثیر افزایش ارزش دلار، پیش بینی نسبت به ادامه روند نزولی قیمت طلا، افزایش قیمت نفت، افزایش ۳۰ درصدی تجارت ایران و چین، انتخاب دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز، افزایش تولید خودرو در شهریورماه، مقصد دستمال سفره ایرانی و پیش بینی  از کاهش دوباره قیمت‌ مرغ را در بر دارد.


گرانی سه گانه ارز در پایان هفته بازار آزاد

در پایان معاملات بازار آزاد روز پنجشنبه، هر دلار آمریکا با رشد 61 ریال نسبت به روز قبل، به طور میانگین به قیمت 39 هزار و 380 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با افزایش 111 ریال همراه بود و در پایان روز به رقم فروش 46 هزار و 539 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد پایان هفته، 10 هزار و 807 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز چهارشنبه، 37 ریال گران تر فروخته شد. این در حالی است که روز چهارشنبه نیز شاهد گران شدن دلار آمریکا، یورو و درهم امارات در بازار ارز تهران بودیم.

نبض سکه در روز پایانی هفته

در جریان معاملات روز پنجشنبه بازار آزاد تهران، قیمت سکه های ربع، نیم و گرمی بدون تغییر ماند ولی نرخ دو نوع سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با هزار و امامی با ۲ هزار و ۸۰۰ تومان افزایش مواجه بود. بر این اساس هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید یک میلیون و ۲۱۳ هزار تومان، سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم یک میلیون و ۲۵۷ هزار تومان، نیم سکه ۶۴۹ هزار تومان، ربع سکه ۳۶۹ هزار تومان و سکه یک گرمی ۲۴۹ هزار تومان بود.

کاهش قیمت جهانی طلا تحت تأثیر افزایش ارزش دلار

روز گذشته در بازارهای جهانی قیمت طلا تحت تأثیر افزایش ارزش دلار، ۱.۹ دلار کاهش یافت و هر اونس به قیمت ۱۲۷۲.۷ دلار به فروش رفت. قیمت فلز زرد نسبت به یک ماه گذشته 66.7 دلار کاهش داشت؛ اما نسبت به یک سال گذشته 6.2 دلار افزایش را تجربه کرد. در گروه سایر فلزات گرانبها هم نقره رشد 10 سنتی داشت و هر اونس از این فلز به قیمت 16.66 دلار معامله شد. فلز پلاتینوم 4 دلار کاهش یافت اما فلز گرانبهای پالادیوم 6 دلار افزایش را تجربه کرد. رویترز در باره دلیل کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی نوشت: پس از انتشار آمارهای اقتصادی قوی درمورد آمریکا دلار تقویت شد و انتظارات برای افزایش نرخ بهره را تا پایان سال در این کشور تقویت کرد.

پیش بینی نسبت به ادامه روند نزولی قیمت طلا

در حالی که قیمت جهانی طلا در روزهای اخیر به پایین ترین سطح خود در دو ماه اخیر رسیده، تحلیلگران مؤسسه اف ایکس تی ام پیش بینی می کنند که احتمال افت بیشتر قیمت این فلز گرانبها وجود دارد. بر اساس این گزارش لوکمن اوتونگا تحلیلگر ارشد مؤسسه اف ایکس تی ام در سخنانی تأکید کرد: قیمت طلا در روزهای اخیر به کمتر از 1270 دلار رسیده و بار دیگر توانسته است روند صعودی را آغاز کند ولی به نظر من این احتمال وجود دارد که قیمت طلا در روزهای آینده با افت بیشتری روبه رو شود. وی در ادامه تصریح کرد: گمانه زنی ها نشان می دهد که ارزش دلار آمریکا در کوتاه مدت تقویت خواهد شد و این مسأله فشار زیادی بر قیمت جهانی طلا وارد خواهد کرد. به نظر من اگر سطح حمایتی 1267 دلاری شکسته شود، قیمت طلا در روزهای آینده تا 1250 دلار در هر اونس کاهش خواهد یافت.

