بازدید 8173
سفیر سابق انگلیس در سوریه بیان کرد؛
در حالی که انگستان، یکی از نخستین کشورهایی بود که حملات موشکی آمریکا به خاک سوریه را تأیید کرد و بوریس جانسون وزیر خارجه این کشور بیان کرده که آمریکا می تواند باز هم اقدام به حملات مشابه به خاک سوریه کند، امروز سفیر سابق انگلیس در سوریه ـ که مدتها بشار اسد را از نزدیک دیده و با روحیات و شخصیت وی به خوبی آشناست ـ گفته، امکان ندارد که بشار اسد به هیچ وجه دست به حمله شیمیایی زده باشد.
کد خبر: ۶۸۳۷۵۳
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۰ 10 April 2017
در حالی که انگستان، یکی از نخستین کشورهایی بود که حملات موشکی آمریکا به خاک سوریه را تأیید کرد و بوریس جانسون وزیر خارجه این کشور بیان کرده که آمریکا می تواند باز هم اقدام به حملات مشابه به خاک سوریه کند، امروز سفیر سابق انگلیس در سوریه ـ که مدتها بشار اسد را از نزدیک دیده و با روحیات و شخصیت وی به خوبی آشناست ـ گفته، امکان ندارد که بشار اسد به هیچ وجه دست به حمله شیمیایی زده باشد.
 
به گزارش «تابناک»؛ پیتر فورد که از سال 2003 تا 2006 سفیر انگلستان در سوریه بوده است، در گفت وگو با نشریه Middle East Eye بیان کرده، بشار اسد دیوانه نیست که از سلاح های شیمیایی در سوریه استفاده کند. وی بیان کرده است که شخصیت بشار اسد آن گونه نیست که در حالی که آمریکا و دونالد ترامپ در مقایسه با اوباما، موضع نرم تری در قبال سوریه در پیش گرفته اند، دشمنی آمریکایی ها را یکباره برانگیزد.

فورد بیان کرده: اسد دیوانه نیست و به خوبی می داند در حالی که دونالد ترامپ مسیر صلح با او را باز کرده است، استفاده از سلاح های شیمیایی می تواند در این مسیر غیر سازنده و مخرب باشد.
 
بشار اسد دیوانه نیست که از سلاح های شیمیایی استفاده کند 
 
فورد می گوید: اسد کسی نیست که بدون نگاه دقیق به مسیر خود کاری کند. وی به عنوان یک متخصص چشم پزشکی آموزش دیده است. من بارها با اسد در دمشق ملاقات داشته ام. او یک ذهن تحلیلگر و محاسباتی دارد و به خوبی می داند هر کنشی یک واکنش در پی خواهد داشت.

فورد با رد این ادعا که دولت سوریه اقدام به استفاده از سلاح های شیمیایی علیه معارضان کرده است بیان می کند: احتمالا جنگنده های سوری به اشتباه و نادانسته یکی از کارخانه های تولید سلاح های شیمیایی در مناطق تحت کنترل معارضان را بمباران کرده اند. وی تأکید می کند، نباید در این خصوص سریع تصمیم گرفت و وارد جنگ شد. باید پیش از هر تصمیم سازی در این مورد، یک بازرسی و تحقیق و تفحص جدی شود.

فورد یکی از باسابقه ترین دیپلمات های انگلیسی است که از سیاست های این کشور در قبال دمشق انتقادات زیادی کرده و قطع روابط دیپلماتیک با سوریه و تلاش برای تغییر رژیم این کشور را به باد انتقاد گرفته است. وی روز چهارشنبه هفته گذشته در کنفرانسی با نام «سوریه: از تخریب تا بازسازی» که توسط مرکز مطالعات افراط گرایی اروپا تدوین شده بود، شرکت کرد و این کنفرانس در بردارنده نکات اساسی در رابطه با دولت سوریه و شکست داعش در این کشور بود.

فورد در این کنفرانس رو به مخاطبان بیان کرد: از جمله کشورهایی که در خط مقدم نابودی و تخریب سوریه بوده و هستند، کشور خود من یعنی انگلستان است. دولت انگلیس در مورد کمک هایی که به گروه های مسلح در سوریه می کند، اطلاعاتی به دست نداده. هیچ چیز در این مورد که چقدر و به چه گروه هایی کمک می کند نمی گوید. دولت فکر می کند ما احمق هستیم چون در پارلمان انگلستان هیچ جناح مخالفی نیست و رسانه ها تا حد زیادی فریب خورده اند.
 
بشار اسد دیوانه نیست که از سلاح های شیمیایی استفاده کند 
وی همچنین بیان کرد: تحریم های وضع شده بر سوریه از سوی انگلیس تأثیر شدیدی بر مردم سوریه داشته و باعث شده که بسیاری از آنها به آواره و پناهجو تبدیل شوند. وی خواهان پایان یافتن این تحریم ها شده. وی سیاست انگلستان در این مورد را متناقض و مضحک خواند و گفت: سیاست انگلستان در پی نابودی اسد و فرقه گرایی بیشتر و دشمنی گسترده تر در سوریه است.

فورد به صراحت در این کنفرانس بیان کرد: امروز راه پیشروی دولت انگلستان در مورد سوریه این است که به از بدتر شدن شرایط در این کشور خودداری کند، از حمایت از گروه های مسلح دست بکشد و به این توهم که این نیروها می توانند بر دولت سوریه غلبه کرده و اسد از قدرت به زیر کشیده می شود، پایان دهد. هر احمقی به خوبی می داند این امر محال است، به ویژه بعد از اتفاقاتی که در حلب رخ داده.

فورد در گفت وگویی که با MME داشته است، بیان کرده از این که در سال 2003 با قدرت بیشتری از حمله به عراق انتقاد نکرده پشیمان است. وی در آن زمان سفیر انگلستان در بحرین بود و در این خصوص دو نامه انتقادی به لندن ارسال کرده بود که اکنون به این نتیجه رسیده، بهتر بود لحن آن نامه ها جدی تر و انتقادی تر می بود.

وی زمانی که در دمشق ماموریت داشت، لحن انتقادی تری در مورد سیاست های دولت انگلستان به خود گرفت و در گفت وگوی خود بیان کرده که انگلستان درک درستی از رفتار عراق و سوریه ندارد.

وی می گوید: من بارها از سوی دولت انگلستان تحت فشار بودم که در مورد سرازیر شدن تروریست ها از سوریه به عراق به دولت سوریه تعرض کنم؛ اما من دیدگاه دولت سوریه را درک می کنم. آنها نگران این هستند که بعد از سقوط صدام حسین نوبت آنها باشد. آمریکایی ها مرتبا تبلیغات می کنند که اسد در فهرست آنهاست و می تواند فرد مورد نظر بعدی باشد. در نتیجه طبیعی است که دولت سوریه تلاش کند آمریکا را به عقب براند و یا در باتلاق نگاه دارد. دولت انگلستان این موضوع را درک نمی کند و تنها کورکورانه از خط آمریکا پیروی می کند.
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سایت غنی سازی نطنز پرونده اکبر طبری هشام الهاشمی سند همکاری 25 ساله ایران و چین
آخرین اخبار