بازدید 13728
پیمانه اقتصادی؛

از «شرط ایران برای خرید گاز از ترکمنستان» تا «واکنش بازار آسیا به توافق اوپک»

این پیمانه موضوعاتی همچون عامل پایداری شاخص کل بورس در کانال ۸۱ هزار واحد، پیش بینی وزیر از افزایش قیمت نفت در روزهای آینده، شرط ایران برای ازسرگیری واردات گاز از ترکمنستان، علت پایین‌ آمدن نرخ سکه، بهای طلا 10.5 دلار بالا رفت، جنرال موتورز به تقلب متهم شد و سرمایه گذاران طلای بیشتری بخرند را در بر دارد.
کد خبر: ۶۹۷۸۱۷
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۷ 27 May 2017
از «شرط ایران برای خرید گاز از ترکمنستان» تا «واکنش بازار آسیا به توافق اوپک»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.


به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون عامل پایداری شاخص کل بورس در کانال ۸۱ هزار واحد، پیش بینی وزیر از افزایش قیمت نفت در روزهای آینده، شرط ایران برای ازسرگیری واردات گاز از ترکمنستان، علت پایین‌ آمدن نرخ سکه، بهای طلا 10.5 دلار بالا رفت، جنرال موتورز به تقلب متهم شد و سرمایه گذاران طلای بیشتری بخرند را در بر دارد.


عامل پایداری شاخص کل بورس در کانال ۸۱ هزار واحدی چیست؟

پیش از این و در روزهای داغ انتخاباتی بورس تهران به شدت تحت تأثیر فضای سیاسی حاکم بر کشور قرار گرفت و رشد آهسته و پیوسته شاخص سهام را به خود دید، به‌ طوری که در هفته منتهی به این رخداد مهم سیاسی شاخص کل بورس تهران با رشد بیش از 217 واحدی همراه شد. این مهم در حالی به وقوع پیوست که تغییر خاصی در وضعیت بنیادی شرکت‌ها رخ نداده بود. پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و با اعلام نتایج نیز این نماگر با رشد قابل توجهی همراه شد و توانست پس از مدت‌ها از مرز 81 هزار واحدی عبور کند. در روزهای اخیر شاخص کل بورس تهران در حالی به نوسان‌ در این سطح ادامه داده است که با به اتمام رسیدن بهانه سیاسی رشد بورس و در کنار آن نبود دلایل بنیادی و همچنین ثبات نسبی در بازارهای جهانی، انگیزه خاصی برای رشد بیشتر وجود نداشته است.با این حال روز چهارشنبه حمایت حقوقی‌ها در بازار باعث پایداری شاخص در این سطح شد. به نقل از دنیای اقتصاد، این موضوع را می‌توان در بررسی تغییر مالکیت سهام نیز مشاهده کرد. آخرین روز کاری بورس در هفته گذشته، بیش از 13 میلیارد تومان از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام حقیقی‌ها منتقل شد.

از «شرط ایران برای خرید گاز از ترکمنستان» تا «واکنش بازار آسیا به توافق اوپک»

پیش بینی وزیر از افزایش قیمت نفت در روزهای آینده

وزیر نفت از افزایش بهای طلای سیاه در بازارهای جهانی طی روزهای آینده خبر داد و گفت: پول تمامی محموله‌های صادراتی نفت ایران، به کشور برمی‌گردد و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

شرط ایران برای ازسرگیری واردات گاز از ترکمنستان

حمیدرضا عراقی روز جمعه در گفت وگو با ایرنا، درباره اختلاف گازی با ترکمنستان و ارجاع به دیوان داوری بین المللی گفت: مقدمات کار را برای ارجاع به دیوان داوری آماده می کنیم. مدیرعامل شرکت ملی گاز ادامه داد: اگر آنها درباره مطالبی که داریم، حاضر به مذاکره شوند و مسایل ما را بپذیرند، به دیوان داوری نمی رویم اما اگر نپذیرند، موضوع به دیوان داوری ارجاع داده می شود. عراقی درباره دریافت جریمه از ترکمنستان بابت قطع یکباره گاز در فصل زمستان نیز گفت: ادعای خود را در این باره مطرح کرده ایم. مدیرعامل شرکت ملی گاز درباره رقم جریمه افزود: رقم آن را اکنون نمی شود اعلام کرد. وی درباره درخواست ترکمنستان برای از سرگیری صادرات گاز به ایران گفت: با آنها قرارداد داریم، اگر در آینده قیمت را پایین بیاورند حتما از آنها گاز می خریم. معاون وزیر نفت یادآور شد: البته اکنون سواپ گاز ترکمنستان به جمهوری آذربایجان در حال انجام است.

