پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه موضوعاتی همچون تغییرات پوند انگلیس به دنبال حملات تروریستی، شیر باز هم غیرقانونی ۲۰۰ تومان گران شد، ایران ATM مورد نیاز خود را از کدام کشورها خریداری می کند؟ تولید فولاد جهان به ۵۵۱ میلیون تن نزدیک شد، عاملی که قیمت طلا را به بالاتر از 1280 دلار رساند، پیش بینی از قیمت جهانی نقره در سه ماه پایانی امسال، هجوم مردم قطر به فروشگاه‌ها برای ذخیره مواد غذایی، بانک مرکزی مصر خرید و فروش ریال قطر را ممنوع اعلام کرد و آخرین وضعیت خط لوله گازی قطر- امارات را در بر دارد.
کد خبر: ۷۰۰۷۲۰
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۱ 06 June 2017
در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون تغییرات پوند انگلیس به دنبال حملات تروریستی، شیر باز هم غیرقانونی ۲۰۰ تومان گران شد، ایران ATM مورد نیاز خود را از کدام کشورها خریداری می کند؟ تولید فولاد جهان به ۵۵۱ میلیون تن نزدیک شد، عاملی که قیمت طلا را به بالاتر از 1280 دلار رساند، پیش بینی از قیمت جهانی نقره در سه ماه پایانی امسال، هجوم مردم قطر به فروشگاه‌ها برای ذخیره مواد غذایی، بانک مرکزی مصر خرید و فروش ریال قطر را ممنوع اعلام کرد و آخرین وضعیت خط لوله گازی قطر- امارات را در بر دارد.


پیش‌بینی بانک جهانی از نرخ رشد اقتصادی ایران

بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود به نام «دورنماهای اقتصادی جهان» پیش بینی خود از رشد اقتصادی جهان در سال جاری را کاهش داد. این نهاد بین المللی که در گزارش ژانویه 2017 پیش بینی کرده بود اقتصاد ایران در سال 2017 رشد 5.2 درصدی داشته باشد در گزارش جدید خود این رقم را به 4 درصد کاهش داده است. بانک جهانی در گزارش خود نوشته است تحریم های جدیدی که آمریکا در ابتدای سال 2017 علیه ایران وضع کرد مانع بازگشت اعتماد سرمایه گذاران خارجی به ایران شده است. این گزارش افزوده است: ظرفیت مازاد محدود تولید نفت ایران و وجود مشکلات در دسترسی به تامین مالی خارجی بر رشد اقتصادی ایران تاثیر منفی گذاشته اند. در عین حال عوامل جبران کننده ای مثل تراز حساب های جاری مثبت و وضعیت خوب مالی رشد 4 درصدی را در سال 2017 برای اقتصاد ایران رقم خواهند زد. این نهاد بین المللی رشد اقتصادی ایران در سال گذشته را نیز 6.4 درصد اعلام کرده و پیش بینی کرده است در سال 2018 اقتصاد ایران رشد 4.1 درصدی داشته باشد.

پوند انگلیس سقوط کرد

به دنبال حملات تروریستی در شهر لندن و کشته و زخمی شدن بیش از ۵۰ نفر، پوند انگلیس هم ابتدای معاملات روز گذشته با ۳ دهم درصد روند نزولی روبرو شد؛ اما لحظاتی بعد با ۲ دهم درصد کاهش، روند کاهشی به خود گرفت و در برابر ۱.۲۸۶۴ دلار، معامله شد؛ ضمن اینکه ارزش یورو هم با یک دهم درصد افت، به ۱.۱۲۷۱ دلار رسید. اما در این میان دلار آمریکا در برابر ین ژاپن، یک دهم درصد روند افزایشی به خود گرفت.

