بازدید 23155
پیمانه اقتصادی؛

از «باخت خانگی ایرباس در برابر بوئینگ» تا «جهش ۲۰ میلیونی قیمت پژو ۲۰۰۸»

این پیمانه موضوعاتی همچون کاهش دوباره قیمت نفت، واکنش وزیر انرژی روسیه به نشست فوق‌العاده با اوپک، آغاز صادرات گاز ایران به عراق، شروع تابستان با رشد دلار در محدوده ۳۷۴۰ تومان، عاملی که می تواند قیمت جهانی طلا را افزایش دهد، تورم خرداد به ۷.۴ درصد رسید، صادرات فورد از چین به آمریکا و اظهار بی اطلاعی وزیر راه و شهرسازی از تفاهمنامه ایرباس را در بر دارد.
کد خبر: ۷۰۶۰۸۳
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۶ 23 June 2017
از «باخت خانگی ایرباس در برابر بوئینگ» تا «آغاز صادرات گاز ایران به عراق»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون کاهش دوباره قیمت نفت، واکنش وزیر انرژی روسیه به نشست فوق‌العاده با اوپک، آغاز صادرات گاز ایران به عراق، شروع تابستان با رشد دلار در محدوده ۳۷۴۰ تومان، عاملی که می تواند قیمت جهانی طلا را افزایش دهد، تورم خرداد به ۷.۴ درصد رسید، صادرات فورد از چین به آمریکا و اظهار بی اطلاعی وزیر راه و شهرسازی از تفاهمنامه ایرباس را در بر دارد.


دوباره قیمت نفت سوار بر قطار کاهش شد

روز پنجشنبه بهای نفت، دوباره شروع به کاهش کرد. پس از آن که اول وقت روز چهارشنبه، قیمت نفت کمی افزایش یافت، با نگرانی تجار از اشباع بازار از منابع موجود دوباره شروع به کاهش کرد. با افزایش تولید برخی از کشورهای تولید کننده و بیم ناکارآمدی توافق اوپک قیمت نفت به کمترین حد خود در چند ماه گذشته رسیده است. قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در روز قبل،  ۱۵ سنت کاهش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۴۴.۶۷ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱۴ سنت کاهش، بشکه‌ای ۴۲.۳۹ دلار صورت گرفت.

واکنش وزیر انرژی روسیه به نشست فوق‌العاده با اوپک

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه اعلام کرد: برای برگزاری نشست اضطراری میان نمایندگان این کشور، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و تولیدکنندگان نفت شیل در آمریکا، برنامه ای وجود ندارد. وی افزود: نشست کمیته نظارتی تولیدکنندگان نفت عضو و غیر عضو اوپک که قرار است ماه آینده میلادی در روسیه برگزار شود، قرار نیست به نشستی گسترده تر میان تولیدکنندگان نفت تبدیل شود.

ایران صادرات گاز به عراق را آغاز کرد

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنجشنبه گزارش داد: ایران صادرات گاز به عراق را از روز گذشته آغاز کرده است. صادرات گاز به عراق از طریق خط لوله ای مستقیم به بغداد انجام می شود. حجم صادرات گاز به عراق با هفت میلیارد متر مکعب در روز آغاز شده است و به زودی به 35 میلیارد مترمکعب در روز خواهد رسید. افتتاح خط لوله گاز یک روز پس از دیدار حیدر العبادی، نخست وزیر عراق از تهران صورت گرفت. ایران و عراق قرار داد دومی نیز برای ساخت خط لوله گاز به بصره، شهر جنوبی عراق امضا کرده اند. به گزارش ایرنا، این دو کشور پس از سرنگونی صدام حسین دیکتاتور عراق، به دوکشور متحد و دوست تبدیل شده اند. مبادلات تجاری دو کشور معادل 13 میلیارد دلار در سال برآورد شده است. 


باخت خانگی ایرباس در برابر بوئینگ

در حالی که شرکت بوئینگ با ثبت ۴۴۳ مورد سفارش خرید در حاشیه نمایشگاه هوایی پاریس، در صدر فهرست پرفروش‌ترین شرکت‌های هواپیماسازی جهان قرار گرفت، شرکت فرانسوی ایرباس در خانه خود تنها توانست تفاهمنامه فروش ۳۲۶ فروند هواپیمای مسافربری جدید را با مشتریان خارجی خود امضا کند. از میان ۳۲۶ هواپیمای ثبت سفارش شده ایرباس نیز ۷۳ فروند توسط دو شرکت هواپیمایی خصوصی در ایران سفارش داده شده‌اند. به نقل از باشگاه خبرنگاران، بوئینگ ۷۳۷ مکس تا این لحظه پرفروشترین هواپیمای مسافربری نمایشگاه هوایی پاریس ۲۰۱۷ لقب گرفته است.

شروع تابستان با رشد دلار در محدوده ۳۷۴۰ تومان

در پایان معاملات بازار آزاد روز پنجشنبه، هر دلار آمریکا با رشد 62 ریال نسبت به آخرین روز بهار، به طور میانگین به قیمت 37 هزار و 459 ریال فروخته شد. هر یورو نیز بر خلاف روز قبل، با کاهش 26 ریال به رقم 42 هزار و 76 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در اولین روز تابستان، 10 هزار و 285 ریال قیمت گذاری شد که نسبت روز چهارشنبه، 4 ریال گران تر فروخته شد.


رشد اندک سکه تمام جدید و قدیم

در اولین روز تابستان، بازار سکه شاهد افزایش اندک سکه تمام بود. به طوریکه هر سکه تمام طرح قدیم، با افزایش یک هزار تومان به رقم یک میلیون و 176 هزار تومان رسید. هر سکه تمام بهار آزادی نیز با رشد 2 هزار تومان به قیمت 1 میلیون و 211 هزار تومان فروخته شد. همچنین هر نیم سکه بهار آزادی در بازار روز گذشته، 642 هزار و 500 تومان قیمت گذاری شد که نسبت به روز چهارشنبه، 2 هزار تومان افزایش داشت. هر ربع سکه بهار آزادی نیز با 4 هزار تومان افزایش، به رقم فروش 376 هزار و 500 تومان رسید.

تنها یک برگزیت سخت می تواند قیمت جهانی طلا را افزایش دهد

تحلیلگران کامرزبانک آلمان بر این باورند که هنوز اختلافات شدیدی در دیدگاه های بریتانیا و اتحادیه اروپا وجود دارد. ترزا می نخست وزیر بریتانیا بارها تاکید کرده است که عدم دستیابی به توافق برگزیت، بهتر از رسیدن به یک توافق بد است. البته برخی منابع آگاه بر این باورند که با توجه به شکست سنگین محافظه کاران در انتخابات اخیر پارلمانی، ممکن است این موضع محافظه کاران نرم تر شود. به نظر می رسد خروج بریتانیا از اتجادیه اروپا، هزینه های زیادی برای اقتصاد این کشور به همراه خواهد داشت. دو طرف در مذاکرات برگزیت در دو سال آینده باید مسائل مهمی را در زمینه تجارت و اقتصاد حل و فصل کنند و به یک توافق نهایی دست یابند. به نقل از سایت طلا، لوکمن اوتونگا تحلیلگر ارشد اقتصادی موسسه اف ایکس تی ام تاکید کرد: مذاکرات سخت برگزیت می تواند بار دیگر قیمت جهانی طلا را به بیش از 1260 دلار افزایش دهد. این مذاکرات موجب افزایش تقاضای مکان امن سرمایه گذاری برای طلا خواهد شد. وی تصریح کرد: از نظر تکنیکال، باید منتظر بود و دید که واکنش طلا نسبت به سطح مقاومتی 1260 دلاری و سطح حمایتی 1240 دلاری چه خواهد بود. برخی تحلیلگران بر این باورند که در صورت شکست کامل مذاکرات برگزیت قیمت جهانی طلا با افزایش فزاینده ای روبرو خواهد شد. این احتمال وجود دارد که خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، ساختارهای این اتحادیه و منطقه پولی یورو را به شدت به خطر بیندازد.

تورم خرداد به ۷.۴ درصد رسید

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، شاخص کل (بر مبنای۱۰۰=۱۳۹۰) در خرداد ماه سال ۱۳۹۶ عدد ۲۴۵.۲ را نشان می‌دهد که نسبت به ماه قبل ۰.۳ درصد افزایش داشته است. افزایش شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ۹.۴ درصد می‌باشد که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (۹.۶ درصد)، ۰.۲ واحد درصد کاهش یافته است. درصد تغییرات شاخص کل (نرخ تورم کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری) در دوازده ماه منتهی به خرداد ماه سال ۹۶ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۷.۴ درصد است که نسبت به همین اطلاع در اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ (۷.۱ درصد)، ۰.۳ واحد درصد افزایش یافته است.