پیشنهاد نیکلاس مادورو برای حذف سلطه دلار

نیکلاس مادورو رئیس‌جمهور ونزوئلا پیشنهاد کرد کشورهای تولیدکننده نفت باید درباره ایجاد یک سبد ارزی برای معاملات نفت خام و محصولات پالایشگاهی گفت‌وگو کنند. رئیس‌جمهور ونزوئلا که در مجمع کشورهای صادرکننده گاز در مسکو صحبت می‌کرد گفت: ایجاد سازوکار جدید برای کنترل بازار جهانی نفت بسیار ضروری است. به گفته مادارو معامله با دلار تأثیر منفی بر بازار جهانی دارد و تلاش کشورهای صادرکننده نفت برای تثبیت قیمت نفت را کم‌رنگ می‌کند. بر اساس نظر رئیس‌جمهور ونزوئلا معرفی یک سبد ارزی جایگزین شامل یوآن و روبل و دیگر ارزها تأثیر منفی دلار در معاملات آتی را حذف خواهد کرد.

افزایش بهای نفت با احتمال تشدید کاهش تولید

روز پنجشنبه قیمت نفت اندکی افزایش یافت. دلیل افزایش قیمت نفت افزایش احتمال تشدید کاهش تولید عربستان سعودی و روسیه بوده است. با این حال افزایش تولید آمریکا و همچنین ازسرگیری فعالیت میدان نفتی شارارا در لیبی موجب شده است تا قیمت ها چنان که باید افزایش پیدا نکنند. به نقل از رویترز، قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در روز گذشته، ۲۰ سنت افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۶.۰۰ دلار معامله شد، این در حالی است که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا بدون تغییر، بشکه‌ای ۴۹.۹۸ دلار صورت گرفت.

افزایش ۳۰ درصدی تجارت ایران و چین

به گفته مجیدرضا حریری، نایب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین، در شش ماه نخست سال ۲۰۱۷ نسبت به سال قبل میلادی تبادلات تجاری ایران و چین حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است.

انتخاب دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز

پس از پایان نشست کشورهای صادرکننده گاز (GECF)، معاون وزیر انرژی روسیه به عنوان دبیرکل این مجمع انتخاب شد. در حقیقت یوری سنتیورین معاون وزیر انرژی روسیه، جایگزین سیدمحمدحسین عادلی شد که 4 سال دبیرکلی این مجمع را در اختیار داشت. دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز برای یک دوره دو ساله انتخاب می‌شود و با توافق اعضا برای یک دوره دوساله دیگر قابل تمدید است. پیش از این سنتیورین اعلام کرده بود، در صورت انتخاب دبیرکلی مجمع کشورهای صادرکننده گاز از سمت خود در وزارت انرژی روسیه کناره‌گیری می‌کند.

تولید خودرو در شهریورماه افزایش یافت

شهریور ماه امسال تولید انواع خودرو به طور میانگین ۱۳.۱ درصد افزایش یافت. در این مدت، تولید انواع خودرو از ۹۳ هزار و ۵۸۷ دستگاه در شهریور ماه سال گذشته به ۱۰۵ هزار و ۸۴۳ دستگاه رسید. تولید انواع سواری با رشد ۱۴.۶ درصدی همراه بوده و از ۸۵ هزار و ۷۸۵ دستگاه در شهریور ماه ۱۳۹۵ به ۹۸ هزار و ۲۷۳ دستگاه افزایش یافت. تولید انواع ون اما نزولی بوده و با افت ۱۵.۸ درصدی از ۳۸ دستگاه در شهریور ماه سال گذشته به ۳۲ دستگاه رسید. شهریور ماه تولید انواع وانت نیز با افت ۶.۶ درصدی همراه بوده و از ۶۳۷۷ دستگاه در شهریور ماه ۱۳۹۵ به ۵۹۵۹ دستگاه کاهش یافت. تولید انواع مینی‌بوس و میدل‌باس نیز ۸.۶ درصد کاهش یافته و از ۸۱ دستگاه در شهریور ماه سال گذشته به ۷۴ دستگاه رسید. به نقل از ایسنا، در این مدت تولید انواع اتوبوس ۲۰۱.۴ درصد رشد داشته و از ۷۳ دستگاه در شهریور ماه ۱۳۹۵ به ۲۲۰ دستگاه افزایش یافت. تولید انواع کامیونت، کامیون و کشنده نیز با افزایش ۴.۲ درصدی همراه بوده و از ۱۲۳۳ دستگاه در شهریور ماه سال گذشته به ۱۲۸۵ دستگاه رسید.

