بازدید 3949

بررسی بازار نفت در هفته ای که گذشت

هفته گذشته بازار نفت با فراز و نشیب های فراوانی همراه بود. از یک طرف، افزایش تولید آمریکا و احتمال کاهش تقاضای چین و از طرف دیگر کاهش شدید موجودی نفت آمریکا، کاهش تولید لیبی و کاهش ارزش دلاراز مهمترین مسائلی بود که این هفته بر روی بازار نفت تاثیر داشت. در این هفته ابتدا قیمت نفت شدیدا کاهش یافت، اما در انتهای هفته، با کاهش موجودی آمریکا و کم شدن فعالیت های حفاری این کشور، دوباره قیمت ها بهبود یافتند.
کد خبر: ۷۲۲۹۳۸
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۵ 19 August 2017
هفته گذشته بازار نفت با فراز و نشیب های فراوانی همراه بود. از یک طرف، افزایش تولید آمریکا و احتمال کاهش تقاضای چین و از طرف دیگر کاهش شدید موجودی نفت آمریکا، کاهش تولید لیبی و کاهش ارزش دلاراز مهمترین مسائلی بود که این هفته بر روی بازار نفت تاثیر داشت. در این هفته ابتدا قیمت نفت شدیدا کاهش یافت، اما در انتهای هفته، با کاهش موجودی آمریکا و کم شدن فعالیت های حفاری این کشور، دوباره قیمت ها بهبود یافتند.

به گزارش تابناک اقتصادی، روز گذشته در حالی بازار نفت به فعالیت های خود در هفته پایان بخشید که قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در روز گذشته، ۱.۶۹ دلار افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۲.۷۲ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱.۴۲ دلار افزایش، بشکه‌ای ۴۸.۵۱ دلار صورت گرفت.

بررسی بازار نفت در هفته ای که گذشت

این در حالی ست که در هفته گذشته که بازار بسته شد، قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در روز گذشته، ۲۰ سنت افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۲.۱۰ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۲۳ سنت افزایش، بشکه‌ای ۴۸.۸۲ دلار صورت گرفت.

قیمت نفت آمریکا در روز جمعه ۳ درصد و قیمت برنت ۳.۳ درصد افزایش داشته است.

تاماس وارگا، تحلیلگر ارشد نفت در لندن گفته است: «کاهش موجودی نفت آمریکا بسیار دلگرم کننده بود و من بر این باورم که تقاضای بالا برای محصولات نفتی، به خصوص افزایش تقاضا برای بنزین نیز دلگرم کننده خواهد بود.»

وی همچنین گفت که کاهش ارزش دلار نیز به افزایش قیمت در روز جمعه کمک کرده است.

داده های اداره اطلاعات انرژی آمریکا که در اواخر روز چهارشنبه منتشر شد نشان می داد که موجودی نفت آمریکا در هفته گذشته حدود ۱۳ درصد نسبت به ماه مارس که در بالاترین سطح قرار دادشت، کاهش یافته و به ۴۶۶.۵ میلیون بشکه رسیده است. موسسه نفت آمریکا در اواخر روز سه شنبه گزارش کرده بود که موجودی نفت آمریکا در هفته منتهی به ۱۱ آگوست، ۹.۲ میلیون بشکه کاهش کاهش یافته است و به ۴۶۹.۲ میلیون بشکه رسیده است. اما کاهش موجودی بیشتر از این رقم بود و در هفته مذکور، موجودی آمریکا ۸.۹۵ میلیون بشکه کاهش داشته است. این در حالی ست که تحلیلگران انتظار داشتند در هفته مذکور، موجودی نفت آمریکا ۳.۱ میلیون بشکه کاهش یابد.

این هفتمین هفته ی متوالی است که موجودی نفت آمریکا کاهش یافته و می توان گفت که چنین چیزی برای اوپکی ها که مدت هاست سعی دارند به وسیله قرارداد کاهش تولید، میان عرضه و تقاضا تعادل ایجاد کنند، خبر بسیار خوبی ست.