شیر باز هم غیرقانونی ۲۰۰ تومان گران شد

به‌ فاصله کمی از  انتشار خبر جریمه 117 میلیارد ریالی یک کارخانه لبنیات در تهران، تعزیرات حکومتی دوباره  یک شرکت صنایع لبنی را که بستنی هم تولید می‌کند، به‌ خاطر گران‌فروشی، 56 میلیارد ریال جریمه کرد. این شرکت پرفروش لبنی که در شهرستان اسلام‌شهر استان تهران قرار دارد به‌صورت غیرقانونی اقدام به افزایش قیمت محصولات خود کرده بود که با شکایت سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان مواجه شد. بنابراین گزارش، صنایع لبنی در حالی در چند مرحله در سال‌های گذشته اقدام به افزایش قیمت محصولات خود کرده‌اند  که حاضر به خرید شیر خام دامداران به‌نرخ مصوب نیستند. این اقدام دستگاه‌های نظارتی اما با اعتراض شرکت متخلف، برای رسیدگی در مرحله تجدیدنظر به شعبه هشتم تجدیدنظر تعزیرات حکومتی استان تهران ارسال شد اما این شعبه تعزیرات هم، حکم صادره را تأیید کرد. در حالی برندهای متعدد صنایع لبنی اکنون هر لیتر شیر کم‌چرب را که پرتقاضاترین محصول صنایع لبنی به حساب می‌آید 2800 تومان به فروش می‌رسانند، یک برند صنایع لبنی این محصول خود را با 200 تومان تفاوت قیمت، 3 هزار تومان قیمت گذاری کرده است و چرخه یا دور باطل گران‌فروشی، جریمه و کاهش قدرت خرید مردم ادامه دارد. تسنیم این خبر را منتشر کرد.

ایران ATM مورد نیاز خود را از کدام کشورها خریداری می کند؟

بر اساس آمار گمرک در یک ماهه نخست سال 96 نزدیک 40 تن ماشين خودپرداز بانکی (ATM)، وارد کشور شده است. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، بر اساس آمار گمرک در یک ماهه نخست سال 96 قریب به 40 تن ماشين خودپرداز بانکی (ATM)، به ارزش ریال 6916705048 و ارزش دلاری 213276 از کشور ترکیه وارد کشور شده است.


ماه

کشورطرف معامله

وزن(ک.گ)

ارزش ریالی

ارزش دلاری

1

ترکيه

1200

174203216

5372

1

ترکيه

25950

4825675536

148812

1

ترکيه

13010

1916826296

59092تولید فولاد جهان به ۵۵۱ میلیون تن نزدیک شد

براساس اطلاعات انجمن جهانی فولاد، ایران بعد از چین، ژاپن، هند، آمریکا، روسیه، کره جنوبی، آلمان، ترکیه، برزیل، ایتالیا، تایوان، اکراین و مکزیک در رتبه چهاردهمین تولیدکننده برتر فولاد قرار دارد. به گزارش بورس کالای ایران، آمار انجمن جهانی فولاد همچنین حاکی از آن است که تولید فولاد خام ۶۷ عضو این انجمن در چهار ماهه نخست امسال ۵۵۰ میلیون و ۸۴۱ هزار تن بوده که نسبت به ۵۲۳ هزار و ۶۹۹ هزار تن سال گذشته ۵.۲ درصد بالاتر است. ایران در ۴ ماهه نخست امسال بالغ بر ۶ میلیون و ۳۶۹ هزار تن فولاد خام تولید کرد که درمقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۶ یعنی ۵ میلیون و ۵۷۰ هزار تن رشد ۱۴.۳ درصدی داشته است. ایران در ماه آوریل هم یک میلیون ۷۳۵ هزار تن فولاد خام تولید کرده بود که ۱۵ درصد بالاتر از آوریل سال ۲۰۱۶ بود. البته ایران در مقایسه با ماه مارس هم رشد تولید داشته، چراکه تولید ماه مارس یک میلیون و ۶۳۵ هزار تن گزارش شده است.

شراکت تویوتا و تسلا به پایان خط رسید!