مقصد دستمال سفره ایرانی کدام کشورها است؟

طبق آمار منتشره توسط گمرک در پنج ماهه نخست سال 1396 ، قریب به 163 تن روميزی و دستمال سفره از کاغذ، از کشور صادر شده است. ارزش دلاری این میزان صادرات 200956 و ارزش ریالی آن 6520097968 بوده است.

از «پیشنهاد نیکلاس مادورو برای حذف سلطه دلار» تا «ابهام درباره واریز سود سهام عدالت»


قیمت مرغ پایین‌تر می‌آید

مهدی یوسف خانی رئیس اتحادیه پرنده و ماهی در خصوص قیمت مرغ در بازار پس از پشت سر گذاشتن تاسوعا و عاشورای حسینی اظهار کرد: قیمت مرغ پس از تاسوعا تنها 100 تومان کاهش یافت و در حال حاضر با قیمت 7100 تومان در خرده فروشی ها معامله می‌شود. وی افزود: هر کیلو مرغ زنده درب مرغ داری 4 هزار و 500تومان، درب کشتارگاه 6هزار و 300 تومان، در واحد های صنفی 6 هزار و 550 تومان و در خرده فروشی ها 7هزار و 100 تومان توزیع شده است. یوسف خانی در رابطه با اقلام دیگر فروش مرغ خاطرنشان کرد: هر کیلو ران مرغ با کمر 6 هزار و 200 تومان، ران مرغ بدون کمر 7 هزار و 100 تومان، سینه با کتف هر کیلو 12 هزار و 500 تومان، سینه بدون کتف 13 هزار و 500 تومان و فیله مرغ 14 هزار و 500 تومان است. رئیس اتحادیه پرنده و ماهی با اذعان بر اینکه بازار ماهی سیر ثابتی را دراین چند ماه اخیر طی کرده است، تصریح کرد: قیمت ماهی در این چند ماه تغییری نداشته و ماهی های پر مصرفی مانند قزل آلا با همان قیمت 16 هزار و 500 تومان و ماهی سفید 22 هزار تومان خرید و فروش شده است. یوسف خانی در پایان در واکنش به این خبر که قیمت ها رو به فزونی خواهد گذاشت، تاکید کرد: هیچ افزایش قیمتی دراین ماه نخواهیم داشت و امکان کاهش مجدد قیمت‌ها به خاطر افزونی عرضه نسبت به تقاضا پیش بینی شده است. /ایلنا

ارزان‌ترین قیمت‌های پیشنهادی آپارتمان در تهران

مطابق گزارش بانک مرکزی متوسط قیمت خرید و فروش هر مترمربع آپارتمان مسکونی در آخرین ماه از فصل تابستان معادل ۴میلیون و ۷۶۰ هزار تومان در مناطق مختلف شهر تهران ثبت شده است که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل، معادل ۷/ ۹ درصد افزایش نشان می‌دهد. به گزارش دنیای اقتصاد، در این میان بررسی‌ها نشان می‌دهد، بیشترین رشد قیمت در شهریورماه امسال نسبت به شهریورماه سال گذشته مربوط به منطقه ۵ معادل ۵/ ۱۲ درصد و کمترین میزان رشد معادل ۴/ ۰ درصد به منطقه ۲۲ شهر تهران مربوط بوده است. در میان مناطق ۲۲ گانه نیز بیشترین قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی معامله نیز معادل ۱۰ میلیون و ۴۰هزار تومان در منطقه یک و کمترین قیمت هرمتر مربع آپارتمان معامله شده نیز معادل ۲ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان در منطقه ۱۸ انجام شده است. پس از منطقه یک مناطق ۳، ۲، ۶ و ۵ نیز بیشترین قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی در شهریورماه سال جاری را داشته‌اند. در گزارش نبض بازار امروز ارزان‌ترین قیمت‌های پیشنهادی آپارتمان‌های مسکونی در محدوده‌های مختلف شهر تهران که طی هفته اخیر به بازار ارائه شده‌اند آمده است. جدول قیمت‌های پیشنهادی

