بازدید 77734
دی ماه سال گذشته، اعلام کردیم که نیروهای قراردادی و پیمانی و شرکتی ها تعیین تکلیف خواهند شد؛ این گفته ها بر مبنای جلساتی بود که کمیسیون اجتماعی با سازمان امور استخدامی داشت.
کد خبر: ۷۲۴۲۱۴
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۸ 26 August 2017
با این طرح، یک نفر هم صاحب خانه نمی شوداز سال ها پیش، موضوع مربوط به نیروهای شرکتی و ساماندهی شاغلانی که در بدنه دستگاه های دولتی فعالیت داشته، ولی ارتباط مستقیمی با کارفرمای اصلی ندارند، مطرح و دنبال می شده، به گونه ای که این موضوع به جنجالی ترین اقدام دولت در بازار کار کشور تبدیل شده بود.

به گزارش «تابناک»؛ البته دولت در آن زمان مواضع شفاف و روشنی درباره وضعیت نیروهای شرکتی نداشت و در چند مصوبه هیأت وزیران تلاش کرد، درباره هدف اصلی خود توضیح دهد و اصلاحاتی را ارائه کند. با این حال، رئیس مجلس خود اقدام به ابطال مصوبات دولت کرد و گفت، کار دولت، ابهامات و تخلفات فراوانی دارد و نمی توان در امور بخش خصوصی دخالت کرد.

در عین حال، مقامات دولتی اعلام می کردند، شاغلان بخش خصوصی خود دچار اشتباه برداشت هستند و اصلا هدف دولت از ساماندهی نیروهای شرکتی، آنها نیستند و تنها محدود به رسیدگی به نیروهای شاغل در بدنه دستگاه های دولتی و آن بخشی از شرکت هاست که دولت دارای سهم بالاتر از ۵۰ درصد در آن است.

در نهایت نیز با وجود اینکه پرونده های شکایت فراوانی بین نیروهای کار و پیمانکاران باز شده بود، وزیر کار وقت اعلام کرد: آنچه مدنظر دولت در این خصوص بوده، انجام شده و ۵۰ هزار نیروی شرکتی شاغل در بخش های دولتی تبدیل وضعیت شده اند و مابقی افراد دچار تفسیر نادرست از قانون هستند!
 
مهلت اجرای آزمایشی قانون تبدیل وضعیت تمام شده است
 
اکنون در دولت تدبیر و امید ـ که این موضوع به حاشیه رفته و دیگر خبری از مصوبات هر چند وقت یک بار هیأت وزیران درباره تعیین تکلیف نیروهای شرکتی نیست ـ حسن روحانی، رئیس جمهور در سفر سال گذشته خود به سمنان، درباره برنامه دولت برای تعیین تکلیف و ساماندهی نیروهای قراردادی و شرکتی اشاره کرد و گفت: البته اساس ایجاد اشتغال در کشور، باید جذب نیروهای آماده به کار در بخش های خصوصی باشد. دولت هم به اندازه توان خود و به ویژه برای جایگزینی نیروهایی که هر سال بازنشسته می شوند، نیروی جدید جذب کند و در این زمینه اولویت نیز با کسانی است که از قبل، قراردادی و شرکتی در دستگاه های دولتی کار می کرده اند.

اما بیش از یک سال است از این سخنان رئیس دولت می گذرد و جالب آنکه قانون مربوط به استخدام و تعیین تکلیف این نیروها، موقتی بوده و مهلت آن در شهریور ماه سال گذشته به پایان رسیده است، ولی این قانون امسال در قانون بودجه برای یک سال دیگر تمدید شده است.

سلمان خدادی در گفت وگو با تابناک می گوید: در دی ماه سال گذشته اعلام کردیم که نیروهای قراردادی و پیمانی و شرکتی ها تعیین تکلیف خواهند شد. این گفته ها نیز بر مبنای جلساتی بود که کمیسیون اجتماعی با سازمان امور استخدامی داشت.

این نماینده مجلس گفت: قانون مدیریت خدمات کشوری که تمام پرسنل ادارات و سازمان های دولتی را تعیین تکلیف می کند، قانون موقتی دارد و زمان آن در شهریور سال 95 تمام شده، ولی با توجه به تفاهم بین مجلس و دولت، قرار بود لایحه آن تا آخر سال گذشته به مجلس فرستاده تا قانون دائمی شود.
 
اجرای این طرح برای دولت بار مالی زیادی دارد

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اظهار داشت: از آنجایی که این قانون بار مالی بسیاری دارد، نمی توان آن را در قالب طرح و پیشنهاد ارائه داد و باید در قالب لایحه وارد مجلس شود؛ بنابراین، ما نیز با دولت تفاهم کردیم لایحه آن را ارسال کنند تا این نیروها تعیین تکلیف شوند.

وی ادامه داد: اما متأسفانه دولت آن را به تأخیر انداخت و در بودجه سال 96 آن را یک سال دیگر تمدید کرد؛ اما نمایندگان مصمم هستند از این نیروها که ظلم زیادی به آنها شده و مورد سوءاستفاده قرار گرفته اند و زمینه های انحراف در آنها ایجاد شده، دلجویی کنند.

