بازدید 15122
۴
پیمانه اقتصادی؛

از «پرداخت قطره‌ای وام ۵ میلیونی با یارانه» تا «سیگنال‌های مثبت در بازار مسکن»

این پیمانه موضوعاتی همچون رشد ۸ واحدی شاخص کل بورس، قیمت انواع سکه، عقب نشینی طلا و نقره در بازار جهانی فلزات گرانبها، سقوط نفت به کمترین سطح در هفت ماه گذشته، تردید توتال برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، افت اندک دلار در کنار رشد یورو و درهم، ابلاغ قانون لزوم استفاده از کارت سوخت، گفتگوی جنجالی درباره ساماندهی مؤسسات مالی و اعتباری و نگاه ویژه هواپیمایی قطر به خطوط پروازی در ایران را در بر دارد.
کد خبر: ۷۰۵۵۲۶
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۱ 21 June 2017
از «پرداخت قطره‌ای وام ۵ میلیونی با یارانه» تا «سیگنال‌های مثبت در بازار مسکن»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون رشد ۸ واحدی شاخص کل بورس، قیمت انواع سکه، عقب نشینی طلا و نقره در بازار جهانی فلزات گرانبها، سقوط نفت به کمترین سطح در هفت ماه گذشته، تردید توتال برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، افت اندک دلار در کنار رشد یورو و درهم، ابلاغ قانون لزوم استفاده از کارت سوخت، گفت وگوی جنجالی درباره ساماندهی مؤسسات مالی و اعتباری و نگاه ویژه هواپیمایی قطر به خطوط پروازی در ایران را در بر دارد.


رشد ۸ واحدی شاخص کل بورس پس از سه روز سقوط

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز سه شنبه سی ام خرداد ماه 96 با افزایش 8 واحدی به رقم 78 هزار و 867 واحد رسید. در تالار شیشه ای بر خلاف سه روز گذشته، شاهد سبز پوشی شاخص های منتخب به غیر از بازار اول بودیم، به طوریکه؛ شاخص قیمت (وزنی ـ ارزشی) با رشد 2 واحدی به رقم 26 هزار و 579 واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن نیز با 24 واحد افزایش، عدد 16 هزار و 963 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز 19 واحد رشد داشت و به عدد 13 هزار و 108 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با افزایش 35 واحدی به رقم 85 هزار و 734 واحد دست یافت. شاخص بازار اول با افت 42 واحدی به رقم 54 هزار و 364 واحد رسید و شاخص بازار دوم در پایان روز کاری بورس، با افزایش 295 واحدی، عدد 176 هزار و 894 واحد را به نمایش گذاشت.

از «پرداخت قطره‌ای وام ۵ میلیونی با یارانه» تا «سیگنال‌های مثبت در بازار مسکن»

انواع سکه اندکی گران شد

در جریان معاملات روز سه شنبه بازار آزاد تهران، بهای هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با ۶۰۰ تومان افزایش به یک میلیون و ۲۱۲ هزار و ۴۵۰ تومان رسید. همچنین هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم یک میلیون و ۱۷۷ هزار تومان، نیم سکه ۶۴۲ هزار و ۵۰۰ تومان، ربع سکه ۳۷۴ هزار و ۵۰۰ تومان و سکه یک گرمی ۲۵۱ هزار تومان است که هر یک افزایش هزار تومانی را نشان می دهد.