شرکت خودروسازی تویوتا اعلام کرد، در سال 2016 همه سهامی را که در شرکت تسلا داشت، فروخته و همه قراردادهایش با این شرکت آمریکایی سازنده خودروهای لوکس را که در زمینه تولید مشترک خودروهای برقی بود، لغو کرده است. تویوتا، این بزرگ‌ترین خودروساز ژاپنی، در حدود 3 درصد از سهام تسلا را به ارزش 50 میلیون دلار خریداری کرده بود. ریو ساکالی، سخنگوی تویوتا اعلام کرد که این شرکت پس از آنکه بخشی از سهام خود در تسلا را طی سال 2014 فروخته بود، مابقی آن را تا پایان سال 2016 فروخت. وی در این رابطه گفت: «مدتی است که شراکت ما با تسلا به پایان رسیده است و به‌دلیل آنکه هیچ پیشرفتی در این حوزه حاصل نشده بود، ما به این نتیجه رسیدیم که زمان آن فرا رسیده است تا مابقی سهام خود در تسلا را نیز بفروشیم.»

عاملی که بهای طلا را به بالاتر از 1280 دلار رساند

انتشار آمارهای ناامید کننده اشتغال در آمریکا طی ماه گذشته موجب شده است تا ارزش دلار با کاهش روبه رو شود و ابهامات زیادی نسبت به تصمیم فدرال رزرو آمریکا برای افزایش نرخ بهره تا پایان امسال به وجود آید. بر اساس این گزارش قیمت هر اونس طلا در بازارهای بین المللی روز گذشته با 0.1 درصد افزایش به بیش از 1281 دلار رسید که این بالاترین رقم از 21 آوریل به شمار می رود. به گزارش سایت طلا، به نظر می رسد انتشار آمارهای مهم اقتصادی در منطقه یورو چین و آمریکا تأثیر زیادی بر قیمت جهانی طلا و نرخ ارز خواهد داشت.

پیش بینی از قیمت جهانی نقره در سه ماه پایانی امسال

تازه ترین گزارش جهانی مؤسسه متال فوکوس پیش بینی می کند که قیمت هر اونس نقره تا سه ماه پایانی 2017 میلادی به بیش از 20 دلار خواهد رسید. بر اساس این گزارش مهمترین عوامل موثر بر افزایش قیمت نقره در شش ماه دوم عبارتند از کاهش ارزش دلار آمریکا، تشدید تنش ها و نگرانی های سیاسی و روند تدریجی و کند اتخاذ سیاست های پولی سختگیرانه از سوی فدرال رزرو آمریکا.

ابری شدن آسمان اقتصاد قطر توسط کشورهای عربی

روز دوشنبه چهار کشور عربی، عربستان، بحرین، امارات و مصر اعلام کردند، به دلیل آنچه آنان حمایت قطر از تروریسم و دخالت در امنیت ملی شان نامیده اند، رابطه خود را با این کشور قطع کرده اند. این موضوع بلافاصله تاثیر خود را بر بازارهایی همچون انرژی و بورس نشان داد. بر این اساس، در شروع بازار روز دوشنبه، قیمت نفت دریای برنت با ۱.۱ درصد افزایش به ۵۰ دلار و ۴۸ سنت در هر بشکه رسید؛ ضمن اینکه قیمت نفت وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا هم با یک درصد روند صعودی در برابر ۴۸ دلار و ۱۷ سنت به ازای هر بشکه معامله شد. ولی پس از گذشت چند ساعت، روند تغییر کرد و قیمت نفت دریای برنت در بازار بشکه‌ای ۴۹.۶۵ دلار معامله شد و نفت وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا نیز بشکه‌ای ۴۷.۴۰ دلار قیمت گذاری شد. همچنین بازار بورس قطر در پی این اتفاق 8 درصد ریخت که بیشترین مقدار از سال 2009 می باشد. در دوبی نیز شاخص به مقدار 1.2درصد فرو ریخت. پایگاه خبری بی بی سی نیز نوشت: درپی قطع روابط دیپلماتیک با قطر، کشورهای امارات، بحرین و مصر به پیروی از عربستان تمامی پروازهای خود را به مقصد دوحه لغو کرده و اعلام کردند که به هواپیماهای خطوط هوایی قطر نیز اجازه فرود نخواهند داد.امری که بیش از هرچیزی به هواپیمایی دولتی قطر ضربه خواهد زد. از طرفی تمامی پروازهای این خط به مقصد دوبی، ابوظبی، ریاض و قاهره متوقف خواهند شد و از طرف دیگر این تحریم ها این شرکت هواپیمایی را برآن خواهد داشت تا مسیرهای متفاوتی را برای پرواز های خود برگزیند: امری که هم مصرف سوخت این شرکت را افزایش داده و هم با نارضایتی مسافران از پروازهای طولانی همراه خواهد بود. 

هجوم مردم قطر به فروشگاه‌ها برای ذخیره مواد غذایی 

به نقل از دوحه نیوز، بسیاری از مردم قطر روز دوشنبه پس از انتشار خبر قطع ارتباط عربستان و چند کشور عربی با این کشور، به فروشگاه ها هجوم بردند و به خرید و ذخیره مواد غذایی پرداختند. مشتریان سبدهای خود را با شیر، آب، برنج و تخم مرغ و سایر اقلام پر کردند. یک شهروند قطری در این رابطه گفت: «من تا حالا چنین چیزی ندیدم. مردم سبدها را پر از مواد غذایی و آب کردند.» 

بانک مرکزی مصر خرید و فروش ریال قطر را ممنوع اعلام کرد

بانک مرکزی مصر روز دوشنبه از تمامی بانک های این کشور خواست تا خرید و فروش ریال قطر را متوقف کنند. به گزارش روسیا الیوم، بانک'الاهلی' مصر به عنوان بزرگ ترین بانک دولتی فعال در بازار اجرای دستور یاد شده را آغاز کرد و بر صفحه مانیتور نرخ ارزهای خارجی در برابر نرخ واحد پولی قطر شماره صفر گذاشت. بانک های مصر تنها به دستور بانک مرکزی این کشور می توانند نرخ واحد پولی کشوری را صفر کنند.
کشور مصر امروز دوشنبه قطع روابط سیاسی خود با کشور قطر را اعلام کرد. وزارت خارجه مصر با صدور بیانیه ای اظهار داشت: قطع روابط در نتیجه پافشاری دولت قطر جهت در پیش گرفتن یک خط مشی نژادپرستانه خصمانه علیه مصر اتخاذ شد و دوحه تمام تلاش های مصر را در جهت بازداشتن قطر از ارائه کمک و حمایت به تشکیلات تروریستی و در رأس آنها جماعت اخوان المسلمین و همچنین پناه دادن به رهبران این جماعت ناکام گذاشت. جماعتی که به دلیل دست داشتن در اقدامات تروریستی در موردشان احکام قضائی صادر شده است. منبع: ایرنا

خط لوله گازی قطر- امارات کماکان فعال است

دو منبع صنعتی گفته اند که، روز دوشنبه به رغم تنش سیاسی میان برخی کشور های حوزه خلیج فارس و دوحه، خط لوله گاز طبیعی که از قطر به امارات متحده عربی و عمان کشیده شده است به طور معمول به فعالیت های خود ادامه می دهد. به نقل از رویترز، یکی از منابع صنعتی آشنا به موضوع گفته است: «این خط لوله هنوز پابرجا و فعال است.» یکی دیگر از منابع صنعتی نیز خاطر نشان کرده است: « هیچ تاثیری بر (انتقال گاز به) عمان وجود ندارد و هنوز انتقال صورت می گیرد.» 

از «پیش‌بینی بانک جهانی از نرخ رشد اقتصادی ایران» تا «ابری شدن آسمان اقتصاد قطر توسط کشورهای عربی»

خط لوله گاز دلفین که اولین پروژه گازی مرزی در منطقه خلیج فارس بود، اتصالی است میان حوزه گازی غول آسای قطر، که در شمال این کشور واقع شده است، و امارات متحده عربی و عمان. این خط لوله روزانه حدود ۲ میلیارد فوت مکعب گاز به امارات متحده عربی انتقال می دهد.
اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۶
شرکت های لبنی از خرید شیر دامداران خودداری میکنند پس این شیرهایی که مردم میخورند شیر واقعی نیستند شاید همان شرخشک هایی وارداتی هستند که بی کیفیت و بی مزه هستند و بازهم نتیجه معلوم است :
جیب مافیای وارد کننده شیرخشک پرتر از قبل و دامدار بیچاره بدبخت تر از قبل !
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
جوشن کبیر شب قدر برگزیت علی ربیعی علی لاریجانی مسعود پزشکیان عبدالرضا مصری معامله قرن استراماچونی