وی درباره چگونگی ایجاد زمینه انحراف در بین این نیروها گفت: فردی در بین این افراد هست که بیش از بیست سال قراردادی کار می کند و در کنار او، فرد دیگری است که رسمی کار می کند؛ اما فاصله حقوق آنها بیش از چهار برابر است و ما می بینیم که یک نفر 4 میلیون حقوق می گیرد و نفر کنار دست او با سابقه کار بیشتر، حدود یک میلیون دریافتی دارد.
 
این فرد فردا در ارائه خدمات خود به مردم کوتاهی خواهد کرد و در بهترین حالت، کار را درست انجام نمی دهد و در شرایط بدتر، اگر فرصتی پیش آید از آن سوءاستفاده می کند و با این عنوان که مشخص نیست، فردا چه خواهد شد از موقعیت خود سوءاستفاده می کند و ممکن است دچار انحرافت مالی زیادی شود.
 
عدم تعیین تکلیف استخدام ها، باعث ایجاد انحراف می شود

وی گفت: حتی اگر از هزار کارمند، یک کارمند نیز این گونه شود، ما مسئول آنیم. دولت هم از آنجایی که بار مالی برای تبدیل وضعیت افراد دارد، حاضر به این کار نیست، اما این وظیفه ماست که این کار را پیگیری کنیم.

این نماینده مجلس افزود: اینکه تا امروز این کار نشده، تقصیر دولت است. دولت نمی خواهد هزینه ای برای این کار بپردازد، چون با این روش با پرداخت هزینه کمتر، کار بیشتری انجام می دهد. هر کس دیگری هم جای دولت بود، همین کار را می کرد.