پرداخت قطره‌ای وام ۵ میلیونی با یارانه

با وجود اعلام خبر پرداخت وام 5 میلیون تومانی با وثیقه حساب یارانه نقدی از روز گذشته، اما اغلب بانک های کشور هنوز هم اعلام می کنند که به آنها ابلاغی در این رابطه نشده و خبری از اجرایی شدن آن ندارند و تنها برخی شعب بانک کشاورزی خبر می دهند که بخشنامه بانک مرکزی به آنها ابلاغ و در حال اجرایی کردن آن هستند. یکی از مسئولان بانک کشاورزی به جام جم آنلاین درباره مکانیزم پرداخت وام و نرخ سود این وام گفت : افرادی که مشمول می شوند باید ابتدا به آن بانکی مراجعه کنند که از آنجا یارانه دریافت می کنند و در بانک کشاورزی در مرحله اول اولویت پرداخت وام به کشاورزان است ،‌بر اساس آنچه تعریف شده هر نفر می تواند به میزان یک میلیون و 200 هزار تومان وام در قالب کارت اعتباری خرید دریافت کند که برای دو نفر این مبلغ 2 میلیون و 500 هزار تومان و برای سه نفر 3 میلیون و 700 هزار تومان است و برای افراد چهار نفر بالاتر سقف وام 5 میلیون تومان است. وی در باره نرخ سود و نحوه باز پرداخت آن گفت : اگر خانواده ای مشمول دریافت وام 5 میلیون تومانی خرید بر اساس یارانه نقدی شد، پس از گرفتن کارت اعتباری خرید اگر به فرض از کل مبلغ خود 2میلیون تومان آن را کالا خرید سرماه 7 روز فرصت دارد آن دو میلیون تومان را به حساب برگرداند اما اگر نتوانست آن مبلغ را برگرداند به اندازه مبلغی که استفاده کرده مبلغ وام به صورت سه ساله و با نرخ سود 18 درصد قسط بندی می شود.

عقب نشینی طلا و نقره در بازار جهانی فلزات گرانبها

در پایان معاملات بازار جهانی فلزات گران بها در روز سه شنبه، هر اونس طلا در آخرین ساعات، با کاهش 3 دلار و 70 سنت مواجه شد و به رقم 1243 دلار و 10 سنت رسید. همچنین هر اونس نقره نیز با افت 8 سنت به رقم فروش 16 دلار و 54 سنت رسید. هر اونس پلاتین نیز با کاهش 70 سنت به قیمت 926 دلار و 50 سنت فروخته شد و هر اونس پالادیوم همانند سه فلز دیگر، به کاهش 5 دلار و 80 سنت رضایت داد و به رقم 858 دلار و 20 سنت رسید. به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی، نگرانی های مربوط به وضعیت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا می تواند تاثیر زیادی بر نوسانات قیمت و تقاضای طلا داشته باشد. همچنین به نظر می رسد سخنرانی های مقام های ارشد فدرال رزرو آمریکا تا پایان هفته جاری می تواند تأثیر زیادی بر نوسانات قیمت طلا و ارزش دلار داشته باشد. فدرال رزرو در تازه ترین نشست خود نرخ بهره را افزایش داده است و این احتمال وجود دارد که تا پایان امسال یک بار دیگر نرخ بهره را افزایش  دهد.

سقوط نفت به کمترین سطح در هفت ماه گذشته

روز سه شنبه قیمت نفت، به کمترین حد خود در هفت ماه گذشته رسید. علت این امر افزایش تولید چندین تولید کننده اصلی بوده است. این افزایش تولید ها به رغم تلاش اوپک برای کاهش تولید نفت و ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا است و موجب شده که تجار به توانایی اوپک برای ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا و در پی آن افزایش قیمت نفت شک کنند. قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در روز گذشته،  ۱.۲۹ دلار کاهش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۴۵.۶۲ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱.۲۷ دلار کاهش، بشکه‌ای ۴۲.۹۳ دلار صورت گرفت.

