کد خبر: ۷۰۳۲۵۴
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۷ 13 June 2017
دیوان عالی کشور حکم طلاق زن جوانی را که بارها مورد ضرب‌وجرح شوهرش قرار گرفته و با وجود درخواست جدایی همچنان پرونده‌اش در کش‌وقوس بود مورد تأیید قرار داد و این زن از شوهرش جدا شد.

به گزارش شرق، پرونده این جدایی از سال ٩٣ در دادگاه خانواده سنندج مطرح شد و در آن زن جوانی با درخواست جدایی از شوهرش اعلام کرد چون مرتب از سوی او مورد ضرب‌وجرح قرار می‌گیرد و شوهرش نسبت به او بدبین است، دیگر نمی‌تواند به زندگی مشترک با او ادامه دهد.

این زن در دادخواست طلاق خود نوشت: شوهرم بارها من را کتک زده ‌است حتی پزشکی قانونی هم رفته‌ام و تأیید این مرجع قانونی درباره  اینکه مورد ضرب‌وجرح قرار گرفته‌ام را هم دارم. این اولین‌بار نیست که از سوی شوهرم مورد آزار قرار می‌گیرم. 

 او بارها من را کتک زده ‌است و یک‌بار که من درخواست جدایی کردم او تعهد داد  دیگر این‌کار را نکند و تعهدش هم در دادگاه وجود دارد اما باز هم من را کتک زد و من دیگر نمی‌توانم به زندگی با او ادامه دهم.

 این زن گفت: شوهرم مرد بدبینی است و مدام به من شک می‌کند و آزارم می‌دهد.  با این وضعیت دیگر نمی‌توانم با او زندگی کنم.

درخواست جدایی این زن مورد بررسی قرار گرفت و این پرونده ابتدا منجر به صدور حکم جدایی شد اما از سوی دادگاه تجدیدنظر نقض شد و از موارد عسروحرج تشخیص داده نشد.

 زن جوان به این رأی اعتراض کرد و با توجه به اینکه چندین بار پرونده رفت‌وآمد داشت، درنهایت با توجه به اصراری‌بودن رأی، پرونده برای تصمیم‌گیری به هیئت عمومی دیوان عالی کشور فرستاده شد. 

هیئت عمومی دیوان عالی کشور با بررسی پرونده اصراری به علت ضرب‌وجرح زوجه به دست زوج و سوءظن و بدگمانی رأی شعبه پانزدهم دیوان عالی کشور مبنی بر جدایی زوجین را ابرام کرد. 

در  این جلسه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مختاری، معاون قضائی دیوان عالی کشور، ریاست جلسه را بر عهده داشته و جلسه با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین مصدق، نماینده محترم دادستان کل کشور و قضات عالی‌رتبه شعب حقوقی دیوان عالی کشور، در تالار آیت‌الله محمدی‌گیلانی(ره) برگزار شد. 

بحث و تبادل نظر درباره  پرونده مورد اختلاف بین دیوان عالی کشور و دادگاه تالی برای صدور رأی اصراری آغاز شد و موضوع پرونده که از دعاوی طلاق به درخواست زوجه بود و در شعبه پانزدهم دیوان عالی کشور مورد رسیدگی قرار گرفته بود، اعلام شد. 

در این پرونده دادگاه تجدیدنظر استان کردستان تقاضای طلاق را رد کرده و شعبه پانزدهم دیوان عالی کشور نیز در مقام رسیدگی به فرجام‌خواهی، این تقاضا را قابل اجابت دانسته و نظر بر جدایی زوجین داده است.

در این پرونده از طرف زوجه (ز. م) دعوایی به خواسته طلاق به لحاظ تحقق بند دوم از شروط ضمن عقدو عسر و حرج در شعبه نهم دادگاه عمومی حقوقی سنندج مطرح شده و زوجه با استناد بر نظریه پزشکی قانونی مبنی بر ارتکاب ضرب و جرح از ناحیه زوج (م. ا. ز) و بدگمانی وی و تکرار این امور علیرغم تعهد کتبی، تقاضای طلاق کرده است.

دادگاه بدوی رسیدگی‌کننده با صدور دادنامه‌ای در تاریخ ١٤/١٠/٩٣ و بیان اینکه صرف چند بار ایراد ضرب ساده در زندگی مشترک کافی برای وقوع عسروحرج نیست حکم به بطلان دعوا صادر کرده است و این رأی در تاریخ ١٦/٧/٩٤ پس از رسیدگی با حضور طرفین در شعبه یازدهم دادگاه تجدیدنظر استان کردستان و بیان اینکه تحقق عسروحرج غیرقابل تحمل محرز نیست،  عیناً تأیید شده است. 