وی در پایان یادآور شد: با این حال، ما دولت را راضی کرده ایم و نیز مسئولان سازمان استخدامی کشور نیز تفاهم کرده اند که این کار انجام شود. نوبخت هم با این کار موافق است و از آنجایی که تکلیف شده، باید این کار در چند ماه آینده پایان یابد.
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۷
در انتظار بررسی: ۹۴
انتشار یافته: ۹۴
دلنگرون
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
امنیت شغلی باعث افزایش بهره وری و رشد اقتصادی می شود
اهورا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
باسلام
بنده و تعدادی از همکاران به صورت قرار داد ساعتی در وزارت خانه صنعت ، معدن و تجارت مشغول به کار بوده و با وجود اینکه تمامی ماها از بهترین داشنگاههای ایران عمدتا شریف و امیرکبیر استخدام شده ایم ، لکن وزارت صمت ما را تبدیل وضعیت نکرده و از کلیه پاداش ها ، اعیاد، مناسبت ها ، مزایا و غیره برخوردار نیستیم ، در صورتیکه بیشترین کار بخش مربوطه را همین نیروها انجام می دهند. حتی فیش حقوقی ، کسر حقوق ، و حتی در بعضی مواقع بیمه هم نداریم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
من کاری به کارهای دیگر احمدی نژاد ندارم و لی اگر یک کار درست کرد که براش خداپدربیامرزی تا آخر عمر آورد همین قراردادی کردن نیروهای پیمانکاری و شرکتی بود.که بعید می دونم دولت روحانی کاری برای نیروهای قراردادی وتبدیل وضعیتشان به پیمانی و رسمی کند که جزو محالات است...
غلام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
این شامل همه شرکت هایی که دولت 50% به بالا سهم داره میشه؟ مثل مخابرات؟
عظیم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
جذب نیروهای شرکتی توسط دولت یک ظلم اشکار است در حق افراد تحصیلکرده بدون پارتی چون افراد شرکتی افرادی هستند که همه باپارتی وزدوبند وارد ادارات شده اند پس دولت اگر میخواهد عدالتی در استخدام وجذبنیرو رعایت شود باید از جذب نیروهای شرکتی خودداری نماید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۵
کی گفته همه شرکتی ها پارتی دارن اتفاقا اونایی که پارتی دارن از هون اول یا رسمی میشن یا قرداد معین . تو مجموعه ما تماما امیر کبیری هستن و حتی رتبه یک ارشد کشوری هم هست و در بدترین شرایط استخدامی نه مزایا نه پاداش و. حتی نصف اول سال هم تا شرایط سال بعد مشخص بشه بیمه ندارن. خدا پدرتا بیامرزه تابناک پیگیری کنید سایت شما خیلی تاثیر گذاره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
دولت فعلا مراقب باشه كه ارز دار ميره بالا و همش پز كنترل تورم نده خوشبه حال اقايان رانت بگير كه دلارشون همينطورميره بالا
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۶
همه که با پارتی بازی جذب نشده اند اگر اینطور باشد بیشتر نیروهای رسمی نیز در سنوات قبل با رابطه جذب شده بودند و این عدالت نیست که به خاطر تعداد اندکی که با رابطه ورود کردن تعداد کثیری از این زحمتکشان حقوقشان نادیده گرفته شود...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
درود به شرفت جناب آقای خدادی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
دوباره وعده جدید. تا چند ماه آینده!!!!
با همین حرفا امسال هم تموم شد. تا بود آخر تیر بعد آخر مرداد بعد آخر شهریور. حالا هم چند ماه آینده
آخه ما نیروهای شرکتی بدبخت با سیزده چهارده سال سابقه کار و حقوق 1200 چجوری این همه بی عدالتی و آزار رو باید تحمل کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
-
|
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
با سلام
بعد از شرکت در آزمون استخدامی سال 1390 و یک سال معطلی برای گزینش ومصاحبه تخصصی و عبور از هفت خوان رستم بلاخره در سال 91 به صورت قراردادی شروع به کار کردیم ولی متاسفانه حالا با گذشت بیش از 5 سال همچنان قراردادی هستیم و تبدیل وضعیت نشده ایم و این در حالی است که سال قبل برای پست سازمانی و ردیف شغلی ما نیرو به صورت پیمانی استخدام کردند.نمی دونم مسئولین بالادستی از نیروهای محیطی خود اطلاع ندارند و یا واقعا سازمان دچار هرج و مرج و بلاتکلیفی هست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
11 سال است که بصورت قراردادی کار می کنیم و با انواع تبعیضها مواجهیم. امیدوارم یک مسئول شریف و خداشناس برای حل این موضوع آستین بالا بزند.
قراردادی و شرکتی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
این قضیه نیروهای قراردادی یه مثال از روند رسیدگی به وضع معیشت ملته.اونم ضعیف ترین قشر و تازه قشری که خود آقایون میدونن در حق این قشر ظلم شده.!!حاج بابایی پارسال گفت تا آخر برج ۶ حالا هم رفت برا چند ماه دیگه.مگر امام زمان(عج) ما رو از دست این بیکفایتی ها نجات بده.
کارمند قراردادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
