نخست وزیر بریتانیا در حال مذاکره با یک حزب کوچک سیاسی ایرلند شمالی است تا بتواند قدرت را همچنان حفظ کند.
کد خبر: ۷۰۲۶۸۲
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۲ 11 June 2017
 نخست وزیر بریتانیا در حال مذاکره با یک حزب کوچک سیاسی ایرلند شمالی است تا بتواند قدرت را همچنان حفظ کند.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، پس از شکست سنگین محافظه کاران در انتخابات پارلمانی اخیر که یک قمار سیاسی بزرگ برای ترزا می به شمار می رفت، اکنون محافظه کاران اکثریت پارلمانی را از دست داده اند و برای حفظ قدرت ترزا می محبور به رایزنی و مذاکره با یک حزب سیاسی کوچک در ایرلند شمالی شده است.

دفتر نخست وزیر بریتانیا امروز یکشنبه اعلام کرد که ترزا می با حزب اتحاد دموکراتیک موسوم به دی یو پی صحبت کرده است، تا درباره نهایی کردن یک توافق پیش از برگزاری نشست هفته آینده پارلمان، رایزنی کنند.

در این بیانیه آمده است: ما از هرگونه توافقی استقبال می کنیم، این توافق موجب برقراری ثبات و اطمینان در سراسر کشور خواهد شد، آن هم در شرایطی که در آستانه آغاز مذاکرات برگزیت قرار داریم. دو طرف در حال تلاش برای نهایی کردن جزییات مربوط به این توافق هستند.

حزب اتحاد دموکراتیک ایرلند شمالی نیز اعلام کرد که مذاکرات مثبتی با ترزا می و اعضای حزب محافظه کار بریتانیا داشته است ولی هنوز هیچ توافقی حاصل نشده است.

این حزب با انتشار بیانیه‌ای افزود: تاکنون مذاکرات مثبت بوده است. مذاکرات طی روزهای آینده نیز ادامه خواهد یافت تا بر روی جزییات مربوط به دستیابی به یک توافق بر سر مقررات و ساز و کار پارلمان جدید، کار شود.‬

حزب محافظه کار در انتخابات اخیر 318 کرسی را کسب کرد که این تعداد 8 کرسی کمتر از تعداد لازم برای کسب اکثریت مطلق بوده است. حزب اتحاد دموکراتیک ایرلند شمالی موفق به کسب 10 کرسی شده است.

پس از اینکه ترزا مِی در 29 ماه مارس گذشته با ارسال نامه‌ای فرآیند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را به جریان انداخت، اتحادیه اروپا و لندن یک برنامه‌زمانی دوساله برای نهایی کردن خروج انگلیس از این اتحادیه در پیش روی خود دارند.

بر اساس نتایج انتخابات پارلمانی بریتانیا، هیچ یک از احزاب محافظه کار و کارگر موفق به کسب حداکثر مطلق کرسی های پارلمان نشده اند و اکنون ترزا می نخست وزیر برای تشکیل دولت اقلیت با چالش های زیادی روبرو است.

در حالی که ترزا می نخست وزیر بریتانیا قصد داشت با برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام جایگاه و موقعیت حزب محافظه کار را در آستانه مذاکرات برگزیت تقویت کند، این انتخابات به شکست بزرگی برای این حزب تبدیل شده است.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
سهمیه بندی بنزین قیمت بنزین طرح حمایت معیشتی غزه بولیوی مذهب جعفری آیت الله صافی گلپایگانی