کد خبر: ۷۰۵۵۸۰
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۸ 21 June 2017
با تلاش ماموران پلیس، فرزند سازنده ساختمان که با کلیدهای جامانده بر روی در واحدها، اقدام به سرقت طلاجات و وجوهات نقد داخل منازل می‌کرد، به دام افتاد.

به گزارش آرمان،  در مورخه 24 اردیبهشت 1396 از طریق مرکز فوریت‌های پلیسی وقوع یک فقره سرقت منزل به کلانتری 102 پاسداران اعلام شد.

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع سرقت منزل و به دستور بازپرس شعبه سوم دادسرای ناحیه 4 تهران، پرونده جهت رسیدگی در اختیار پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

مالباخته با حضور در پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: ساعت 19 و 30 دقیقه مورخه 24 اردیبهشت 1396 پس از قفل کردن درب ورودی منزل واقع در طبقه چهارم مجتمع مسکونی واقع در پاسداران، بوستان نهم، به همراه تمامی اعضای خانواده از خانه خارج و ساعت 23:30 همان شب به منزل مراجعه کردیم. 

وی ادامه داد: هیچگونه بهم‌ریختگی در داخل خانه وجود نداشت اما همسرم در یک لحظه متوجه مفقودی یک حلقه انگشتر برلیان خود شد؛ جهت پیدا کردن انگشتر همسرم در داخل خانه به جست‌و‌جو پرداختیم که طی آن متوجه سرقت مابقی طلاجات داخل خانه (ده‌ها عدد سکه طلا) به همراه مبلغ یک‌میلیون و 400‌هزار تومان وجه نقد و مقادیری دلار و ارز شدیم. 

با توجه به شیوه و شگرد سرقت که در آن سارق یا سارقان بدون هرگونه تخریب درب ورودی و با استفاده از کلید وارد منزل مالباخته شده بودند، تحقیقات میدانی از دیگر ساکنان مجتمع در دستور کار کارآگاهان قرار گرفت و مشخص شد که سرقت‌های مشابه دیگری نیز از سایر واحدهای مسکونی انجام شده که در آن سرقت‌ها نیز دیگر مالباختگان بواسطه عدم بهم ریختگی وسایل داخل منزل، پس از گذشت چند روز متوجه سرقت طلاجات منزل خود شده بودند.

در تحقیقات از این مالباختگان، آنها در اظهارات خود اعلام داشتند که دسته کلیدهایشان مفقود شده یا آنها را پشت درهای ورودی واحدهای خود جا گذاشته‌اند اما با این همه، و بدون تعویض قفل درهای ورودی از کلیدهای یدک استفاده کرده‌اند. 

در ادامه تحقیقات پلیسی، کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که چهار فقره سرقت ناموفق نیز به علت حضور ساکنان در خانه‌هایشان به وقوع پیوسته و در این چهار فقره سرقت، سارق یا سارقان با اطلاع از حضور ساکنان به سرعت از محل ناپدید شده‌اند.در دو مورد از این چهار فقره سرقت ناموفق، ساکنان اعلام داشتند که متوجه باز شدن درب منزلشان با کلید شدند اما سارق با اطلاع از حضور آنها در خانه به سرعت منزل آنها را ترک کرده و نگهبان مجتمع نیز از تردد فرد یا افراد غریبه اظهار بی‌اطلاعی کرده است.

 در شرایطی که شواهد اولیه از قوت پیدا کردن فرضیه مشارکت نگهبان مجتمع در سرقت‌ها داشت، اما در تحقیقات سومین سرقت ناموفق، کارآگاهان اطمینان پیدا کردند که نگهبان مجتمع نقشی در انجام سرقت‌ها از داخل مجتمع نداشته است. 

دختر یکی از ساکنان واحدها در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: ساعت 20:00 با دوستم در منزل در حال درس خواندن بودیم که ناگهان متوجه صدای انداختن کلید در درب ورودی خانه شدم؛ به آرامی به پشت درب مراجعه و از طریق چشمی، مرد جوانی را دیدم که در حال امتحان کردن کلیدهای همراه خود جهت گشودن درب ورود منزلمان بود؛ به سرعت در را باز کردم که این جوان با مشاهده من به طبقات پایین متواری شد. 

در ادامه رسیدگی به پرونده، کارآگاهان در بررسی افراد مرتبط با مجتمع مسکونی اطلاع پیدا کردند که فرزند سازنده ساختمان به نام مصطفی. ک (36 ساله) از مجرمان سابقه‌دار است که پیش از این دو بار به اتهام ورود به‌عنف (سرقت منزل) و تهدید دستگیر و روانه زندان شده است. 

با تمرکز تحقیقات بر روی مصطفی. ک، خانمی که از «چشمی در» موفق به دیدن سارق شده بود وی را مورد شناسایی قرار داد؛ بلافاصله هماهنگی لازم با بازپرس پرونده انجام و مصطفی. ک در محل سکونتش دستگیر و در بازرسی از منزل وی بیش از 25 دسته کلید کشف شد.

مصطفی. ک. در تحقیقات اولیه صراحتا به انجام تمامی سرقت‌ها از مجتمع مسکونی اعتراف و اظهار داشت: در بعضی موارد دسته کلید‌هایی را که پشت درب جا مانده برداشته و پس از چند روز سرقت خود را انجام می‌دادم اما در بیشتر سرقت‌ها، در زمان تحویل ملک به مالباختگان یک عدد از کلیدهای ورودی واحدها را برای خود بر می‌داشتم و پس از مدتی در فرصتی مناسب اقدام به سرقت طلاجات و وجوهات نقد داخل منازل می‌کردم. 

در ادامه رسیدگی به پرونده، خریدار طلاجات مسروقه در منطقه نارمک شناسایی شد و پس از آن کارآگاهان به یک مغازه طلافروشی در نارمک مراجعه کردند.مالک طلافروشی ضمن شناسایی متهم صراحتا اعلام کرد که مقادیری طلا و جواهرات را از متهم خریداری نموده اما از مسروقه بودن آنها اطلاع نداشته است. 

مالک طلافروشی در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: با توجه به اینکه مصطفی و خانواده‌اش را می‌شناسم و او و خانواده‌اش از وضعیت مالی بسیار خوبی برخوردار هستند، به هیچ‌عنوان تصور نمی‌کردم که او اقدام به فروش طلا و جواهرات مسروقه به من کرده باشد.

سرهنگ کارآگاه فخرالدین افراسیابی رئیس پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر گفت: با توجه به اعتراف صریح متهم به انجام تمامی سرقت‌ها از مالباختگان، تحقیقات جهت کشف و استرداد سایر طلا و جواهرات مسروقه و همچنین شناسایی دیگر مالباختگان احتمالی در دستور کار کارآگاهان قرار گرفته است.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
قیمت بنزین اعتراضات آبان ۹۸ طرح حمایت معیشتی سرباز کارت مشمولان طرح حمایت معیشتی قطعی سراسری اینترنت