تردید توتال برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی

پاتریک پویان،  مدیر اجرایی ارشد توتال فرانسه به رویترز گفت: این تابستان توتال به توسعه میدان عظیم گازی ایران ادامه می‌دهد. که این پس از امضای توافق بین‌المللی هسته‌ای اولین سرمایه‌گذاری بزرگ غربی در ایران خواهد بود. وی گفت: پس از این که ایالات متحده آمریکا تعلیق تحریم‌های خود علیه ایران را تحت توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ تمدید کرد، این گروه فرانسوی ۱ میلیارد دلار را به عنوان سرمایه‌گذاری اولیه در این کشور هزینه می‌کند. واشنگتن تهدید کرده است در صورتی‌ که متوجه شود ایران طبق توافق هسته‌ای برنامه اتمی خود را محدود نمی‌کند، تعلیق تحریم‌ها را لغو خواهد کرد. به نقل از مهر، پویان در مصاحبه با رویتز گفت: این ارزش آن‌را دارد که ما ۱ میلیون دلار ریسک کنیم، چرا که این کار بازار عظیمی را بازگشایی می‌کند. ما بازگشت تحریم‌ها را هم در نظر گرفته‌ایم، ما باید تغییر قوانین را هم مد نظر قرار دهیم. او ادامه داد: تعلیق تحریم‌های آمریکایی علیه ایران به تازگی تمدید شد و دوباره در هر شش تا ۸ ماه تمدید خواهند شد. ما باید قبول کنیم که تاحدی نامعینی در این وضعیت وجود داشته باشد. او ادامه داد: توتال در پروژه توسعه میدان گازی پارس جنوبی سهم ۵۰.۱ درصدی دارد و در کنار آن  شرکت دولتی ملی نفت چین ۳۰ درصد و پتروپارس ایران ۱۹.۹ درصد سهم دارند.

افت اندک دلار در کنار رشد یورو و درهم

در پایان معاملات بازار آزاد روز سه شنبه، هر دلار بر خلاف روزهای گذشته، 4 ریال ارزان شد و به طور میانگین به قیمت 37 هزار و 449 ریال فروخته شد. هر یورو نیز رشد 157 ریال را ثبت کرد و به رقم فروش 41 هزار و 825 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات 10 هزار و 292 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز قبل، 2 ریال گران تر فروخته شد.


روحانی قانون لزوم استفاده از کارت سوخت را ابلاغ کرد

«حجت الاسلام حسن روحانی» رئیس جمهور روز گذشته در نامه های جداگانه ای به وزارتخانه های نفت و راه و شهرسازی، 2 قانون مصوب مجلس شورای اسلامی را برای اجرا ابلاغ کرد. یکی از این قوانین، «قانون اصلاح ماده (1) قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت» است که برای اجرا به وزارتخانه های نفت و راه و شهرسازی ابلاغ شد. ابلاغ این قانون به‌منزله ضرورت استفاده از کارت هوشمند سوخت است.


گفت وگوی جنجالی درباره ساماندهی مؤسسات مالی و اعتباری

حاتمی یزد کارشناس پولی و بانکی شب گذشته با حضور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر و با خط کشی میان بانک ها و مؤسسات مالی گفت: وضعیت بانکها همانند مؤسسات مالی و اعتباری نیست، بانکها در حال حاضر با هیچ بحران مالی مواجه نیستند زیرا همه آنها اعتباراتی را نزد بانک مرکزی سپرده کرده اند. او با ابراز تاسف از مؤسسات مالی و اعتباری که با پشتوانه قدرت سیاسی وارد بحث های کلان مالی شده اند تاکید کرد: متأسفانه، این گروه بدون سواد مالی اداره بنگاه های اقتصادی را بر عهده گرفته اند که نتیجه ای جز ورشستگی و مال باختگی سپرده گذاران ندارد. همچنین کمره ای مدیرکل نظارت بر بانک ها مهمان تلفنی برنامه با انتقاد از شایعاتی در مورد ورشکستگی بانکها گفت: با توجه به فضای انتخابات ریاست جمهوری، مباحثی در مورد بانک ها مطرح شد که صد درصد کذب بود. او با بیان اینکه مؤسسات اعتباری مجاز برای کسب مجوز همان مسیری را طی می کنند که بانک ها برای کسب مجوز باید پشت سر بگذارند، گفت: ذکر این نکته مهم است که عقبه برخی از این موسسات به سازمان و ارگان هایی برمی گردد اما تک تکشان باید مجوزهای لازم را از بانک مرکزی اخذ کند. رنجبر فلاح کارشناس بانکی دیگر مهمان برنامه گفت:‌ اگر بانک ها نرخ سود بالاتر پیشنهاد می کنند یعنی وضعیت بدتری دارند پس با بانک هایی رابطه برقرار کنید که نرخ سود معقولی پیشنهاد می کنند. مشروح گفتگو

