بازدید 7345
۸
کد خبر: ۶۸۴۱۱۳
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۶ 12 April 2017
مدیرعامل شرکت گاز استان که روز یک شنبه هفته جاری وعده داد تا به‌محض این که نامه پژوهشکده هواشناسی مبنی بر اقلیم 2 بودن مشهد دریافت شود، در اولین صورت حساب قبض های گاز مردم مشهد، مابه‌التفاوت وجوه دریافت شده از هزینه های واقعی مصرف گاز در فصل سرد سال به‌حساب مشترکان عودت می‌شود، روز دوشنبه در گفت و گوی دیگری از اعلام وصول این نامه خبر داد.
 
به گزارش خراسان، وی اظهار کرد: بر اساس‌نامه پژوهشکده هواشناسی، اقلیم مشهد در تعرفه‌های گاز مصرفی خانگی از طبقه ۳ به طبقه ۲ بازگشت و مابه‌التفاوتی که سال گذشته براثر تغییر اقلیم در تعرفه‌های گاز مصرفی از مردم مشهد دریافت شده است در اولین صورت‌حساب مشترکان تعدیل و به آن‌ها بازگردانده خواهد شد.
 
حمید فانی با اعلام این خبر افزود: از سال 89 در راستای بهینه‌سازی مصرف سوخت کشور و پیشنهاد وزیر و موافقت رئیس‌جمهور وقت، تعرفه‌های قبض های گاز مصرف خانگی بر اساس میزان مصرف به‌صورت طبقه‌بندی اقلیمی و پلکانی محاسبه می‌شود.
 
وی ادامه داد: بر اساس این طبقه‌بندی، مشترکانی که در طبقه یک قرار می‌گیرند تا سقف مصرفی 300 مترمربع، اقلیم 2 تا سقف 250 مترمربع و اقلیم 3 تا سقف 200 مترمربع، به ازای هر واحد 414 ریال در ماه پرداخت می‌کنند. بنابراین بر اساس تغییرات صورت گرفته در سال گذشته، مشترکان مشهدی تا سقف 200 مترمربع مشمول این گاز بها می‌شدند و با بازگشت اقلیم به طبقه 2 این سقف تا 250 مترمربع افزایش پیدا کرد.وی تصریح کرد: با تغییرات صورت گرفته در طبقه‌بندی اقلیمی مشهد در تعرفه‌های گاز مصرفی، به‌صورت میانگین 11 درصد بهای پرداختی در فصل سرد سال گذشته که اقلیم‌ها در تعرفه‌های گاز محاسبه‌شده است، به مشترکان عودت خواهد شد.
 
فانی تأکید می‌کند: ما هیچ افزایش قیمتی در تعرفه‌های گاز مصرفی نه در سال 95 و نه امسال نداشته ایم و نخواهیم داشت و بهای گاز مصرفی بر اساس نرخ مصوب سال 94 دریافت خواهد شد.مدیرعامل شرکت گاز استان ضمن انتقاد از سازمان هواشناسی گفت: مبحث تغییر اقلیم در تعرفه‌های گاز مصرفی توسط پژوهشکده هواشناسی کشور صورت می‌گیرد و به شرکت ملی گاز اعلام می‌شود و اگر تغییری در اقلیم صورت بگیرد در تعرفه‌های گاز مصرفی اعمال می‌شود. پس بر اساس‌نامه‌های مستندی که پژوهشکده هواشناسی در تاریخ 20 مرداد سال 95 به شرکت ملی گاز ارسال کرد،
 
اقلیم مشهد در طبقه‌بندی 5گانه در طبقه 3 قرار گرفت و شرکت ملی گاز هم بر اساس قانون مصوب ملزم به اعمال این تغییرات در تعرفه‌های گاز مصرفی مشترکان است.وی افزود: این که چرا پژوهشکده هواشناسی در 20 مرداد 95 اقلیم مشهد را 3 اعلام می‌کند و بعد از 6 ماه اقلیم مشهد را 2 اعلام می‌کند سؤالی است که باید این پژوهشکده پاسخگو باشد.
 
وی تأکید می‌کند:بااین حال گزارش آخرین تغییرات اقلیمی در تعرفه‌های گاز مصرفی توسط معاونت این پژوهشکده در تاریخ 24 اسفند سال گذشته به مدیرکل گازرسانی شرکت ملی گاز ارسال و در 20 فروردین امسال در دبیرخانه مدیریت گازرسانی کشور ثبت شده است و در نهایت با پیگیری‌های صورت گرفته، روز 21 فروردین‌ماه این تغییر به شرکت گاز استان اعلام شد و ما بلافاصله این تغییر را در تعرفه‌های گاز مصرفی اعمال کردیم و اقلیم مشهد از طبقه 3 به 2 تغییر یافت.وی همچنین گفت: تعداد مشترکان گاز مشهد بر اساس آخرین آمار یک میلیون و 130 هزار مشترک است که براثر این تغییر بر اساس جدول زیر مبالغ تعدیل‌شده در گاز مصرفی مشترکان مشهدی در فصل سرد سال گذشته محاسبه و مابه‌التفاوت به مشترکان بازگردانده می‌شود.به‌طور مثال مشترکی که 250 مترمربع گاز در ماه مصرف کرده است بر اساس اقلیم 3، حدود 117هزار و 300 ریال پرداخت کرده که طبق اقلیم 2 باید 103 هزارو 500 ریال پرداخت کند پس مابه‌التفاوت 13هزار و 800 ریال به این مشترک عودت خواهد شد.
 
خراسان رضوی یکی از 3 استان پرمصرف گاز در کشور
 
وی همچنین در نشست خبری 20 فروردین، گفت: سال گذشته به 200 روستا در استان گازرسانی شد و در سال 96 هرروز یک روستا گازدار خواهد شد و روزانه یک روستا عملیات اجرایی گازرسانی خواهد داشت و در سال 97 پرونده گازرسانی به روستاهای بالای 20 خانوار که شرایط فنی را دارند بسته خواهد شد.فانی تصریح کرد: 2532 روستا بالای 20 خانوار در استان داریم که 1400 روستا گازدار و 549 روستا در حال گازرسانی است و 503 روستا هم در حال برنامه‌ریزی است تا گازدار شوند.وی افزود: در زمستان 95 میزان 52 میلیون مترمکعب مصرف گاز خانگی در استان بود و این میزان با مصرف کارخانجات به بیش از 70 میلیون مترمکعب رسید و این عدد برای مصرف گاز خانگی بسیار بالاست و جزو سه استان پرمصرف کشور بوده است.
 
چرایی اختلاف در 2 گزارش به فاصله 6 ماه
 
اما سوال فانی مبنی بر این که « چرا پژوهشکده هواشناسی در 20 مرداد 95 اقلیم مشهد را 3 اعلام می‌کند و بعد از 6 ماه اقلیم مشهد را 2 اعلام می‌کند؟» را از ابراهیم فتاحی معاون پژوهشی، پژوهشکده هواشناسی جویا شدیم که وی گفت: گزارشی که در 20 مرداد 95 به شرکت ملی گاز اعلام‌شده بود گزارشی اولیه بوده است و به نظر ما شرکت ملی گاز نباید آن را مبنای تغییرات قرار می‌داد و در تعرفه‌ها اعمال می‌کرد .وی تصریح کرد: گزارشی که در 24 اسفند 95 به شرکت ملی گاز ارسال کردیم، گزارش نهایی مطالعات  طبقه‌بندی اقلیمی کشور بوده است که در این گزارش اقلیم مشهد 2 اعلام‌شده است.
 
شایان ذکر است نخست در تاریخ 4 بهمن سال گذشته روزنامه خراسان موضوع تغییر اقلیم مشهد از 2 به 3 در تعرفه‌های گاز مصرفی را زیر ذره‌بین برد و با سلسله گزارش‌ها و پیگیری‌های مجدانه از طریق نمایندگان مجلس و استاندار و معاون رئیس جمهور آن را بررسی کرد تا جایی که وزیر نفت تغییر اقلیم را تخلف دانست و کمیسیون اصل 90 مجلس به مسئله ورود کرد و درنهایت، در تاریخ 21 فروردین امسال، اقلیم مشهد در تعرفه‌های گاز مصرفی مشهد 2 شد و شرکت ملی گاز  نیز مکلف شد مابه‌التفاوت دریافت شده را به مردم عودت دهد.
 
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۸
ناصر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۳
چرا گرفتند که حالا پس بدهند؟ اگر درست گرفتند که نباید پس بدهند و اگر هم نادرست گرفتند چرا نادرستی کردند؟
مشهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۳
زمستان پولها را گرفتند حالا که هوا گم شده اقلیم تغییر می کند
داود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۳
واحد محاسبه مصرف گاز متر مکعب است نه متر مربع. از مدیر عامل سرکت گاز استان بعیده. (به نظر نمی آید اشتباه تایپی باشد چون چندین دفعه تکرار شده است)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۳
بعد انتخابات دوباره خدمتمان می رسند.
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۳
باسلام شرکت گاز لطف نمائید ارسال قبو ض فصل سرما و گرما را مطابق بخشنامه اجرائی دولت در مورد گاز بهاء رااز تاریخ 15 مهرماه لغایت 15 فروردینماه بصورت دو ماهه برای مشترکین صادر و ارسال نماید و از کمیسیون اصل نود در خواست میشود تا این موضوع را هم پی گیری نماید. با تشکر
سعید تبریزی
|
United Kingdom
|
۱۷:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۳
پس با اين حساب شرکت گاز وابسته به هواشناسي بود و ما هم خبر نداشتيم. بهتر بريم هواشناسي آذربايجان را بخريم شايد در گروه يک قرار گرفتيم!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۴
همهٔ شرکتهای دولتی که با سرمایهٔ مردم شکل گرفته ،حالا بی انصافی میکنند ،وبا مردم ،مانند بیگانه رفتار میکنند ؟
مرتضی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۵
چرا پول هایی که که گرفتند را پس نمی دهند و فقط از 20 فروردین به بعد پس می دهند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس کرونا در ایران بیمارستان کامکار انتخابات شورای ائتلاف نیروهای انقلاب سوابق کاندیداهای اصولگرایان تهران احمد امیرآبادی فراهانی