افزایش بهای نفت پس از سقوط وحشتناک آن

روز جمعه قیمت نفت که در پنجشنبه سقوط کرده بود، اندکی افزایش یافت. علت سقوط قیمت نفت در روز پنجشنبه نا امیدی تجار از کاهش بیشتر تولید بودند. پیشتر منابع مطلع خبر داده بودند که امکان تعمیق قرارداد و کاهش بیشتر نفت از جمله موضوعاتی است که در نشست اصلی اوپک در وین که دیروز برگزار شد، مورد بحث قرار میگیرد. اما در نشست دیروز، میزان کاهش تغییری نداشت و این امر موجب نا امیدی سرمایه گذاران و خروج آن‌ها از بازارهای پرریسک‌تر شد. قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در روز پنج شنبه، ۲۸ سنت افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۱. ۷۴ دلار معامله شد، این در حالی است که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۲۱ سنت افزایش، بشکه‌ای ۴۹. ۱۱ دلار صورت گرفت.

علت پایین‌ آمدن نرخ سکه

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران به تشریح وضعیت بازار داخلی و خارجی طلا و سکه پرداخت و تصریح کرد، به دلیل کاهش تقاضا و همچنین کاهش نرخ ارز، قیمت سکه در بازار داخلی روند نزولی پیدا کرده است. محمد کشتی آرای در گفت‌وگو با ایسنا، عنوان کرد: در دو هفته قبل قیمت جهانی طلا روند کاهشی پیدا کرده بود اما در هفته‌ای که گذشت، برخی تحولات سیاسی در عرصه بین الملل و همچنین تحول در برخی شاخص‌های اقتصادی باعث شد که مجددا قیمت جهانی طلا به سمت افزایش حرکت کند و در این مدت به طور متوسط طلا ۱۰ دلار افزایش قیمت داشت به طوری که از ۱۲۵۳ دلار به ۱۲۶۳ دلار رسید. وی ادامه داد: نکته قابل توجه در اینجاست که افزایش قیمت جهانی طلا تاثیر افزایشی بر روی طلا و سکه در بازار داخلی نداشت و بر خلاف جهت صعودی طلا در بازار جهانی، قیمت‌ها در بازار داخلی رو به کاهش رفت.

بهای طلا 10.5 دلار بالا رفت

هر اونس طلا در بازارهای جهانی روزجمعه، با 10.56 دلار افزایش 1266.23 دلار فروخته شد. تاکنون قیمت طلا طی هفته جاری 0.6 درصد افزایش ارزش داشته است. به گزارش فارس، بریان لی، مدیرعامل مرکز گلدسیلور سنگاپور گفت: «طلا در دو جلسه کاری گذشته بین 1245 تا 1265 دلار در نوسان بوده است. سرمایه گذاران به دنبال سرنخ‌هایی در مورد افزایش نرخ بهره بانکی آمریکا از سوی فدرال رزرو و همچنین سرنخ‌هایی در مورد انتخابات در انگلیس هستند.»

جنرال موتورز به تقلب متهم شد

در دادخواستی که علیه جنرال موتورز تنظیم شده است این خودروساز آمریکایی به استفاده از ابزار تقلب در صدها هزار وانت دیزلی متهم شده است. به گزارش رویترز، این دادخواست از طرف مالکان بیش از 705 هزار وانت شورولت سیلورادو و جی‌ام‌سی سیرا که دارای موتور دوراماکس هستند، تنظیم شده است. در این دادخواست اعلام شده جنرال موتورز دست‌کم از سه ابزار تقلب در این وانت‌ها استفاده کرده است، تا میزان آلایندگی این وانت‌ها کمتر از حد واقعی نشان داده شود. به نقل از دنیای اقتصاد، این دادخواست در دادگاهی در دیترویت به ثبت رسیده است. دن فلورس، سخنگوی جنرال موتورز درباره این دادخواست می‌گوید: «این ادعاها بی‌اساس هستند و ما قویا از خود دفاع خواهیم کرد.» او همچنین گفت میزان آلایندگی این وانت‌ها مطابق با استانداردهای آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکاست.

سرمایه گذاران طلای بیشتری بخرند!

تازه ترین تحلیل کارشناسان اقتصادی نشان می دهد که سیاست خارجی آمریکا تغییر کرده و سرمایه گذاران بین المللی باید برای حفظ ارزش دارایی و سرمایه خود طلای بیشتری خریداری کنند. به نقل از پایگاه اینترنتی سیکینگ آلفا، به نظر می رسد تغییر سیاست خارجی آمریکا و تغییر رویکرد واشنگتن در قبال تحولات خاورمیانه می تواند در نهایت منجر به افزایش ریسک سیاسی شود. ترامپ در روزهای نخست ریاست جمهوری اش، 59 فروند موشک به سوریه شلیک کرد تا نشان دهد خاورمیانه در اولویت سیاست خارجی کاخ سفید قرار دارد. به نظر می رسد رهبران غربی اکنون بیش از هر زمان دیگری برای تغییر نظام سیاسی سوریه مصمم شده اند. با توجه به امضای قرارداد تسلیحاتی 110 میلیارد دلاری آمریکا با عربستان، و ایجاد مرکز مقابله با تروریسم در عربستان سعودی، و سخنرانی ترامپ در ریاض، به نظر می رسد آمریکا به دنبال ایفای نقش فعالتر و تهاجمی تری در سیاست خارجی خواهد بود. ترامپ در سفر به سرزمین های اشغالی فلسطین نیز بار دیگر تاکید کرد که اجازه نخواهد داد ایران به تسلیحات اتمی دست یابد.

بازار اوراق مسکن؛ دومین هفته افت «تسه»ها

اوراق تسهیلات مسکن اسفند 94 (تسه9412) با افت 5/ 1 درصدی، برای دومین هفته متوالی نزولی شد و به قیمت 73 هزار و 687 تومان معامله شدند. نزدیک شدن به ماه رمضان با کاهش تعداد معاملات مسکن به‌صورت سنتی، عامل فشار بر «تسه»ها است. با این وجود نشانه‌های رشد تدریجی تقاضا با توجه به افزایش سقف وام تسهیلات از طریق اوراق در کنار نزدیک شدن به فصل رونق مسکن، عامل حمایت از «تسه»ها است؛ این عامل باعث رشد 5 درصدی قیمت اوراق در اردیبهشت شد. همچنان «دنیای اقتصاد» از شرایط بازار مسکن، با توجه به احتمال تغییر سیاست‌های دولت در زمینه سود بانکی و همچنین سیاست‌های مرتبط با مسکن، غلبه احتیاط در معاملات را گزارش کرده است. هرچند پیش تر اقداماتی از جمله ارائه نرخ سود زیر 10 درصدی برای صندوق‌های وام یکم در این زمینه انجام شده است.

واکنش بازار آسیا به توافق اوپک

تصمیم روز پنجشنبه اوپک برای تمدید کاهش تولید تا سال ۲۰۱۸ میلادی و ناامیدی سرمایه گذاران از کاهش بیشتر، بورس کشورهای آسیایی و نیز ارزش ارزهای اصلی جهانی را پایین کشید. به گزارش رویترز، به دنبال تصمیم اوپک مبنی بر تمدید کاهش تولید روزانه ۱.۸ میلیون بشکه نفت تا پایان مارس سال ۲۰۱۸ میلادی و ناامیدی سرمایه گذاران خارجی از کاهش تولید بیشتر، بازار بورس کشورهای آسیایی و ارزهای اصلی جهان از این مسئله متاثر شده و با شروع روند نزولی قیمت نفت در روز جمعه، با کاهش ارزش روبه رو شدند. در همین حال پوند انگلیس با ۰.۴ درصد کاهش به ۱.۲۹۰۶ دلار رسید که بیشترین رقم در ۳ هفته اخیر محسوب می شود؛ ضمن اینکه دلار آمریکا هم در برابر ین ژاپن، ۰.۱ درصد ارزش خود را از دست داد. همچنین یورو و دلار استرالیا هم هر کدام به میزان ۰.۱ درصد، روند نزولی به خود گرفتند. البته در بازار بورس کشورهای آسیایی، میانگین شاخص بورس این منطقه ۰.۲ درصد کاهش پیدا کرد و بورس «نیکی» ژاپن هم ۲ دهم درصد روند نزولی را تجربه کرد.
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# قره باغ # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022