نگاه ویژه هواپیمایی قطر به خطوط پروازی در ایران

مدیرعامل شرکت هواپیمایی قطر اعلام کرد: این شرکت تحت فشار قطع روابط سیاسی قطر با کشورهای همسایه، خرید هواپیماهای جدید را لغو نخواهد کرد. وی تأکید کرد: با توجه به بسته شدن آسمان کشورهای همسایه به روی هواپیماهای قطری، به دنبال افزایش ظرفیت پروازهای خود با ایجاد خطوط پروازی جدید هستیم. البکر در نمایشگاه هوایی پاریس تأکید کرد: ما به زمان نیاز داریم اما به‌زودی ظرفیت خود را بازسازی خواهیم کرد. این شرکت قصد دارد مسیرهای هوایی جدیدی را در کشورهایی نظیر مقدونیه، اسلوونی، بوسنی و هرزه‌گوین ایجاد کرده و فعالیت خود را در مسیرهای هوایی ایران افزایش دهد. این شرکت همچنین قصد دارد هواپیماهای پهن‌پیکر خود در مسیر پروازی آمریکای جنوبی نظیر ریودوژانیروی برزیل و سانتیاگوی شیلی را فعال کند. این در شرایطی است که مسیرهای پروازی کشورهای همسایه این کشور بر روی هواپیماهای قطری بسته شده است و با افزایش مدت زمان پرواز قطری‌ها مواجه است. در حال حاضر مسیرهای پروازی قطر به کشورهایی نظیر برزیل با افزایش 2 ساعته مدت پرواز روبه رو شده‌اند. به گزارش فارس، دو هفته پیش 4 کشور عربستان، مصر، امارات و بحرین به طور همزمان روابط سیاسی خود با قطر را قطع کرده و آسمان کشورهای خود را به روی هواپیماهای قطری بستند.

سیگنال‌های مثبت در بازار مسکن

دیروز اوراق تسهیلات مسکن اسفند 94 (تسه9412) با افت 6/ 0 درصدی به قیمت 76 هزار و 23 تومان معامله شدند. در روزهای پایانی ماه رمضان شاهد نوسان اندک «تسه»ها در سطح 76 هزار تومانی هستیم. در هفته‌های اخیر افزایش سقف وام جعاله تا پایان شهریور، قیمت اوراق را در مسیر صعودی قرار داد اما همچنان سطح 77 هزار تومانی در مقابل رشد اوراق مقاومت می‌کنند. نزدیک شدن به فصل تقاضای مسکن در کنار افزایش تقاضای «خانه اولی»ها با صندوق یکم بانک مسکن چشم‌انداز رشد تقاضای مسکن را تقویت کرده است. اما همچنان پایین بودن قدرت خرید متقاضیان چشم‌انداز رشد غیرتورمی قیمت مسکن را تقویت کرده است. به نقل از دنیای اقتصاد، حسام عقبایی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک افزایش تعداد معاملات در ماه‌های ابتدایی سال، به جز فروردین (به دلیل نیمه تعطیل بودن بازار) را اعلام و نسبت به خروج مسکن از رکود در ابتدای مهر ابراز خوش‌بینی کرد.

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۴
در خصوص رشد در بازار مسکن جوک گفته اند زیرا نه وام و نه منبعی کمکی برای خرید در نظر گرفته نشده و از طرف دیگر مالیات جدید در قسمت مسکن خود باعث افزایش قیمت مسکن و رکود بیش از پیش آن خواهد شد به امید بهروزی برای فرزندان ایرانیان
تنها سیگنالی که در امر مسکن می تواند به صورت واقعی مثبت ارزیابی شود ، ارزان شدن ملک است و بس.
از کی میشه این وام 5 میلیونی رو دریافت کرد؟؟ ضامن چی؟؟؟
جالبه اعضای اتحادیه های املاك با ایجاد اخبار و جو روانی دارن سعی می كنن بازر مسكن رو را بندازن بجای اینكه سعی كنن مسكن رو از حباب خارج كنن و سعی كنن با سیاست های پولی مصرف كننده و متمایل به خرید مسكن نمایند
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # اردوغان # اسدالله اسدی # حقآبه هیرمند # حج 1402 # انتخابات ترکیه 2023
آخرین اخبار
وب گردی