ابهام درباره واریز سود سهام عدالت

محمدرضا پورابراهیمی و غلامرضا تاجگردون رؤسای کمیسیون های تخصصی اقتصادی و برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، در نامه ای به رئیس جمهور خواستار ‎جلوگیری از پرداخت سود سهام عدالت از سوی دولت به صورت نقدی شدند. در بخشی از این نامه آمده است: احتراماً با عنایت به تصمیمات اخیر دولت در ارتباط با پرداخت سود سهام عدالت، به استحضار می‌رساند همانگونه که مستحضرید در شرایط کنونی کشور که تجهیز منابع برای اقتصاد ملی ضروری‌ترین موضوع محسوب می‌گردد، این اقدام در عمل به جز اتلاف منابع ملی چیزی به دنبال نخواهد داشت. تجربه پرداخت یارانه در کشور بیانگر لزوم اخذ تصمیماتی در اقتصاد کشور است که بتواند به جای تقسیم و توزیع منابع، بدون اثرگذاری در اقتصاد، منجر به تجهیز منابع برای افزایش بهره‌وری در اقتصاد کشور گردد. گزارش‌های اخذ شده از سازمان خصوصی‌سازی از وضعیت سهام عدالت بیانگر این موضوع است. با توجه به جمعیت حدود ۵۰ میلیونی دارنده سهام عدالت، مقرر شده که امسال حدود ۴۰۰۰ میلیارد تومان به مشمولین پرداخت شود که بر اساس روش‌های محاسباتی انجام شده، به ازای هر نفر دارنده سهام عدالت در سال جاری، ماهیانه بین ۳ تا ۹ هزار تومان تعلق خواهد گرفت. با توجه به عدم تأثیر این سود پرداختی در افزایش قدرت خرید خانوار، پرداخت این سود به جز اتلاف منابع ملی، هیچ اثری را برای مردم و دولت دربر نخواهد داشت. 


اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۵
خلیل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
کشورهای نفتی با کمک چین و روسیه باید یک بانک مرکزی متحد متشکل از نمایندگان بانکهای مرکزی ملی خود تاسیس کنند و کنترل پول این بانک در دست همه آنها باشد. البته مشخص است که مخالفت آمریکا با این کار بسیار شدید خواهد بود.
ناشناس
|
Hungary
|
۱۱:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
همین مبلغ ناچیز را هم به این افراد ندهند معلوم نیست کجا سر در میآورد.
سعید تبریزی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
از اول هم قرار نبود سود سهام را بدهند با 60هزار تومان می خواستند 500هزار از جیب مردم را بزنند تا جیب دولت پر شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
ما که زمان احمدی نژاد رابطه مان را با دلار قطع کردیم . فقط جشن نگرفتیم . بیشتر جشن هسته ای می گرفتیم .
پری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
لطفا دیگر در مورد سهام عدالت مطلب ننویسید .چنان هر روز با آب و تاب مطالب سهام بی عدالت را مینویسید که انگار سود های ملیونی می خواهید پرداخت کنید. طی یازده سال گذشته سود های نجومی این سهام معلوم نیست به جیب چه کسانی رفته است و حالا برای سود ماهی پنج هزار تومان مردم را به سخره گرفته اید.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس کرونا در ایران آزادراه تهران شمال پنومونی ایرج حریرچی محسن طاهری حسنی مبارک نمازهای ماه رجب انواع ماسک و روش استفاده