با بیست سال سابقه کار با مدرک کارشناسی ارشددر یکی از مهمترین سازمانهای کشور مشغول کار هستم . هنوز قراردادیم. دقیقاً یک سوم یک نیروی پیمانی حقوق می گیرم. جلب اینکه بعضاً همین کارمندان پیمانی از راههای غیر آزمونی مثل سهمیه رئیس استفاده کردن و پیمانی شدن.خودم تا حالا سه بار آزمون دادم و به خاطر اینکه در پستم شرکت کننده سهمیه دار مثل خانواده محترم شهدا موفق به جذب نشدم. واقعاً گناه ما و امثال ما که میدونم در ادارات زیاد هستند چیه. به خدا زشته در جمهوری اسلامی که احکام اسلامی حاکم می باشد اینجوری با ما برخورد بشه. دولت در اولین اقدام سریع باید فکری به حال ما بکنه. دیگه داریم به مرز بازنشستگی می رسیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
ياشاسين حاج سلمان
کارگر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
با سلام
ما تعدادی از نیروهای شرکتی شاغل در سازمان تحقیقات و آموزش کشاورزی هستیم که هر کدام با 10سال و یا بیشتر سابقه کار داریم ولی متاسفانه با روزی 5 ساعت کار مشغول هستیم یعنی حقوق و مزایای ما براساس 5ساعت کار تنظیم شده ما با نیروهای رسمی تایم کاری مشترک داریم ولی حقوق و مزایای ما 5ساعتی می باشد .جالبه میگن این تعیین و تکلیف برا دولت بار مالی داره ولی ریخت و پاش های دیگه دولت ......................
ابراهیم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
من از آقای خدادادی تشکر میکنم که بصورت جدی پیگیر موضوع تبدیل وضعیت کارمندان قراردادیه ، درود بر شرفشان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
اقتصاد مقاومتی اجازه تحمیل هزینه بالا رابه دولت نمیدهد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
اختلاف پرداختی من کارمندقراردادی با یک همکار پیمانی در صورتیکه سه برابر ایشان سابقه کار دارم در سال چیزی حدود بیش از 30 میلیون می باشد حالا این عدد ضربدر چند سال کنید؟؟؟ در ضمن هم مدرکم بالاتره هم سابقم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
اختلاف پرداختی من کارمندقراردادی با یک همکار پیمانی در صورتیکه سه برابر ایشان سابقه کار دارم در سال چیزی حدود بیش از 30 میلیون می باشد حالا این عدد ضربدر چند سال کنید؟؟؟ در ضمن هم مدرکم بالاتره هم سابقم
کارمند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
والا ما بعد از بیست سال کار فهمیدیم نه دولت دلش به حال قشر کارمندان ضعیف می سوزه نه نمایندگان مجلس فقط در حد حرف صحبت می کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
البته خیلی از نیروهای رسمی در بخش دولتی به ویژه در 15 سال اخیر از دانشگاه های معتبر و رشته های عالی فارغ التحصیل شده و نیروهای قراردادی از دانشگاه های معلوم الحال پس چند برابر بودن حقوق رسمی ها نسبت به قراردادی هیچ ظلمی به نیروهای قراردادی بی کفایت نیست که از دانشگاه های پیام نور و آزاد و علمی کاربردی فارغ التحصیل شده اند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۸
کفایت شما از نحوه حرف زدنت معلومه .............. ضمنا فکر نکنم حالا حالا بتونی خودت را اصلاح دنمائی
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
اینکه اولویت با کسانی است که از قبل، قراردادی و شرکتی در دستگاه های دولتی کار می کرده اند یک تبعض است چرا که اکثرا در مشاغل خوب این نوع کارها، اکثرا آشنایان و فامیل های افرادی که کارمند رسمی آنجا هستند کار می کنند و با سفارش و رانت بدون داشتن شایستگی بکار گرفته شده اند. حالا تبدیل آنها به رسمی دیگر ظلم بزرگتری است که آنها را به کشور تحمیل می کند.
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
ضابطه جذب نیروی قراردادی در سازمانهای دولتی چیه؟؟ اکثر نیروهایی که به صورت قراردادی وارد سازمان های دولتی میشن با آشنا و پارتیه. حق کسانی که شایستگی بیشتری دارند ضایع میشه. بعد هم بخوان همینها رو رسمی بکنن! ظلمه به خدا!!
بی اسم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
عدالت لقلقه زبان شده.
چقدر وعده؟
نیروی انسانی را نابود کردن
نابرابری تا چه حد؟
یک و دویست در مقابل حقوق چهار به بالا؟؟؟؟
ان هم در یک اداره و در یک پست.
کجای دنیا به این نابرابری عدالت میگویند؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۱
تو خودت فک کردی چقد سواد داری که با این لحن حرف میزدی
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۵
من شاهد عمکلرد نیروهای قراردادی در سازمان های هستم.متاسفانه همپای کارمندان استخدامی در جذب رشوه و کار نکردن جلو میرن و تا حرف از استخدام می شه هم سریع یک تعداد از فامیل ها را وارد سیستم می کنن و فقط هزینه از جیب مردم میره.نمونه این افراد رو می شه توی سازمان تنظیم مقررات پیدا کنین.تعداد انگشت شماری رو پیدا می کنین که به یک نفر از مدیران سازمان وصل نباشن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۵
با سلام وقتی که بنا باشد در اداره ی که خود را سربازان گمنام امام زمان بنامند نیروی شرکتی باشد با 25 سال سابقه کار و آن همه بی عدالتی ، وای به حال ادارات دولتی دیگر .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۵
عمرمون تموم شد و رفت...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۵