شعبه پانزدهم دیوان عالی کشور در مقام رسیدگی به فرجام‌خواهی زوجه از آن رأی، رأی مذکور را نقض و پرونده را برای رسیدگی مجدد به تجدیدنظرخواهی به شعبه دیگری ارجاع داده است.

در این مرحله پرونده در شعبه هفتم دادگاه تجدیدنظر استان یادشده رسیدگی و این شعبه نیز همانند شعبه قبلی دادگاه تجدیدنظر استان مذکور با تأیید رأی بدوی، درخواست طلاق زوجه را مردود اعلام کرده است. در نتیجه فرجام‌خواهی مجدد، پرونده بار دیگر در شعبه پانزدهم دیوان عالی کشور مطرح و از ناحیه شعبه مذکور جهت طرح در هیئت عمومی دیوان عالی کشور برای صدور رأی اصراری به دیوان عالی کشور فرستاده شد که دیوان نیز با تشکیل جلسه هیئت عمومی رأی بر جدایی این زوج صادر کرد.

در جلسه هیئت عمومی دیوان عالی کشور برای رسیدگی به این موضوع ابتدا یکی از مستشاران محترم دیوان عالی کشور گزارش پرونده را قرائت و در تأیید رأی شعبه پانزدهم دیوان عالی کشور مطالبی را بیان کردند.

پس از اظهارنظر نماینده محترم دادستان کل کشور در تأیید رأی شعبه پانزدهم دیوان عالی کشور، اکثریت قضات شرکت‌کننده با توجه به ارتکاب ایراد ضرب عمدی و سابقه درگیری و... نظر بر تأیید رأی شعبه پانزدهم دیوان عالی کشور مبنی بر جدایی طرفین صادر کردند.
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۳
اصغر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۳
زمان و هزینه تلف شده از بیت المال برای یک پرونده پوچ
1-درخواست جدایی این زن مورد بررسی قرار گرفت و این پرونده ابتدا منجر به صدور حکم جدایی شد
2-سوی دادگاه تجدیدنظر نقض شد و از موارد عسروحرج تشخیص داده نشد.
3-پرونده برای تصمیم‌گیری به هیئت عمومی دیوان عالی کشور فرستاده شد.
4-رأی شعبه پانزدهم دیوان عالی کشور مبنی بر جدایی زوجین را ابرام کرد.
5-دادگاه تجدیدنظر استان کردستان تقاضای طلاق را رد کرده
6-شعبه پانزدهم دیوان عالی کشور نیز در مقام رسیدگی به فرجام‌خواهی، این تقاضا را قابل اجابت دانسته و نظر بر جدایی زوجین داده است.
7- این رأی در تاریخ ١٦/٧/٩٤ پس از رسیدگی با حضور طرفین در شعبه یازدهم دادگاه تجدیدنظر استان کردستان و بیان اینکه تحقق عسروحرج غیرقابل تحمل محرز نیست، عیناً تأیید شده است.
8-شعبه پانزدهم دیوان عالی کشور در مقام رسیدگی به فرجام‌خواهی زوجه از آن رأی، رأی مذکور را نقض و پرونده را برای رسیدگی مجدد به تجدیدنظرخواهی به شعبه دیگری ارجاع داده است.
9-نتیجه فرجام‌خواهی مجدد، پرونده بار دیگر در شعبه پانزدهم دیوان عالی کشور مطرح و از ناحیه شعبه مذکور جهت طرح در هیئت عمومی دیوان عالی کشور برای صدور رأی اصراری به دیوان عالی کشور فرستاده شد که دیوان نیز با تشکیل جلسه هیئت عمومی رأی بر جدایی این زوج صادر کرد.
10-پس از اظهارنظر نماینده محترم دادستان کل کشور در تأیید رأی شعبه پانزدهم دیوان عالی کشور، اکثریت قضات شرکت‌کننده با توجه به ارتکاب ایراد ضرب عمدی و سابقه درگیری و... نظر بر تأیید رأی شعبه پانزدهم دیوان عالی کشور مبنی بر جدایی طرفین صادر کردند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۳
تو رو خدا قانون رو سیاحت می کنین؟ "چند بار ضرب و شتم "ساده" دلیل بر عسر و حرج نیست!!" .. یعنی حتما یارو باید زنه رو بکشه تا از نظر آقایون مصداق عسر و حرج بشه و زنه بتونه جدا بشه!
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
دستگاه قضایی بایئ مردم این سناریو ها نجات دهد
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
رسول دانیال زاده قیمت بنزین حسن حیدری آنفولانزا غزه بولیوی اعتراضات کویت فردو خانه پدری آلودگی هوا