اما آنچه که موجب خنثی شدن تاثیر کاهش موجودی آمریکا در رشد قیمت نفت شد، انتشار گزارشی مبنی بر افزایش تولید این کشور در هفته گذشته بود. آمریکا تولید خود را در روز ۷۹ هزار بشکه افزایش داده است و در هفته گذشته به بیش از ۹.۵ میلیون بشکه در روز رسانده است که بیشترین سطح تولید از ماه جولای سالی ۲۰۱۵ است و ۱۲.۷۵ درصد بیشتر از کاهش تولید اخیری ست که آمریکا در اواسط سال ۲۰۱۶ داده بود.

تولید لیبی به دلایل امنیتی که مربوط به میادین اصلی نفت این کشور می شود، عامل دیگری ست که باید موجب رشد قیمت شود. اما افزایش تولید آمریکا انقدر شدی است که مانع هرگونه رشد قیمت شده است.

به طور کلی، تحلیلگران می گویند که عرضه بیش از نیاز نفت، مانع آن شده است که قیمت نفت آن طور که باید افزایش یابد. به عنوان یکی از کشور هایی که تولید خود را شدیدا افزایش داده است، می توان از آمریکا یاد کرد که از اواسط سال ۲۰۱۶ تاکنون، تولید خود را تقریبا ۱۲ درصد افزایش داده است و به ۹.۴۲ میلیون بشکه در روز رسانده است. 

این ها در حالی ست که با کاهش تنش ها میان آمریکا و کره شمالی، ارزش دلار در روز سه شنبه افزایش یافت. افزایش ارزش دلار موجب می شود که سرمایه گذارانی که با سایر ارزها خرید و فروش می کنند، به معامله ی نفت تمایل کمتری نشان دهند و این امر به کاهش تقاضا می انجامد.

شاخص دلار که در مقایسه با شش ارز اصلی دیگر، محاسبه می شود، در روز دوشنبه ۰.۴ درصد و در روز سه شنبه ۰.۳ درصد رشد داشته است.

از سوی دیگر، کاهش سرعت پالایشگاه های چین و نشانه هایی مبنی بر فراوانی ذخایر بنزین موجب نگرانی بازار نفت از امکان کاهش تقاضای نفت شده و این امر باعث کاهش قیمت نفت در روز دوشنبه شده است.

در ماه جولای، پالایشگاه های چین ۱۰،۷۱ میلیون بشکه در روز پالایش داشته اند، که طبق آمار های رسمی این سطح از پالایش، ۵۰۰ هزار بشکه در روز کمتر از سطح پالایش در ماه ژوئن می باشد و کمترین سطح از سپتامبر سال ۲۰۱۶ است.

تحلیلگران می گویند که سرعت کاهش فعالیت ها سریعتر از حد انتظار بوده است، و این نگرانی را افزایش داده است که مبادا اشباع محصولات پالایشی موجب تضعیف تقاضای چین برای نفت شود.

این در حالی ست که سرمایه گذاران پس از انتشار نتایج تحقیقات شرکت خدمات نفتی بیکر هیوز محتاطانه دست به سرمایه گذاری زدند. در این گزارش که روز جمعه انتشار یافت، آمده بود که کاوشگران برای دومین بار در سه هفته گذشته، ظرفیت حفاری نفت ایالات متحده آمریکا  را افزایش داده اند.

افزایش دکل های نفتی نشان از افزایش تولید نفت دارد و این در حالی ست که تولید کنندگان اصلی نفت، به غیر از آمریکا، در تلاش اند که به وسیله قرارداد کاهش تولید نفت اوپک، بازار را از این حالت اشباع شده نجات دهند و میان عرضه و تقاضا تعادل ایجاد کنند.

در تاریخ ۲۵ می  سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) و ۱۱ کشور دیگر توافق کردند تا قرارداد کاهش تولید نفت را که در ابتدا ۶ ماهه بود، برای ۹ ماه دیگر تمدید کنند، و تا ماه مارس ۲۰۱۸، تولید جهانی نفت را روزانه ۱.۸ میلیون بشکه نفت کاهش دهند.

شک به توانایی اوپک در افزایش قیمت ها از زمانی بیشتر شد که آمار های ماه جولای نشان از افزایش تولید و صادرات تولید کنندگان عضو این سازمان و رسیدن به رکوردی تازه در سال ۲۰۱۷ داشت.


اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی