بازدید 22752
۸
کد خبر: ۷۲۹۱۷۸
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۵ 25 May 2019
طبق ماده ۶۰ قانون خدمت وظیفه عمومی کسانیکه با ارتکاب اعمالی چون جعل، اعمال نفوذ، شهادت کذب، گواهی خلاف واقع، مکتوم داشتن حقیقت، رشوه یا فریب دادن موجبات معافیت خود یا دیگران را از خدمت وظیفه عمومی فراهم سازند باید به اتهام آنان در دادگاه صالحه رسیدگی شود و به حبس تعزیری از یک تا پنج سال محکوم می‌شوند.

 به گزارش میزان،  جرم جعل با وجود اینکه در بسیاری از موارد موجب بردن مال می‌شود، در زمره جرایم علیه آسایش عمومی و نه جرایم علیه اموال، طبقه بندی شده است که این موضوع نشان‌دهنده توجه به جنبه‌های غیرمالی آن یعنی سلب اعتماد عمومی و نیز ضررهای غیر مالی بوده که ممکن است از ارتکاب جعل به اشخاص وارد شود.
مجازات استفاده‌ از کارت‌های معافیت تقلبی در قانون
در قانون ایران از جرم جعل تعریفی ارائه نشده بلکه احکام راجع به انواع مختلف آن طی بیست ماده از مواد ۵۲۳ الی ۵۴۲ فصل پنجم قانون تعزیرات مصوب ۱۳۷۵ و نیز قوانین دیگر بیان شده است که مصادیق آن عبارتند از «ساختن نوشته یا سند یا ساختن مهر یا امضای اشخاص رسمی یا غیر رسمی، خراشیدن یا تراشیدن یا قلم بردن، یا الحاق یا محو یا اثبات با سیاه کردن یا تقدیم و تاخیر تاریخ سند نسبت به تاریخ حقیقی یا الصاق نوشته‌ای به نوشته دیگر، یا به کاربردن مهر دیگری بدون اجازه صاحب آن و نظایر این‌ها به قصد تقلب».   
  
جعل سند و استفاده از سند مجعول دو جرم جداگانه محسوب می‌شوند، بنابراین اگر فردی سندی را جعل کرده و از آن استفاده کند، مرتکب دو جرم شده که به موجب قانون برای هرکدام آن‌ها مجازات مستقلی تعیین شده است.   
  
در مواد ۵۲۴ تا۵۴۲ قانون تعزیرات مجازات اسلامی، مجازات‌های حبس و جزای نقدی یا هر دو را برای مرتکب پیش‌بینی کرده است و کسی که از جعلی بودن مدارک مطلع بوده و از آن مدارک استفاده کند، طبق ماده ۵۳۰ قانون تعزیرات به ۲ ماه تا ۲سال حبس محکوم خواهد شد.   
  
طبق ماده ۵۲۵ قانون تعزیرات، هر کس یکی از اشیای ذیل را جعل کند یا با علم به جعل یا تزویر استعمال کرده یا داخل کشور کند، علاوه بر جبران خسارت وارده، به حبس از یک تا ۱۰ سال محکوم خواهد شد:   
  
۱- احکام یا امضا یا مهر یا دست خط معاون اول رئیس‌جمهور یا وزرا یا مهر یا امضای اعضای شورای نگهبان یا نمایندگان مجلس شورای اسلامی یا مجلس خبرگان یا قضات یا یکی از رؤسا یا کارمندان و مسئولان دولتی از حیث مقام رسمی آنان.   
  
۲- مهر یا تمبر یا علامت یکی از شرکت‌ها یا مؤسسات یا ادارات دولتی یا نهادهای انقلاب اسلامی.   
  
۳- احکام دادگاه‌ها یا اسناد یا حواله‌های صادره از خزانه دولتی.   
  
۴- منگنه یا علامتی که برای تعیین عیار طلا یا نقره به کار می‌رود.   
  
۵- اسکناس رایج داخلی یا خارجی یا اسناد بانکی نظیر برات‌های قبول شده از طرف بانک‌ها یا چک‌های صادره از طرف بانک‌ها و سایر اسناد‌ تعهدآور بانکی 
  
طبق ماده ۶۰ قانون خدمت وظیفه عمومی کسانیکه با ارتکاب اعمالی چون جعل، اعمال نفوذ، شهادت کذب، گواهی خلاف واقع، مکتوم داشتن حقیقت، رشوه یا فریب دادن موجبات معافیت خود یا دیگران را از خدمت وظیفه عمومی فراهم سازند باید به اتهام آنان در دادگاه صالحه رسیدگی شود و به حبس تعزیری از یکسال تا پنج سال محکوم می‌شوند. 

سیدعلی شاه‌صاحبی حقوقدان و استاد دانشگاه
اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۸
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۰
دو سال عمر جوانان را تلف می کنید که چی بشه .سربازی باید مثل کشورهای پیشرفته حرفه ای و اختیاری باشد . در اغلب کشورها در زمان صلح سرباز بصورت 5 ساله و ده ساله استخدام شده و حقوق مکفی دریافت می کند و این سرباز که بر اساس توانایی های خوب فکری و جسمی از بین متقاضیان انتخاب شده آموزش صحیح دیده و مفید واقع می شود .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۰
اگه بدونیم و صد در صد مطمئن باشیم که شخصی با جعل مدارک و جازنی شخصی به جای پدرش ، تونسته معافیت کفالت بگیره ، به کجا باید اطلاع بدیم؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۰
بی خیال گناه داره
مثلا من و شما رفتیم چه گلی به سر مملکت زدیم؟؟؟

ما که دو سال از عمرون تلف شد حداقل بزار این بنده خدا عمرش تلف نشه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۰
آدم فروش فرو مایه
مسعود
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
فضول
وطن دار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۰
این یکسال تا پنج سال زندان چرا درمورد فوتبالیستهای متخلف جاعل اجرا نشد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
خونشان رنگین تر بود یا پولشان افزونتر!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۰
ژن خوب
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
پارتیشان کلفت تر !
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس نوروز 99 مسعود مولوی جهش تولید طرح فاصله گذاری اجتماعی روز جانباز