بحران اقتصادی، ایتالیایی ها را به فکر مهاجرت انداخت

سازمان نظارت آماری مشاورین کار ایتالیا، اعلام کرد که از سال 2008 تا 2016 میلادی بیش از 500 هزار ایتالیایی برای بهبود شرایط زندگی و کاری به خارج از کشور مهاجرت کردند. نخستین هدف ایتالیایی های برای مهاجرت و بهبود زندگی خود، کشور آلمان است جایی که در سال 2015 میلادی 20 هزار نفر به آنجا مهاجرت کرده اند. کشورهای انگلیس و فرانسه نیز به ترتیب در رده های دوم وسوم مهاجرت ایتالیایی ها قرار دارند. علاوه بر این تعداد، حدود 300 هزارمهاجر خارجی مقیم ایتالیا بویژه از کشورهای بلوک شرق به کشورهای خود بازگشتند زیرا در ایتالیا فرصت شغلی مناسبی پیدا نکردند. 

صادرات فورد از چین به آمریکا کلید می خورد

فورد موتور اعلام کرد قصد دارد نسل بعدی سدان فوکوس را از چین به آمریکا صادر کند و از برنامه تولید این خودرو در مکزیک صرف‌نظر کرده است. به گزارش آتوموتیو نیوز، فورد موتور اعلام کرد، تولید این خودرو در نیمه دوم سال 2019 آغاز خواهد شد. اکثر مدل‌های اصلی برای بازار آمریکای شمالی از چین تامین خواهد شد. فورد در حال حاضر در کارخانه چانگان فورد برای بازار چین خودروی فوکوس تولید می‌کند. فوکوس‌های بازار آمریکا در کارخانه میشیگان تولید می‌شود اما قرار است تولید این مدل در این کارخانه در سال 2018 خاتمه یابد. این در شرایطی است که فورد قرار بود تولید فوکوس را به کارخانه 6/ 1 میلیارد دلاری جدیدی در مکزیک منتقل کند، اما این برنامه را لغو کرد. سال گذشته جنرال موتورز نخستین خودروساز آمریکایی نام گرفت که از چین به آمریکا خودرو صادر کرد. ولوو نیز که تحت مالکیت جیلی چین است، در چین برای بازار آمریکا خودرو می‌سازد.

اظهار بی اطلاعی وزیر راه و شهرسازی از تفاهمنامه ایرباس

رویترز روز گذشته گزارش کرد، ایرباس اعلام کرده که دو شرکت هواپیمایی «زاگرس» و «ایران ایرتور» در نمایشگاه هواپیمایی «پاریس» متعهد به خرید 73 هواپیما از این شرکت شدند. پس از این خبر، وزیر راه و شهرسازی که در سفری رسمی در پاریس به سر می برد در حاشیه دیدار با انجمن کارفرمایان بزرگ فرانسه (مدف) از امضای تفاهم نامه خرید 45 فروند هواپیمای جدید با شرکت فرانسوی ایرباس در حاشیه نمایشگاه هوایی بورژه اظهار بی اطلاعی کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، «عباس آخوندی » که پس از جلسه با اعضای مدف فرانسه در حال عزیمت به نمایشگاه هوایی پاریس بود در پاسخ به سئوال دوباره در این باره و اینکه خبرگزاری رویترز هم این خبر را کار کرده است گفت: من بی اطلاع هستم و باید به نمایشگاه برویم تا بتوانم پاسخ شما را بدهم. وی همچنین درباره اهداف سفرش به فرانسه افزود: هدف شرکت در نمایشگاه هوایی پاریس است و همچنین باتوجه به سفر دو سال پیش من به فرانسه به سرانجام رساندن مذاکرات و قراردادهای نیمه کاره است.

جهش ۲۰ میلیونی قیمت پژو ۲۰۰۸

مسئولان ایران خودرو از همان روزهای اعلام تولید مشترک پژو 2008 گفته بودند قیمت این خودرو زیر 100میلیون تومان خواهد بود و همین امر باعث شد تا مردم برای خرید آن رغبت بیشتری داشته باشند. اما میرآخورلو معاونت بازرسی سازمان حمایت در مورد ابهامات فروش پژو 2008 که گفته است هرچند براساس آئین‌نامه پیش‌فروش خودرو، ودیعه دریافتی هنگام پیش‌فروش حداکثر 50 درصد قیمت خودرو تعیین شده است اما چون قیمت فروش نقدی آن مشخص نشده است و پیش‌بینی می‌شود این خودرو با قیمت 120 میلیون تومان از خرداد سال آینده عرضه شود، با پیش‌فروش 60 میلیون تومانی موافقت شد. با توجه به صحبت‌های مدیرعامل ایران خودرو که قرار بود با افزایش ساخت داخل این خودرو با قیمت زیر 100میلیونی راهی بازار شود، جهش قیمتی پیدا کرده و قیمت آن که هنوز نهایی نشده به 120 میلیون تومان رسیده است. به نقل از تسنیم، در حال حاضر از ساعت 10 صبح روز گذشته نخستین مرحله فروش این خودرو آغاز شده و باید دید در نهایت خودروی فرانسوی پژو 2008 تا چه‌ اندازه با رغبت مردم در خرید روبه‌رو خواهد شد و تا چه‌ اندازه رشد قیمت را تجربه می‌کند.


اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۵
انتشار یافته: ۱۸
در کشورهای خودروساز سعی میشود که رضایت مردم رو نگه دارند اما در ایران بر عکس است. هی گران می کنند.
دوباره ایران خودرو یک کمپین می خواد انگار
تقصیر خود مردم (و البته بی قانونی) است که با هر قیمتی خودرو را میدهند حمله می کنند و ثبت نام می کنند!
درامد مردم ایران یک سوم درامد اکثر کشورهاست ولی خودرو را باید 2برابر مردم دنیا ان هم نه بصورت شرایطی بلکه نقدی یا پیش فروش خریداری کنند.
باید به کی شکایت کرد ؟
جهش ۲۰ میلیونی قیمت پژو ۲۰۰۸:
باز هم واسه اینکه بازار رو بین خودشون تقصیم کرده باشن، و یه وقت فروش یکی به فروش اون یکی لطمه نزنه، وعده 78 ملیونی رفت رسید به 120 ملیون و هیچ کسی هم نیست از آقایون بپرسه که چراااا؟ خوب قبل برجام هم اگر کسی میخواست و میتونست، ماشین 120 ملیونی تو بازار موجود بود که!
الان مثلا اینو آوردن که چی؟ که ملت رو بیشتر تحقیر کنن که «آی ملت، شما که پول نداری پس لیاقت سوار شدن به ماشین با کیفت رو هم نداری»؟
اینجا ایران است.ایران
سزای گرانفروش نخریدنه
چرا باید برای پژو این قیمت پرداخت کنیم؟ شرکتی که خودروهاش در سطح جهانی حرفی ندارند
نباید ماشین گرون بخرند این انصاف نیست میخوان دوبرابر سود به جیب بزنه ایران خودرو
صادرات فورد از چین به آمریکا. پس با این حساب از فردا باید پژو 2008 هم از ایران به فرانسه صادر بشه. !!!!
نخرید ملت نخرید تا ارزون بشه ، سزای گرانفروش نخریدنه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۲
کیه که گوش کنه
ایها الناس خودرو نخرید جان هر کسی که دوست دارید نخرید.
خدایا کی این مردم آدم می شوند؟!!!!
قیمت تمام شده مشخصه بر اساس آن قیمت نهایی فروش مشخص میشه . این که قیمت اعلام نمی کنند پس می خوان سر مردم دوباره کلاه بزارند. حق مردم از بابت تحمل خودروهای نامرغوب در دوران تحریم که هزاران هزار نفر مرده اینگونه میدن . سهم مردم باید از بابت اخذ ضرر و زیان از شرکت فرانسوی باید بدهند
این هم سزای ملتی که در انتخابات شرکت کردند.
شما تابناک هم دست کمی از ایران خودرو ندارید چون نظرات مارو در مورد اینکه ایران خودرو غصبیه نشر نمیدین
شما هم سانسورچی هستید
اول خودتون رو درست کنید
خیانت خودرو سازان و حامیانشان در دولت با استدلال اشتغال قابل اندازه گیری نیست...
باور کنید که اگر تجهیزات و امکانات این دو خودرو ساز را بفروشند و سپرده کنند و سود 10 درصد بگیرند و مابه التفاوت پول یک خودروی 70 میلیونی مثل 2008 وارداتی با قیمت فروش آن یعنی 100 یا 120 میلیون را هم دولت اخذ نماید در کنار بسیاری درامدهای دیگر گمرکی و... میتواند سه برابر تعداد شاغلین در صنعت خودرو را مرخص و به آنها حقوقشان را کامل پرداخت کنند... فقط شاید نتوان پاداشهای چند صد میلیونی مدیران را بهانه ای برای پرداخت داشت که انهم منابعش تامین میشود ولی شاید نتوان قانونا پرداخت کرد.
اگر آزاده هستید .این خودوساز را تحریم کنیید. خرید این خودرو اچهاف به آینده گان و خودتان است.
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم
آخرین اخبار