بازدید 10033
پیمانه اقتصادی؛

از «واگذاری 100 هزار میلیارد تومانی با یک مصوبه چند خطی» تا «تخت گاز یا دنده معکوس دلار در کانال 3800 تومان»

این پیمانه موضوعاتی همچون سبزپوشی حافظ با شتران، ومعادن و فولاد، دلایل کاهش ارزش سهام بورس عربستان، تغییرات قیمت انواع سکه در بازار، پیش بینی بازار نفت در هفته پیش‌رو، پیش بینی از روند صعودی قیمت جهانی طلا طی هفته آینده، فراخوان برای جمع‌آوری هزاران شاسی‌بلند کاین، کردستان عراق به دنبال ورود به بازار قطر، تجار افغان، زعفران ایران را به نام خود صادر می‌کنند و اقدام جالب یک بانک خارجی را در بر دارد.
کد خبر: ۷۱۷۱۲۵
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۴ 31 July 2017
از «واگذاری 100 هزار میلیارد تومانی با یک مصوبه چند خطی» تا «تخت گاز یا دنده معکوس دلار در کانال 3800 تومان»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون سبزپوشی حافظ با شتران، ومعادن و فولاد، دلایل کاهش ارزش سهام بورس عربستان، تغییرات قیمت انواع سکه در بازار، پیش بینی بازار نفت در هفته پیش‌رو، پیش بینی از روند صعودی قیمت جهانی طلا طی هفته آینده، فراخوان برای جمع‌آوری هزاران شاسی‌بلند کاین، کردستان عراق به دنبال ورود به بازار قطر، تجار افغان، زعفران ایران را به نام خود صادر می‌کنند و اقدام جالب یک بانک خارجی را در بر دارد.


سبزپوشی حافظ با شتران، ومعادن و فولاد

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه 8 مردادماه 96 با افزایش 70 واحدی به رقم 81 هزار و 491 واحد رسید. تالار شیشه ای در دومین روز کاری هفته جاری پس از یک روز افت، شاهد روند صعودی اکثر شاخص های منتخب بازار سرمایه بود. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با افزایش 22 واحدی به رقم 26 هزار و 425 واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن با رشد 12 واحدی، عدد 17 هزار و 777 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) با افزایش 9 واحد به رقم 13 هزار و 472 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با رشد 0.04 درصدی، افزایش 37 واحدی را رقم زد و به سطح 89 هزار و 741 واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول، با 82 واحد افزایش به رقم 57 هزار و 97 واحد رسید و شاخص بازار دوم در پایان هشتمین روز مرداد با افت 25 واحد معادل 0.01 درصد همراه بود و عدد 177 هزار و 639 واحد را به نمایش گذاشت. نماد شتران (پالايش نفت تهران) با 97 واحد، نماد ومعادن (توسعه‌معادن‌وفلزات‌) با 61 واحد، نماد فولاد (فولاد مباركه اصفهان) با 34 واحد و نماد شبندر (پالايش نفت بندرعباس) با 18 واحد افزایش  بیشترین تاثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

از «واگذاری 100 هزار میلیارد تومانی با یک مصوبه چند خطی» تا «تخت گاز یا دنده معکوس دلار در کانال 3800 تومان»

دلایل کاهش ارزش سهام بورس عربستان چیست؟

شاخص بورس عربستان سعودی روز یکشنبه 8 درصد کاهش داشت. بر اساس این گزارش، شرکت پتروشیمی عربستان سعودی (سابیک) حدود 1.2 درصد کاهش داشته است. همچنین شاخص سهام بانک سعودی - هلندی (بانک اول) عربستان نیز حدود 4 درصد و سهام شرکت مخابرات «زین» عربستان نیز که سومین شرکت مخابراتی و ارتباطی بزرگ این کشور به شمار می رود نیز حدود 5.8 درصد کاهش یافت. به گزارش رویترز از دبی برخی از کارشناسان اقتصادی اختلافات موجود در راس حاکمیت عربستان و عدم ثبات مدیریتی، تنش میان عربستان و قطر و همچنین جنگ یمن را باعث کاهش ارزش سهام بورس این کشور عنوان کردند.

رشد نسبی قیمت انواع سکه در بازار

در پایان معاملات روز گذشته بازار سکه تهران، هر سکه تمام طرح قدیم با افزایش 2 هزار تومان به رقم 1 میلیون و 185 هزار تومان رسید. همچنین هر سکه تمام بهار آزادی با کاهش اندک 800 تومانی نسبت به روز شنبه، به قیمت 1 میلیون و 220 هزار و 750 تومان فروخته شد. هر نیم سکه بهار آزادی نیز با 4 هزار تومان رشد به رقم 635 هزار و 500 تومان رسید و هر ربع سکه بهار آزادی، 378 هزار و 500 تومان قیمت گذاری شد که نسبت به روز قبل، 2 هزار تومان گران تر شده بود.

پیش بینی بازار نفت در هفته پیش‌رو

در این هفته، از یک طرف، افزایش تولید برخی کشور ها و از طرف دیگر کاهش موجودی نفت و بنزین آمریکا و نشانه هایی مبنی بر رشد تقاضا در برخی کشور ها از مهمترین مسائلی بود که این هفته بر روی بازار نفت تاثیر داشت. در روز جمعه قیمت نفت حدود ۲ درصد افزایش یافت و به بیشترین سطح قیمت در دو ماه گذشته رسید. می توان گفت که در این هفته قیمت نفت بیشترین رشد هفتگی در یک سال گذشته را تجربه کرده است. پیش بینی می شود که در این هفته قیمت نفت افزایش جدی ای نداشته باشد و آمریکا تولید خود را افزایش دهد و دوباره بر تعداد دکل های نفتی بیافزاید.

واگذاری 100 هزار میلیارد تومانی با یک مصوبه چند خطی

علی طیب نیا در همایش ارزیابی عملکرد خصوصی سازی در اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴قانون اساسی گفت: از سال ۸۰ تا سال ۹۶ معادل ۱۴۳ هزار میلیارد تومان واگذاری صورت گرفت که سهم دولت یازدهم از آن، ۴۳ هزار میلیارد تومان بوده که ۳۰ درصد واگذاری ها را در برمی گیرد؛ اما مهم کیفیت واگذاری ها است و نه میزان و تعداد شکلی آن؛ همانطور که در سال های ۸۰ تا پیش از دولت یازدهم، تنها ۱۸ درصد واگذاری ها به خش خصوصی واگذاری بود. وی ادامه داد: ۵۶ درصد واگذاری ها رد دیون بود و این آسانترین روش برای واگذاری بود که با یک مصوبه دو سه خطی می شود یک شبه ۱۰۰ هزار میلیارد تومان شرکت را واگذار کرد و نیاز به اقدام های دیگر نیست؛ اما آیا این واگذاری ها هدف ما را محق کرده و به افزایش کارایی و بهره وری در بنگاه های می‌انجامد؛ سوالی است که باید به آن پاسخ داد. وی در ادامه با اشاره به مشکلات خصوصی سازی در اقتصاد ایران گفت: مشکل اول فضای عمومی سرمایه گذاری و موانعی است که در مسیر ایجاد و تداوم کسب و کارها وجود دارد؛ اما مانع دیگر کمبود منابع بخش خصوصی و حضور پررنگ بخش شبه دولتی است؛ چراکه ما فاقد بخش خصوصی توانمند به لحاظ مالی هستیم. طیب نیا، با بیان اینکه اگر علت سهم بسیار ناچیز بهره وری را در فرآیند رشد اقتصادی و نوسانات شدید، بررسی کنیم، قطعا نفتی بودن و دولتی بودن دو مشکل ساختاری اقتصاد ایران شناسایی می شود.، تاکید کرد: در شرایطی به رشد پایدار دست پیدا خواهیم کرد که برنامه ای منسجم برای مقابله با آن داشته باشیم. وی خواستار تدوین برنامه ها و پایش مرتب آنها شد و تصریح کرد: البته سیاستها هدف نیست بلکه ابزاری برای دستیابی به اهداف است. طیب نیا گفت: وقتی شرکت های بزرگ را با قیمت چندهزار میلیارد تومانی واگذار می کنیم، طبیعی است در بخش خصوصی کسانی که توان خرید آن را باشند، وجود ندارد. پولدارها عموما بخش خصوصی واقعی نیستند و حتی اگر در فرآیند شفاف، از طریق مزایده و بورس یک سهامی را واگذار کنیم، در بخش خصوصی واقعی توانایی مالی لازم برای دریافت وجود ندارد.