از مسئولین خواهشمندیم یه فکری هم به نیروهای قراردادی سازمان آموزش فنی وحرفه ای بکنن فاصله بین حقوقها بین کارکنان قراردادی ورسمی دو یا سه برابره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۵
با سلام
8 ساله به عنوان نیروی شرکتی در یکی از شرکتهای دولتی مشغول به کارم.
توی اداره ما سه نوع کارمند وجود داره اولی رسمی که حقوق+مزایا+پاداش اونها با نیروی شرکتی در سال حداقل حدود 60 میلیون تومن تفاوت داره.
دومیا قراردادین که اوناهم در سال حداقل 20 میلیون تومن حقوق و مزایای اضافه نسبت به ما دریافت می کنند که نوش جانشون. کاملا حقشون هست هر دو تاشون.
حرف من اینجاست که ما هم بخدا از بچه های همین سرزمین هستیم.... یه لایحه یه مصوصبه یه دستور ... نمی دونم اسمشو چی میزارین... تو رو جان هر کس که دوس دارین تکلیف مارو هم روشن کنید
به خدا افسرده شدیم. عصبی شدیم. داغون شدیم...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۵
اکثریت نیروهای قراردادی و شرکتی بدون ظوابط استخدامی وارد دستگاههای دولتی شده اند نه ازمون داده اند و نه شرایط سخت را پشت سر گذاشته اند در کجای دنیا اینقدر بی عدالتی وجود دارد
رهگذر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۵
سلام یه فکری هم به حال نیروهای قراردادی و پیمانی صدا و سیما بشه
رسول
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۵
نیروهای شرکتی هم مانندبقیه ازمون وکلی بدوبدو داشتن تااستخدام شدن کجا پارتی بوده.ما ازمسئولین دولتی خواهشمندیم برامون کاری بکنن مردیم ازاین اوضاع بد
حمید موریان
|
United States
|
۱۸:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۵
خدمت عزیزان عرض کنم که این کارمندان محترم که از وضعیت بلاتکلیفی و نابرابری در دریافت حقوق ومزایا شکایت دارند حق دارند چرا که همه مال این آب وخاک هستند وحق معیشت واستفاده از امکانات این مملکت به صورت برابر با هم نوعان خود را دارند ولی الحق والانصاف بینکم وبین الله آیا این عزیزان با گذراندن هفت خان رستم قوانین ومقررات استخدامی وارد دستگاههای اجرایی شدند یا هرکسی که پارتی قوی داشته وارد این عرصه شده است؟
پس با این وجود باید گفت که ابتدا به ساکن بی عدالتی از استخدام این افراد بدون ظابطه و فقط با داشتن پارتی شروع گردیده زیرا که در این حین وبین حق خیلی از جوانان این مرز وبوم که از بهترین دانشگاههای مملکت فارغ التحصیل شده و از نظر علمی در مراتب بسیار بالاتر ی قرار دارند در روز روشن ضایع گردیده است.
سلام بنده الان نزدیک به شانزده سال در یک جایگاه پمپ بنزین دولتی مشغول به کاذر میباشم با توجه به دستور وقانون دولت قبل یعنی دهم تمام مدارک از نظر مدرک دیپلم وسابقه تکمیل میباشد وهر روز با دلهره سر کار میروم چون نا هیچگونه قرار دادی با اداره ونا شخص دارم ای
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۶
موسی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۶
متاسفانه در اکثر موارد نیروهای شرکتی ارگان ها توسط ارتباطات و لابی های غیر قانونی و بدون عبور از سد آزمون و فیلتر های مصاحبه علمی و عقیدتی جذب سیستم شده اند که بعضا از لحاظ علمی نیز سطح پایینی دارند. بهترین راه برای جذب نیرو برگزاری آزمون های علمی با اعمال سهمیه جهت پرسنل شرکتی می باشد. این عزیزان اگر می توانند در آزمون پذیرفته شوند و استخدام شوند و نه از طریق تبدیل وضعیت مفت و مجانی. این گوی و این میدان...
پدرام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۶
دولت روحانی با تعیین تکلیف کردن اعتبار و جایگاه خودشو بالا می بره
اگه این کارو نکنه کارمندان ادارات هم کم کاری میکنن و چند برابر هزینه استخدام باید ضرر بده و ندونه از کجا میاد این ضرر
ss
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۶
بابا برو جمع كن ارواح مرديات كم اصابمون خراب نيست تو هم خرابترش نكن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۶
6ساله در یک ارگان دولتی مشغول به کارم برای ماهی ی تمن توروخدا ما نیروهای شرکتی رو استخدام کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۶
ما نیروهای شرکتی که حقوق درست و حسابی نداریم . هر شرکتی هم که قرارداد جدید میبنده تا میتونه از سر وته حقوق مزایا میزنه تا سود بیشتری کنه،جالبه آنچنان وظیفه سنگینی هم بعده نداره و خرجی هم نمیکنه ،تا اعتراضی هم که میکنی سریعا تهدید به اخراج میشیم.به اداره کار که شکایت میکنیم میگه باید حقتونو بدن اگر شکایتی داری برو دادگاه و باید به دنبالش بروی و بروی .... شرکتها در بدنه دولت مثله یک دلال هستند که هیچ سودی برای دولت ندارند چرا حذف نمیشن و اسرار به ماندنشون دارن هم نمیدونم.............
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۶
ما نیروهای شرکتی که حقوق درست و حسابی نداریم . هر شرکتی هم که قرارداد جدید میبنده تا میتونه از سر وته حقوق مزایا میزنه تا سود بیشتری کنه،جالبه آنچنان وظیفه سنگینی هم بعده نداره و خرجی هم نمیکنه ،تا اعتراضی هم که میکنی سریعا تهدید به اخراج میشیم.به اداره کار که شکایت میکنیم میگه باید حقتونو بدن اگر شکایتی داری برو دادگاه و باید به دنبالش بروی و بروی .... شرکتها در بدنه دولت مثله یک دلال هستند که هیچ سودی برای دولت ندارند چرا حذف نمیشن و اسرار به ماندنشون دارن هم نمیدونم.............
ناشناس
|
-
|
۰۹:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۷
ممنون از تابناک که پیگیر وضعیت قراردادیها هستند فقط اگر شماره ی بود لااقل برای پیامک خیلی خوب بودحرفهایمون را به صورت پیام برای مجلس وامثال آقای خدادای فرستاده بشه ممنون از لطف شما که پیگیر وضعیت ما هستین
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۷
باسلام.ما همه قشر نیروهای شرکتی ادارات دولتی مظلوم هستیم.با کمترین امکانات بیشترین کارها را در یک ارگان انجام میدهیم ولی دولت و مجلس نمیتوانند توان درکشا ندارند.اگه درکش میکردند.تکلیف شرکتی ها را معلوم میکردند
نیرو شرکتی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۷
خدا به دادمون برسه کسی هم نیست به فکر نیروهای شرکتی باشه اخه تا کی زجر بکشیم بخدا خسته شدیم سر دو ماه سه ماه یک حقوق نهصد تومانی میدن اونم به چه بدبختی همش استرس اخراج شدن بی عدالتی ساعت کار اضافه اجباری بدون اینکه پولشو بدن میگن موظفیه لعنت به هرکسی که باعث زجر کشیدن ما نیرو های شرکتیه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۷
من نمی دانم چرا تو دل این بندگان خدا که کارمند پیمانکارند چرا هول وله میندازید الکی به این بندگان خدا وعده وعید میدهید مگر از اول که بنای پیمانکاری گذاشته شد قرار نبود که بدنه دولت باید کوچک شود و دیگر استخدام رسمی نباشند منظور از تبدیل وضعیت منظورتون چی هست
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۰
توروخدا کاری کنیدماروازاین وضع خلاص کنید مردیم ازبس تبعیض دیدیم
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۲
سلام ودرود بر جناب خدادادی که به فکر شرکتی های بالای 17 سال سابقه کاره وزجر کشیده هستند اما چه حیف که عملی نمیشه؟؟؟؟؟؟؟
شرکتی
|
United States
|
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۳
من یه نیروی نظافتچی بیمارستانم حقوقم ماهیانه یک ملیون تومنه همون پولی که پیمانکار میده شما بهم بدین حداقل ما هم امنیت شغلی داشته باشیم
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۴
من نیروی شرکتی بانک هستم سوالی دارم چطور بار مالی دولت افزایش پیدا میکند وقتی قراره واسطه ی که پول مفت میگیرد حذف شود ایا شرکت این حقوق و دستمزد رو از جیب خود میپردازد یا بانک یا... میپردازند ایا این شرکت هزینه ها و حقوق کارکنان خود رو از جیب خود پرداخت میکند شرکت به فکر سود اوری نیست و شرکتی خیریه می باشد؟؟؟
نیما
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۸
با عرض سلام وخسته نباشید واقعا عدالت نیست که یک جوان چهار سال بصورت شرکتی باشد و با حقوق ناچیز سرکند ایا ممکن است که این جوان ازدواج کند مسکن تهیه کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۴
واقعا وضعیت نیروهای شرکتی آدم را به زمان برده وبرده کشی میبره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۲
تا آقای نوبخت تو بدنه دولت باشه وضع مملکت از این بدتر هم میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
اون بزرگواری که از طرف نیروهای رسمی صحبت میکنن و اشاره به این موضوع دارن که خودشون آزمون دادن رسمی شدن باید بگم که نیروهای قراردادی و شرکتی وزارت نفت همه از طریق آزمون بودن فقط آزمون سراسری نبوده و از طریق استان بوده جنابعالی بلد نیستی ضوابط رو درست بنویسین چرا ناراحتی که هموطناتون هم به حق خودشون برسن از این وضعیت اسفناک و تبعیض رهایی یابند.با تشکر از کمیسیون اجتماعی مجلس
مريم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
نيروي شركتي= برده داري نوين
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۷
در یک سازمان و در یک اتاق چرا باید من 1800000 تومن بگیرم بغل دستیم با مدرک پایین تر 6000000 تومن فقط بخاطر اینکه من شرکتیم و ایشون قراردادی؟؟؟؟ا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۸
بعضی ها چنان از سختی میگن که انگار بیل و کلنگ میزنن
نیروی شرکتی متخصص
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
باسلام .بعضی از افرادبه قول خودشان تحصیل کرده اگر عرضه داشتن آنها هم مشغول میشدن ولی منتظرند کارت دعوت براشان بفرستن نیروی شرکتی چه گناهی کرده عمروجوانیش گذاشته پای کار تحصیلات وتوان وتخصص کاری این نیروها از خیلی ها که ادعاشان میشه بیشتره انشاالله دولت محترم کار مثبتی برایشان انجام میده واین تبعیضات نیز از بین میرود .به امید خدا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۶
همین توی که ازمون دادی چی بارته اخه مسلمون قضاوت الکی نکن
ن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۷
خوب دولت میتونه حقوقا را یکسان کنه که قراردادی و پیمان کاری مثل هم باشن اینقدر به اونا زیاد حقوق نده که هزینه هاش بالا بره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۷
سلام ضمن تشكر از اقاي خدادادي ميخواستم به اون شخصي كه نوشتن نيروي قراردادي مدركشون بي ارزشه بكم اصلا اينطور نيست خود من مدركمو از دانشكاه ملي روزانه كرفتم و سال 87 با توجه به نياز شهرستان به رشته من و كمبود رشته من بصورت شركتي و بعد از سه سال بصورت قراردادي كار ميكنم ضمن اينكه بي كفايتي در عمل كاركنان معلومه نه در وضعيت استخدام و مدركشون. مهم اينكه جوري كار كني كه وجدانت راحت باشه و البته در كارت مهارت و تبحر داشته باشي
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۱
با سلام به داد نیروهای شرکتی برسید تورا به خدا دادمان به جای نمیرسه. در بهترین دانشگاه ها در س خوندیم الان بیشترین تبعیض و می بینیم تا کی ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
ده ساله نیروی شرکتی هستم با مدرک لیسانس ،با نصف حقوق همکاران تا کی باید منتظر موند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۴
سلام اینا همش وعده هست هر از مدتی یه نفر میاد یه حرفی میزنه و میره. الان دو سه ماه از مرداد گذشته الکی با احساسات کارگران بازی میکنند . خیلی ظلم در حق نیروهای شرکتی میشه همشون هم میدونن ولی نمیخوان انجام بدن. کلا شرکت های وابسته یه کار غیر اخلاقی و غیر انسانی هست. اینجوری با مبلغی نا چیزاز نیروهای شرکتی کار بیشتر میکشن و قرارداد درستی هم باهاشون نمیبندند هر وقت هم نیازی نداشتند میگن خوش آمدین.
Sama
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۸
سلام والا ما توی یه اداره دولتی به صورت شرکتی مشغول به کاریم از نیروهایی که به صورت رسمی میان بیشتر ازمون دادیم 3 بار از ما ازمون استخدامی گرفتن اما حقوق و مزایا نصفه نیرو های رسمی. حقوقمونم اصلا 2-3ماه یه بار میدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۰
واقعا در مقایسه با رسمی ها، به قرادادی ها ظلم میشه
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۰
من یک نیروی شرکتی هستم خواهشمندیم فکری به حال نیروهای شرکتی بکنید با حقوق یک میلیون تومان چه کار کنیم خودتان را بزارید جای ما
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۱
شرکتی یعنی پارتی بازی.اگه راست میگن از طریق آزمون وعادلانه نیرو جذب کنن
عبدالرسول ماحوزی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۲
از آقای خدادادی صمیمانه تشکر می کنیم بخاطر واقعا درک کردن این نیروهای شرکتی مظلوم حیف است باید بگیم بد بخت توکل بر خدا
عبدالرسول
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۲
درست میگه نیروی شرکتی بد بختی که از صبح تا شب کار میکنه با آقایی که داره صبح تا عصر داره درس میخوانه یا بیکار می گردد یکی است درود بر عدالت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۳
من که از این دولت توقعی برای بهتر شدن وضعمون ندارم
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۵
با مدرک فوق لیسانس ابدارچی یک اداره هستم.با حقوق یک میلیون
کارمندای اینجا 4برابر وبیستر از نن حقوق میگیرن.حتی کسایی که سابقشون از من کمتره
البته اینم بگم ک اینایی ک از من سابقشون کمتره با پارتی اومدن و در عرض3سال رسمی شدن
اخه گناه ما چیه؟
ناهم ادمیم.حکومت عدل علی همینه؟
چرا عدالت برقرار ننیکنین؟
نیروهای پیمانکاری مناطق نفتخیز جنوب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۵
اگه دولت برای کاری که نیروهای پیمانکاری در شرکت نفت انجام میدن کمی ارزش قائل باشه میفهمه که کار این نیروهای دقیقا با افراد رسمی که دارن ماهی ده میلیون در ماه دریافت میکنن یکی است .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۶
سلام چندین سال است که به صورت قردادی وشرکتی دردو نهاد دولتی مشغول کارهستم دیگرپا به سن گذاشتم ورمق وانگیزه ای برایمان نمانده خواهشا مسولین محترم به فکرتبدیل وضعیت ما باشند
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۶
با سلام
در مورد بار مالی باید عرض کنم که اینطور نیست چون دستگاههای اجرایی همین حقوق کارگر را در بودجه خود تخصیص داده و آن را به پیمانکار میدهند و سپس پیمانکاران سهم خود را برداشت کرده و الباقی را به کارگر میدهند ...خوب چرا پیمانکار را حذف نمیکنند و حقوق را مستقیما به کارگر نمیدهند با یک قرارداد مستقیم ...حداقل در مورد امنیت شغلی خیال کارگر راحت است که از تمام شرایط سوء استفاده نمیشه و قرارداد مستقیم دارند و این یعنی بهره بری بالاتر و انگیزه و دلخوشی بیشتر برای این قشر مظلوم...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۶
اون که میگه دانشگاه آزاد -پیام نور و.... بی کفایت هست چرا چرت میگی همین مدیران دولتی اکثرا از همین دانشگاه مدرک دارند بعد هم کار چه ربطی به مدرک داره یکی تونسته دولتی بخونه یکی نتونسته شاید مشکل داشته
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۶
با۷سال سابقه کار که کار۳نفرروتووزارت بهداشت میکنم ۱میلیون حقوق میگیرم با۲تافرزند،به خدا هررزوز استرس دارم که نکنه بیکار بشم،تواین ۷سال یه آب خوش ازگلوم نرفته پایین،زندگی به سختی میگذره،این عدالت اسلامی نیست،این برده داری محضه خداشاهده،مطمن باشید هیچ کس به فکر ما مظلوم ها نیست،هیچ کس
جهرمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۷
درود بر شرف اقای خدادی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۸
دوست عزیز چرا الکی قضاوت میکنی بنده با اینکه نیروی شرکتی هستم و تو بیمارستان کار میکنم از طریق ازمون و مصاحبه ووهفت خوان رستم وارد این سیستم شدم حالا هم هر تصمیمی میگرندوهر قولی که میدن باید بدونن که خدایی هم هست
حامد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
درود خدا بر آقای خدادادی.خدا خیرت بده مارو از این منجلاب نجات بده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
درو به فراوان به اقای خدادادی عزیز که فکر ما نیروهای شرکتی بیجار بدبخت ها هست
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۵
شرکتی ها ادم حساب نمی کنن
ali
|
United Arab Emirates
|
۰۰:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۶
باسلام و احترام خدمت جناب دکتر خدادادی دکتر جان من جزو نیروهای خدماتی شرکتی بانک دولتی و تخصصی صنعت ومعدن هستم در حالی که ما به اندازه چهار نفر کارمیکنیم اما این وسط هرسال یک شرکت قرارداد میبنده حقوق ما میره جیب شرکت درحالی که ماهم دنبال اهداف بانک فعالیت میکنیم ودرکل ایران هم 70نفر می باشیم بنظر شما بهره وری چه زمانی بهتر است ما حاضریم همین مبلغی رو که باشرکت میبنده بده خودمون حداقل استرس امنیت شغلی دور بشه و ما باخیال راحت بکار خود ادامه بدیم
ماهم فرزندان همین خاکیم.
سیدهاشم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۶
سلام کی گفته نیروهای شرکتی بی لیاقتن ما هم درس خوندیم لیسانس گرفتیم ولی از سر اجبار نبود بازار کار اومدم با ازمون به صورت شرکتی سر کار داخل سازمانی کهدنیایی نیرو بدون هیچ آزمونی و سهمیه ی از بند پ استفاده کردن و استخدام شدن خدا میدونه فقط تفاوت ما اینه که ما باید کار کنیم مدیر عامل شرکت و گردن کلفتا حق زن و بچه و زحمت کشی مارو بخورن خدا لعنت کنه اون کسیو که باعث بانی این همه بی عدالتی و ظلمه
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۵
من نمیدونم چرا شرکت نفت با دیگر ادارات تفاوت میکنه زمان دکتر احمدی نژاد همه ادارات نیروهشون رو از زیر دست شرکتهای حق خور خصوصی بیرون کشید ولی نفت این کار رو نکرد و هنوز که هنوزه دارن حق این کارگرهایی که با جون خودشون. بازی میکنند توی مواد نفتی. نه ریه دارند نه سلامتی و حقوق پایین. این انصاف نیست وجدان و شرفتان کجا رفته. بازنشت هم بشیم باید پول دوا و دکتر و سرطان ریه بدیم به داد مردم برسید مملکت ما فقیر نیست نادار نیست
بی نام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۶
تورو خدا این شرکتا وپیمانکارارو بندازین بره فقط حقه کارگر و از بین میبرن خوب پولو مستقیم دولت به خوده کارگر بده نه اینکه نصفشو شرکت برداره ونصفه دیگشو با کسریهای فراوان به کار گره بدبخت بده مخصوصا کار گرای خدماتی
دان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۷
واقعا جای تاسف داره که میان وعده میدن و میرن
سخندان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۷
من از آقای خدادادی تشکر میکنم که بصورت جدی پیگیر موضوع تبدیل وضعیت شرکتی ها هست از شرکتی به قرار دادی ، درود بر شرفشان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۷
تورو به خدا فکری به حال قراردادی ها بکنید
قشقایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۸
سلام.خدایی نیروهای قراردادی وشرکتی بیشترین کار را انجام میدند وکمترین حقوق ومزایا را دارند.این انصاف نیست.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۸
سلام بنده شغلم خدماتی هست تو یه سازمان دولتی زمان احمدی نژاد ا با سازمان مستقیم قرار دا د میبستيم خیلی عالی بود راضی هم بودیم تا اینکه روحانی اومد بعداز یک سال ما رو دادن به یک شرکت خصوصی یا همون پيمون کارووضعیت حقوق مزایا مون خیلی پایین اومد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۸
سلام
امیدوارم در حد حرف نباشه،چون این قانون برده داری نوین (که خدا از باعث و بانیش نگذره)
م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
شرکت که هر دوره تغییر می کنه، ولی نیروها هستن. پول رو خود دولت میریزه به حساب شرکت، شرکت اون رو پخش می کنه بین نیروها، بنابراین برای شرکت فرقی نمی کنه که چقدر حقوق بدن. پس شرکت یک بازیچه هست و ی پولی هم به جیب میزنه. اما بیچاره نیروهای شرکتی که چند برابر کارمندها کار می کنن ولی حقوقاشو اسفناکه. قرارداد هممون به عنوان کارگر ساده هست(ارشد عمران هستم با 8 سال سابقه). تو قراردادمون نه کد شغلی هست نه مدرک نه سابقه کار. هیچ کدوم لحاظ نمیشه. این قرارداد رو که دولت میبینه. آیا قانونیه؟ اصلا رسمی شدن به کنار، چرا دولت قرارداد ها رو درست نمی کنه؟
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
محمد هادی زاهدی وفا حسین طائب ناصر کنعانی چافی مذاکرات دوحه
وب گردی