روند صعودی قیمت جهانی طلا طی هفته آینده نیز ادامه خواهد یافت

شرکت کنندگان در نظرسنجی این هفته اس اند پی گلوبال پلاتز بر این باورند که کاهش ارزش دلار در پی انتشار آمارهای ناامید کننده رشد اقتصادی آمریکا ، موجب خواهد شد تا روند صعودی قیمت طلا در روزهای آینده نیز ادامه یابد. بر اساس این گزارش تازه ترین آمارهای وزارت بازرگانی آمریکا نشان می دهد که رشد اقتصادی این کشور طی سه ماه دوم امسال به 2.6 درصد رسیده است که این رقم کمتر از پیش بینی های اولیه بوده است. کارشناسان اقتصادی پیش از این اعلام کرده بودند که رشد اقتصادی آمریکا در سه ماه دوم امسال به 2.7 درصد رسیده است. البته رشد اقتصادی این کشور طی سه ماه نخست امسال به 1.2 درصد رسیده بود. رشد دستمزدها در اقتصاد آمریکا نیز در این مدت کمتر از انتظارات بوده است. پس از انتشار این آمارها ارزش دلار در برابر یورو با افت 0.5 درصدی روبرو شده است. ارزش دلار آمریکا پس از نشست اخیر فدرال رزرو آمریکا نیز تحت فشار زیادی قرار گرفته است. فدرال رزرو در پایان نشست اخیر خود تصمیم گرفت تا نرخ بهره را بدون تغییر نگه دارد و اعلام کرد که برنامه کاهش تراز مالی و اوراق قرضه را به زودی آغاز خواهد کرد. این مساله موجب شد تا قیمت طلا در پایان مبادلات هفته گذشته به بیش از 1268 دلار برسد و در واقع با رشد 1.4 درصدی در هفته روبرو شود. قیمت طلا در دو هفته اخیر بیش از 3.75 درصد افزایش داشته است. به نقل از سایت طلا، کارشناسان اقتصادی شرکت کننده در این نظرسنجی بر این باورند که قیمت طلا در روزهای آینده بین 1250 تا 1280 دلار در هر اونس در نوسان خواهد بود.پیش بینی می شود دلار آمریکا همچنان مهمترین عامل نوسانات قیمت جهانی طلا خواهد بود.

فراخوان برای جمع‌آوری هزاران شاسی‌بلند کاین

دولت آلمان به پورشه فرمان داده است هزاران شاسی‌بلند کاین را از خیابان‌ها و جاده‌ها جمع‌آوری کند. پورشه جدیدترین برند فولکس‌واگن است که درگیر رسوایی تقلب در میزان انتشار گازهای آلاینده می‌شود. به گزارش آتوموتیو نیوز، الکساندر دوبندت، وزیر حمل‌ونقل آلمان، به خبرنگاران گفت دولت آلمان شواهدی در دست دارد مبنی بر اینکه 22 هزار دستگاه خودروی کاین فروخته شده در اروپا مجهز به ابزار تقلب در میزان انتشار گازهای آلاینده هستند. به گفته دوندت او از صدور مجوز برای این خودروها خودداری کرده بوده است و پورشه باید هزینه کامل این فراخوان را تقبل کند. او همچنین اعلام کرد به احتمال بسیار زیاد شاسی‌بلند فولکس‌واگن توارگ نیز مجهز به این ابزار تقلب است. پورشه در واکنش به فرمان دولت آلمان اعلام کرد طی تحقیقات داخلی خود به وجود این ابزار تقلب پی‌برده است و بنابراین به منظور حل مشکل، با این فراخوان موافقت کرده است.

کردستان عراق به دنبال ورود به بازار قطر

یکی از مقامات اتاق بازرگانی قطر اعلام کرد: شرکت‌های اقلیم کردستان عراق تمایل دارند که به بازار قطر ورود کنند. این مقام قطری در سفر اخیر خود به عراق با برخی مقامات اقلیم کردستان نظیر فرماندار کرکوک و مقامات اتاق بازرگانی سلیمانیه عراق و همچنین برخی تجار این کشور دیدار کرده است. محمدبن طیار الکویتی معاون دبیر کل اتاق بازرگانی قطر، ادامه داد: در این دیدارها دو طرف در مورد همکاری در زمینه سرمایه‌گذاری و همچنین روابط تجاری بین قطر و بخش خصوصی عراق گفت‌وگو کردند. در این دیدارها همچنین مقامات دو کشور راه‌های توسعه‌ مبادلات تجاری و ایجاد ارتباط بین شرکت‌های دو طرف را مورد بحث قرار دادند. مقامات قطر و عراق در کنار توافقات فوق قصد دارند تا همکاری‌های خود در حوزه نفت، گاز، صنعت، کشاورزی و امنیت غذایی را افزایش دهند. الکویتی ادامه داد: مقامات عراقی خواستار تقویت روابط تجاری و همکاری و سرمایه‌گذاری با قطر شدند. به نقل از فارس، معاون دبیر کل اتاق بازرگانی قطر همچنین افزود: مقامات اقلیم کردستان عراق نیز از تجار قطری خواستند تا در این منطقه سرمایه‌گذاری کنند.

تجار افغان، زعفران ایران را به نام خود صادر می‌کنند

غلامرضا میری نائب رئیس شورای ملی زعفران گفت: با توجه به آنکه 190 هزار خانوار از این محصول ملی و استراتژیک امرار معاش می‌نمایند، از این رو با خروج پیاز زعفران و توسعه کشت در سایر کشورها رقابت در بازارهای هدف را از دست می دهیم که در نهایت این امر موجب شده تا دیگر نتوانیم محصولی را جایگزین کشت این گیاه کم آب نماییم. وی افزود: از مسئولان امر تقاضا داریم  که با بکارگیری تمهیدات ویژه از خروج پیاز زعفران جلوگیری نمایند تا در آینده ای نه چندان دور با معضلات غارت این محصول ملی روبرو نشویم. میری در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، تصریح کرد: در شرایط کنونی افغان ها با خرید زعفران از ایران در بسته بندی های جدید به اسم خود به بازارهای هدف صادر می نمایند که این امر توسعه قاچاق پیاز مرگ تدریجی زعفران ایرانی را به همراه دارد.

اقدام یکی از بزرگترین بانکهای جهان برای گسترش انرژی های پاک

جی‌پی مورگان بعنوان یک شرکت خدمات مالی و بانکداری اعلام کرد که فعالیت‌های این شرکت تا سال 2020 تماما مبتنی بر انرژی های تجدیدپذیر خواهد بود. به گزارش ایسنا، این شرکت جهت دستیابی به این هدف، اقدام به نصب ژنراتورهای انرژی تجدیدپذیر کرده و توافقنامه هایی را جهت خریداری برق از پروژه انرژی های پایدار امضا خواهد کرد و قصد دارد مصرف انرژی خود را کاهش دهد. این شرکت همچنین قصد اعطای تسهیلات 200 میلیارد دلاری در زمینه تامین بودجه انرژی های پاک را دارد. جیمی دیمون – مدیر اجرایی جی پی مورگان – در بیانیه ای اظهار کرد:" تجارت، باید نقش بسزایی در یافتن راه حل برای حفظ محیط زیست و رشد اقتصادی ایفا کند". برای کاهش مصرف انرژی ، شرکت جی‌پی مورگان با شریک خود شرکت کارنت جی ای، در بیش از 4500 شعبه و دفتر شرکت خود، اقدام به نصب لامپ های LED کرده است. همچنین جی چی مورگان با این شرکت جهت کاهش مصرف انرژی همکاری می کند.

شروع آرام دلار در بازار به 3800 تومان ختم شد / تخت گاز یا دنده معکوس دلار در کانال جدید

در پایان معاملات بازار آزاد روز یکشنبه، هر دلار آمریکا با افزایش 91 ریال نسبت بهروز قبل، به طور میانگین به قیمت 38 هزار و 8 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با رشد 45 ریال همراه بود و به رقم فروش 44 هزار و 899 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد، 10 هزار و 451 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز شنبه، به طور میانگین 30 ریال گران تر فروخته شد. به نقل از دنیای اقتصاد، از هفته دوم فروردین شاهد مقاومت سطح 3800 تومانی در برابر رشد دلار بودیم. با این وجود در روزهای پایانی هفته اخیر، با رشد تقاضای محافظه‌کارانه و آربیتراژی در کنار افزایش تحرک معامله‌گران فردایی، جهش دلار از کانال 3770 تومانی تا سطح 3790 تومانی را رقم زد. پس از سنجش سطح 3800 تومانی در پایان هفته، روز شنبه دلار تا سطح 3805 تومانی رشد داشت. روز گذشته با وجود افزایش عرضه صرافی بانک‌ها، اما برخی معتقدند عرضه این صرافی‌ها در نرخ‌ 3800 تومان، می‌تواند سیگنالی برای چشم‌انداز تداوم حرکت دلار بالاتر از سطح 3800 تومان باشد.اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # پروانه معصومی # ایام فاطمیه # امیر تتلو